Διατροφή Υπέρβαρες κανάρες σε κλούβα

andreasrodos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2006
Μηνύματα
466
Πόλη
Ρόδος
Σε κλούβα 1,64χ40χ40 διαμένουν 10 θηλυκές περσινές και προηγούμενων ετών!Η διατροφή τους αποτελείται από αραιωμένο με κεχρί μείγμα, φρούτα, λαχανικά και κάθε 20 ημέρες λίγο αυγοτροφή. Η ποσότητα των σπόρων που τους παρέχεται είναι περίπου ένα κουταλάκι για την κάθε μία! Συνολικά οι πατήθρες τους είναι 4 όλες κι όλες! Αυτές αντί να πετούν από την μία στην άλλη προτιμούν να πηδούν στον πάτο της κλούβας μέχρι να φτάσουν στις ταίστρες. Τα αποτελέσματα θα τα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Στην πρώτη είναι μία κανάρα με "πλούσιο" στήθος-στέρνο, στην δεύτερη μια με "λιπώδες συνολάκι" και στην τρίτη μία με ένα παράξενο λιπαρό σπυράκι!
 

Συνημμένα

  • plousiostithos.webp
    plousiostithos.webp
    51,5 KB · Προβολές: 286
  • synolikolipos.webp
    synolikolipos.webp
    47,9 KB · Προβολές: 287
  • lipodesspyraki.webp
    lipodesspyraki.webp
    43,1 KB · Προβολές: 254
Τα ιδια ακριβος εχω και εγω με 4 φετινα θηλυκα(γεννημενα την ανοιξη).Αν και η διατροφη τους ειναι πλουσια σε ασπουρι και πολυ λιγοτερο απο άλλους σπορους,το φαινομενο που παρατηρω ειναι κοιλιτσες γεματο λιπος. Το κλουβι που βρισκοντε είναι πολυ μεγαλο με αρκετο χωρο να πετανε. Τι μπορουμε να κανουμε όμως Ανδρέα; Αυγοτροφη τους δινω αραια και που και προτιμω τα λαχανικα. Αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα. Μήπως υπαρχει γεννετικη προδιάθεση;
 
Τα ιδια ακριβος εχω και εγω με 4 φετινα θηλυκα(γεννημενα την ανοιξη).Αν και η διατροφη τους ειναι πλουσια σε ασπουρι και πολυ λιγοτερο απο άλλους σπορους,το φαινομενο που παρατηρω ειναι κοιλιτσες γεματο λιπος. Το κλουβι που βρισκοντε είναι πολυ μεγαλο με αρκετο χωρο να πετανε. Τι μπορουμε να κανουμε όμως Ανδρέα; Αυγοτροφη τους δινω αραια και που και προτιμω τα λαχανικα. Αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα. Μήπως υπαρχει γεννετικη προδιάθεση;
Εγώ πιστεύω ότι απλά αν το πουλί είναι "φαγανό" που λένε δεν καταλαβαίνει από κλούβες πτήσης και τέτοια.
Παρατηρώ πουλιά που κινούνται ΜΟΝΟ για να πάνε στην ταίστρα και στην ποτίστρα, πουθενά αλλού.Άντε να τεντωθούν λίγο, να μουλιάσουν στην μπανιέρα και να περιποιηθούν το πτέρωμα. Πως το λέγαμε παλαιότερα; Μαμ, κακά και νάνι; Α, γεια σου!
 
Γι αυτό χρειάζονται και οι "διώκτες" ,όπως τους λέω :D
- Εχω έναν κάναρο που τον έχω γι' αυτή την δουλειά. Είναι
"άσφαιρος", αφού μετά απο πολλές διασταυρώσεις δεν έχει τέκνα, αλλά είναι σε διάθεση, χειμώνα καλοκαίρι. Οταν είναι μέσα στην κλούβα μαζί με τα θηλυκά οι κυρίες είναι πάντα ζωηρές και κομψές. Τίς "τρέχει" καμιά 10αριά φορές την ημέρα
και μάλιστα επίμονα.
Φαντάζομαι οτι αυτόν τον ρόλο μπορεί να τον παίξει καλά και ένας μούλος. Ενα καρδερινοκάναρο ας πούμε;
 
Ανδρέα πολύ χρησιμο ποστ! Και πολύ κατατοπιστικές και οι φωτογραφίες.

