Αναπαραγωγή Τρίτη και τελευταία γέννα, ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φτάνοντας σε μια ηλικία τα νεούδια, αν εξακολουθούν να βρίσκονται μαζί με τους γονείς τους, όχι μόνον δεν ανοίγουν το στόμα, αλλά προσπαθούν να κρυφτούν όσο πιο πολύ μπορούν στο βάθος της φωλιάς, καταλαβαίνοντας τον φωνητικό συναγερμό που μεταδίδουν οι γονείς κάθε φορά που πλησιάζει "κίνδυνος".
 
Λοιπόν τα καναρινάκια πετάνε πλέον και απο εχθές κοιμούνται εκτός φωλιάς, σήμερα η κανάρα φτιάχνει νέα φωλιά... έχω προμηθευτεί ήδη πλαστικά αυγά και απο ότι κατάλαβα πρέπει να αντικαθιστώ καθε μέρα το αληθινό αυγό με ψεύτικο, μετά την αφήνω να κλωσάει τα ψεύτικα; για πόσες μέρες να τα αφήσω; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να σταματήσει ομαλά η γέννα;

Να και τα μικρά μας :
2016-06-16 18.56.51.webp 2016-06-18 20.36.06.webp
 
Λοιπόν τα καναρινάκια πετάνε πλέον και απο εχθές κοιμούνται εκτός φωλιάς, σήμερα η κανάρα φτιάχνει νέα φωλιά... έχω προμηθευτεί ήδη πλαστικά αυγά και απο ότι κατάλαβα πρέπει να αντικαθιστώ καθε μέρα το αληθινό αυγό με ψεύτικο, μετά την αφήνω να κλωσάει τα ψεύτικα; για πόσες μέρες να τα αφήσω; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να σταματήσει ομαλά η γέννα;
Την πρώτη μέρα που θα κάνει το πρώτο αυγό το παίρνεις και βάζεις στη θέση του ένα ψεύτικο. Τις υπόλοιπες μέρες απλώς παίρνεις και πετάς τα αυγά, δε χρειάζεται κάθε μέρα να προσθέτεις και από ένα ψεύτικο. Άστη να κλωσήσει καμιά δεκαριά μέρες και μετά τη στέλνεις διακοπές.
 
Λοιπόν τα καναρινάκια πετάνε πλέον και απο εχθές κοιμούνται εκτός φωλιάς, σήμερα η κανάρα φτιάχνει νέα φωλιά...

Άφησε τα μικρά με τον πατέρα τους στο μισό της ζευγαρώστρας και την μητέρα στο άλλο μισό. Βάλε μόνο σπόρους στην μητέρα, ασβέστιο από το 2ο αυγό μέχρι το τελευταίο καθημερινά στην ποτίστρα και κάθε αυγό που κάνει το πρωί το αλλάζεις με ψεύτικο. Μπορείς να τα αλλάξεις όλα μαζί μόλις τελειώσει την ωοτοκία η καναρα. Αφήνεις να τα κλωσήσει για 3-4 μέρες μετά την αλλαγή και στην συνέχεια βγάζεις φωλιά και αυγά και την στέλνεις διακοπές.
 
Άφησε τα μικρά με τον πατέρα τους στο μισό της ζευγαρώστρας και την μητέρα στο άλλο μισό. Βάλε μόνο σπόρους στην μητέρα, ασβέστιο από το 2ο αυγό μέχρι το τελευταίο καθημερινά στην ποτίστρα και κάθε αυγό που κάνει το πρωί το αλλάζεις με ψεύτικο. Μπορείς να τα αλλάξεις όλα μαζί μόλις τελειώσει την ωοτοκία η καναρα. Αφήνεις να τα κλωσήσει για 3-4 μέρες μετά την αλλαγή και στην συνέχεια βγάζεις φωλιά και αυγά και την στέλνεις διακοπές.
Αυτό δεν γίνετε, όπως έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματα ο πατέρας έχει χωριστεί εδώ και καιρό πριν να σκάσουν τα αυγά
 
Άφησε τα μικρά με τον πατέρα τους στο μισό της ζευγαρώστρας και την μητέρα στο άλλο μισό.
Δεν υπάρχει λόγος να χωρίσει την οικογένεια. Τα αυγά πάνε για πέταμα. Και ζημιά να κάνουν τα μικρά στη νεα φωλιά δε μας απασχολεί.
 
