Ασθένειες φλωρος αρρωστος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης calvo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

calvo

PB Member
Εγγραφή
20 Νοε 2007
Μηνύματα
151
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια χαρα. Εχω ενα φλωρο κοντα δυο μηνες και κατι δεν παει καλα με τη υγεια του. Ειναι ψιλοφουσκομενως δεν πεταριζει καθεται ολο κατω στην κλουβα ομως τρωει και πινει νερο κανονικα. Τι μπορει να εχει και τι πρεπει να κανω
 
ειναι αδυνατος;/εχει εμφανιστει το κοκκαλο στο στερνο του δηλαδη; Εχει διαρροια; Για πες μας κι αλλα μπας και καταλαβουμε τι εχει
 
Πρώτα πρώτα να τον βγάλεις από την κλούβα. Θα έπρεπε ήδη να έχει απομακρυνθεί από τα υπόλοιπα πουλιά εδώ και πολύ καιρό.

Στη συνέχεια να τον βάλεις σε ένα καθαρό, μονό κλουβί με άσπρο χαρτί στον πάτο ως υπόστρωμα, σε ένα χώρο που να μην κάνει κρύο και να του δίνεις μόνο μείγμα σπόρων και φρέσκο νερό καθημερινά. Παρατήρησε μια δύο μέρες τη συμπεριφορά του.

Έλεγξε η κοιλιά του, το στήθος (καρίνα), τις κουτσουλιές του και όταν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα πες και σε μας τι συμβαίνει. :)
 
παιδες σταυρε και αστραπογιαννε ο φλωρος εχει καρινα ελεγχξα το στηθος του και το δια πιστωσα. Τι κανω τωρα υπαρχει τιποτε που να το σωσει
 
Η κοιλιά του πως είναι; Του άλλαξες κλουβί;
 
Τα φλωρια όπως και όλα σχεδόν τα άγρια πουλιά όταν είναι στην αιχμαλωσία πάσχουν από εντερικά (λόγο κακής διατροφής ). Η καρίνα οφείλεται σε ασιτία, δηλαδή το πουλί ότι τρώει εάν τρώει όπως λες έχει διάρροια και δεν αφομοιώνει ο οργανισμός του καθόλου τροφή.
Η αρρώστια δεν είναι η καρίνα αλλά κάτι άλλο όπως κοκκιδια, εντερικά. Και πολλά άλλα που δεν ξέρω
Η καρίνα δεν είναι αρρωστια αλλά ένδειξη κάποιας αρρώστιας.
 
προφανως εντερικα αλλα μαλλον κοκκιδια θα πω εγω,τωρα μεχρι να πεθανει το πουλι εχεις γυρω στις 3-4 μερες αναλογα με τον οργανισμο του πουλιου θα σου προτεινα να κανεις μια θεραπεια με esb3 30% αναμεμειγμενο με baycox 2,5% απο 2 γραμμαρια σε ενα λιτρο νερο και να το αλλαζεις καθε μερα το νερο αν δεν εχει προχωρησει παρα πολυ η ασθενεια θα το σωσεις το πουλι
 
ακουσε με παρε μια λαμπα και ξεκινα απο σημερα αυριο μπορει να ειναι αργα παρε μια λαμπα 60 βατ περιπου βαλτην σε αποσταση 20 εκατοστα απο το κλουβι και βαλτου τωρα φαρμακο και καπου να ειναι ζεστα αστο να πιει κανα 2 φορες νερο με φαρμακο και μετα κλεισε την λαμπα και αυριο ξανα παλι φρεσκο να πινει συνεχεια αν μπορεις να εχεις την λαμπα αναμμενη αστην να ζεσταινεται και να διψαει ωστε να πινει φαρμακο καντο αν μπορεις αι σημερα
 
θα συμφωνισω και θα σου προτεινα αντι για απλη λαμπα να δοκιμασεις μια θερμαντικη λαμπα πχ της elstein πλεονεκτη στο οτι παρεχει μονο θερμανση και οχι φως!
 
ο λη εχει δικιο και θα συμπληρωνα να κανεις το εξης να εχεις 2 λαμπες μια κοκκινη και μια κανονικη λευκο φως ωστε και το βραδυ να εχει ζεστη στο πουλι τωρα πρεπει να σου πω να διαλεξεις ΜΟΝΟ λαμπες πυρακτωσεως για να βγαζουν ζεστη
 
προφανως εντερικα αλλα μαλλον κοκκιδια θα πω εγω,τωρα μεχρι να πεθανει το πουλι εχεις γυρω στις 3-4 μερες αναλογα με τον οργανισμο του πουλιου θα σου προτεινα να κανεις μια θεραπεια με esb3 30% αναμεμειγμενο με baycox 2,5% απο 2 γραμμαρια σε ενα λιτρο νερο και να το αλλαζεις καθε μερα το νερο αν δεν εχει προχωρησει παρα πολυ η ασθενεια θα το σωσεις το πουλι

Ενδύκνυται η ανάμειξη ESB30 και Baycox;

Αν υποθέσουμε ότι το έχεις δώσει καποιες φορές έχεις δεί τίποτε παρενέργειες;

Βιταμίνη Κ έδινες;
 
το εδωσα σαν μειγμα στην αρχη σοβαρης ασθενειας και για 2 μερες μονο μετα την δευτερη μερα εδωσα σκετο βαυκοξ και το εσωσα το πουλι, του εδωσα αυτο το μειγμα ισα για να μην το χασω καταλαβες εβανθε; Για να ανακαμψει λιγο και μετα πολυβιταμινες και ολα ηταν καλα και για το πουλι
 
Οκ, σε ευχαριστώ.
Πιστεύω ότι είναι χρήσιμο να ξέρουμε τι έχει κάνει, τι έχει δοκιμάσει κάποιος στο παρελθόν και με τι αποτελέσματα ώστε κάποιος νέος (σαν και εμένα...) να μην κάνει άπειρες δοκιμές και να μην ψάχνεται αδίκως μόνος του ενώ κάποιοι άλλοι μπορούν να τον βοηθήσουν με την εμπειρία τους.
 
-Θάλεγα φίλε evanthos οτι πριν απ' όλα οι αποφάσεις πρέπει
να στηρίζονται στην γνώση. Πολλές φορές οι εκτιμήσεις
των άλλων, είναι τελείως υποκειμενικές. Μόνο η έρευνα
με επιστημονικό βάθος είναι σίγουρη πηγή γνώσης.

-Ωραίο θέμα αλλά όχι για εδώ.Αν θέλει κάποιος να το συζητήσουμε
ας ανοίξει ένα νέο θέμα, εγώ θα είμαι παρόν.
 
Back
Top