Ασθένειες Χτυπημένο ποδαράκι σε budgie

clairance

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2015
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα!
από το απόγευμα η παπαγαλίνα ανεβάζει συνέχεια το δεξί της πόδι. Όταν κουράζεται το κατεβάζει για λίγο και ξανά τα ίδια. Νομίζω είναι χτυπημένο. Τώρα έχει γείρει και προσπαθεί να κοιμηθεί. Δεν βλέπω και να τρώει εδώ και ώρα όμως πριν λίγο ήπιε νερό και τινάχτηκε. Ανησυχώ για το βράδυ. Μπορώ να κάνω κάτι;
2016-06-21 21.11.23.webp
 
Πολλές φορές τα πουλιά, ακόμη και χωρίς σοβαρό λόγο μαζεύουν το πόδι τους με το παραμικρό.
Προς το παρόν χρειάζεται παρακολούθηση αφού όπως νομίζεις πως είναι χτυπημένο αλλά στην ουσία δε δείχνει φανερά κάποιο σοβαρό τραυματισμό.
Ελπίζω όντως να μην υπάρχει κάτι ανησυχητικό.
Απλά αύριο το πρωί... μας ενημερώνεις για τα νέα δεδομένα
 
Είναι σαφές πως αισθάνεται άσχημα, όμως δεν φαίνεται κάτι.
Καλό θα ήταν να βλέπαμε το ίδιο το πόδι. Είναι και λίγο φουσκωμένη; Σου έχει κάνει καθόλου αυγά;
Απλά βάλε της μια άδεια ταΐστρα στην άκρη της πατήθρας ή μια δεύτερη πατήθρα να ακουμπάει με την κοιλιά για να κοιμηθεί.
Ή ακόμα βάλε καθαρό χαρτί κουζίνας στον πάτο, μήπως κοιμηθεί εκεί.
Άφησέ την τώρα ήσυχη και το πρωί θα πρέπει να δούμε το πόδι της και ίσως χρειαστεί γιατρό. Έχεις κάποιον;
 
σας ευχαριστώ παιδιά! Θυμήθηκα ότι χτες (ήμασταν επαρχία εκδρομή) είδα εκεί που πατάει λίγο αιματάκι. Εχω ένα κουδούνι δεμενο με κορδόνια και συχνά μπερδεύει τα νύχια της εκεί. Δεν καταλαβαίνω που αλλού μπορεί να χτύπησε.
Γενικά από τότε που την βρήκα δεν την πιάνω, βγάζω έξω. Είναι πολύ φοβισμένο και δεν θέλω να την στρεσάρω. Δεν πλησιάζει το χέρι μου ποτέ.

Είναι σαφές πως αισθάνεται άσχημα, όμως δεν φαίνεται κάτι.
Καλό θα ήταν να βλέπαμε το ίδιο το πόδι. Είναι και λίγο φουσκωμένη; Σου έχει κάνει καθόλου αυγά;
Απλά βάλε της μια άδεια ταΐστρα στην άκρη της πατήθρας ή μια δεύτερη πατήθρα να ακουμπάει με την κοιλιά για να κοιμηθεί.
Ή ακόμα βάλε καθαρό χαρτί κουζίνας στον πάτο, μήπως κοιμηθεί εκεί.
Άφησέ την τώρα ήσυχη και το πρωί θα πρέπει να δούμε το πόδι της και ίσως χρειαστεί γιατρό. Έχεις κάποιον;

Τώρα είναι φουσκωμένη γιατί νομίζω προσπαθεί να βολευτεί. Ναι, έβαλα μια ταίστρα κοντά μήπως ακουμπήσει λίγο εκεί. Στον πάτο δεν πηγαίνει ποτέ μα ποτέ.
Ναί αύριο αν συνεχίζει να έχει ευαισθησία θα πάμε οπωσδήποτε γιατρό. Φοβάμαι μην πέσει κάτω το βράδυ. Δεν την έχω δει ποτέ έτσι 2 χρόνια που την έχω βρει και αγχώθηκα
 
είδα εκεί που πατάει λίγο αιματάκι.
Ε οπότε σίγουρα υπάρχει τραύμα. Θα πρέπει να την πιάσεις. Να αγοράσεις αλοιφή μπεταντίν, όχι βάμμα και να της καθαρίσεις το πόδι αύριο, μην πάθει μόλυνση. Να κοιτάξεις αν είναι πρησμένο γιατί τότε μπορεί να χρειαστεί φάρμακο και γιατρό.
Και να πετάξεις το παιχνίδι.
 
