Γενικά Κακομεταχείριση Cockatoo σε Pet Shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EFTHIMIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EFTHIMIS

PB Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Πόλη
Καστοριά
Ρε παιδια ΕΛΕΟΣ! Ατοι οι πετσοπαδες δεν εχουν ψυχη; Δειτε κατασταση το καημενο το ALBA και μεσα στη βρωμα το ειχαν!
 

Συνημμένα

  • user3711_pic8324.webp
    user3711_pic8324.webp
    31,2 KB · Προβολές: 159
Συγνώμη, εκτός από το ότι είναι μαδημένο το καημένο, έχει κομμένο και το ράμφος, η κάνω λάθος; 😕
 
Καλά, πες οτι το πουλί δεν τους ενδιαφέρει. Δεν τους νοιάζει οτι έτσι δεν πρόκειται να το πουλήσουν ποτέ; Κλασική περίπτωση ελληνικού πετ σοπ με κάφρο ιδιοκτήτη. Και η βλακεία είναι οτι δεν μπορεί κανείς να τους κάνει τίποτα. Όμως έχω δει οτι σε τέτοιες περιπτώσεις η δυσφήμιση πιάνει! Οικονομικός αποκλεισμός και απόλυτη δυσφήμιση μπας και το κλείσουν το πορνείο τους!
 
Βρε παιδιά δεν έχω να πω τίποτα απλά λυπάμαι, και οργίζομαι που δεν μπορώ να κάνω κάτι, εκτός από το να μην πηγαίνει κάποιος να ψωνίσει. Έτσι είναι, ένα στη Καλαμάτα και η δουλίτσα του μια χαρά. Έψαχνα τροφή για τα Gouldian και ήταν όλα λιγμένα. Και καλά κάνει αφού δεν τον ελέγχει κανείς..
 
Να σου πω την αληθεια αυτο δεν το προσεξα γιατι με τα χαλια που επικρατουσαν εκει μεσα δεν ηξερα τι να προτοδω! Οπως και αυτο το Galah!

Να φανταστειτε ειναι το μεγαλυτερο πετ σοπ της Θεσσαλονικης!Mega Quiko στο αεροδρομιο!
 

Συνημμένα

  • user3711_pic8325.webp
    user3711_pic8325.webp
    21,5 KB · Προβολές: 118
Και το καημενο ολο κολπακια εκανε σαν να μου ελεγε παρε απο εδω μεσα δεν αντεχω αλλο! Δειτε βρωμια, σκουριασμενα μπολ για νερο και κατω το κλουβι καλυτερα να μην περιγραψω!😱Και η τιμη του μονο 2900ακατεβατα!
 

Συνημμένα

  • user3711_pic8326.webp
    user3711_pic8326.webp
    32,6 KB · Προβολές: 110
Παιδιά, μακριά απο βρωμοαλυσίδες! Δεν υπάρχει αλυσίδα πετ σοπ που να ενδιαφέρεται για τα ζώα που πουλάει. Μιλάμε για ιστορίες φρίκης! Κυρίως σε σχέση με σκυλιά!
 
Εγώ είχα πάει πριν ένα μήνα σ' αυτό το pet κι ήταν όλα άψογα. Αφού είχα απορρήσει. Είχα μείνει έκπληκτος. Πρώτη φορά έβλεπα τόσο καθαρό pet. Λέτε να έτυχα σε καλή μέρα; Ορίστε και δυο φωτογραφίες από κει πού ΄χα τραβήξει. Το galah μάλλον είναι το ίδιο.
 
Αυτές είναι τραβηγμένες 20 Φεβρουαρίου
 

Συνημμένα

  • Εικόνα038.webp
    Εικόνα038.webp
    58 KB · Προβολές: 136
  • Εικόνα039.webp
    Εικόνα039.webp
    72,5 KB · Προβολές: 146
Δεν ξερω πως το ετυχες αυτο Σωτηρη αλλα εγω που πηγαινω σχεδον καθε 15μερες τα πουλια αυτη την στιγμη ειναι σε καλη κατασταση τις προηγουμενες φορες ηταν ενα ματσο χαλι!
 
Προσεξε λιγο στις φωτογραφιες τα κλουβια τους σε παρακαλω και θα δεις!
 
