Αναπαραγωγή 2η προσπάθεια αναπαραγωγής zebra

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα! Σήμερα αγόρασα στο ζευγάρι μου μια ψαθινη φωλιά γιατί εδώ και μια εβδομάδα ο αρσενικός συνέχεια της τραγουδάει αλλά και αλληλοφτιαχνουν ο ένας στον άλλο το πτερωμα. Με το που έβαλα την φωλια ο αρσενικός μπήκε μέσα και κάθεται από την αρχή 😛. Η θυληκιά δεν μπήκε αλλά δεν έχω 30 λεπτά π το έβαλα. Ελπιζω αυτή τη φορά να κάνουν μωράκια γιατί και εγώ το θέλω αλλά και αυτά δεν πάνε πίσω. Νομίζω φοβόταν την προηγούμενη φωλιά γιατί τώρα πήρα μια αρκετά ανοικτή.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200609_180303_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200609_180303_com.android.gallery3d.webp
    134,5 KB · Προβολές: 40
@PanagiotisAgrinio καλή επιτυχία! Αν έχουν ξεκινήσει να κτίζουν, απλά παρακολουθείς αν όλα πάνε καλά. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο διάστημα, άλλα είναι πιο γρήγορα και άλλα πιο αργά. Αλλά συνήθως οι παθιασμένοι ζεμπρα πατεράδες την τελειώνουν πολύ γρήγορα, κτίζοντας όλη μέρα! Και είναι πολύ συχνό να είναι παθιασμένοι πατεράδες😉
 
Σε ευχαριστώ Γιώργο! Όλο το απόγευμα χτες εχτιζε. (κουραζοταν ο καημένος και καθόταν για κάνα 5 λεπτό μέσα να ξεκουραστεί❤️️️️️) Θα υπάρξει κάποιο θέμα γιατι η φωλιά από το βάρος τους όταν μπαίνουν μέσα κουνιέται λίγο; Να βάλω κάτι να στην στερεωσω καλύτερα;
 
Της έβαλα ένα μικρό σύρματακι για καλό και για κακό και τωρα είναι κομπλέ! Ο αρσενικός έχει κάνει πολύ δουλειά στη φωλιά.Χτίζει ασταμάτητα από το πρωί.Βέβαια τώρα κουράστηκε 😛 και κάθετε μέσα πάλι,θαυμαζοντας τη δουλειά του.
 
Καλησπέρα! Από ότι είδα νομίζω πρέπει να είναι κομπλέ η φωλιά. Να αφαιρέσω το νήμα ώστε να μπει μέσα και η θυληκιά και να κάτσει με την ησυχία της ή να το αφαιρέσω αυριο;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200610_184103_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200610_184103_com.android.gallery3d.webp
    108,3 KB · Προβολές: 30
  • Screenshot_20200610_184037_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200610_184037_com.android.gallery3d.webp
    52,9 KB · Προβολές: 26
  • Screenshot_20200610_184026_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200610_184026_com.android.gallery3d.webp
    45,7 KB · Προβολές: 29
  • Screenshot_20200610_184019_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200610_184019_com.android.gallery3d.webp
    56,7 KB · Προβολές: 26
Καλημέρα. Ποτε λογικά θα ξεκινήσει το θυληκο να γεννάει; Είμαι λίγο αγχωμένος γιατί δεν τα ξανά είδα να βατευονται από το πρωί χτες. Επίσης ο αρσενικός ακόμα φτιάχνει τη φωλιά.
Δεν είναι λίγο αργά; 🤔
 
@PanagiotisAgrinio δεν χρειάζεται να ξανά ζευγαρώσουν. Το πολύ σε μια βδομάδα θα έχουν γεννήσει. Εμένα παλαιότερα ο αρσενικός έκτιζε την φωλιά ακόμα και με τα αυγά που είχε μέσα. Την είχε φτάσει ακριβώς στην ευθεία της εισόδου, με πολύ νήμα και καθόλου κενά. Από θέμα ασβεστίου είναι κολλημένο το θηλυκό;
 
@Giorgos_finches Ο αρσενικός ο δικός μου νομίζω είναι λίγο χαζούλης. Του έχω ένα κουτάκι με νήμα και σκίζει τα πλαγια αγνοώντας την στρογγυλή τριπουλα που έχει ώστε να πάρει το νήμα. Επίσης του αγόρασα δεύτερο πακετάκι. Το πρώτο το έχτισε σχεδόν όλο. Από διατροφή το θυληκο συνέχεια τρώει λίγο σουπιοκοκκαλο. Ακόμη ξύνω λίγο σε λαχανικά που δίνω, και αυγουλακι δίνω δύο φορές τη βδομάδα με τσοφλι. Έχω όμως μια ανυσηχια, το νήμα της φωλιάς είναι σχεδόν στην είσοδο σε ύψος.Φοβαμαι μήπως καταλαθως ρίξουν τα αυγά τους :/Ελπίζω να πάνε καλά όλα.
 
@PanagiotisAgrinio Αν είναι πρωτάρηδες σίγουρα στην πρώτη φορά μπορεί να μην πάνε όλα τέλεια. Και εμένα μου έριχναν τα αυγά τις δύο πρώτες φορές. Αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι τρομερό. Θα πάρεις σίγουρα νεοσσούς κάποια στιγμή.
 
αλλά αυγό δεν βλέπω
Σίγουρα θα δεις και μάλιστα πολλά, να τους παρέχεις πλούσια διατροφή και να παρακολουθείς διακριτικά για να μην τα ενοχλείς.
 
Καλημέρα!5 τα αυγουλακια σημερα ❤️️️️️Οι γονείς κάθονται από την πρωτη μέρα στα αυγά (δλδ άρχισαν να το εκκολαπουν από το πρώτο αυγό δλδ 16/4)Ελπιζω όμως να μην είναι ασπορα, αν και βατευονταν αρκετές φορές αλλά μικρής διάρκειας.
 
Ακόμα τιποτα κανενα ίχνος ζωής των αυγών.. Ελπιζω να έχουν έμβρυο, οι καθήμενοι οι γονεις όλη μέρα μέσα ήταν εναλλάξ, έβγαινε να Φαει ο ένας έμπαινε ο αλλος😢
 
Back
Top