Είναι σαφές πως αισθάνεται άσχημα, όμως δεν φαίνεται κάτι.
Καλό θα ήταν να βλέπαμε το ίδιο το πόδι. Είναι και λίγο φουσκωμένη; Σου έχει κάνει καθόλου αυγά;
Απλά βάλε της μια άδεια ταΐστρα στην άκρη της πατήθρας ή μια δεύτερη πατήθρα να ακουμπάει με την κοιλιά για να κοιμηθεί.
Ή ακόμα βάλε καθαρό χαρτί κουζίνας στον πάτο, μήπως κοιμηθεί εκεί.
Άφησέ την τώρα ήσυχη και το πρωί θα πρέπει να δούμε το πόδι της και ίσως χρειαστεί γιατρό. Έχεις κάποιον;

Επίσης αυγά όχι δεν έχει κάνει ποτέ και γιατρό δεν έχω. Μένω Πολύγωνο, Αθήνα
 
...*είδα εκεί που πατάει λίγο αιματάκι.
**Εχω ένα κουδούνι δεμενο με κορδόνια και συχνά μπερδεύει τα νύχια της εκεί. Δεν καταλαβαίνω που αλλού μπορεί να χτύπησε.
***Γενικά από τότε που την βρήκα δεν την πιάνω, βγάζω έξω. Είναι πολύ φοβισμένο και δεν θέλω να την στρεσάρω. Δεν πλησιάζει το χέρι μου ποτέ.
*Πρέπει να δεις ακριβώς τι συμβαίνει στο πόδι του πουλιού
**Βγάλε άμεσα τα κορδόνια αφού μπλέκει τα πόδια του
***Σε ανάλογες περιπτώσεις επιβάλλεται το πιάσιμο ώστε να μπορείς να ελέγξεις και να προλάβεις τα χειρότερα...
 
*Πρέπει να δεις ακριβώς τι συμβαίνει στο πόδι του πουλιού
**Βγάλε άμεσα τα κορδόνια αφού μπλέκει τα πόδια του
***Σε ανάλογες περιπτώσεις επιβάλλεται το πιάσιμο ώστε να μπορείς να ελέγξεις και να προλάβεις τα χειρότερα...
Πρέπει να το κάνω τώρα πιστεύεις; έχω μόνο υγρό μπενταντίν

Ρίξε μια ματιά στην λίστα για γιατρό. Αν μπορείς να την πας Ν.Ψυχικό στην κ. Γκρέϋ θα είναι καλά, είναι ειδικευμένη σε πουλιά.
Ευχαριστώ πάρα πολύ
 
Καντο τωρα και για να μην φοβιθεί και πολύ σβήσε τα φώτα και πιάστην.
Τετοια ωρα πρεπει να κοιμαται και οχι να την πιασει. Αυριο το πρωι με το καλο.
Της νυχτας τα καμωματα λεει ο λαος..
 
Υο πατάει αλλά μάλλον επειδή κουράζεται να το έχει πάνω συνέχεια. Δεν κατεβαίνει στις ταιστρες σήμερα. Στέκεται στο ιδιο σημείο. Την πηγαίνει ο αδερφός μου στο γιατρό τώρα. Είμαι στη δουλειά και έχω αγωνία
 
Την πηγαίνει ο αδερφός μου στο γιατρό τώρα. Είμαι στη δουλειά και έχω αγωνία
Και εμείς! Να μας ενημερώσεις! Περαστικά να ναι!
 
Back
Top