Γενικά Το καναρίνι μου κάθεται με το στόμα ανοιχτό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kejsi

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθηνα
Γεια σας παιδιά έχω παρατηρήσει εδώ και κάποιες μέρες οτι το καναρίνι μου κάθεται με το στόμα ανοιχτό. Η μόνη εξήγηση που θα μπορούσα να δοσω ειναι λόγω της ζέστης αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κι εσάς διότι με ανησυχεί αυτές τις μέρες για ποιο λόγο λέτε να κάθετε με το στόμα ανοιχτό εδώ και μέρες;
 
Κατά πάσα πιθανότητα λόγω ζέστης είναι θα το δεις να ανοίγει στόμα και να σηκώνει φτερούγες , φυσιολογικό είναι ... Αν τρώει και τραγουδάει όλα είναι καλά, φρόντισε να μη το χτυπάει ο ήλιος και να είναι σε ένα μέρος που να έχει σκιά αλλά να είναι φωτεινό.
 
@Kejsi αυτό που ξέρω είναι ότι το καναρίνι θα ανοίγει το στόμα του είτε λόγω ζέστης είτε γιατί φοβάται. Κ εγώ πιστεύω ότι είναι το πρώτο. Αν κάνει έντονη ζέστη, φρόντισε τις πρωινές ώρες να του βάζεις μπάνιο για να ρυθμίζει την θερμοκρασία του κ να αντέχει την ζέστη. Κ αν κάνει καύσωνα, εγώ θα το έβαζα μέσα στο σπίτι αν το είχα στο μπαλκόνι. Δεν ξέρω όμως αν θα ήταν κ το σωστό κάτι τέτοιο, γιατί κ η μεγάλη εναλλαγή στην θερμοκρασία του μέσα έξω δεν κάνει κ καλο.
 
Αν το έχεις έξω μόνιμα τροποποίησε τον χώρο αν σου είναι εύκολο να έχει σκιά και θα είναι καλά (εγώ τα έχω μόνιμα έξω τα πουλιά μου σε αυτοσχέδια κατασκευή που μέσα βάζω τις κλουβες και είναι οκ) τώρα αν το έχεις μέσα καλύτερα να μείνει μέσα ,γενικά τα πολλά μέσα έξω δεν είναι και το καλύτερο, βάλτο σε ένα ήσυχο μέρος με την ροή φωτός της ημέρας χωρίς να έχει απευθείας έκθεση στον ήλιο και επίσης θα είναι καλά, αν το έχεις έξω και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για προφύλαξη καλύτερα βάλτο μέσα
 
Back
Top