Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα παω αυριο στο πετ σοπ να τουσ βαλουν αφτοι κ τελειωσε η υποθεση..στο ενα προλιπτικα κ στο αλλο θα χριαστι κιαλλη σταγωνα οι πολλεσ
Εχει οδηγιες χρησεως και δοσολογιες το φαρμακο. Προτεινω να μην βαλεις τιποτα αν δεν το δει ο γιατρος και να σου πει τι να κανεις. Ασε τους πετσοπαδες για τις πωλησεις προιοντων.
 
Οκ... Το καημενο σημερα κανει ασταματητα αφτον τον ηχο κ αφου το κανει αφτο αποκλειτε να κοιμηθει οταν τα κανει αφτα δεν κοιματε καν..φφφ γ αυτο χανει ολο φτερα το καημενο
 
Σου χει τυχει εσενα τετοιο προβλημα; Ποσο καιρο κανει να θεραπευτει; Εγω απορω ομως πως κελαιδαει καποιεσ φορες;νταξ οχι δυνατα αλλα κατι κανει
 
Οχι δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο, αλλα παλαιοτερα ειχα αντιμετωπισει κατι αναλογο σε μικροτερο βαθμο απο δικο μου λαθος. Αν μπορουσα να σου απαντησω σε οσα ρωτας θα κρεμοταν στον τοιχο μου πτυχιο κτηνιατρικης με ειδικοτητα στην πτηνοπαθολογια. Επειδη δεν κρεμεται δεν μπορω να σου πω!
 
Μμμμ μαλιστα... Τι τροφη να παιρνω αποδω κ περα πια μαρκα. Γτ φοβαμαι τωρα γτ λενε εχουν βρεθει ακαρεα κ σε τροφη απο συσκευασια
 
Η συσκευασμενη τροφη απο μονη της δεν ειναι σωτηρια, αλλα παρεχει ποιοτητα και εγγυηση μιας εταιρειας. Φυσικα σε συνδυασμο με καλη διατηρηση. Το ποια θα επιλεξεις ειναι δικη σου προτιμηση.
 
Μαλιστα.. Τι εννωεις διατηρηση; Που να την βαζω;ξερεις αμα υπαρχει προληψη για να μην παθενουν ακαρεα;
 
Ααα και κατι τελευτεο αφτο με το σκορδονερο πως γινετε;σορρυ σε ζαλισα..
 
Μπλεκεις πολλα ερωτηματα και πιστευω θα αδικηθει το βασικο προβλημα... σκοτεινο και δροσερο μερος, σε αεροστεγες δοχειο κλειστο, ετσι θα τ διατηρεις. Φυσικα δεν ειμαστε θεοι, και ελεγχεις την κατασταση της. Αν εχεις αμφιβολια την πετας.

Βασικη προληψη δεν ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει περα απο τυπικη καθαριοτητα και κανονες υγιεινης σε σκευη και τροφες και παρατηρηση του πουλιου.

Σκορδονερο σε ενα κιτρο νερο βαζεις απο το βραδυ 2 3 καθαρισμενες σκελιδες σκορδο και το επομενο πρωι τις αφαιρεις και βαζεις το νερο στην ποτιστρα, καθε μερα καινουργιο σκορδονερο για λιγες ημερες καθε μηνα.

Καλο θα ηταν να διαβασεις οσα θεματα σε ενδιαφερουν και οτι απορια προκυψει σε αναλογο θεμα, μην το τραβαμε εδω απο τα μαλλια γιατι θα χαθει το νοημα.
 
Ναι εγινε ευχαριστω πολυ... Δοκιμασα να του βαλω φαρμακο αλλα τπτ...
 
Εύα μου καλημέρα... Διάβασα όοολο το θέμα σου (ναι και τις 7 σελίδες) και διέκρινε πάρα πολύ άγχος και αγωνία.. Καταλαβαίνω το άγχος σου κι γω το περνώ όταν παθαίνουν κάτι τα καναρινάκια μου αλλά πάνω απ όλα χρειάζεται ψυχραιμία και σωστές κινήσεις γιατί τα καναρίνια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί.