Δε ξέρω. Πρώτη φορά πήγα και κατά τύχη για να πω την αλήθεια γιατί είχα πάει στα ΙΚΕΑ και μπήκα να ρίξω μια ματιά. Είχε δύο cockatoo, αυτό στη φώτο κι ένα άλλο πιο μεγάλο κι άλλα πολλά. Και μάλιστα είχε φέρει και πολλά gouldian κι ήταν πανέμορφα κι ήμουν κοντά στο να πάρω γιατί είχε και μπλε κι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά τελικά δε μπορούσα να τα μεταφέρω και δε πήρα. Και σε δου κρύβω ότι επειδή τη Πρωτομαγιά μάλλον θα ξανανέβω, έλεγα να ξαναπήγαινα. Καλά που τό 'πες να το προσέξω.
 
Ναι ναι. 'Εχεις δίκιο. Κρίμα. Γιατί πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί γιατί εδώ στην Αθήνα δε βρίσκεις τόσο μεγάλα και καλά. Αλλά τώρα αναιρώ την άποψή μου. Κρίμα.
 
Είμασταν πριν λίγες μέρες εκεί και φρικάραμε όταν είδαμε ότι στο ισόγειο είχε μία πινακίδα που έγραφε: Το κάπνισμα επιτρέπεται στο υπόγειο! Σας πληροφορώ ότι στο υπόγειο έχει όλα τα πουλιά!😱 Παπαγάλους, καναρίνια, σπίνους κλπ. Έχουν κάνει κάτι σαν καφέ κάτω, οπότε όποιος θέλει να... Διασκεδάσει μπορεί να το κάνει μαζί με τα κακόμοιρα τα πουλάκια! Αν πούμε για την θερμοκρασία... μόνο με παλτό κάθεσαι εκεί! Φανταστείτε ότι έχει ακόμη έναν παπαγάλο, ίδιο με της φωτογραφίας αλλά σε κάπως καλύτερη κατάσταση και όταν άρχισε η Μαρία να του μιλάει λίγο γλυκά, έβγαζε το ποδαράκι του από το κλουβί, της έπιανε το χέρι και δεν την άφηνε να φύγει, σαν να της έλεγε "μείνε εδώ μαζί μου!" Σκοπεύουμε να πάμε αυτή την εβδομάδα, να βρούμε τον υπεύθυνο για να μιλήσουμε μαζί του. Στο ισόγειο έχει όλα τα "καλά" για σκυλάκια ή γατάκια (μαξιλάρια, καναπεδάκια, πολυθρόνες...). Νομίζω θα μπορούσε να βρει ένα χώρο για καφετέρια! 😡
 
Τα 2alba το galah και τον εναν το macaw τα εχει αρκετο καιρο! Οσο για τα gouldian πρεπει να τα εφερε τωρα και οντως αυτα ηταν σε καλη κατασταση για καθησα και χαζευα το μπλε και ηταν ολα τα λεφτα!
 
Ναι, έχεις δίκιο. Τα πουλάκια τά ΄χει κάτω. Κι όντως κι εγώ είχα κάτσει κι είχα παίξει με το μεγαλύτερο, γιατί μου θύμιζε τη δικιά μου που μού 'λειπε. Ενώ το galah ήταν λίγο επιθετικό. Είναι απαράδεκτο νά 'ναι καπνιστήριο κάτω. Κι εντωμεταξύ το κακό είναι ότι έχει τεράστιους χώρους, με τα πάντα μέσα, οπότε θα μπορούσε να το κάνει κάπου αλλού.
 
Ακριβώς. Ήμουν στο τσακ να πάρω τα μπλε τα gouldian. Ήταν τέλεια. Αλλά δε μπορούσα να τα μεταφέρω. Γι' αυτό και σκεφτόμουν άμα ανέβαινα το Μάη να πήγαινα να τά 'παιρνα. Αυτά που λες τα είχα δει τότε. Είχε και μια Αμαζόνα τότε. Πραγματικά κρίμα. Γιατί είχα να το λέω. Κρίμα.
 
ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ) 23093 & 23094
Αριθ. 266541 (7)
Όροι χορήγησης άδειας καταστήματος πώλησης σκύλων και γατών.
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις
α) του άρθρου 3 παρ. 4 του Ν. 3170/2003 «ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα συντροφιάς και άλλες διατάξεις» (Α΄ 191).
β) του άρθρου δεύτερου του Ν. 2017/92 «Κύρωση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την προστασία των ζώων συντροφιάς» (Α΄31).
γ) του άρθρου 29Α του Ν. 1558/1985 «Κυβέρνηση και κυβερνητικά όργανα» (Α΄137), όπως το άρθρο αυτό προστέθηκε με το άρθρο 27 του Ν. 2081/1992 «για τον εκσυγχρονισμό των επαγγελματικών οργανώσεων, των εμπόρων, βιοτεχνών και λοιπών επαγγελματιών και άλλες διατάξεις» (Α΄154) και τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 παρ. 2α του Ν. 2469/1997 «περιορισμός και βελτίωση της αποτελεσματικότητας των κρατικών δαπανών και άλλες διατάξεις» (Α΄ 38).
δ) Την 399580/30.10.2001 κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Γεωργίας «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Γεωργίας Ευάγγελο Αργύρη και Φώτη Χατζημιχάλη» (Β΄ 1479).
ε) Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:
καθορίζουμε τους όρους που πρέπει να πληρούν τα καταστήματα πώλησης σκύλων και γατών, οι χώροι φιλοξενίας, ο απαιτούμενος εξοπλισμός τους καθώς και οι όροι και οι προϋποθέσεις της άδειας αυτής.
Άρθρο 1
Άδεια λειτουργίας
Κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που διατηρεί κατάστημα πώλησης σκύλων ή γατών πρέπει να είναι κάτοχος άδειας. Απαιτείται άδεια του οικείου Νομάρχη μετά την εισηγητική έκθεση του προϊσταμένου της νομαρχιακού επιπέδου Κτηνιατρικής Αρχής στην περιοχή δικαιοδοσίας της οποίας ο ενδιαφερόμενος έχει την έδρα του καταστήματός του.
Άρθρο 2
Προϋποθέσεις για τη χορήγηση άδειας
1. Όλα τα καταστήματα πώλησης σκύλων και γατών πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) κάθε σκύλος ή γάτα πρέπει να έχει στη διάθεσή του χώρο διαστάσεων (μήκους, πλάτους, ύψους) που του επιτρέπει να στρέφεται ελεύθερα προκειμένου να περιποιηθεί το σώμα του, να κατακλίνεται χωρίς περιορισμό, να ανασηκώνεται στα πίσω πόδια του και να είναι τουλάχιστον διπλάσιος των διαστάσεών του, στη μέγιστη ηλικία διατήρησής του στο κατάστημα πώλησης.
β) ο κλωβός φιλοξενίας πρέπει να είναι από υλικό που επιτρέπει στα ζώα να βλέπουν το ένα το άλλο, να επιτρέπει τα πόδια τους να στηρίζονται κανονικά (όχι πλέγμα), να είναι εύκολο να απολυμανθεί και να καθαριστεί, καθώς και να μην είναι επιβλαβές για την υγεία του (πρόκληση ατυχημάτων).
γ) τα ζώα πρέπει ανά πάσα στιγμή να έχουν πρόσβαση σε νερό και η τροφή που χορηγείται να είναι πλήρης και ισορροπημένη.
δ) οι ταΐστρες και οι ποτίστρες πρέπει να κατασκευάζονται και να τοποθετούνται σε τέτοια θέση ώστε να περιορίζεται η μόλυνση του νερού και της τροφής από τα κόπρανα και τα ούρα των ζώων.
ε) να εξασφαλίζεται η προστασία των ζώων από αντίξοες καιρικές συνθήκες (πολύ υψηλές ή πολύ χαμηλές θερμοκρασίες) με την ύπαρξη κατάλληλων εγκαταστάσεων κλιματισμού και εξαερισμού.
στ) τα ζώα δεν πρέπει να εκτίθενται σε χώρους έξω από το κατάστημα πώλησης.
ζ) τα ζώα πρέπει να προστατεύονται από θορύβους, έντονη ηλιοφάνεια, υγρασία και από πυρκαγιά.
η) στους χώρους διαμονής των ζώων να προβλέπεται επαρκής φωτισμός και αερισμός.
θ) οι εγκαταστάσεις πρέπει να είναι ασφαλείς, να μην επιτρέπουν στα ζώα να διαφύγουν και να μην είναι δυνατόν να κλαπούν.
ι) πρέπει να υπάρχει χώρος απομόνωσης των ασθενών ζώων,
