Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα ειδα και το 5ο αυγο..
rsz_20150505_131457.jpg
 
Μπράβο να σου ζήσει!
Από αύριο προφανώς θ' αρχίσει να το ταΐζει και θα τσεκάρεις τον πρόλοβο αν είναι γεμάτος.

Μαρια τα εχω σε ψηλο σημειο και δεν ειναι ευκολο η προσβαση μου..
Δηλαδη ολες οι φωτογραφιες που ανεβαζω ειναι τραβηγμενες απο το κινητο, δεν εχω δει τιποτα με τα ματια μου.. Ολα με το κινητο.. ☹

Εγω εβαλα απο το πρωι φρεσκο αυγο και αυγοτροφη.
 
Δηλαδη ολες οι φωτογραφιες που ανεβαζω ειναι τραβηγμενες απο το κινητο, δεν εχω δει τιποτα με τα ματια μου.. Ολα με το κινητο.. ☹

Εγω εβαλα απο το πρωι φρεσκο αυγο και αυγοτροφη.
Έτσι θα το τσεκάρεις κιόλας τι να κάνεις.
Καλά έκανες και έβαλες αυγοτροφή. Να την αλλάζεις όμως τώρα με τις ζέστες.
 
Εγω εβαλα απο το πρωι φρεσκο αυγο και αυγοτροφη.
Αυτό πρέπει να κάνεις εσύ. Αύριο, βάλε μια καρέκλα ή κάτι άλλο τέλος πάντων όταν δεις ότι η κανάρα έχει βγει από τη φωλιά και ριξε μια ματιά στα μικρά.
 
Έτσι θα το τσεκάρεις κιόλας τι να κάνεις.
Καλά έκανες και έβαλες αυγοτροφή. Να την αλλάζεις όμως τώρα με τις ζέστες.

Ναι, θα την αλλαζω.
Δεν ηξερα τι αλλο να κανω το πρωι 😛
Ολα τα αυγα εχουν 1 μερα διαφορα..

Αυτό πρέπει να κάνεις εσύ. Αύριο, βάλε μια καρέκλα ή κάτι άλλο τέλος πάντων όταν δεις ότι η κανάρα έχει βγει από τη φωλιά και ριξε μια ματιά στα μικρά.

Σταυρο επειδη τα εχω σε εξωτερικο χωρο, το κλουβι απο το ταβανι απεχει 5 ποντους.. Και η φωλια ειναι ψηλα.. ☹
Το εκανα ετσι για να τα προστατεψω αν γινει οτιδηποτε
 
Σταυρο επειδη τα εχω σε εξωτερικο χωρο, το κλουβι απο το ταβανι απεχει 5 ποντους.. Και η φωλια ειναι ψηλα.. ☹
Το εκανα ετσι για να τα προστατεψω αν γινει οτιδηποτε
Το ίδιο είναι. Όταν σηκωθεί το πουλάκι κάποια στιγμή για φαγητό, κατέβασε στα χέρια σου το κλουβί και κοίταξε τα. Έτσι θα πρέπει να ελέγχεις τα πράγματα τουλάχιστον μια φορά την ημέρα, γιατί δεν γίνεται να τα αφήσεις στην τύχη τους.
 
Το ίδιο είναι. Όταν σηκωθεί το πουλάκι κάποια στιγμή για φαγητό, κατέβασε στα χέρια σου το κλουβί και κοίταξε τα. Έτσι θα πρέπει να ελέγχεις τα πράγματα τουλάχιστον μια φορά την ημέρα, γιατί δεν γίνεται να τα αφήσεις στην τύχη τους.
Ειναι προβλημα τωρα..
Γιατι η κλουβα ειναι στην ουσια βιδωμενη πανω σε στρατζαριστο σιδερο με γωνιες. Σιγουρα δεν γινεται να τα αφησω στην τυχη τους..ζωουλες ειναι..
 
Ειναι προβλημα τωρα..
Γιατι η κλουβα ειναι στην ουσια βιδωμενη πανω σε στρατζαριστο σιδερο με γωνιες. Σιγουρα δεν γινεται να τα αφησω στην τυχη τους..ζωουλες ειναι..
Σκάλα :)
 
Βασίλη, αυτό ήταν κάτι που έπρεπε να προβλεφθεί από την αρχή. Δεν μπορεί να γίνει σωστή αναπαραγωγή έτσι. Τα πουλιά χρειάζονται καθημερινό έλεγχο και πρέπει να βρίσκονται σε θέση που υπάρχει εύκολη πρόσβαση για να μπορούμε να παρέμβουμε αποτελεσματικά όποτε χρειαστεί. Χρειάζεται καθαριότητα, μπορεί να χρειαστεί επικουρικά τάισμα από εμάς και ένα σωρό αλλα. Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις να βρεις κάποιο πιο κατάλληλο μέρος.
 
Δεν χωραει το κεφαλι μου.. Εχει κενο 5 ποντους απο το ταβανι
Εγώ για να μην ενοχλώ συνεχώς χρησιμοποιώ ένα καθρεφτάκι...
Εσένα δε θα σε βολέψει κάτι τέτοιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βασίλη, αυτό ήταν κάτι που έπρεπε να προβλεφθεί από την αρχή. Δεν μπορεί να γίνει σωστή αναπαραγωγή έτσι. Τα πουλιά χρειάζονται καθημερινό έλεγχο και πρέπει να βρίσκονται σε θέση που υπάρχει εύκολη πρόσβαση για να μπορούμε να παρέμβουμε αποτελεσματικά όποτε χρειαστεί. Χρειάζεται καθαριότητα, μπορεί να χρειαστεί επικουρικά τάισμα από εμάς και ένα σωρό αλλα. Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις να βρεις κάποιο πιο κατάλληλο μέρος.
Στυαρο για το μονο λογο που τα εβαλα τοσο ψηλα ειναι για να ειναι ασφαλης.
Στο καθαρισμα και τα λοιπα ολα γινονται ευκολα χωρις καμια δυσκολια..
Απλα η φωλια ειναι ψηλα.

Εγώ για να μην ενοχλώ συνεχώς χρησιμοποιώ ένα καθρεφτάκι...
Εσένα δε θα σε βολέψει κάτι τέτοιο;

οχι δεν βολευει Κυριε Γιαννη..
Μονο με το κινητο μπορω να δω μεσα στην φωλια..
 
οχι δεν βολευει Κυριε Γιαννη..
Μονο με το κινητο μπορω να δω μεσα στην φωλια..
Νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει...
Για κάτι τέτοιο μιλάω..
23.webp
 
😀!
Ωραιο εργαλειο..
δοκιμασα κατι αλλο.. εβαλα εναν πασαλο ωστε να φτανω τσιμα τσιμα.. Και βλεπω με τα ματια μου τι παιζει μεσα στην φωλια
κ επισης ειδα να το ταιζει!
 
Καλημερα σε ολους..
Σημερα βγηκε το πρωτο πουλακι (θα ανεβασω φωτο μετα)
Πως θα ειμαι σιγουρος οτι το ταιζει η καναρα;

να'το και το πουλακιι!
rsz_20150515_071725.jpg
άντε τα κατάφερες... Να σου ζήσουν όσα βγουν, από το χρώμα που βλέπω νομίζω ότι το ένα αυγό είναι άσπορο.. Έχεις κάνει ωοσκόπηση;
 
Back
Top