Αγορά ψαχνω για ζευγαρι πουλιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manostaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
λογο της ημερας κυρια κουμπαρομπεμπεκα γιατι αλλιως παιρνω το καπελακι μου και φευγω! 😛
 
Μαρία ξεκίνησες τη μέρα με θέμα μπουρλότο.. Και θα κλείσει μπαρουτοκαπνισμένη :D

Μάνο πόσων χρόνων είσαι;.. Είχες διαχειριστεί πουλιά στο παρελθόν;
 
Κατεβαίνεις Αθήνα;
ναι

λογο της ημερας κυρια κουμπαρομπεμπεκα γιατι αλλιως παιρνω το καπελακι μου και φευγω! 😛
;

Μαρία ξεκίνησες τη μέρα με θέμα μπουρλότο.. Και θα κλείσει μπαρουτοκαπνισμένη :D

Μάνο πόσων χρόνων είσαι;.. Είχες διαχειριστεί πουλιά στο παρελθόν;
εγω διαχειριστει, δεν ειμαι πιτσιρικας..
 
Τώρα, όπως σου είπαν προηγουμένως, όλοι έχουμε βάλει τα ζευγάρια μας. Σε 2- 3 μήνες που θα έχουμε μικρά, εγώ δεσμεύομαι να σου δώσω ένα η δύο καναρίνια timbrados, χωρίς χρήματα...Αλλά θα φέρεις 4 σουβλάκια :D
 
Τώρα, όπως σου είπαν προηγουμένως, όλοι έχουμε βάλει τα ζευγάρια μας. Σε 2- 3 μήνες που θα έχουμε μικρά, εγώ δεσμεύομαι να σου δώσω ένα η δύο καναρίνια timbrados, χωρίς χρήματα...Αλλά θα φέρεις 4 σουβλάκια :D

αν ειναι ετσι με κοντοσουβλι τι παιρνω;


περα απο την πλακα και εγω ενδιαφερομαι για καναρινια, με χρηματα ομως γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα σουβλακια ακριβα
 
Τώρα, όπως σου είπαν προηγουμένως, όλοι έχουμε βάλει τα ζευγάρια μας. Σε 2- 3 μήνες που θα έχουμε μικρά, εγώ δεσμεύομαι να σου δώσω ένα η δύο καναρίνια timbrados, χωρίς χρήματα...Αλλά θα φέρεις 4 σουβλάκια :D
σε ευχαριστω πάρα πολυ. Για την κινηση σου και δεν τιθεται θεμα για σουβλακια...
αλλα πιστευω ολο και κατι θα εχω βρει 2-3 μηνες. Αν οχι θα σε ενοχλησω...

Εγω μπορω να ερθω για τα σουβλακια;
εσυ οπως μου απαντησες, αστο καλυτερα...
 
αλλα πιστευω ολο και κατι θα εχω βρει 2-3 μηνες.
Μάνο όπως σου είπε και ο Στέφανος σε ούτε τώρα ούτε σε 2-3 μήνες είναι η κατάλληλη εποχή να πάρεις ζευγάρι καναρίνια ή όποιο άλλο πουλάκι θες. Και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Όλοι οι εκτροφείς αλλά ακόμα και εμείς οι χομπίστες είμαστε είτε εν μέσω είτε στην αρχή της περιόδου αναπαραγωγής και όλα τα πουλάκι έχουν μπει σε ζευγάρια, και όσα δεν έχουν μπει ή τα χρειαζόμαστε για παραμάνες ή είναι τα πιο αδύναμα ή άρρωστα, που δε θα σου συνιστούσα να πάρεις. Τον Ιούνιο με το καλό τελειώνει η περίοδος αναπαραγωγής και μετά (Αύγουστο) τα καναρίνια, οι καρδερίνες, οι φλώροι τους επόμενους μήνες περνούν πτερόροια! Την πιο δύσκολη περίοδο του χρόνου καθώς αλλάζουν όλο τους το φτέρωμα και δεν τραγουδάνε! Τον Οκτώβριο έχουν ντυθεί με τα νέα τους φτερά, έχουν αρχίσει να φτιάχνουν το ρεπερτόριο τους και είναι πλέον έτοιμα αλλά και μικρά σε ηλικία (τα χρονιάρικα) να πάνε στο νέο τους σπίτι!

ψαχνω να αγορασω 2 πουλακια που να είναι μαζι στο ιδιο κλουβι
αγαπημενα και μονιασμενα χωρις να τσακώνονται.
και να εχουν ωραιο κελαηδασμα..
Μάνο θα πρέπει λίγο να διαβάσεις για το είδος που θες να αγοράσεις πριν προβείς στην αγορά του ζευγαριού. Πρέπει να μάθεις τις ανάγκες τους, τι χρειάζονται και από την άλλη αν εσύ διαθέτεις το χρόνο που είναι απαραίτητος για να είναι υγιή και ευτυχισμένα. Και τα καναρίνια αλλά και τα ιθαγενή (φλώροι, καρδερίνες, κτλ) δεν είναι παπαγαλάκια που είναι μονογαμίκα και πρέπει και έχουν ανάγκη να είναι συνεχώς μαζί στο ίδιο κλουβί. Αυτά τα είδη πτηνών που ενδιαφέρεσαι είναι μαζί και ενωμένα μόνο την περίοδο αναπαραγωγής. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο πρέπει να είναι χωριστά. Και φυσικά δε γίνεται και τα 2 να έχουν ωραίο κελάηδισμα καθώς μόνο το αρσενικό τραγουδάει. Το θηλυκό μόνο τιτιβίζει! 😉

Ό,τι και να διαλέξεις σου εύχομαι να το αποκτήσεις με το καλό!
 
