Αναπαραγωγή Το πρώτο μου νεκρό πουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisss

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2007
Μηνύματα
56
Πόλη
Άργος
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!
ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΓΕΝΝΑ ΣΤΙΣ 26 ΤΟΥ ΜΑΗ.
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΣΚΑΣΑΝ ΔΥΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΚΙΑ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΤΡΕΞΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΑΦΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΕ Η ΜΑΝΑ ΕΙΔΑ ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΤΣΑ...
ΤΑ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ.
ΑΜΕΣΩΣ ΥΠΟΨΙΑΣΤΙΚΑ ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ. ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΜΕ ΜΠΑΜΠΑΚΙ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΣΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΩΤΑΝ.
ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΤΣΑ ΤΟΥ... ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟ.
ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΤΩΡΑ Η ΕΦΑΓΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΣΚΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΝ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΑΙ Η Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΣΚΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΟΛΑ...
ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
 
γεια σου χριστινα! Λυπαμαι για το πουλακι!☹
σε ολους μας εχει συμβει! Κ μενα καποιες φορες! Οταν δεν μαζευα τα αυγα συνηθως!
τωρα, οσον αφορα την αιτια του θανατου δεν μπορω να γνωριζω με σιγουρια! Αν ομως τα μωρα βγαινουν με διαφορα ημερων ειναι συχνο φαινομενο το ενα να μενει πισω, αν κ λες οτι ηταν ταισμενο το μικρο!😕
δεν μαζευεις τα αυγα να τα τοποθετεις ολα μαζι;
οταν λες τα αλλα δυο απο τα αυγα εννοεις απο την ιδια φωλια; 😕
ευχομαι να εκκολαφθουν!
 
χριστινα οταν λες ταισμενω δεν σημαινει οτι επιδει η κοιλια του ηταν φουσκωμενει οτι ειναι ταισμενω.
ταισμενω λεμε ενα πουλι στο οποιο η γουσα του ο λαιμος του δηλαδη εχει τροφη, εαν ειναι ταισμενω φουσκωνει η γουσα του και φενεται η τροφη.
κοιτα μηπως δεν τα ταιζει η καναρα γιατι οταν βγαινει ενα πουλι απο το αυγο αντεχει 1 η 2 μερες χωρις φαι.



στην φωτογραφια μπορεις να δεις την γουσα του πουλιου που εχει την τροφη μεσα
 
Χριστίνα λυπάμαι για το θάνατο του νεοσσού. Κάτι ανάλογο έχει συμβεί και σε δικό μου ζευγάρι. Ενώ στην πρώτη γέννα μου έδωσαν μικρά στην δεύτερη δυστυχώς δεν επέζησε κανένα.Από τα πέντε μικρά μόνο ένα επέζησε και αυτό γιατί το μετέφερα σε άλλη θηλυκιά. Τα μικρά ήταν ηλικίας από 2 έως 8 ημερών. Κάθε μέρα έχανα και από ένα.Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιξε. Ίσως η ζέστη, ίσως αδιαφορία των γονέων, ίσως κάποια ασθένεια, άγνωστο.
 
Back
Top