Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Κριμα που η αποσταση Αθηνα -Βολος εμποδιζει και αντιστοιχη φιλια Φοιβου-Μανι.

😀! Να στον στειλω ενα Σαββατοκυριακο; :D αυτη τη στιγμη που γραφω αυτο ηρθε πανω μου και παιζει με το αυτι μου... Και αν παω να κανω πιο περα με κραταει απο το αυτι να μη φυγω... Αλλα πολυ απαλα σαν να με πιανει με βαμβακι... εχει να του μαθει μερικα μυστικα του Μανι λεει... :D
 
Ευχαριστώ για τα σχόλια. Δεν έχω κάνει τίποτα μέχρι στιγμής άξιο συγχαρητηρίων. Απλά θέλω να είναι καλά και χαρούμενος. Στο μέλλον θα χρειαστεί υπευθυνότητα γιατί πάντα υπάρχουν προβλήματα αλλά ο τρόπος που τα ξεπερνάμε δείχνει το πόσο ικανοί είμαστε να τα διαχειριστούμε. Ελπίζω να ανταπεξέλθω γιατί είμαι και σχετικά μικρός και έχω πολλά πράγματα να μάθω.

Ιδού και το νέο σπίτι του Μάνι! Είναι άδειο ακόμα και θα του βάλω πραγματάκια που θα φτιάξω κυρίως αλλά θέλω να συνηθίσει λίγο το χώρο γιατί ακόμα φοβάται και δεν κουνάει ρούπι. Θέλω να του βάλω και μερικά κλαδάκια ακόμα γιατί τώρα είναι μόνο 2 αλλά θα προσπαθήσω να βρω φυσικά κλαδάκια.

Και μια λίγο τρελή ιδέα. Έβλεπα κάποια βίντεο στο youtube και σε μερικά είδα Ringneck μαζί με Lovebirds. Μπορούν και συμβιώνουν χωρίς προβλήματα; Θέλω να πάρω κάποια στιγμή στο μέλλον και αφού μεγαλώσει αρκετά ο Μάνι και ήμουν απλά περίεργος.
 

Συνημμένα

  • DSC00243.webp
    DSC00243.webp
    60 KB · Προβολές: 95
Fenete toso mikroulis-monaxoulis sto megalo klouvi tou! ☹
Pare tou kai polla paixnidia, skalakia, kounia ; Otan tha megalosi pare kai Lovebirds!
Oreos!
 
Παρα πολυ ωραιο και ευρυχωρο το κλουβι Μανο! Μπραβο! Και οπως ειπε και η Πωλινα παρε του πολλα παιχνιδια... :D
 
Σίγουρα όπως είπα θα μπουν πολλά πράγματα μέσα αφού συνηθίσει 1-2 μέρες το χώρο γιατί μπορεί να αγχωθεί.
 
Παρα πολυ ωραιο και ευρυχωρο το κλουβι Μανο! Μπραβο! Και οπως ειπε και η Πωλινα παρε του πολλα παιχνιδια... :D

Τα του κάισαρος τω καίσαρι! Τα μπράβο πάνε στον πατέρα μου για το κλουβί. Εγώ δεν το πολυήθελα και γι' αυτό τσακωθήκαμε αλλά τελικά είχε δίκιο. Πάντως το μειονέκτημα που έχει είναι ότι στην πάνω πλευρά δεν έχει κάγκελα για να κρεμάς παιχνίδια αλλά κάποια πατέντα θα γίνει.
 
Νομιζω πως θα ειναι καλυτερα αν του τα δινεις να τα πιανει με το ραμφος απο τα χερια σου συχνα και του τα βαζεις στο τεραριουμ μεχρι να μετακομισει μονιμα στο κλουβι του... στο τεραριουμ δεν κοιμαται ακομη; Αν ναι αφησε τα μαζι του αυτα που εχεις σκοπο να του δωσεις. Οσα περισσοτερα νεα πραγματα με σχηματα και χρωματα του δινεις οταν ειναι μικρος τοσο ευκολοτερα θα δεχεται τα νεα πραγματα στο μελλον. 😉
 
Από σήμερα θα μένει συνέχεια στο κλουβί. Το τεράριουμ δεν το θέλει άλλο. Χτυπιέται στα τζάμια όταν είναι μέσα.
 
Me gia to kainourio tou spiti!
P.S.-ti einai to Skoulouni? tora to proseksa dipla sto onoma sou? (sorry ligo offtop..)
 
ειναι πολυ ομορφος μανο να τον χαιρεσαι. Ειναι σκετος γλυκας. Εσενα πεταει κιολας.
 
μανο αν και αργα θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο! Εισαι ενας κανονικος μπαμπας αυτη τη στιγμη και κανεις οτι καλυτερο παιρνα απο το χερι σου! Ο μανι ειναι πολυ τυχερος! Κι εσυ φυσικα εισαι αφου πηρες το ρισκο να τον μεγαλωσεις απο τοσο μωρο και ολα σου πανε καλα και ο μανι φαινεται καλο και εξυπνο παπαγαλινι! Αν ποτε τα δικα μου λοβμπερτσ αποφασισουν να μου κανουν παιδακια και θελεις φισκερ(σαν τα δικα μου) με μεγαλη μου χαρααα! Αν μου κανουν βεβαια...
 