Δεν υπάρχει λόγος να χωρίσει την οικογένεια. Τα αυγά πάνε για πέταμα. Και ζημιά να κάνουν τα μικρά στη νεα φωλιά δε μας απασχολεί.
Αυτό δεν γίνετε, όπως έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματα ο πατέρας έχει χωριστεί εδώ και καιρό πριν να σκάσουν τα αυγά
 
Μπορείς να τα αλλάξεις όλα μαζί μόλις τελειώσει την ωοτοκία η καναρα.
Αν η κανάρα αρχίσει να κλωσάει από την πρώτη μερα και η αλλαγή γίνει στο τέλος της ωοτοκίας, δηλαδή μετά από 4-5 ημέρες θα έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη του εμβρύου.
 
Αν η κανάρα αρχίσει να κλωσάει από την πρώτη μερα και η αλλαγή γίνει στο τέλος της ωοτοκίας, δηλαδή μετά από 4-5 ημέρες θα έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη του εμβρύου.
μα δεν διαβάζεται τίποτα πια; thanks για το ενδιαφέρον αλλά έτσι δεν βοηθάτε...
Αυτό δεν γίνετε, όπως έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματα ο πατέρας έχει χωριστεί εδώ και καιρό πριν να σκάσουν τα αυγά
τα αυγά θα είναι άσπορα χωρίς αρσενικό

Για ποιο λόγο χώρισες τον πατέρα από την οικογένεια;
με την ελπίδα μήπως η κανάρα δεν ξαναμπεί σε διαδικασία ωοτοκίας... αλλά ατυχήσαμε
 
μα δεν διαβάζεται τίποτα πια; thanks για το ενδιαφέρον αλλά έτσι δεν βοηθάτε...

τα αυγά θα είναι άσπορα χωρίς αρσενικό
Έχεις δίκιο Γιώργο. Δεν το πρόσεξα. Συγνώμη
. Βέβαια απαντώ στον Κώστα που η απάντηση του δόθηκε έχοντας στο νου του ότι ο αρσενικός βρίσκεται μαζί.
 
με την ελπίδα μήπως η κανάρα δεν ξαναμπεί σε διαδικασία ωοτοκίας

Προσπάθησε να καθυστερήσεις την καναρα να στρώσει φωλιά 1-2 μέρες και στην συνέχεια βάζεις χώρισμα, τα μικρά στο μισό της ζευγαρώστρας για να μην τα μαδήσει και θα πηγαίνει στο χώρισμα να τα ταΐζει.

Γνώμη μου είναι να αφήσεις την καναρα χωρίς υλικό και φωλιά.
 
Έχεις δίκιο Γιώργο. Δεν το πρόσεξα. Συγνώμη
. Βέβαια απαντώ στον Κώστα που η απάντηση του δόθηκε έχοντας στο νου του ότι ο αρσενικός βρίσκεται μαζί.
Συγνώμη και εγω Παναγιώτα... "άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε " δεν πρέπει να νευριάζουμε για ψίλου πήδημα :D
Όσο για τον Κώστα έχεις δίκιο... και εγω λάθος έκανα :D

Προσπάθησε να καθυστερήσεις την καναρα να στρώσει φωλιά 1-2 μέρες και στην συνέχεια βάζεις χώρισμα, τα μικρά στο μισό της ζευγαρώστρας για να μην τα μαδήσει και θα πηγαίνει στο χώρισμα να τα ταΐζει.