Κ. Μάκη πολύ ωραία η ιδέα σας, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που είναι παχουλά τα αρσενικά; 🙄
 
Σε αυτη την περιπτωση τα κυνηγαει ο Μακης, μια και οι θηλυκες δε νομιζω να ασχοληθουν με το "κανουμε διατροφη, κανουμε μπρατσα"των αρσενικων!:D
 
ανδρεα πολυ καλο ποστ ; Εχεις κανει της καναρες μαναρακια [θρεφταρια] ασχολουμαι απο το 1992 δεν μου εχει να δω τετια πουλια; [μαλον εχεις ανακαληψει κενουρια ρατσα και δεν το γνωριζεις ] τοσα πουλια με το ιδιο παχος κατι δεν μου αρεση στην διατροφη ; Φυλε ανδρεα δεν μπορω να σου δοσω καπια ουσιωδη βοηθεια αυτη την στηγμη ετσι που ειναι δεν υπαρχη περιπτωση να ζευγαρωσουν οκ ; ΓΙΑΝΝΗΣ
 
ανδρεα πολυ καλο ποστ ; Εχεις κανει της καναρες μαναρακια [θρεφταρια] ασχολουμαι απο το 1992 δεν μου εχει να δω τετια πουλια; [μαλον εχεις ανακαληψει κενουρια ρατσα και δεν το γνωριζεις ] τοσα πουλια με το ιδιο παχος κατι δεν μου αρεση στην διατροφη ; Φυλε ανδρεα δεν μπορω να σου δοσω καπια ουσιωδη βοηθεια αυτη την στηγμη ετσι που ειναι δεν υπαρχη περιπτωση να ζευγαρωσουν οκ ; ΓΙΑΝΝΗΣ
Φίλε Γιάννη έχω την εντύπωση πως υπερβάλλεις λίγο.
Στα περίπου 5 χρόνια που ασχολούμαι πιο οργανωμένα με την αναπαραγωγή έχω μιλήσει με πολλούς φίλους που αντιμετώπιζαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Και λέω πρόβλημα γιατί όντως για τέτοιο πρόκειται.
Αλλά τόσο εκείνοι όσο και εγώ κατάφεραν να αποκτήσουν νεοσσούς από τις "χοντρούλες"!
Φυσικά και θα γίνει προσπάθεια από μέρους μου για να γίνουν λίγο πιο fit !
Όσον αφορά την διατροφή τους θα σου αναφέρω ένα γεγονός. Πριν ένα μήνα ήμουν Αθήνα και αγόρασα 15 κιλά καναρόσπορο (κεχρί-ασπούρι) για να το προσθέσω σε 25κιλο μείγμα σπόρων. Κάτι που προκάλεσε την απορία μέλους του forum.
Περιμένω πάντως τις προτάσεις τόσο τις δικές σου όσο και όποιου έχει την καλή διάθεση να συμμετέχει στην κουβέντα.
 
Μήπως το ασπούρι έχει περάσει με κάποιο τρόπο στους
λιπαρούς σπόρους; Τώρα με τις μεταλλάξεις όλο και κάτι περίεργα ακούμε. Ο Ανδρέας έχει δίκιο όταν λέει οτι παρατηρείται σαν γενικότερο πρόβλημα το υπερβολικό πάχος στα θηλυκά.
Εχω πάρει απο φίλο, 2 θηλυκά οπάλ, τα οποία αν δεν είναι στην ίδια κατάσταση, πάντως είναι κάπου κοντά. Η τροφή τους είναι οπτικά σαν σκέτο ασπούρι, θα έλεγα περίπου 85-90% ασπούρι, κι' όμως...
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω παρατηρήσει και εγώ φέτος αλλά πως να κάνεις δίαιτα στα πουλιά όταν τα έχεις σε εξωτερική κλούβα και η θερμοκρασία τη νύχτα είναι 6-7 βαθμούς κελσίου;
 
Αντρεα αν δε ελεγες οτι δινεις αυγοτροφη καθε 20 μερες θα ελεγα οτι φταιει αυτη.Αλλα πιο μειγμα χρησιμοποεις σαν βαση;Εκτος απο το βασικο μειγμα δινεις εχτρα σπορους συχνα; Μηπως το προβλημα το ειχαν και πρωτου αρχισεις να αραιωνεις την τροφη;

Γιωργο δε νομιζω οτι οι 6 βαθμοι ειναι προβλημα. Εγω τα εχω εξω με καλυψη σε θερμοκρασια 0-5 βαθμους και καποιες νυχτες πεφτει μεχρι -2 και προβλημα δε εχω συνεχιζω να δινω το βασικο μειγμα χωρις προσθηκες λιπαρων σπορων
 
Αν δε κανω λαθος θα το ψαξω παλι καπου ειχα διαβασει οτι καποιος εκτροφεας που ειχε το ιδιο προβλημα δεν εδινε νερο σε διαφορα διαστηματα της μερας. Υποστηριζε οτι οταν δεν υπηρχε το νερο τα πουλια δε τρωγαν με τον ιδιο ρυθμο
 