Οι συμβουλές όλων των παιδιών είναι σωστές.. Συσκευασμένη τροφή, χόρτα, λαχανικά και μήλο καλά πλυμένα και στεγνωμένα, και αντί για αυγοτροφές και βιταμίνες (για να μην χαλάς και λεφτά) βράσει για 12-15 λετπά ένα αυγό, κόψτο στην μέση και δώστο σε μία αυγοθήκη να το τσιμπήσει. Μπορείς να τους δίνεις και βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα). Όσο για το αυγό θα δίνεις τον χειμώνα 1 φορά την εβδομάδα, και στην πτερόροια 3 φορές την εβδομάδα...

το καλοκερι αλλαζα φρεσκο νερο καμια εκσι φορες
Το νερό μην το αλλάζεις τόσο συχνά γιατί κάνει πιο κακό.. Το νερό περιέχει χλώριο.. Μια φορά την ημέρα είναι τέλεια! Και το παστέλι δεν χρειάζεται!

οταν μπορω δινω μανιτομπα τροφη αλλιωσ χυμα..
Να δίνεις μόνο και΄πάντα μανιτόμπα αν είναι εύκολο.. Μην αλλάζεις συχνά τροφές...

επισης εχει ενα μηνα που ανα δεκα πεντε μερες τα βαζω μια κουταλια μηλοξιδο και πινουν..
Όχι τόσο συχνά.. μια φορά τον μηνά.. καλύτερα να τους κάνεις τσάι με βότανα.. κάνουν πιο καλό! 😉

αφτος απο εκει που το πηρα το ακουσε κ μου ειπε ειναι ασθμα απο εμπειρια ισωσ.. Μου εδωσε αντιασματικο και μου ειπε σε 100μλ να βαζω 10σταγονεσ φαρμακο Εγω φοβηθηκα να βαλω τοσο κ εβαλα πεντε για πεντε μερες αλλα δεν ειδα βελτιωση
Καταλαβαίνω ότι τα αγαπάς πολύ και τα προσέχεις και τα έχεις καθαρά, αλλά πως περιμένεις να γίνει καλά αν βάζεις άλλη δοσολογία από αυτή που πρέπει;

Το σφυριγμα που βγενει απο μεσα του δεν παραπεμπει σε ασθμα;δεν ξερω απλα ρωταω.. Παντως πολλες φορες εκανε να πει εστω ενα τσιου αλλα φωνη γιοκ... λες κ χειροτερεψε.. Θα περιμενω την γνωμη σας..
τα ειχα τα πουλια μ απλα τα ειχα μεσα εξω
Τα συμπτώματα που έχει το άσθμα, η πνευμονία, τα ακάρεα τις τραχείας ακόμα και οι μύκητες είναι παρόμοια, για να μην πω ίδια. Γι αυτό Εύα μου έκανες την καλύτερη δουλειά και έκλεισες ραντεβού στη γιατρό! Μπράβο σου! Εμείς διαδικτυακά είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι έχει και να έχουμε και την ευθύνη αν τελικά δεν είναι αυτό, και έχει τελικά κάτι άλλο που θέλει άλλο φάρμακο. Ξέρεις οι ασθένειες των πτηνών είναι πάρα πολλές και τα φάρμακα πάρα πολλά! Σαν εμάς τους ανθρώπους. Γι αυτό ηρέμησε εσύ, να ηρεμήσει και το πουλάκι, μην του δώσεις τίποτα (ούτε πουλμοσάν ούτε αντιβίωση) και κάνε υπομονή μέχρι αύριο το απόγευμα! Λίγες ώρες έμειναν! Απλά γράψε σε ένα χαρτί τι του έχεις δώσει για πόσο καιρό και σε τι δοσολογία και πες στα στη γιατρό. Είμαι σίγουρη πως θα γίνει η διάγνωση και η θεραπεία και όλα θα πάνε καλά!
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσενα... Εγω απλα φοβαμαι για τα ακαρεα για να μην γινετε καλα το ενα και κολαει το αλλο γτ θελω να παω κ το αλλο καναρινι να το δει αλλα γιατην ωρα θα αργησω να το παω...
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσενα... Εγω απλα φοβαμαι για τα ακαρεα για να μην γινετε καλα το ενα και κολαει το αλλο γτ θελω να παω κ το αλλο καναρινι να το δει αλλα γιατην ωρα θα αργησω να το παω...
Πήγαινε πρώτα αυτό που έχει σίγουρα κάποιο πρόβλημα, και για το άλλο πρέπει να παρατηρείς τη συμπεριφορά του. Αν δεις κάτι περίεργο, κάτι που δε σου αρέσει, τότε το πας στο γιατρό!

