Αναπαραγωγή 1η φορά ζευγάρωμα και πρόβλημα με τα αυγά και τη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Apos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Apos78

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2021
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί καλησπέρα,
Είμαι νέος στο συγκεκριμένο κομμάτι και αποφάσισα φέτος για πρώτη φορά να ζευγαρώσω καναρίνια.
Έχω στην κατοχή μου έναν κίτρινο αρσενικό και μια κόκκινη θυληκιά, πρωτάρηδες και οι 2.
Τα έβαλα λοιπόν σε ζευγαρώστρα την προηγούμενη Παρασκευή 26/2 και αφού είδα θετικά βήματα (φιλάκια, κυνηγητά κτλ) και απο τους 2, έδωσα φωλιά και νήμα στην θυληκιά ή οποία έστησε μέσα σε 4 μέρες. Την Παρασκευή που μας πέρασε λοιπόν (5/3/21) το πρωι είδα και το πρώτο αυγο !
Πάμε στο πρόβλημα τώρα:
Tην ίδια μέρα, λοιπόν το βράδι κατα τις 20.00 κοιτάω μέσα στη ζευγαρωστρα και βλέπω στο πάτωμα έναν πορτοκαλί κρόκο αυγού μαζί με το ασπραδι γύρω του και καταλαβαίνω οτι ήταν το αυγό της επόμενης μέρας το οποίο προφανώς το έχασε και το παράξενο είναι οτι δεν είχε τσόφλι. Πραγματικά, την επόμενη μέρα το πρωι (Σάββατο 6/3/21) κοιτάω μέσα και δεν υπήρχε άλλο αυγό. Επίσης, έβλεπα την θηλυκιά οτι δεν ήταν στα καλά της αυτές τις 2 μέρες, δηλαδή ήταν λίγο φουσκωμένη, δεν έκανε πολλές κινήσεις και είχε τα μάτια της μισόκλειστα και σαν να σφιγκόταν συνέχεια. Την ίδια μέρα το απόγευμα κοιτάω πάλι στο πάτωμά και βλέπω μαζι με τις κουτσουλιές κάτι πολύ περίεργο. Έμοιαζε με το τσόφλι του αυγού, το περίβλημα δηλαδή το οποίο ήταν μπλέ-γαλάζιο και αφυδατωμένο ζαρωμένο. Κάτι δεν πήγε καλά εδώ λοιπόν...
Επειδή φοβάμαι οτι ίσως είναι κάποιο θέμα ασβεστίου, πέρα απο τα αυγά και τις βιταμίνες στο νερό, έτριψα λίγο σουπιοκόκκαλο και μέσα στην αυγοτροφή και το φαγητό για να βοηθήσω.

Σήμερα, Κυριακή 7/3/21 πήγα το πρωι και πάλι δεν υπάρχει άλλο αυγό, μόνο το πρώτο αυγό που γεννήθηκε στις 5/3/21.
Επίσης, η θυληκία είναι όλη μέρα μέσα στη φωλιά και δεν βγαίνει, είναι φυσιολογικό αυτό ?

Συμπληρωματικές πληροφορίες, δίνω κάθε μέρα αυγό, έχω στην 60αρα ζευγαρώστρα 2 ταιστρες με αυγοτροφή, 2 ταιστρες με φαγητό και 2 ταιστρες με τριμμένα όστρακα, επίσης έχω 2 κρεμασμένα σουπιοκόκκαλα και βάζω στο νερό καθημερινά 5 σταγόνες Vita-E της Padovan.


Άραγε θα κάνει άλλα αυγά ή αυτό ήταν ? Να περιμένω 1-2 μέρες ακόμα ? Να διακόψω το ζευγάρωμα και να τα χωρίσω για λίγες μέρες έτσι ώστε να τα ξαναβάλω απο την αρχή ?

Περιμένω πως και πως τη βοήθεια σας για το τι άλλο πρέπει να κάνω και τι να περιμένω.


Ευχαριστώ

Απόστολος
 
ήταν το αυγό της επόμενης μέρας το οποίο προφανώς το έχασε και το παράξενο είναι οτι δεν είχε τσόφλι.
Υπάρχει σοβαρή έλλειψη ασβεστίου.
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις υγρό ασβέστιο στο νερό των πουλιών.

Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει ?
 
Έχω κάνει την προετοιμασία κανονικά και επίσης βάζω Vita-E της Padovan.
Υγρό ασβέστιο δεν έχω βάλει όχι. Έχω δώσει σουπιοκοκκαλο, αυγό με το τσόφλι κάθε μέρα και σήμερα έτριψα και σουπιοκόκκαλο μέσα στις τροφές. Αν είναι να πάω αύριο το πρωι να αγοράσω υγρό ασβέστιο... προτείνεις κάποιο συγκεκριμένα ?

Επίσης, προλαβαίνω ή είναι πλέον αργά ?
Τώρα που πήγα να δω πως πάνε, είδα και άλλο αυγό στο πάτωμα χωρις τσόφλι. Άρα, έχω μόνο το 1ο αυγό στις 5/3 και έχω χάσει ήδη 2 !

Ευχαριστώ πολύ
 
Αν είναι να πάω αύριο το πρωι να αγοράσω υγρό ασβέστιο... προτείνεις κάποιο συγκεκριμένα ?
Όποιο βρεις θα κάνει την δουλειά του, αρκεί να είναι μόνο αυτό ''υγρό ασβέστιο'', αν δεν έχουν και σου προτείνουν κάτι άλλο όπως πολυβιταμίνες να μην το πάρεις, ψάξε αλλού.
Υπάρχουν πολλά, ''Landmark ασβέστιο για πουλιά'', ''Tabernil Calsio'', ''Ostex solution''.
Επίσης, προλαβαίνω ή είναι πλέον αργά ?
Αν έχεις σουσάμι βάλε σε μια αυγοθήκη να φάει το θηλυκό.
Ελπίζω να προλάβεις αν και σαν γέννα ξεκίνησε τελείως στραβά.
 
Πετάχτηκα σε ένα φούρνο και πήρα μια χουφτα σουσάμι και τους έβαλα.
Θα προλάβει να κάνει σωστό αυγό άραγε ή το έχασα το τραίνο ? Έιμαι 1 απο 3 μέχρι στιγμής ...
Να τους βάλω και μια πολυβιταμίνη που έχω αντι για βιταμινη-Ε ? Θα βοηθήσει καθόλου ?
Αυριο πρωι πρωι θα παω και για το υγρό ασβέστιο.
 
Θα προλάβει να κάνει σωστό αυγό άραγε ή το έχασα το τραίνο ?
Αυτό που προέχει τώρα είναι η υγεία της κανάρας, με το σουσάμι θα καλυφθεί προσωρινά και με το υγρό ασβέστιο θα μπορέσει να φτιάξει σωτά αυγά.
Να τους βάλω και μια πολυβιταμίνη που έχω αντι για βιταμινη-Ε ? Θα βοηθήσει καθόλου ?
Βάλε, αυτό που βοηθάει είναι το σουσάμι και το υγρό ασβέστιο.
Η κανάρα κάθεται στην φωλιά, πως συμπεριφέρεται ?
 
Θα προλάβει να κάνει σωστό αυγό άραγε ή το έχασα το τραίνο
Το ζητούμενο @Apos78 είναι να μην χαθεί η θηλυκιά και όχι το τραίνο.
Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα μπορέσει να κάνει και το τελευταίο αυγό.
 
Μήπως πρέπει να διακόψω τη διαδικασία για να μην επιβαρύνω και την θηλυκιά ?
Λογικά αύριο πάλι δεν θα κάνει αυγό γιατί είναι αυτό που έχασε σήμερα το μεσημέρι...
Τι λέτε ?
[automerge]1615138783[/automerge]
@ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 Παναγιώτη δεν νομίζω οτι θα κάνει αυγό αύριο το πρωι. Είναι αυτό που απέβαλε σήμερα το μεσημέρι.
Και ήταν το τρίτο της θεωρητικά...
 
