Φάρμακα Elector το νέο όπλο κατά της κόκκινης ψείρας

Σήμερα το απόγευμα έγινε η δεύτερη και τελευταία εφαρμογή του σκευάσματος.
Σε βάθος χρόνου θα γνωρίζουμε περισσότερα και θα έχουμε την εικόνα ολοκληρωμένη.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.
 
Ποια είναι η δραστική ουσία αυτού του προϊόντος; Γιατί παραλυτική δράση, προληπτική έχει και η ουσία neem που κυκλοφορεί σε πολύ χαμηλότερες τιμές.
Θα μπορούσαμε να έχουμε μια περιγραφή του προϊόντος και της δραστικής ουσίας και του τρόπου λειτουργίας της; Γιατί τα σχόλια στο youtube είναι απενεργοποιημένα και δεν μπορούμε να ρωτήσουμε εκεί.
 
Θα μπορούσαμε να έχουμε μια περιγραφή του προϊόντος και της δραστικής ουσίας και του τρόπου λειτουργίας της; Γιατί τα σχόλια στο youtube είναι απενεργοποιημένα και δεν μπορούμε να ρωτήσουμε εκεί.

Αυτά αναφέρονται πολύ αναλυτικά στο βίντεο στο αρχικό ποστ, στα αγγλικά βέβαια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η δραστική ουσία δεν αναφέρεται πουθενά Ανέστη, έψαξα πριν υποβάλω την ερώτηση, παντού αναφέρεται ως complex . Υποθέτω ότι θα την γράφει το φιαλίδιο.
 
Η δραστική ουσία δεν αναφέρεται πουθενά Ανέστη, έψαξα πριν υποβάλω την ερώτηση, παντού αναφέρεται ως complex . Υποθέτω ότι θα την γράφει το φιαλίδιο.

Την αναφέρει ίσα με 50 φορές το βίντεο. :D Στο 0.54 πρώτη φορά (σπινόσαντ το λέει ο Άγγλος) σπινοσάντ στα ελληνικά. Ευρέως διαδεδομένο εντομοκτόνο στη γεωργία, κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια ως εξωπαρασίτωση με τη μορφή χαπιών για σκυλό-γατα. Έχω δώσει στα δικά μου όταν το μωρό ήταν νεογέννητο για να αποφύγουμε απευθείας επαφές με τα εντομοκτόνα.
 
Την αναφέρει ίσα με 50 φορές το βίντεο. :D Στο 0.54 πρώτη φορά (σπινόσαντ το λέει ο Άγγλος) σπινοσάντ στα ελληνικά.
Ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα καταλάβει και εγγράφως δεν το εντόπισα πουθενά.
Θα ψάξω, γιατί αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η υψηλή τιμή του.
 
Ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα καταλάβει και εγγράφως δεν το εντόπισα πουθενά.
Θα ψάξω, γιατί αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η υψηλή τιμή του.

Στα χάπια που αγοράσα να δεις τι τιμή είχαν το κάθε χάπι. 😱 Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό το φάρμακο ήταν ο μοναδικός τρόπος που απαλλάχτηκα απο τους ψύλλους στα σκυλιά πρόπερσι. Το τι αμπούλα με εντομοκτόνο έβαλα ανα δεκαπενθήμερο (διαφορετικό κάθε φορά) δεν λέγεται. Αφού φοβήθηκα ότι θα τα δηλητηριάσω με τις αμπούλες στο τέλος. Μόνο με αυτά ηρέμησαμε, 1 χάπι για 3 μήνες. Πιστεύω ότι θα έχει καλή εφαρμογή και στα πουλιά.
 
Πιστεύω ότι θα έχει καλή εφαρμογή και στα πουλιά.
Μακάρι, θέλει ψάξιμο πάντως.
Όσο δούλευα τα φυτά, διάβασα παρεμπιπτόντως διάφορα άρθρα για φυτά και φυσικές προληπτικές μεθόδους.
Κατέληξα, ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν ιθαγενή φυτά με ουσίες μεταξύ τους παρόμοιες, που λειτουργούν προληπτικά απωθητικά για τα παράσιτα.
Η κοινή συνισταμένη όλων είναι ότι δρουν απωθητικά, κάποια παραλυτικά και όχι βέβαια κατασταλτικά όπως τα φάρμακα, που πάλι σε παρόμοιες ουσίες στηρίζονται αλλά σε μεγάλες συγκεντρώσεις.
Κατέληξα ότι και σε μεγάλες εκτροφές ακόμα, αν υπάρχει συστηματική πρόληψη, δεν θα έχουμε προσβολή από ψείρες και ακάρεα.
Τώρα το συγκεκριμένο σκεύασμα με απασχολεί σε σύγκριση με τα προϊόντα που έχουν παρόμοια δράση, όπως αυτά που έχουν ως δραστική ουσία προερχόμενη από το δέντρο neem και δρουν παραλυτικά στο κεντρικό νευρικό σύστημα της ψείρας, την εμποδίζουν να αναπαραχθεί και την απωθούν, χωρίς να βλάπτουν τα πτηνά.
Επειδή τα τελευταία κυκλοφορούν σε σχετικά προσιτές τιμές, ήθελα να μας πει κάποιος, ποιο είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα αυτού του προϊόντος, για να καταλάβουμε, τι το καινοτόμο μας προσφέρει και πως δικαιολογείται η υψηλή τιμή του.
Φυσικά θα το ψάξω κι εγώ αλλά κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη, μια και μας παρουσιάζεται.
 
