Ασθένειες Χτυπημένο ποδαράκι σε budgie

Το ίδιο το πουλάκι ως θηλυκό, σου είχε κάνει ποτέ αυγά;
 
Οσο δυσκολο και να ειναι προσπαθησε να ηρεμισεις ☹
Τουλαχιστον εκανες οτι μπορουσες, δεν μπορεις να πεις οτι δεν προσπαθησες...
Θα ειναι ηρεμη εκει που πηγε.
Οταν ηρεμισεις μπορεις να κοιταξεις για ενα καινουριο φιλαρακι (οχι για να την αντικαταστησεις, το καθε ζωντανο πλασμα ειναι μοναδικο)
 
... Με πήρε ο αδερφός μου και μου είπε ότι φαινόταν χάλια και τρέξαμε στην κα Γκρέυ. Είπε είχε η αυγό ή το συκώτι της...

Είδε το πουλί η ίδια και δεν μπόρεσε να διαπιστώσει αν έχει όντως αυγό? 😵
 
Την κράτησε στο ιατρείο στο οξυγόνο λιγες ώρες αλλά δεν άντεξε. Μετά την άνοιξε για αν δει τι έφταιγε
 
Την κράτησε στο ιατρείο στο οξυγόνο λιγες ώρες αλλά δεν άντεξε. Μετά την άνοιξε για αν δει τι έφταιγε

Άρα πως στεκει το ενδεχόμενο να είχε αυγό αφού την άνοιξε κιόλας κι είδε εσωτερικά. Είχε ή δεν είχε;
 
Δεν είχε. Όταν την πήγα ήταν χάλια. Η κοιλιά πρησμενη. Την κράτησε στο οξυγόνο λίγο όπως είπα. Όταν έφυγε μου ζήτησε την άδεια να την ανοίξει για να δει τι συνέβαινε και το συκώτι ήταν κατεστραμμένο
 
Μπορείς να μας πεις Φρίντα μου αν σας είχε κάνει κάποτε αυγά το πουλάκι αυτό;
 
Φρίντα είναι το όνομα της...
:) Βάλε το δικό σου εκεί αν μπορείς.
Και τι ηλικία είχε; Είναι προφανές αν ήταν ενήλικο, ότι είχε ορμονικό πρόβλημα και η βλάβη στο συκώτι, μπορεί να προκλήθηκε και από αυτό. Για τα αυγά που λες ότι έτρωγε, πόσα έτρωγε να σε κάνει να σκεφτείς κάτι τέτοιο;
 
Εμείς την βρήκαμε στο πεζοδρόμιο πριν 2 χρόνια. Αυγό της έδινα 1 φορά την εβδομάδα, 10 μέρες αλλά όχι πάντα. Το χειμώνα δεν το ήθελε. Δεν το σκέφτηκα εγώ. Η γιατρός με ρώτησε κατευθείαν για τη διατροφή και είπε ότι το αυγό βλάπτει τα budgie πολύ και αυτό ήταν η αιτία
 
Και πέρυσι που πηγα σε ενα ιατρείο επαρχία γιατί είχε κολλημένες κουτσουλιες απο κρύωμα μου είπε οτι ήταν παχιά. Μου ειχε πει να κόψω το κεχρι τότε.

Ήταν πολύ καιρό πριν το συκώτι χάλια είπε και η γιατρός εχτές. Αν το γνώριζα ίσως να μπορούσα να κάνω κάτι. Οταν τη βρήκα δεν σκέφτηκα πότε να παω σε γιατρό για να δω την κατάστασή της γεινικά. Ολα τώρα τα σκέφτομαι
 
μου είπε οτι ήταν παχιά
Αυτό συνηγορεί ότι είχε ορμονικό πρόβλημα.
Καμία σχέση με το αυγό που έτρωγε. Κατ' αρχήν δεν ήταν συχνό.
Μην τα σκέφτεσαι και κατηγορείς τον εαυτό σου.
 
Θα προσπαθήσω. Ευχαριστώ για την παρηγοριά και το ενδιαφέρον. Ήταν η καλυτερη παρεα μου σε δύσκολες μέρες και θα την κάνω τατουάζ
 
Να κάνεις ό,τι θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, όμως να κρατήσεις το θετικό στοιχείο πως την βρήκες και δεν την έφαγε κάποιο αρπακτικό και πως μαζί σου πέρασε καλά.
Δυστυχώς οι απώλειες είναι μέσα στην ζωή μας και πρέπει να τις αποδεχθούμε σαν μια φυσική μετάβαση.
Θα την θυμάσαι πάντα φυσικά αλλά ο πόνος απαλύνεται με τον χρόνο και υπάρχουν χιλιάδες πλάσματα που προσδοκούν την αγάπη μας.
 
Συμφωνώ με την Μαρία και την Παναγιώτα! Ούτε η συχνότητα ούτε η ποσότητα κατανάλωσης του αυγού ήταν τέτοια που να δικαιολογεί δημιουργία προβλήματος. Πόσο να έτρωγε κάθε φορά, ένα αυγό στην καθισιά; Χωρίς βέβαια να αμφισβητώ την γιατρό που σιγουρα ξέρει πολλά παραπάνω. Απλά μου κάνει εντύπωση!
Μην αισθάνεσαι ενοχές. Σκέψου ότι έσωσες ένα πουλάκι από αρπαχτικά ή ασιτία και πέρασε μαζί σου υπέροχες στιγμές. Δεν θα μπορούσες να γνωρίζεις για το πρόβλημα στο συκώτι, πως θα μπορούσες άλλωστε, από την στιγμή που δεν είχε εμφανή σημάδια αρρώστιας. Άλλωστε όπως λες την πήγες πριν ένα χρόνο στο γιατρό. Θα έπρεπε να σου το είχε πει! Σίγουρα έκανες ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για τη Φρίντα σου, και πέταξε ευτυχισμένη! Εύχομαι ένα νέο πουλάκι, ένας Φρίντο ή Φρόντο τιμής ένεκεν, να απαλύνει τον πόνο σου!

Η γιατρός με ρώτησε κατευθείαν για τη διατροφή και είπε ότι το αυγό βλάπτει τα budgie πολύ και αυτό ήταν η αιτία

Δεν ξέρω αν είναι οφ τόπικ, αλλά αν ισχύει αυτό, ποιά άλλη πηγή πρωτεϊνων θα μπορούσε να αντικαταστήσει το αυγό;
 
Φίλη μου λυπάμαι πολύ αλλά μακάρι όλα τα κατοικίδια πουλάκια του κόσμου να είχαν τη φροντίδα και την αγάπη που έδινες εσύ στη Φρίντα.. Να την θυμάσαι πάντα με αγάπη,
 
Back
Top