Ασθένειες Το καναρίνι μου κάθεται στον πιάτο του κλουβιού με ανοιχτό το στόμα

Λινα13

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2023
Μηνύματα
11
Πόλη
Μυκονος
Καλημερα σας πριν λιγο καθαρισα το κλουβι απο το καναρινι μου που ειναι ενος ετους ξαφνικα κάθισε στον πατο του κλουβιου με ανοιχτο το στομα και δεν μπορει να πεταξει! Τι μπορει να συνεβει;
 
Καλημέρα!Πριν ήταν όλα εντάξει;Αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα,δώστου λίγο χρόνο,μπορεί να τρόμαξε με τον καθαρισμό που έκανες στο κλουβί του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πριν ηταν ολα μια χαρα τωρα φαινεται σαν να κουτσαινει!!!!!! Και δεν μπορει να πεταξει.
 
Υπάρχει σαν πιθανότητα όταν καθαριζες το κλουβί να τρόμαξε και να χτύπησε;Άστο για λίγο και παρακολούθησε το από λίγο μακριά να δεις τι συμπεριφορά θα έχει.Απο όσο κατάλαβα μάλλον με το καθάρισμα τρόμαξε και χτύπησε στο εσωτερικό του κλουβιου.
Τι κλουβί του έχεις;
 
Φαινεται χτυπημένο η αληθεια ειναι δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε εχω ενα σιδερενιο κλουβι!
 
Πριν ηταν ολα μια χαρα τωρα φαινεται σαν να κουτσαινει!!!!!! Και δεν μπορει να πεταξει.
Όταν λες ότι δεν μπορεί να πετάξει τι εννοείς;Είναι τόσο μεγάλο το κλουβί του που μπορεί και να πετάει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Λινα13 κ πριν ήταν εντάξει; Το είδες να χτυπιέται όταν καθάριζες το κλουβί; Κ τι κλουβί είναι; Πώς το καθάριζες; Μια λύση σε Ζευγαρώστρα όμως είναι να βάλεις το χώρισμα κ να κάνεις δουλειά με απομονωμένο το καναρίνι στην μια πλευρά.
Τσεκαρε τα ποδαράκια του. Βλέπεις ανοιχτή πληγή; Πρήξιμο;
 
@Λινα13 το μανάρι μου κάπου το χτύπησε. Παρακολούθησε το για κάθε ενδεχόμενο μην πρηστεί κ πιστεύω ότι θα επανέλθει. Για κάποιον εκεί που να ξέρει από πτηνά, υπάρχει;
[automerge]1682845910[/automerge]
Πάντως το ανοιχτό στόμα σημαίνει ή ότι ζεσταίνεται ή ότι φοβάται. Άρα εδώ φοβάται. Μαλακές κινήσεις κ να του μιλάς χαμηλόφωνα όταν το καθαρίζεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πώς είναι; Μια από τις πρώτες φορές που είχα πάει να κόψω τα νύχια του Σπύρου, είχε καθίσει στοον πάτο και ήταν σαν να είχε πάθει εγκεφαλικό. Απλά του έβαλα μπανιέρα και τον άφησα να ηρεμήσει. Μετά από λίγο επανήλθε,αλλά ακόμα θυμάμαι την τρομάρα που πήρα όταν τον είδα έτσι.
 
εχω ενα σιδερενιο κλουβι
καλημερα.Περαστικα του Αρχικα.Περα απο τις ιατρικες αιτιες που θα μπορουσαν να ισχυουν ,υπαρχουν και αλλοι λογοι για ατυχηματα
Αν υποθεσουμε οτι
πριν λιγο καθαρισα το κλουβι απο το καναρινι μου που ειναι ενος ετους ξαφνικα κάθισε στον πατο του κλουβιου
Την ωρα που καθαριζες εκατσε κατω και πεταριζε? και ανοιγε το στομα?
ή
το καθαρισες και την επομενη φορα που το ειδες μετα απο καποια ωρα ειδες την κατασταση του?
Αν ειναι εξω χωρις προστασια και μεσολαβησε χρονος ισως δεχθηκε επισκεψη

Εχεις στο κλουβι αυτα τα πλαστικα καλυματα(βρακακια τα λενε στα pet shop ) ? παρα πολλες φορες τα ακοπα νυχια τους γαντζωνουν στο πλαστικο τρομαζουν επειδη εγκλωβιζονται και μπορουν να αυτοτραυματιστουν ειδικα στο ποδι που γαντζωσε

Αν οι ταιστρες ή οι πορτες εχουν ελατηρια, πολλες φορες οι στηριξεις τους φευγουν απο την σωστη θεση ή ακομα χειροτερα εξαρχης ειναι κακοτοποθετημενα και αφηνουν αιχμηρο ακρο προς την μεσα μερια του κλουβιου.Μπορει να τραυματιστει ή και να γδαρθει σε περιπτωση που τρομαξει και αρχισει και χτυπιεται μεσα στο κλουβι(διαστασεις δεν ανεφερες) Αν μεσολαβησε χρονος που δεν το εβλεπες και αν ειναι εξω ακαλυπτο να ισχυει αυτο.Ανοιξη εχουμε (σχεδον) μελίσσια εχετε στην μυκονο why not.

Υποθεσεις πολλες ισως και αστοχες γιατι καποια βασικα στοιχεια δεν τα εχουμε απο την κατασταση

Επισης τα καναριναι πολυ ευκολα μπορουν να γινουν επιθετικα ακοαμ και τα μολις κλαρωμενα..Στεκονται σχεδον ορθια ανοιγουν φτερουγες και πεταριζουν στατικα και ανοιγουν το ραμφος τους.Φουλ επιθεση να τρομαξουν τον αντιπαλο.
Τελος αν ενα καναρινι ειναι σε μικρο κλουβι και θελει να εκτονωθει και δεν του βγαινει ο χωρος'η χαιρεται πολυ απο την παρεα σου μπορει να ανοιγοκλεινει τα φτερα του ,στατικα, τοσο οσο .

Αν εχεις χρονο και ορεξη μπορεις να αποκλεισεις καποιο απο τα μη ιατρικης αιτιολογιας σεναρια αυτα .
Περαστικα του και παλι.
 
Αυτό το βίντεο σε ποιο ποστ το είδες;
 
και κανει συνεχως ετσι οπως στο video!
Με συγχωρείς έτσι όπως το διάβασα, νόμιζα ότι βρήκες βίντεο με παρόμοιο περιστατικό.
Μου φαίνεται τρομαγμένο. Αλλά θα έπρεπε να το δει κάποιος πτηνιατρος ιδανικά ή τουλάχιστον με γνώσεις στα πουλιά.
 
Δυστυχως δεν υπαρχει πτηνιατρος εδω περα!
[automerge]1682862615[/automerge]
Δεν τρώει ουτε πινει ο καημενος δεν ξερω τι να του κανω φαινεται σαν να εχει παθει εγκεφαλικο!
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top