Αναπαραγωγή Τρίτη και τελευταία γέννα, ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάντως μετά απο ένα σημείο είναι και το πιό λογικό να πείς "Ξύπνα και πήγαινε στα παιδιά σου"
να την μάλωσα την άτιμη! 😀 :D

πάντως αγχώθηκα πολύ ! Πάλι καλά που (προς το παρόν τουλάχιστον) πάνε όλα καλά... 🙄
 
Υποθέτω πως όλα πήγαν καλά και σήμερα.👍

Είχες όμως και το καλό αγχος,την έγνοια και τα έσωσες.
ναι απο τους 4 νεοσσούς εχθές ψόφησε ο ένας που ήταν πολύ πιο μικρόσωμος... μπορεί να είχε αδυνατίσει απο το συμβάν αλλά μπορεί και να ήταν άσχετη η αιτία, τα υπόλοιπα 3 μεγαλώνουν κανονικά βάλαμε και δαχτυλίδια
 
ναι απο τους 4 νεοσσούς εχθές ψόφησε ο ένας που ήταν πολύ πιο μικρόσωμος... μπορεί να είχε αδυνατίσει απο το συμβάν αλλά μπορεί και να ήταν άσχετη η αιτία, τα υπόλοιπα 3 μεγαλώνουν κανονικά βάλαμε και δαχτυλίδια
Ο θάνατος των νεοσσών είναι περισσότερο από αποδεκτός σε κάθε φυσική κατάσταση. Το 25% μάλιστα θεωρείται κι ως ελάχιστο..
Για τα υπόλοιπα με τα δαχτυλιδάκια τους... εγώ θα περιμένω φωτογραφίες.
 
Ο θάνατος των νεοσσών είναι περισσότερο από αποδεκτός σε κάθε φυσική κατάσταση. Το 25% μάλιστα θεωρείται κι ως ελάχιστο..
Για τα υπόλοιπα με τα δαχτυλιδάκια τους... εγώ θα περιμένω φωτογραφίες.
άρα γενικά τα πήγα πολύ καλά φέτος! :D Συνολικά στις δύο προηγούμενες γέννες έβγαλα 6 στα 6 πουλιά ούτε ένα δεν ψόφησε! Και αν συνεχιστούν όλα ομαλά θα παμε στο 9 στα 10:)
 
άρα γενικά τα πήγα πολύ καλά φέτος! :D Συνολικά στις δύο προηγούμενες γέννες έβγαλα 6 στα 6 πουλιά ούτε ένα δεν ψόφησε! Και αν συνεχιστούν όλα ομαλά θα παμε στο 9 στα 10:)
Να είναι πάντα υγιή Γιώργο και να τα καμαρώνεις!
 
Επίσης απο σήμερα ξεκίνησα και το τάισμα στο χέρι μια φορά την ημέρα με κρέμα νεοσσών γιατί λέω έστω στην τελευταία γέννα να είναι πιο ήσυχα και να κάθονται στο χέρι μου 😛
 
και αν συνεχιστούν όλα ομαλά θα παμε στο 9 στα 10
Σου το εύχομαι...
γιατί λέω έστω στην τελευταία γέννα να είναι πιο ήσυχα και να κάθονται στο χέρι μου
Είναι ο πιο δύσκολο τρόπος για τα καναρίνια...
Ηρεμία, ησυχία και συνεχής παρουσία και τα μικρά θα έρθουν μόνα τους για το πρώτο τρίμηνο της ζωής τους. Αργότερα τα πράγματα αλλάζουν κάπως.
 
άρα γενικά τα πήγα πολύ καλά φέτος! :D Συνολικά στις δύο προηγούμενες γέννες έβγαλα 6 στα 6 πουλιά ούτε ένα δεν ψόφησε! Και αν συνεχιστούν όλα ομαλά θα παμε στο 9 στα 10:)

6 στα 6! Well done!
Κι εγώ φέτος είχα 6 στα 6 και 5 στα 5 με μόνο μια απώλεια συνολικά. Παίζει ρόλο και η εμπειρία της κανάρας.
 
6 στα 6! Well done!
Κι εγώ φέτος είχα 6 στα 6 και 5 στα 5 με μόνο μια απώλεια συνολικά. Παίζει ρόλο και η εμπειρία της κανάρας.
η δικιά μου είναι πρωτάρα! 10 μηνών έκανε το πρώτο αυγό 😉 θηρίο είναι η άτιμη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vkr
Για τα υπόλοιπα με τα δαχτυλιδάκια τους... εγώ θα περιμένω φωτογραφίες.
full

Είναι ο πιο δύσκολο τρόπος για τα καναρίνια...
Ηρεμία, ησυχία και συνεχής παρουσία και τα μικρά θα έρθουν μόνα τους για το πρώτο τρίμηνο της ζωής τους. Αργότερα τα πράγματα αλλάζουν κάπως.
Τελικά σήμερα σταμάτησα αναγκαστική γιατί τα ταΐζει η μαμά τους και εφόσον έχουν ανοιχτά τα μάτια τους πλέον δεν μου ανοίγουν το στόμα...
 
Άψογος...
Χαρακτηριστικό της εποχής το κεφαλάκι που βγάζει ο μικρός έξω από τη φωλιά λόγω ζέστης...
όχι απαραίτητα... έχω φωτογραφία που κάνει ακριβώς το ίδιο και στην πρώτη γέννα!
 
Διόλου απίθανο για την περίπτωση.
Συνήθως όμως τα μικρά της φωλιάς στις μεγάλες ζέστες κρεμούν" τα κεφάλια τους.. έξω απ' αυτή για να δροσιστούν.
 
Δε νομίζω οτι υπάρχει τετοιο ζήτημα. Συνηθίζουν και το ανοίγουν πολυ εύκολα το στομα τους.
ναι αν αρχίσεις πρίν τα ανοίξουν, εγώ ουσιαστικά μονο μια μέρα μπόρεσα να τα ξεγελάσω και να ανοίξουν το στόμα επειδή ήταν πρωί και νηστικά
 
ναι αν αρχίσεις πρίν τα ανοίξουν, εγώ ουσιαστικά μονο μια μέρα μπόρεσα να τα ξεγελάσω και να ανοίξουν το στόμα επειδή ήταν πρωί και νηστικά
Και παλι διαφωνώ : ειδικα σε μικρά ζώα και πουλιά νομίζω οτι πολυ εύκολα μπορεί να συνηθίσουν. Αλλά και παλι θεωρω οτι καλύτερα να ταΐζονται απο τους γονείς τους, εφόσον υπάρχει αυτη η δυνατότητα.
 
Και παλι διαφωνώ : ειδικα σε μικρά ζώα και πουλιά νομίζω οτι πολυ εύκολα μπορεί να συνηθίσουν. Αλλά και παλι θεωρω οτι καλύτερα να ταΐζονται απο τους γονείς τους, εφόσον υπάρχει αυτη η δυνατότητα.
καλά αν έμεναν νηστικά (δηλαδή τα τάιζα αποκλειστικά εγώ) δεν υπάρχει αμφιβολία οτι θα το άνοιγαν, τώρα απλά προτιμάνε την μάνα τους :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top