εχετε σκεφτει την περιπτωση να εχουμε προβλημα μεταβολισμου απο καποια ανωμαλια πχ οπως ο υποθυροειδισμος στον ανθρωπο;
 
Αντρεα αν δε ελεγες οτι δινεις αυγοτροφη καθε 20 μερες θα ελεγα οτι φταιει αυτη.Αλλα πιο μειγμα χρησιμοποεις σαν βαση;Εκτος απο το βασικο μειγμα δινεις εχτρα σπορους συχνα; Μηπως το προβλημα το ειχαν και πρωτου αρχισεις να αραιωνεις την τροφη;
Θοδωρή το μείγμα περιέχει 40% καναρινόσπορο, νίζερ, λιναρόσπορο, βρώμη, καναβούρι,
ρούμπσεν, περίλλα. Το νέο αραιωμένο μείγμα περιέχει πλέον 62,5% κεχρί και τα υπόλοιπα σε αρκετά χαμηλότερα ποσοστά σε σχέση με πριν.
Είναι αλήθεια ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε και εντοπίστηκε αμέσως μετά το τέλος της πτερόροιας.
Οι θηλυκές μπήκαν σε κλούβες των 82cm ανά 3-4!
Τους παρείχα σε καθημερινή βάση 3 το πολύ 4 κουταλάκια σπόρους και αυγοτροφή κάθε 10ήμερο.
Η παροχή αυγοτροφής με τον καιρό έγινε ανά 20ήμερο.
Αρχές Δεκεμβρίου διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε και αποφάσισα να τις μετακομίσω στις κλούβες των 1,64cm με το νέο light σιτηρέσιο.
Τα αποτελέσματα τα είδατε όλοι παραπάνω!
 
εχετε σκεφτει την περιπτωση να εχουμε προβλημα μεταβολισμου απο καποια ανωμαλια πχ οπως ο υποθυροειδισμος στον ανθρωπο;
Τέτοιου είδους αδένωμα όταν παρουσιάζεται στα πτηνά προκαλεί απότομη αύξηση βαρους, παχυσαρκία αλλά και μερική και συνεχής πτερόρροια.
 
Αντρεα χρησιμοποιω την prestige prenium ολο το χρονο. Μπηκα στο site της εταιριας και ειδα οτι το ποσοστο του καναρινοσπορου παρολου που ειναι prenium τροφη ειναι 58% μου φαινεται οτι το 40% της δικης σου τροφης ειναι μικρο ποσοστο. Το προβλημα λες οτι το εντοπισες κατα την πτερορια εποχη που δινουμε και ενα καρο αλλα καλουδια. Μηπως και η αυγοτροφη ηταν παχυντικη αν υποθεσω οτι την ενισχυες και αυτη με αυγο και πολυβιταμινουχα σκευασματα.
Στην πτερορια τα πουλια τα εχεις στις ζευγαρωστρες; Αν ναι βεβαια δε ξερω τι ζευγαρωστρες εχεις αλλα αν ειναι κλασικη γυρω στους 50 ποντους η αλλαγη σε 80ρια κλουβια δεν ειναι τεραστια αν συγκατοικουν πολλες κυριες μαζι σε συνδιασμο με την τροφη ειναι λογικο να μην ειδες διαφορα.Βαζοντας τα σε μεγαλη κλουβα ειδες καποια διαφορα; ΤΑ πουλια αρχιζουν να αδυνατιζουν η το κακο παραγινεται; Τη Ligtht διατροφη την αρχισες με τη μετακομιση στην κλουβα αρα μηπως ειναι λιγο νωρις ακομα για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα;
 
Φιλε Ανδρεα μηπως τα πουλια τρωνε τους λιπαρους σπορους και αφηνουν το κεχρι; Γιατη δεν δοκιμαζης να τα δωσεις σκετο κεχρι;
 
Φιλε Ανδρεα μηπως τα πουλια τρωνε τους λιπαρους σπορους και αφηνουν το κεχρι; Γιατη δεν δοκιμαζης να τα δωσεις σκετο κεχρι;
Φίλε Ντίνο το σχέδιο gilli diet προβλέπει για τον μήνα Ιανουάριο σταδιακή αύξηση του ποσοστού σε καναρινόσπορο και τον Φεβρουάριο πιστεύω να φτάσουμε περίπου στο 85%!
 
ανδρεα αν μπορεις και εχεις δωσμου ενα λινκ που να ανφερει για το αδενωμα αυτο. Δεν γνωριζα κατι σαν σκεψη το ανεφερα αλλα θα το ψαξω. Θα μπορουσες να αναφερεις τι αλλο εδινες στην πτερροροια;
 
Back
Top