Μάνο το κλουβί του μικρού είναι πολύ ωραίο. Όσα στολίδια και να του βάλεις το πιο όμορφο θα είναι ο Μάνι που λάμπει απο την αγάπη που του προσφέρεις. Μπραβο.
 
Μανο μπραβο σου. Παρακολουθω εδω και μερες το ποστ και πραγματι σε θαυμαζω. Ειμαι σιγουρος οτι ο Μανι θα μεγαλωσει καταπληκτικα. Και παλι μπραβο σου.
 
Λοιπόν πήγα σήμερα στον κτηνίατρο τον Μάνι απλά για τσεκάρισμα και για να μου φύγει το άγχος. Δεν είμαι άνθρωπος που λυπάται τα λεφτά σε καμία περίπτωση, ειδικά όταν πρόκειται και για ιατρικό σκοπό, αλλά τα 33 ευρώ που έδωσα σε αυτόν είναι μάλλον τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ποτέ! Δεν ξέρω αν είναι καλός ή κακός γιατρός γι' αυτό θα σας εξηγήσω τι εννοώ. Μάλιστα είναι γιατρός που έχει προταθεί με θέρμη στο φόρουμ και αυτό μου έκανε εντύπωση. Το όνομά του δεν το λέω δημόσια αλλά αν κάποιος θέλει θα του το πω σε πμ.

Και εξηγούμαι. Αμφιβάλλω αν ο άνθρωπος έχει ιδέα από Ringneck. Σε ότι τον ρώτησα οι απαντήσεις του ήταν αυτά που ήδη ήξερα και μερικές φορές του είπα πράγματα που δεν ήξερε αυτός! Στο τέλος μου λέει αφού ασχολείσαι με το ίντερνετ τα ξέρεις πιο καλά! Το μόνο που μαυ είπε είναι να μην είμαι υπερπροστατευτικός και να τον απογαλακτίσω σύντομα για να μάθει να τρώει. Τίποτα σπουδαίο δηλαδή. Εντάξει λέω δεν έχει κάτι σημαντικό να μου πει αφού όλα (μα όλα!) τα ήξερα ήδη από το φόρουμ αυτό και από το ίντερνετ. Εκεί λοιπόν σκάει η βόμβα. 33 ΕΥΡΩ! Δεν με νοιάζουν τα λεφτά αλλά ρε άνθρωπε αξιοπρέπεια δεν έχεις; Το ξέρεις ότι δεν μου έχεις πει τίποτα, άλλος πελάτης δεν περιμένει και παίρνεις και λεφτά; Τα νεύρα μου έσπασαν για την κοροϊδία. Πάλι καλά που ο Μάνι δεν έχει κάτι...

ΥΓ Μην ξεχάσω να πω ότι από σήμερα στην οικογένεια μπήκε και ένα καναρινάκι μπόρντερ! 🙂
 
Απο το πετ σοπ που το πηρες δεν σου ειπε για γιατρο; Εμενα μου ειπε και θα τον παω το σαββατο σε ενα γιατρο οποιος ειναι μονο για παπαγαλους. Δεν εχει δικο του ιατρειο αλλα συνεργαζεται με ενα φιλο του. Γιατι πηγαινει συνεχεια στο εξωτερικο.
 
Απο το πετ σοπ που το πηρες δεν σου ειπε για γιατρο; Εμενα μου ειπε και θα τον παω το σαββατο σε ενα γιατρο οποιος ειναι μονο για παπαγαλους. Δεν εχει δικο του ιατρειο αλλα συνεργαζεται με ενα φιλο του. Γιατι πηγαινει συνεχεια στο εξωτερικο.

Μου είπαν αλλά επειδή δεν εμπιστεύομαι το pet shop, δεν εμπιστεύτηκα και το γιατρό. Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να πάω τον Μάνι, αλλά την επομενη φορά θα πάω εκεί. Ίσως να λέμε τον ίδιο.
 
Απο το πετ σοπ που το πηρες δεν σου ειπε για γιατρο;.
Rozi, ego piga se enan giatro apo to pet...pou malista doulepse mesa sto pet vradines ores...den epsaksa vevea gia giatro kai piga ston proto pou vrika...Telika exoume antitheta apo ton Mano...
Kitakse tin Maira poli grigora... (oute den ithele na tin parei sta xeria ...epidi dagoni)...kai eipe eina kala...apla elipsi vitaminon...omos mporei na einai mikites... NOMIZO tha perasi... Vale betadine kai Betafusin sto kefali tis gia 10 meres... Diladi pos mporei o giatros na min kserei ti exei to pouli kai na mas dosi ta farmaka? Ego tou protina na kanoume eksitasis aimatos, stomaxiu..kai mou ipe pos den kanoune eki... KAI TI TON ITHELA; Den ipe tipota spoudeo...omos den plirosa katholou polla ...15 plirosa...
Tha tin pao ston alo giatro giabkapoies eksitasis...Eutixos h Maira tora dixnei poli kala...kai den nomizo exei kati sovaro... Omos to patisa pou o ktiniatros den iksere kai polla...
 
Back
Top