Ασθένειες Το καναρίνι μου κάθεται κάτω, δεν πίνει δεν τρώει

Τελικά αυτο στο μάτι ειναι το λιγότερο, το πουλακι εχει αποδυναμωθει τελείως λογο οτι έχει σκουλικια. Μου εδωσε τις αντιβίωσεις ο γιατρος αλλα με δυσκολια του δινω νερακι μέσω συρριγας.
 
@eptalofitis18 λυπάμαι πολύ!
Βρήκατε αξιόπιστο γιατρό? Μήπως σας είπε κ τρόπους ενδυνάμωσης του ταυτόχρονα με τις αντιβιωσεις? αν δεν φάει πώς θα αντέξει τόση αντιβίωση?
Εύχομαι να ανταπεξέλθει κ να συνέλθει γρήγορα!
 
@eptalofitis18 ευτυχώς που τον βρήκατε τέτοιες μέρες που κλείνουν οι περισσότεροι!
Βλέπω ότι εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις, οι περισσότερες αξιολογήσεις είναι πολύ θετικές!
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Ενημερώστε μας αν θέλετε για την πορεία του, όποτε μπορείτε!
 
Καλησπέρα σας μήπως τα σκευάσματα είναι τα παρακάτω?
Tafarm acaricine
Aviomycine(αντιβίωση)?


Τα σκουλήκια (ασκαριδες) δεν χρειάζονται αντιβίωση αλλά ένα σχετικό με αυτά σκεύασμα που μπαίνει στην ποτίστρα του νερού για ένα 24ωρο αν δεν κάνω λαθος
Επίσης οι αγωγές με αντιβιωσεις συνοδεύονται από λήψη προβιοτικων και πολυβιταμινων μετά ..
Ποια σκευάσματα σας συνέστησε αν επιτρέπεται?
Πέρα από οπτική γνωμάτευση έκανε κάποιες εξετάσεις ?
Ευχαριστώ εκ των προτερων
[automerge]1692193907[/automerge]
Thread 'Εντερικά σκουλήκια στα πτηνά (νηματόζωα, ασκαρίδες)' https://community.petbirds.gr/threads/Εντερικά-σκουλήκια-στα-πτηνά-νηματόζωα-ασκαρίδες.17701/
[automerge]1692194288[/automerge]
[automerge]1692194417[/automerge]
Teniazine από tafarm κλπ
Για το μάτι του τι είπε που δεν έχει σχέση με τα σκουλήκια? Είναι πρωτογενής πάθηση ή επιμόλυνση,στην φώτο δεν φαίνεται σχάρα στο κλουβί και υπόστρωμα φαίνεται κάτι σαν άμμος?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το προβλημα ειναι οτι το καναρινι δεν τρώει και δεν πινει, δεν μπορω να του δωσω την αντιβίωση, προσπαθώ με συρριγα να του δωσω λίγο νερακι αλλα δεν ανοιγει το ράμφος.
[automerge]1692197727[/automerge]
@φιλομαθης ναι αμμο με γλυκάνισο εχω,δεν έχω σχαρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@eptalofitis18 μήπως να κοιτάξετε αν υπάρχει δυνατότητα νοσηλείας στον κύριο Σαντοριναιο ή κάπου αλλού? Το λέω γιατί έτσι θα του κάνουν ενέσιμη την αντιβίωση ή κ ότι άλλο χρειάζεται για να μην υποφέρει κ θα βρουν τρόπο να το ταισουν.
Αν συνεχίσει έτσι δεν θα έχει καλή κατάληξη φοβάμαι..
Δεν ξέρω, ίσως κάποιο άλλο μέλος να έχει να προτείνει κάτι άλλο..
Εγώ προσωπικά το βλέπω επείγον περιστατικό κ ότι χρήζει νοσηλείας.
 
@eptalofitis18 ελπίζω το πουλάκι να επιζήσει και να γίνει καλά.
Το προβλημα ειναι οτι το καναρινι δεν τρώει και δεν πινει, δεν μπορω να του δωσω την αντιβίωση, προσπαθώ με συρριγα να του δωσω λίγο νερακι αλλα δεν ανοιγει το ράμφος.
Το ράμφος μπορείς να το ανοίξεις μαλακά με μία οδοντογλυφίδα (όχι αυτές με την ακίδα, αλλά τις άλλες τις πεπλατυσμένες) ή επίσης με το νύχι σου, κυρίως από το πλάι του ράμφους και έτσι να του βάλεις μερικές σταγόνες νερού που να περιέχει τα φάρμακα, ακόμα και τροφή μαλακή όπως αυγοτροφή σε μορφή πάστας ή κρόκο αυγού (ελαφρώς δλδ διαλυμένα σε λίγο νερό ή ζαχαρόνερο ή δεξτρόζη - ώστε να πάρει και λίγη ενέργεια).
Πες μας ποια φάρμακα σας συνέστησε ο γιατρός
 
Κολλυριο προτεινε Tobratex αλλα επειδη ειναι σε ελλειψη βαζω το αντίστοιχο. Ξερω οτι εχει κορτιζονη .
IMG_20230817_073252.webp
[automerge]1692246949[/automerge]
Τη πρώτη μερα δωσαμε μιξ και τα 2 φαρμακα, κ απο σημερα συνεχιζουμε με 5 σταγονες ανα 100 ml μονο το enroxyn
[automerge]1692247900[/automerge]
Μεχρι και χθες κοιμοταν στο πατωμα πεσμενος ,ξαπλωμενος δλδ, σημερα νομίζω βελτιώθηκε καθώς κοιμαται σε μορφη μπαλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@eptalofitis18 εννοείς κρέμα για νεοσσούς;
[automerge]1692253175[/automerge]
Όταν το πρώτο μου καναρινι αντιμετώπιζε θέματα υγείας, η πτηνιατρος μου είχε πει εκτός από την φαρμακευτική αγωγή να του δίνω κ κρέμα νεοσσών. Ποσότητα , συχνότητα ήταν βάσει των οδηγιών της. Είχα πάρει αυτήν. Πάρε οδηγίες από τον πτηνιατρο σου κ πιστεύω ότι θα σου πει να του δώσεις. Αλλά ότι κανείς, το κάνεις άμεσα. Ο χρόνος λειτουργεί εις βάρος του .
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-08-17-09-17-32-241_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-08-17-09-17-32-241_com.android.chrome.webp
    65,6 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
@eptalofitis18 εγώ την έδινα με ένεση ινσουλίνης αφού φυσικά είχα βγάλει την βελόνα. Το σωληνάκι που λες αφορά τους νεοσσούς κ όχι ενήλικα πτηνά
[automerge]1692253983[/automerge]
Έβαζα το στόμιο της ένεσης στα πλαϊνά του ράμφους που μπορούσα καλύτερα να το ανοίξω κ να του δώσω σιγά σιγά (μην πνιγεί) την νερωμενη κρέμα. Θυμάμαι ότι σκοπός ήταν να τον παχύνω λίγο σε μια περίοδο που ασθενούσε.
Από καρδιάς, μακάρι να τα καταφέρει. 🤞
 
Κρεμα νεοσσων μου εδωσε το petshop για παπαγαλακι και μου ειπε οτι κανει για ολα τα νεοσσα. Ισχυει κατι τετοιο; γιατι εγω εχω καναρινι, ίσως δεν έπρεπε να την αγορασω
 
Back
Top