Γνώμη μου είναι να αφήσεις την καναρα χωρίς υλικό και φωλιά.
Δεν βλέπω το λόγο να γίνει αυτό... Δεν είναι λίγο βάρβαρη λύση.Αν έχουν αρχίσει να σχηματίζονται τα αυγά τι γίνεται;
 
που η απάντηση του δόθηκε έχοντας στο νου του ότι ο αρσενικός βρίσκεται μαζί

Τον αρσενικό τον θέλω πάντα μαζί με την οικογένεια του. Θα επιλέξω τον χωρισμό - απομάκρυνση μόνο αν έχω προβλήματα κατά την αναπαραγωγή.

αν έχουν αρχίσει να σχηματίζονται τα αυγά τι γίνεται;

Θα τα κάνει στον πάτο. Εσύ πρέπει μόνο να τα έχεις χωρίσει διότι αν η καναρα δεν βρίσκει υλικό θα τα μαδήσει για να φτιάξει φωλιά.
 
Θα τα κάνει στον πάτο. Εσύ πρέπει μόνο να τα έχεις χωρίσει διότι αν η καναρα δεν βρίσκει υλικό θα τα μαδήσει για να φτιάξει φωλιά.
οπότε γιατί πολύ απλά να μην δώσω υλικό και να μείνουν μαζί;
 
Τον αρσενικό τον θέλω πάντα μαζί με την οικογένεια του. Θα επιλέξω τον χωρισμό - απομάκρυνση μόνο αν έχω προβλήματα κατά την αναπαραγωγή.
Συμφωνώ Κώστα απόλυτα μαζί σου. Στο μόνο που διαφώνησα είναι στο ότι ανέφερες η απομάκρυνση των αυγών να γίνεται μετά την ολοκλήρωση της ωοτοκίας. Αυτό δεν το κάνουμε διότι αν η καναρα κάτσει και κλωσήσει από το πρώτο αυγό και μεις τα απομακρυνουμε την 4η-5η μέρα θα έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη του εμβρύου.

Εγώ Γιώργο θα έδινα υλικό και φωλιά για να μη μαδησει τους νεοσσους. Βέβαια το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι η κλώσσα δεν ταΐζει. Γι αυτό και σου ειπε ο Κώστας να το καθυστερήσεις όσο μπορείς. (αφού στην περίπτωση σου δεν υπάρχει αρσενικός στο κλουβί)
 
οπότε γιατί πολύ απλά να μην δώσω υλικό και να μείνουν μαζί;

Γιατί πολύ απλά αν η καναρα στρώσει φωλιά δεν θα ταΐζει τα μικρά και στην περίπτωση σου θέλεις να σώσεις τα μικρά και όχι τα αυγά που έχει η καναρα.

Στο μόνο που διαφώνησα είναι στο ότι ανέφερες η απομάκρυνση των αυγών να γίνεται μετά την ολοκλήρωση της ωοτοκίας.

Μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση που τα αυγά που θα κάνει δεν μας ενδιαφέρουν. Μια καναρα που έχει κάνει 3 γέννες και πάει για την 4η θεωρώ ότι θα βιδώσει μετά το 3ο αυγό.
 
Γιατί πολύ απλά αν η καναρα στρώσει φωλιά δεν θα ταΐζει τα μικρά και στην περίπτωση σου θέλεις να σώσεις τα μικρά και όχι τα αυγά που έχει η καναρα.



Μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση που τα αυγά που θα κάνει δεν μας ενδιαφέρουν. Μια καναρα που έχει κάνει 3 γέννες και πάει για την 4η θεωρώ ότι θα βιδώσει μετά το 3ο αυγό.
Λοιπόν... Θα παρακολουθώ την συμπεριφορά του πουλιού και θα δω τι ταιριάζει καλύτερα να κάνω τις επόμενες ημέρες

*Και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @Panagiota. και @theodr
 
σήμερα η κανάρα φτιάχνει νέα φωλιά

θα παρακολουθώ την συμπεριφορά του πουλιού και θα δω τι ταιριάζει καλύτερα να κάνω τις επόμενες ημέρες

Να έχεις το νού σου διότι οι ισορροπίες είναι λεπτές. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.
 
Back
Top