Μήπως πρέπει να διακόψω τη διαδικασία για να μην επιβαρύνω και την θηλυκιά ?
Αυτό δεν μπορεί να συμβεί έτσι απλά, άσε την φωλια στην θέση της με το 1 αυγό και ας ελπίσουμε από αύριο να πάνε όλα καλά.
Ακόμα και αν καταφέρει να κάνει ακόμα ένα ή δύο αυγά να την αφήσεις να τα επωάσει και θα εκμεταλλευθείς τον χρόνο για να τα προετοιμάσεις καλύτερα διατροφικά.
 
βαλε 3 πλαστικα αυγα στη φωλια...αν κλωσσησει οκ, αλλιως πετα το αυγο βγαλε τη φωλια και χωρισε τα προσωρινα ..οπως και να χει υγρο ασβεστιο στο νερο καθημερινα βασει και των οδηγιων του σκευασματος, αν δεν κλωσσησει μπορεις να δωσεις 1 σταγονα στο στομα μπορεις..πολυβιταμινες που εχουν πολλη βιταμινη Ε τις σταματαω στο 1ο αυγο, οχι οτι εχει σχεση με το θεμα που εχεις αλλα γενικα το λεω.
 
Το κλωσσαει και το 1 αυγό Λευτέρη, την είδα το πρωί για αρκετές ώρες.
Λεω να περιμένω και αύριο να δω τι θα κάνει και να μην τα χωρίσω και διακόψω τη διαδικασία...
 
Παντως να ξερεις οτι σε αμεση αναγκη για ασβεστιο το υγρο ασβεστιο ειναι αυτο που υπαρχουν καλες πιθανοτητες να "λυσει" το προβλημα καθως απορροφαται ευκολα.
 
...έναν κίτρινο αρσενικό και μια κόκκινη θυληκιά, πρωτάρηδες και οι 2.
To θηλυκό σου έχει συλλογικό δακτυλίδι που δείχνει οτι είναι γεννημένο το 2020 ;
 
Όχι, απλά πουλάκια είναι από φίλο που τα έβγαλε πέρυσι. Δεν έχει κάνει άλλες γέννες, αν είναι αυτό το ερώτημα.
 
Σωστά κατάλαβες. Η ερώτηση, επειδή τα υγιή νεαρά θηλυκά, δεν παρουσιάζουν ελλείψεις ασβεστίου και μάλιστα τόσο νωρίς (απο το δεύτερο αυγό) . Το οποίον σημαίνει οτι , είτε είχε μεγάλες ελλείψεις στην διατροφή της , είτε έχει κάποια ευαισθησία ή πρόβλημα υγείας. Η αναπαραγωγική φάση που έχει μπεί, έδωσε απλά την ευκαιρία να φανούν οι αδυναμίες της. Οπως και να 'χει, δύσκολα θα επιζήσει απο την ένταση και το στρές ενός ολοκληρωμένου αναπαραγωγικού κύκλου. Εχω την γνώμη οτι πρέπει να μείνει μόνη στην ζευγαρώστρα για μερικές μέρες χωρίς αλλαγές. Πολυβιταμίνη και δεξτρόζη στο νερό της. Αν κατέβει όλη η "γέννα" και αρχίζει να συνέρχεται, πρέπει να γίνει ένα νέο και έντονο διατροφικό ξεκίνημα. Μόνον αν δείς οτι έχει γίνει ένα υγιές και ζωηρό πουλάκι (με το "λιπάκι" του) μπορεί να σκέπτεσαι για μια νέα επαφή.
 
Σήμερα 9.01 είχα ήδη αγοράσει υγρό ασβέστιο και της έβαλα.
Τελικά δεν έκανε άλλο αυγό ! Πάντως είναι εύθυμη αρκετά και το πρωινο βραστό αυγό το τσάκισε μαζί με τον αρσενικό.
Έχουμε μείνει με το ενα και μοναδικό αυγό της Παρασκευής που πέρασε (5/3/21) το οποίο βλέπω οτι κλωσσάει καθημερινά αρκετές ώρες, και φυσικά τα 2 χαμένα χωρίς τσόφλι.
Τώρα ή θα μου δώσει άλλο ένα αύριο το πρωι (με τη βοήθεια του υγρού ασβεστίου) ή κλείσαμε για αυτον τον κύκλο.
 
Back
Top