Ασθένειες Το μπάτζι μου τραυματίστηκε στην κοιλιά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nelly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nelly

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2023
Μηνύματα
34
Πόλη
athens
Συνέβη πριν λίγο ένα δυσάρεστο γεγονός . Ένα Μπάτζι μου, το μικρότερο από όλα το έβγαλα έξω από το κλουβί του για τη βόλτα του. Κοιταξα μια στιγμή άλλου και όταν τον ξαναείδα ήταν μέσα στο αίμα η κοιλιά του και το πόδι του. Τον πήρα αμέσως στο μπάνιο και έριξα λίγο νερό στο σημείο μήπως δω που ήταν η πληγή. Δεν μπορούσα να διακρίνω που χτύπησε και έτσι τον εβαλα πίσω στο κλουβί του. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ? Φαίνεται να πονάει πολύ και κάθεται με κλειστά τα μάτια του το καημενουλι!

Υ.Γ.Και νομίζω ότι αυτός την έκανε τη πληγή καθώς τη πείραζε και είχε αίμα στην άκρη της μύτης του .
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
@nelly περαστικά του. Σαν πρώτη κίνηση αφού υπάρχει ανοιχτή πληγή, εγώ θα του έβαζα νερωμενο μπεταντιν για την αποφυγή μόλυνσης. Όμως πως το έκανε; Η πληγή είναι επιφανειακή;
Το ξέρεις το καλύτερο είναι ο πτηνιατρος κ λόγω της συμπεριφοράς του κανόνισε να τον δει. Πάντως αν θες βγάλε φωτογραφίες να τις δουν κ οι παπαγαλογονεις.
 
Συνέβη πριν λίγο ένα δυσάρεστο γεγονός . Ένα Μπάτζι μου, το μικρότερο από όλα το έβγαλα έξω από το κλουβί του για τη βόλτα του. Κοιταξα μια στιγμή άλλου και όταν τον ξαναείδα ήταν μέσα στο αίμα η κοιλιά του και το πόδι του. Τον πήρα αμέσως στο μπάνιο και έριξα λίγο νερό στο σημείο μήπως δω που ήταν η πληγή. Δεν μπορούσα να διακρίνω που χτύπησε και έτσι τον εβαλα πίσω στο κλουβί του. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ? Φαίνεται να πονάει πολύ και κάθεται με κλειστά τα μάτια του το καημενουλι!

Υ.Γ.Και νομίζω ότι αυτός την έκανε τη πληγή καθώς τη πείραζε και είχε αίμα στην άκρη της μύτης του .

@nelly Το ιδιο budgie παλι με παρομοια αποτελεσματα παλι απο ελευθερη πτηση?
 
@MARY58 ευτυχως είναι καλύτερα, του έβαλα betadin. Κρατέι λίγο το ποδαράκι ίσως τον πονάει. Είναι ομως ζωηρό και τρώει. δεν θα το βγάλω έξω για λίγες μερες
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@nelly πολύ ευχάριστο που είναι ζωηρό κ έχει όρεξη. Όμως στην θέση σου θα το πήγαινα σε πτηνιατρο να δει κ το ποδαράκι του κ την πληγή του κ γενικά να το εξετάσει. Κ πάλι περαστικά του.🤞😊
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Δεν μπορούσα να διακρίνω που χτύπησε
του έβαλα betadin
Τελικα που ηταν η πληγη που αιμοραγουσε χθες? που του εβαλες betadine?
Κοιταξα μια στιγμή άλλου και όταν τον ξαναείδα ήταν μέσα στο αίμα η κοιλιά του και το πόδι του.
Χτυπησε σε καποιο σημειο και επεσε οπως την προηγουμενη φορα? σε κατι αιχμηρο ισως? πως εκτιμας οτι εκανε την πληγη που του προκαλεσε τετοια αιμορραγία?
Ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Το ότι είναι ζωηρό και τρώει δεν εγγυάται την καλή του κατάσταση και υγεία.

Αν δεν κάνω λάθος πάλι σε παρόμοιο νήμα σου επισημάνθηκε ότι καλό θα ήταν να το πας σε ένα ειδικευμένο πτηνίατρο να το εξετάσει και να διαπιστώσει την κατάσταση του.

Πιστεύω ότι του οφείλεις μια καλύτερη μεταχείρηση όσα αναφορά την κλινική του εικόνα

Μπορεί να μην έχει κάτι σοβαρό τελικά αλλά ίσως να χρειάζεται βοήθεια για να ανταπεξέλθει.

Το σχόλιο μου είναι εντελώς καλοπροαίρετο, σε ευχαριστώ
 
Back
Top