Περιμένουμε με αγωνία τα νεότερα απ το γιατρό! Μέχρι αύριο ψυχραιμία και υπομονή! Όλα καλά θα πάνε!
 
Μακαρι... Να ξερες ποσο κουραγιο μου δινετε... ευχαριστω
 
Ακουστε τι εγινε... Μας πηρε η γιατρος τηλεφωνω και μας ειπε να παμε σημερα και πηγαμε γτ για αυριο κατι της ετυχε.. Ε πηγα εκει και της ειπα τα ειπα ολα με το ν και με το σ... Της εδειξα κ το χαρτιι μαφτα που ειχα γραμμενα.. Εντομεταξυ αφτη εχει τελειωσει απτο απθ.. Και δεν το εξετασε καθολου.. Ειπε δεν αναλαμβανει. Γτ λεει αναλαμβανει να εξετασει πουλι μεχρι ενα σημειο δηλ μονο αμα ειχε κρυωμα.. Ειπε πωσ δεν εχει ακαρεα ποσ το παθε απο πνευμονια κ απτην ποδαγκρα γτ ειναι χαλια τα ποδια τ μου ειπε να το βαζω επιθολ μεχρι να γινει καλα..η ποδαγκρα προκαλει φλεγμονεσ κ δυσπνοια λεει οταν ειναι τοσο χαλια τα ποδια του κ λογικο να το παθει λεει γτ τοχει απο μικρουλι κ ετσι ειναι.. Μ ειπε να του βαλω δεκα μερεσ τεμπερλιν με δυοξυκλινα, στα ακαρεα ειπε μενει το πρωσοπο χωρισ πουπουλα... Με ειπε να το παω απθ πηρα τηλ για ραντεβου και δεν το σηκωναν καν αλλα φοβαμε να το παω εκει γτ λεει μονο οι φιτιτεσ ασχολουντε μαφτα.. Τεσπα αφτα μου ειπε μετα απο την θεραπεια να του βαλω να πιει πολυβιταμινα η να παρω προβιοτικα γτ εχει πιει πλ φαρμακο ρε παιδια λετε να επαθε κτ κακο το μεσα τ εσςισ τι λετε προβιοτικα να παρω
 
Αυριο θα παω αμα ειναι να παρω προβιοτικα θα παρω ζεολιθο καρβουνακι θα τους αγορασω και απτισ καλεσ αυγοτροφες :) πειτε μ ομωσ υπαρχει περιπτοση να επαθε ζημεια στο σικωτι η στο στομαχι;
 
Δεν το εξέτασε δηλαδή; Δεν το έπιασε να το κοιτάξει; Ο μικρός έκανε θόρυβο όσο ήταν εκεί;

Προτείνω να πας και αλλού.. Και εδώ είναι μια λίστα με τους εξειδικευμένους στα πτηνά κτηνιάτρους: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Βρες κάποιον που είναι κοντά σου να το πας!

πειτε μ ομωσ υπαρχει περιπτοση να επαθε ζημεια στο σικωτι η στο στομαχι;
Αν πήρε πάρα πολλές αντιβιώσεις και πάρα πολλά φάρμακα φυσικά και μπορεί! Γι αυτό τα φάρμακα τα δίνουμε πάντα με μέτρο και πάντα μετά από γνώμη ειδικού ή γιατρού!
 
Να παρω προβιοτικο η να πιει βιταμινα αργοτερα..φφφ οσοι ειναι κοντα μ ασχολουντε μονο με γατεσ κ σκυλια
 
Back
Top