Αγορά ψαχνω για ζευγαρι πουλιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manostaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manostaz

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2015
Μηνύματα
105
Πόλη
Λιβαδειά
καλησπέρα σας.
ψαχνω να αγορασω 2 πουλακια που να είναι μαζι στο ιδιο κλουβι
αγαπημενα και μονιασμενα χωρις να τσακώνονται.
και να εχουν ωραιο κελαηδασμα..
εαν μπορεσω(καταφερω) θα τα βοηθησω και για απογονους.
μαξιμουμ 40 ευρο.
 
Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάς και λίγα για την εποχή που διανύουμε...Βέβαια η υπομονή είναι αρετή και όλο και κάποιος μπορεί να σου δώσει αυτό που ψάχνεις. Διαφορετικά από Φθινόπωρο σίγουρα.
 
Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάς και λίγα για την εποχή που διανύουμε...Βέβαια η υπομονή είναι αρετή και όλο και κάποιος μπορεί να σου δώσει αυτό που ψάχνεις. Διαφορετικά από Φθινόπωρο σίγουρα.
φιλε μου μηπως εννοεις ζηταω πολλα με λιγα λεφτα;
 
τι πουλακια σε ενδιαφερουν; Καναρινια; Παπαγαλακια;
 
φιλε μου μηπως εννοεις ζηταω πολλα με λιγα λεφτα;

Εννοώ πως ζητάς πολλά για την εποχή που διανύουμε. Και όταν λέω εποχή δεν εννοώ τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, αλλά την περίοδο της αναπαραγωγής, που οι περισσότεροι εκτροφείς δεν διαθέτουν πουλιά προς πώληση. Από άποψη χρημάτων νομίζω πως κινείσαι σε φυσιολογικά πλαίσια, εφόσον οι αξιώσεις σου περιορίζονται σε κοινά καναρίνια και όχι ιδιαίτερου χρωματισμού, φωνής ή τύπου. Γνώμη μου είναι να περιμένεις να περάσει λίγος καιρός και αν σκέφτεσαι να τα έχεις σε εξωτερικό χώρο αρχές καλοκαιριού θα ήταν μια καλή ευκαιρία για να πάρεις φετεινά μικρά καναρινάκια και να τα μεγαλώσεις.
 
τα παπαγαλακια θα ηταν το τελευταιο που θα επαιρνα..
μου αρεσουν αλλα δεν κελαηδανε...
καναρινια, καρδερινες, παραδεισια, αηδονια, αυτα προτιμαω
 
Για κοινα και "ετοιμα" φιλιωμενα και τραγουδιστα καναρινακια εισαι οκ απο τιμη που ψαχνεις, αλλα οπως προαναφερθηκε ειναι λιγο δυσκολο κατα την αναπαραγωγικη περιοδο.

Για τα υπολοιπα που προτιμας, το βλεπω λιγο δυσκολο σε τετοια τιμη 😉

Ενα ζευγαρι καρδερινες εκτροφειου εχω ακουσει παει ευκολα στα 200. (δεν το εχω διασταυρωσει, οποτε δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι αληθευει )
 
καναρινια, καρδερινες, παραδεισια, αηδονια, αυτα προτιμαω
Καρδερίνες, αηδόνια δεν επιτρέπονται εδώ. Τα άλλα εύχομαι να βρεθούν σύντομα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κυριε Σταυρο, αμα μιλαμε για εκτροφειου (καρδερινες παντα, αηδονια δεν υπαρχουν εκτροφειου) τι προβλημα υπαρχει; :|
 
Mιράντα, οι καρδερίνες εκτροφής στοιχίζουν περίπου όσο έγραψες...όσο για τα αηδόνια. Δεν πουλιούνται εύκολα.. Ούτε σε αυτή την τιμή... Με 40 ευρώ μπορεί -ίσως - να βρεις πιασμένο..
 
Ναι αλλα ακριβως επειδη δεν συμμεριζομαστε το πιασιμο, δεν αναφερομαι καν σε κατι τετοιο. Γιατι να θελει καποιος ενα αηδονι δυστυχισμενο στο σπιτι του, απο το να το ακουει συχνοτερα χαρουμενο εξω απο το σπιτι του;

ΝΑι περιπου στην τιμη το ξερα, γι' αυτο και δεν βλεπω να καταφερνω ποτε να αγορασω ενα ζευγος καρδερινες 😀

@Stavros με καλυψατε! Αλα πιστευω μπορουν να βρεθουν πουλια γεννημενα σε κλουβι, και οχι πιασμενα.
 
Δεν πιστοποιείται επίσημα η εκτροφή ιθαγενών πουλιών στην Ελλάδα.
δεν το ηξερα..
αλλα ρε παιδια φιλος αγορασε προ ολιγων ημερων καρδερινα αρσενικη 15 ευρο
αμα επαιρνε ζευγαρι θα επρεπε να δωσει 200?
μηπως κανετε λαθος; Καρδερινα σαν την φωογραφια μου...
 
Mιράντα, οι καρδερίνες εκτροφής στοιχίζουν περίπου όσο έγραψες...όσο για τα αηδόνια. Δεν πουλιούνται εύκολα.. Ούτε σε αυτή την τιμή... Με 40 ευρώ μπορεί -ίσως - να βρεις πιασμένο..
τι εννοεις πιασμενο;
 
Γιατι να θελει καποιος ενα αηδονι δυστυχισμενο στο σπιτι του, απο το να το ακουει συχνοτερα χαρουμενο εξω απο το σπιτι του;

Γιατί βρίσκεται στην Ελλάδα και λέγεται Έλληνας δυστυχώς...
 
δεν το ηξερα..
αλλα ρε παιδια φιλος αγορασε προ ολιγων ημερων καρδερινα αρσενικη 15 ευρο
αμα επαιρνε ζευγαρι θα επρεπε να δωσει 200?
μηπως κανετε λαθος; Καρδερινα σαν την φωογραφια μου...
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση καρδερινα που γεννηθηκε κοντα σε ανθρωπινα χερια να κανει 15 Ε. Αυτη ειχε την ατυχια να ερθει απλα κοντα σε ανθρωπους μια φορα.. Και ηταν η τελευταια που πεταξε ελευθερη.
 
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση καρδερινα που γεννηθηκε κοντα σε ανθρωπινα χερια να κανει 15 Ε. Αυτη ειχε την ατυχια να ερθει απλα κοντα σε ανθρωπους μια φορα.. Και ηταν η τελευταια που πεταξε ελευθερη.
δεν το καταλαβαινω...
 
τι εννοεις πιασμενο;
Μάνο μου δε σε παρεξηγώ...Απλά δεν είσαι σωστά ενημερωμένος... Η καρδερίνα που πήρε ο φίλος σου, είναι πιασμένη από τη φύση.
Τώρα τι σημαίνει αυτό, θέλει πολλή επεξήγηση..
Διάβασε λίγο το παρακάτω Οδηγός διαχείρησης και εκτροφής καρδερίνας
 
Back
Top