Φροντίδα Φοβάμαι να κόψω τα νυχιά στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Σημερα ενα απο τα καναρινακια που εχω μου εκανε την νυχτεριδα! Τους εβαζα φρεσκο νερακι και ακουω καποια στιγμη κατι να σπαρταραει! Και βλεπω ενα καναρινακι κρεμασμενο απο το κλαδακι! Πω πω λαχταρα που πηρα πεταξα κατω ποτιστρες και ευτυχως το ξεκρεμασα πω πω ακομα το σκεφτομαι και αγχωνομαι! Αλλα το επαθε κανοντας μπανιο μεσα στην ποτιστρα εριξε νερο πανω στο κλαδακι και γλιστρισε με αποτελεσμα να κρεμαστει! Ειπαμε να κανει μπανιο αλλα οχι να κανει και πατιναζ πανω στο κλαδακι! ή μετα το μπανιο ηθελε να κρεμαστει για να στεγνωσει 🤣πω πω γελαω τωρα και δεν ειναι ωραιο αλλα η καρδουλα μου εκεινη την ωρα σταματησε! Παλι καλα που δεν εγινε το βραδυ και να μην το επαιρνα χαμπαρι να εχανα το καναρινακι μου! Αλλα για να μην ξαναγινει αποφασισα να κοψω τα νυχακια του πραγμα το οποιο δεν εχω ξαναπροσπαθησει ουτε εχω ξανακανει! Και αγχωνομαι παρα πολυ!φοβαμαι μην του κανω κακο και ενω εχω δει φωτογραφιες παλι δισταζω!φοβαμαι μηπως στρεσαριστει και σταματησει να κελαϊδαει κιολας! Πω πω αντι να στρεσαριστει το καναρινακι θα παθω εγω ανακοπη 🤣 τι να κανω δεν ξερω, αν το παρω αποφαση να κοψω τα νυχακια του αυριο που πρεπει να γινει και ας μην αναπνεω για λιγο 😛κανει να τα κοψω με νυχοκοπτη; Γιατι οταν ειχα ρωτησει για το ειδικο ψαλιδακι μου ειχαν πει 15 ευρω 😔 οσο το σκεφτομαι δεν θελω να το κανω αλλα πρεπει! Ειναι λιγο ασχετο αυτο που θα πω αλλα σχετικο με αυτο που νιωθω! Λεει ενας γιατρος: ”ελα Κωστα κανε υπομονη 4 ραμματα ειναι” ο ασθενης: ”μα δεν με λενε Κωστα” και απανταει ο γιατρος: ”εμενα με λενε Κωστα” 🤣 αγχωνομαι παρα πολυ αλλα πρεπει να τα καταφερω μην μου κρεμαστει παλι το καναρινακι μου! Ακουω τι αλλο πρεπει να κανω εκτος απ' το να ειμαι αγχωμενη 🤣
 
@Elli χαχα ωραίο αυτό το μίνι ανέκδοτο. Αρχικά μην είσαι αγχωμένη γιατί θα το μεταφέρεις και στο καναρινάκι σου! Άλλη συμβουλή δεν έχω να σου δώσω (δεν έτυχε να κόψω ποτε νύχια καναρινιού ή παπαγάλου)
 
@christina07 😁 Το ξερω οτι το αγχος μου θα το μεταφερω στο καναρινακι μου θα προσπαθησω να μην τρεμω για αρχη και ολα τα αλλα γινονται χωρις ανασα 😛 και μονο που μου απαντησες μου εδωσες κουραγιο 😊 🤗 😍
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ωραια τοτε νυχοκοπτης 😊 και απο το αγχος μου να το πιασω απο την αναποδη και οχι απο εκει που κοβει και να λεω: αααα τι ωραια που κοβει δεν ηταν δυσκολο τελικα.
 
Nα προσέχεις τα αιμοφόρα αγγεία, την έχω πατήσει έτσι, πήγα να κόψω νύχια στον παπαγαλο τυλιγμένο με πετσέτα, αργουσα μέχρι να βρω το σημείο κοπής και έρχεται η σύζυγος κ μου αρχίζει τα πως κάνω έτσι κλπ, ποιανει το ειδικό ψαλίδακι, ενώ της είχα εξηγήσει για αγγεία και ξαφνικά αρχίζει και σταζει αίμα, τρελάθηκα, βαμβάκι με μπεταντιν και ευτυχώς σε 5 λεπτά σταμάτησε! Από τότε δεν ταχω κόψει, τρώγονται μόνα τους
 
@ΜΑΡΙΑαα Να το πηγαινα σε κτηνιατρο αλλα και τα αλλα 30 που εχω πως θα γινει; Σε αυτο το καναρινακι πρεπει οπωσδηποτε να κοπουν αλλα οταν θα ερθει η ωρα να κοψω τα νυχια και στα υπολοιπα; 😛 πρεπει να μαθω μονη μου καποια στιγμη 😊
[automerge]1593295079[/automerge]
@takis1964 Ουτως ή αλλως μονο τις ακρουλες θα κοψω δεν θα παω πολυ μεσα δεν ειμαι εγω γι αυτα τα σπορ 😛
 
