Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απ' ό,τι διαβάζω σε λίγες ώρες την φτιάχνουν αν είναι έτοιμες.
 
οποτε την ξαναβαζω και βλεπουμε ε;
αλλα Μαρια ξερεις τι..η καρδερινα αφου τις εσπασε τα αυγα μετα της χαλασε και την φωλια
 
Τα έχεις μαζί τώρα; Δεν ξέρω απ' αυτά τα πουλιά αλλά αν είσαι σίγουρος ότι θα κάνει αυγό μήπως να έβγαζες την καρδερίνα σε άλλο κλουβί; Για περίμενε και τους γνώστες, λιγάκι :)
 
Παιδια ΣΟΣ..
Εχω βγαλει την φωλια και ειδα σημερα οτι η καναρα θα κανει αυγο αυριο-μεθαυριο..
Τι να κάνω;
Τοποθετείς τη φωλιά στο ίδιο σημείο... Προσθέτεις μέσα στο κλουβί και λίγο υλικό για να την τελειοποιήσει...
Οι βιαστικές και οι άστοχες κινήσεις στο ζευγάρωμα πτηνών μπορεί να φέρουν άσχημα αποτελέσματα. Υπομονή σςν αρετή είναι απαραίτητη... μην το ξεχνάτε και μη βιάζεστε.
Πως κατάλαβες πως θα γεννήσει σε 2-3 μέρες;
 
Θα ξεκινησω την ιστορια απο την αρχη.
Ειπα μεχρι να τους ξαναβαλω φωλια σε 10 μερες παλι να καθαρισω λιγο το κλουβι γιατι ητανε χαλια.. Και ανοιξα την πορτα με ενα αλλο κλουβι και περιμενα να μπουνε μεσα.. ε οταν ετοιμασα την κλουβα παλι και τα εβαλα με τον ιδιο τροπο μεσα ειδα την καναρα και φτιαχνοτανε και ειδα απο κατω οτι ειχε αυγο
 
Θα ξεκινησω την ιστορια απο την αρχη.
Ειπα μεχρι να τους ξαναβαλω φωλια σε 10 μερες παλι να καθαρισω λιγο το κλουβι γιατι ητανε χαλια.. Και ανοιξα την πορτα με ενα αλλο κλουβι και περιμενα να μπουνε μεσα.. ε οταν ετοιμασα την κλουβα παλι και τα εβαλα με τον ιδιο τροπο μεσα ειδα την καναρα και φτιαχνοτανε και ειδα απο κατω οτι ειχε αυγο
Καλή συνέχεια!
 
... Μέχρι την περασμένη Κυριακή γένναγε.. Έκανε 3 ή.4 αυγά... Την σήκωσες την τετάρτη... Και το Σάββατο είναι πάλι έτοιμη να γεννήσει... Ούτε κότα να ήτανε! :D
 
... Μέχρι την περασμένη Κυριακή γένναγε.. Έκανε 3 ή.4 αυγά... Την σήκωσες την τετάρτη... Και το Σάββατο είναι πάλι έτοιμη να γεννήσει... Ούτε κότα να ήτανε! :D

😀!
Εγω δεν την πειραξα καθολου!
οτι εκανε το εκανε οτι ζευγαρι... Και τωρα δεν ξερω τι να κανω!
οπως τα ειχα τα εχω απλα με καινουρια φωλια!
 
Σημερα το πρωι η καναρα ειχε κανει το 3ο αυγο..
Τα πουλια τα εχω χωρισει απο το πρωτο.
Ο αρσενικος ειναι συνεχεια διπλα στο χωρισμα και πεταει μερικες φωνες ή κελαιδαει και η καναρα τιτιβιζει μεσα απο την φωλια.
Οταν σηκωνεται η καναρα απο την φωλια και τρωει μετα παει και βλεπει το ταιρι της και ξανα στην φωλια 😛
 
Εγώ πάντως θα δοκίμαζα όταν θα είχα χρόνο να βγάλω το χώρισμα και να παρατηρήσω αντιδράσεις...
 
θα ηθελα πολυ να το κανω.. Αλλα τα εχω στην κλουβα που εχω φτιαξει και ειναι με σταθερο χωρισμα..
σκεψου οτι για να μετακιμησω τον αρσενικο εβαλα απ'εξω ενα αλλο κλουβι με ενα μαρουλι μεσα για να μπει μεσα στο κλουβι ετσι ωστε να τον μετακινησω..
 
Άντε με το καλό, αφού σε απογοητεύουν οι παπαγάλοι, τουλάχιστον να δεις από δω νεοσσούς :)
 
Back
Top