Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
η γνώμη μου ότι 3 μέρες είναι λίγο... Οσο περισσότερο την καθυστερήσεις τόσο καλύτερα
 
Οποτε θα βγαλω την φωλια αυριο.
ε να τα αφησω καμια 10αρια μερες και να αυξησω την διατροφη τους; Να ξεκινησω να δινω παλι ferti vit?
 
η γνώμη μου ότι 3 μέρες είναι λίγο... Οσο περισσότερο την καθυστερήσεις τόσο καλύτερα

Δημήτρη για να κάνει το επόμενο αυγό θα περάσει τουλάχιστον μία εβδομάδα και βάλε... Αν την επιστρέψει μετα από 3-4 μέρες.

Μην ξεχναμε δε...ότι δεν κάνουν όλες οι κανάρες 5 και 6 αυγά.
 
Οποτε θα βγαλω την φωλια αυριο.
ε να τα αφησω καμια 10αρια μερες και να αυξησω την διατροφη τους; Να ξεκινησω να δινω παλι ferti vit?

Τιποτα να μην αυξησεις και ούτε fertivit να βάλεις.

Σπόρια και αυγοτροφή είναι μια χαρά.

Μόλις δεις και σου κάνει το 1ο αυγό από την επόμενη γέννα... Κόβεις τηναυγοτροφή μέχρι τα γενητούρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Τιποτα να μην αυξησεις και ούτε fertivit να βάλεις.

Σπόρια και αυγοτροφή είναι μια χαρά.

Μόλις δεις και σου κάνει το 1ο αυγό από την επόμενη γέννα... Κόβεις τηναυγοτροφή μέχρι τα γενητούρια.

ουτε φρεσκο αυγο ετσι;
 
Τιποτα να μην αυξησεις και ούτε fertivit να βάλεις.

Σπόρια και αυγοτροφή είναι μια χαρά.

Μόλις δεις και σου κάνει το 1ο αυγό από την επόμενη γέννα... Κόβεις τηναυγοτροφή μέχρι τα γενητούρια.
και κάτι άλλο που τώρα θυμήθηκα... Είχες γράψει ότι πήγες το πρωί να βάλεις αυγό να φάνε και είδες ότι δεν υπήρχαν αυγά στην φωλιά... λάθος, δεν βάζουμε αυγό όταν η κανάρα κλωσάει...όταν βγουν πουλιά βάζουμε αυγό για να ταισουν.

α! Μαζί γράφαμε...
 
Εχουμε ρέντα σήμερα και οι δύο.

Τους φαγαμε λάχανο τους καναρινάδες.

Ανάσα δεν πήραν.
όντως, αλλά να ξέρεις ότι εγώ ασχολούμαι και με κάτι παλιόπουλα... Μούλους που δεν τους γουστάρεις! 🙂
 
όντως, αλλά να ξέρεις ότι εγώ ασχολούμαι και με κάτι παλιόπουλα... Μούλους που δεν τους γουστάρεις! 🙂

Πονεμένη ιστορία.

Ποτε δεν είπα ότι δεν γουσταρω τους μούλους.

Η νοοτροπία των περισότερων εκτροφέων δεν μου κάνει και δεν μου ταιριάζει.

Το να πετάω τα θηλυκά... Μου ανεβάζει την πίεση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πονεμένη ιστορία.

Ποτε δεν είπα ότι δεν γουσταρω τους μούλους.

Η νοοτροπία των περισότερων εκτροφέων δεν μου κάνει και δεν μου ταιριάζει.

Το να πετάω τα θηλυκά... Μου ανεβάζει την πίεση.
τα θηλυκά είναι "άχρηστα" γι αυτούς που δεν ξέρουν. Για μένα που ασχολούμαι 30 χρόνια... Είναι πολύ χρήσιμα για να μην πω πολύτιμα...
 
τα θηλυκά είναι "άχρηστα" γι αυτούς που δεν ξέρουν. Για μένα που ασχολούμαι 30 χρόνια... Είναι πολύ χρήσιμα για να μην πω πολύτιμα...

Μύθος περί παραμάνας, αλλά το δέχομαι και το ασπάζομαι.

Πριν λίγο σε άλλο thread σου είπα πως πλέον ξέρεις τις κακοτοπιές... Και το πως να κινήσαι.

Ολα τα πουλιά είναι πολύτιμα...όταν ξέρεις για ποιο λόγο τα αναπαράγεις.
 
Μύθος περί παραμάνας, αλλά το δέχομαι και το ασπάζομαι.

Πριν λίγο σε άλλο thread σου είπα πως πλέον ξέρεις τις κακοτοπιές... Και το πως να κινήσαι.

Ολα τα πουλιά είναι πολύτιμα...όταν ξέρεις για ποιο λόγο τα αναπαράγεις.
Ετσι όπως το αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι... Μπορεί να είναι μύθος. Για σκέψου το όμως λίγο... Μήπως και δεν είναι...
 
Ετσι όπως το αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι... Μπορεί να είναι μύθος. Για σκέψου το όμως λίγο... Μήπως και δεν είναι...

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μας αλλά...

Ισως ξέχασα να βάλω την λέξη.."καλύτερης" παραμάνας.
 
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μας αλλά...

Ισως ξέχασα να βάλω την λέξη.."καλύτερης" παραμάνας.
ναι όντως είναι εκτος θέματος...ίσως το αναπτύξουμε αλλού κάποια στιγμή...
 
Παιδια ΣΟΣ..
Εχω βγαλει την φωλια και ειδα σημερα οτι η καναρα θα κανει αυγο αυριο-μεθαυριο..
Τι να κάνω;
 
Εχω βγαλει την φωλια και ειδα σημερα οτι η καναρα θα κανει αυγο αυριο-μεθαυριο..
Τι να κάνω;
Πως το κατάλαβες; Είναι φουσκωμένη; Τέλος πάντων ξαναβάλτην τι άλλο να κάνεις;
 
Back
Top