@Elli το κόψιμο των νυχιών είναι ίσως η δυσκολότερη "δοκιμασία" για έναν νέο ιδιοκτήτη πτηνών. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, το φαινόμενο του πιασίματος στις πατήθρες θα είναι κάτι που με τον καιρό θα είναι όλο και πιο συχνό όσο μεγαλώνουν τα νύχια. Πέρασα κι εγώ από το στάδιο του να φοβάμαι να κόψω τα νύχια και να μην μπορώ να πιάσω σωστά το πτηνό. Αν το καναρίνι σου, έχει ανοικτόχρωμα νύχια, τότε η διαδικασία είναι ευκολότερη λόγω των ευδιάκριτων αιμοφόρων αγγείων. Σιγά σιγά θα καταφέρεις να τα κόψεις, δίνοντας προσοχή στο να μην κουνιούνται τα δάκτυλα του καναρινιού την ώρα που κόβεις τα νύχια.
[automerge]1593295198[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα Να το πηγαινα σε κτηνιατρο αλλα και τα αλλα 30 που εχω πως θα γινει; Σε αυτο το καναρινακι πρεπει οπωσδηποτε να κοπουν αλλα οταν θα ερθει η ωρα να κοψω τα νυχια και στα υπολοιπα; 😛 πρεπει να μαθω μονη μου καποια στιγμη 😊
Από την στιγμή που έχεις τόσα πολλά νομίζω πως η εκμάθηση αυτής της "τέχνης" είναι μονόδρομος 🙂
 
@Kostaskar Ευτυχως ειναι ανοιχτοχρωμα τα νυχια αλλιως αμα ηταν σκουρα θα επαιρνα φορτηγο να τα πηγαινα στον κτηνιατρο 🤣 πω πω οσο σκεφτομαι την αυριανη μερα αγχωνομαι! Αν δεν μεινω στον τοπο καλα θα ειναι! Στο καναρινακι δεν θελω να κανω κακο εγω θα παω μετα να μπουγελωθω για να μου περασει 🤣
 
@Kostaskar Ευτυχως ειναι ανοιχτοχρωμα τα νυχια αλλιως αμα ηταν σκουρα θα επαιρνα φορτηγο να τα πηγαινα στον κτηνιατρο 🤣 πω πω οσο σκεφτομαι την αυριανη μερα αγχωνομαι! Αν δεν μεινω στον τοπο καλα θα ειναι! Στο καναρινακι δεν θελω να κανω κακο εγω θα παω μετα να μπουγελωθω για να μου περασει 🤣
Κουράγιο και όλα θα γίνουν. Οπωσδήποτε πρέπει να γίνει η όλη διαδικασία σε εσωτερικό χώρο, ιδίως για εμάς τους όχι και τόσο έμπειρους όσον αφορά το σωστό κράτημα των πουλιών τα οποία έχουν την τάση να γλιστρούν μέσα από τα χέρια μας (τουλάχιστον τα δικά μου).
 
@Kostaskar Μαζι με τα δικα σου ειναι και τα δικα μου μεχρι να παρουμε χαμπαρι μας εχουν γλιστρισει και εχουν φτασει στην μασχαλη μεχρι να τα κρατησουμε σταθερα 😛 βεβαια παντα σε κλειστο χωρο δεν το ρισκαρω! Πρεπει να μαθω καποια στιγμη να το κανω και οχι να κοιταω τις εικονες και να λεω ”αααα ετσι κοβονται” πρεπει να το κανω πραξη για να μαθω 😎
 
@Kostaskar Μαζι με τα δικα σου ειναι και τα δικα μου μεχρι να παρουμε χαμπαρι μας εχουν γλιστρισει και εχουν φτασει στην μασχαλη μεχρι να τα κρατησουμε σταθερα 😛 βεβαια παντα σε κλειστο χωρο δεν το ρισκαρω! Πρεπει να μαθω καποια στιγμη να το κανω και οχι να κοιταω τις εικονες και να λεω ”αααα ετσι κοβονται” πρεπει να το κανω πραξη για να μαθω 😎
Καλή επιτυχία εύχομαι. Το επόμενο κόψιμο νυχιών θα είναι πιο εύκολο και με λιγότερο άγχος για εσένα
 
@Φοίβος Οχι δεν το ειχα διαβασει!Σε ευχαριστω πολυ! Θα το κανω ακριβως οπως ο κυριος στο βιντεο 🤣 μακαρι με την πρωτη φορα να το εκανα ετσι 😔 θα το προσπαθησω για να μαθω κιολας 😎
[automerge]1593328031[/automerge]
@Tony Forpus Απο σταθερο χερι αλλο τιποτα 😛 με τετοιο αγχος θα ειμαι σαν να παιζω κιθαρα
[automerge]1593328171[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα Ακομα δεν το εχω κανει... Προετοιμαζομαι ψυχολογικα 😁 οταν το κανω θα ενημερωσω να σας πω οτι ειμαι καλα 😛
 
λεει ενας γιατρος: ”ελα Κωστα κανε υπομονη 4 ραμματα ειναι” ο ασθενης: ”μα δεν με λενε Κωστα” και απανταει ο γιατρος: ”εμενα με λενε Κωστα
😂 Καλημερα!
 
πιστευω πως ολη την πρωτη φορα ειχαμε αγχος αλλα φιλε με την εμπειρια θα το δεις δεν ειναι και τοσο αγχωτικο οσο φενεται θα σου πρωτινα για αρχη ας μην το κοψεις και ακριβος συριζα οπως καπιος που ξερει κοφτο πιο εξω για να μην προκαλεσεις καπιο προβλημμα παντα φιλικα να χεις μια καλη μερα
 
Back
Top