Να προσφέρω στη συζήτηση και τη δική μου γνώμη..
Σιγά σιγά θα αρχίσουν να εμφανίζονται ζευγάρια πουλιών που ολοκλήρωσαν μία ή δύο γέννες και δεν είναι στα εκτροφικά σχέδια των κατόχων τους για την επόμενη χρονιά.
Αυτά τα πουλιά μπορούν κάτω από προϋποθέσεις να κάνουν άλλες μια δύο γέννες με το νέο κάτοχό τους. Λογικά θα πρέπει όσοι ενδιαφέρονται να βρίσκουν άτομα - εκτροφείς... Να επικοινωνούν και να αποκτούν την εμπιστοσύνη που χρειάζεται για να γίνει μια τέτοια αγορά που θα στηρίζεται στην αλήθεια και στην ειλικρίνεια των συμμετεχόντων. Φυσικά οι επισκέψεις στους χώρους εκτροφής είναι το καλύτερο "ενισχυτικό" στην ανάπτυξη αυτής της εμπιστοσύνης. Γιατί εκεί φαίνονται πολλά...
 
Μάνο,
μου κάνει φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι σου προτείνουν να σου χαρίσουν πουλάκια ράτσας φωνής (τιμπράντος), κάποιος που αγαπά, φροντίζει και γνωρίζει πολύ καλά για αυτά, και είσαι διστακτικός, μάλλον βιάζεσαι να πάρεις τώρα, αυτήν την περίοδο που όπως και νά 'χει αυξάνονται οι πιθανότητες να πάρεις ένα ζευγαράκι που μπορεί να βγάλει προβλήματα υγείας ή που κάποιος θέλει να το... Ξεφορτωθεί.
Θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς την πρόταση του Νίκου (PAIANA), γιατί και καλά πουλάκια θα έχεις (σε μερικούς μήνες) και θα αποφύγεις το να μπεις σε περιπέτειες με γιατρούς, φάρμακα κλπ.
 
λοιπον τωρα που μου τα εξηγησατε ξερω τι να ψαξω...
νομιζα οτι θα ηταν καλυτερα να εχω 2 παρα ενα και μονο του μεσα στο κλουβι του...
οκ θα παρω ενα και δυνατο... Οταν θα πρεπει.. Θα περιμενω οσο χρειαστει αρκει να το παρω οταν πρεπει
και απο οτι καταλαβαινω ο Paianas ειναι απο τους καταλληλους...
 
μου κάνει φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι σου προτείνουν να σου χαρίσουν πουλάκια ράτσας φωνής (τιμπράντος), κάποιος που αγαπά, φροντίζει και γνωρίζει πολύ καλά για αυτά

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, καθώς όλοι όσοι παρακολουθούμε το φόρουμ, έχουμε σχηματίσει σαφή εικόνα για την εκτροφική πορεία ορισμένων ανθρώπων που συμμετέχουν ενεργά και προσφέρουν αφειδώς τις γνώσεις και την πολυετή εμπειρία τους σε όλους μας. Ο Μάνος δικαιολογείται, καθώς δεν έχει παρακολουθήσει το φόρουμ και τους συμμετέχοντες σε αυτό οπότε οποιοσδήποτε δισταγμός του είναι λογικός. Με τον καιρό και εφόσον καταστεί ενεργό μέλος και όχι ένας απλός κομήτης θα τους γνωρίσει και θα εξαλειφθεί οποιοσδήποτε ενδοιασμός του, αρκεί έως τότε να μην έχουν δοθεί αλλού τα...timbrados και το μετανιώσει πικρά...

υ. Γ. Εγώ πάντως από κάποιους εδώ μέσα θα έπαιρνα πουλιά και "με κλειστά μάτια" που λέει ο λόγος...
 
παρακαλω πολυ να κλεισει το θεμα.
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την βοήθεια σας.
θα επανελθω με νεο θεμα σε λιγο καιρο.
κ Νικο σας ευχαριστω!
 
παρακαλω πολυ να κλεισει το θεμα.
Εντάξει Μάνο τα θέματα δεν κλείνουν, απλά θα παραμείνει ανοικτό και αδρανές και αν θέλεις το συνεχίζεις ή ανοίγεις καινούργιο.
Κι εμείς ευχαριστούμε για την συμμετοχή και μη χανόμαστε :)
 
Back
Top