ια) πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα για την άσκηση του ζώου ιδιαίτερα μεγαλόσωμων φυλών και μεγάλης ηλικίας, εκτός των κλωβών διαμονής τους.
ιβ) ο υπεύθυνος του καταστήματος υποχρεούται να μεριμνά για την υγεία των ζώων και την αντιμετώπιση των ασθενειών,
ιγ) πρέπει να υπάρχει βιβλίο εισόδου και εξόδου των ζώων.
ιδ) πρέπει να υπάρχει βιβλίο απολυμάνσεων των χώρων διαμονής των ζώων και του εξοπλισμού τους.
ιε) για κάθε ζώο πρέπει να υπάρχει φάκελος στον οποίο να φυλάσσεται το υγειονομικό πιστοποιητικό του, το διαβατήριό του, ο κωδικός της εκτροφής από την οποία προέρχεται, το τιμολόγιο απόκτησης του ζώου, οι κτηνιατρικές πράξεις που έχουν εκτελεστεί ανάλογα με την ηλικία του ζώου και οπωσδήποτε να περιλαμβάνει τον αριθμό σήμανσής του.
2. α) Η μέγιστη ηλικία διατήρησης είναι:
Μικρόσωμοι σκύλοι: 4 μηνών
Μεγαλόσωμοι σκύλοι: 3 μηνών
Γάτες: 4 μηνών
β) Ο μέγιστος χρόνος παραμονής είναι μέχρι 30 ημέρες.
3. α) Οι νεογέννητοι σκύλοι που αγοράζονται σημαίνονται με ευθύνη του νέου ιδιοκτήτη τους, σύμφωνα με την παρ. 1α του άρθρου 2 του Ν. 3170/2003, από κτηνίατρο της επιλογής του τελευταίου και πριν την ολοκλήρωση της πώλησης.
β) Τα προς πώληση ζώα πρέπει να έχουν απογαλακτισθεί και να είναι σε θέση να λάβουν μόνα τους την τροφή τους.
γ) Τα προς πώληση ζώα πρέπει να είναι υγιή και χωρίς παράσιτα.
4. Ένα τηλέφωνο επείγουσας ανάγκης πρέπει να αναγράφεται στην πρόσοψη του καταστήματος.
Άρθρο 3
Χορήγηση άδειας
1. Για τη χορήγηση της άδειας λειτουργίας καταστήματος πώλησης σκύλων και γατών ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει αίτηση στη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης που συνοδεύεται από δήλωσή του, στην οποία προσδιορίζει:
α) αριθμό σκύλων και γατών που φιλοξενεί ή θα φιλοξενήσει και την ηλικία τους, β) περιγραφή των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού τους προκειμένου να εξασφαλίζουν τις απαιτήσεις του άρθρου 2 της παρούσας Απόφασης.
γ) το υπεύθυνο άτομο και τις απαραίτητες γνώσεις για την άσκηση της δραστηριότητας αυτής, λόγω επαγγελματικής κατάρτισης είτε λόγω επαρκούς εμπειρίας με τα ζώα συντροφιάς.
δ) τα απαιτούμενα βιβλία.
2. Η άδεια έχει ισχύ δύο έτη.
Άρθρο 4
Διενέργεια ελέγχων
Τα καταστήματα πώλησης σκύλων και γατών δέχονται τις επιθεωρήσεις της προϊσταμένης Διεύθυνσης Κτηνιατρικής της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης για την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας για την υγεία και την ευζωία των ζώων.
Ο επιθεωρητής κτηνίατρος κατά τη διενέργεια του ελέγχου συντάσσει έκθεση με τα ευρήματα του ελέγχου που επιδίδει στον ενδιαφερόμενο. Στην ίδια έκθεση σημειώνονται οι παραλείψεις που επισημάνθηκαν και το χρονοδιάγραμμα που τίθεται για τη συμμόρφωση του ενδιαφερόμενου.
Εάν κατά τον επανέλεγχο που διενεργεί η αρμόδια Αρχή διαπιστωθεί η μη συμμόρφωση του ενδιαφερόμενου κινούνται οι διαδικασίες επιβολής των κυρώσεων των άρθρων 12 και 13 του Ν. 3170/2003.
Άρθρο 5
Μεταβατικές διατάξεις
Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που δεν κατέχουν την άδεια που απαιτείται από το άρθρο 3 παρ. 1 του Ν. 3170/2003 (Α΄191) πρέπει να συμμορφωθούν με την απαίτηση αυτή εντός 6 μηνών από την έκδοση της παρούσας απόφασης.
Η απόφαση αυτή θα δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2003
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ Φ. ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗΣ

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΎΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΚΤΙΚΑ, Ή ΜΕ ΓΕΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ;
 
Back
Top