Μακάρι, θέλει ψάξιμο πάντως.
Όσο δούλευα τα φυτά, διάβασα παρεμπιπτόντως διάφορα άρθρα για φυτά και φυσικές προληπτικές μεθόδους.
Κατέληξα, ότι σε όλες τις χώρες υπάρχουν ιθαγενή φυτά με ουσίες μεταξύ τους παρόμοιες, που λειτουργούν προληπτικά απωθητικά για τα παράσιτα.
Η κοινή συνισταμένη όλων είναι ότι δρουν απωθητικά, κάποια παραλυτικά και όχι βέβαια κατασταλτικά όπως τα φάρμακα, που πάλι σε παρόμοιες ουσίες στηρίζονται αλλά σε μεγάλες συγκεντρώσεις.
Κατέληξα ότι και σε μεγάλες εκτροφές ακόμα, αν υπάρχει συστηματική πρόληψη, δεν θα έχουμε προσβολή από ψείρες και ακάρεα.
Τώρα το συγκεκριμένο σκεύασμα με απασχολεί σε σύγκριση με τα προϊόντα που έχουν παρόμοια δράση, όπως αυτά που έχουν ως δραστική ουσία προερχόμενη από το δέντρο neem και δρουν παραλυτικά στο κεντρικό νευρικό σύστημα της ψείρας, την εμποδίζουν να αναπαραχθεί και την απωθούν, χωρίς να βλάπτουν τα πτηνά.
Επειδή τα τελευταία κυκλοφορούν σε σχετικά προσιτές τιμές, ήθελα να μας πει κάποιος, ποιο είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα αυτού του προϊόντος, για να καταλάβουμε, τι το καινοτόμο μας προσφέρει και πως δικαιολογείται η υψηλή τιμή του.
Φυσικά θα το ψάξω κι εγώ αλλά κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη, μια και μας παρουσιάζεται.


Oι απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς βρίσκονται σε αυτό το βίντεο. Κάνει μια σύγκριση του τρόπου δράσης του σπινοσαντ σε σχέση με τα άλλα εντομοκτόνα όπως το ιμιντακλοπριντ ή τα πυρεθρινοειδή αν θυμάμαι σωστά. Περιγράφει λοιπόν ότι έχει διπλό τρόπο δράσης στους νευρώνες των εντόμων χωρίς να επηρεάζει καθόλου τους ξενιστές αφού ανιχνεύει μόνο τα συγκεκριμένα κύτταρα για να προσκολληθεί και γι'αυτό επίσης υποστηρίζει ότι δεν αναμένεται να εμφανιστούν σύντομα ανθεκτικότητες στα καταπολεμούμενα έντομα, λόγω του διπλού τρόπου δράσης του δηλαδή. Λέει επίσης ότι τα αυγά, εφόσον χρησιμοποιηθεί σε ορνιθοτροφεία είναι ασφαλή για ανθρωπινη κατανάλωση.
 
Υπάρχουν διάφορα εντομοκτόνα εσωτερικου και εξωτερικου χωρου που δεν επιρεάζουν τον άνθρωπο και τα ζώα στα γεωπονικά καταστήματα αν έχετε πρόβλημα με την ψείρα (ασχέτου χρώματος ) και άλλα παράσιτα που διατίθενται σε προσιτές τιμές
 
@takoulis η συγκεκριμένη αναφορά - θέμα είχε και διερευνητικό "χαρακτήρα" και τα "υποκειμενικά" αποτελέσματα έχουν καταγραφεί ως άρθρο εδώ... https://community.petbirds.gr/threa...πολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/
Σύντομα θα συμπληρωθεί και το προβλεπόμενο από την παρασκευάστρια εταιρεία χρονικό δράσης του προϊόντος και θα φέρω στην παρέα μας όλα όσα σχετικά με το elector έχουμε διαπιστώσει.
 
Φίλε μου takoulis αυτά στους γεωπόνους να μην τα πλησιάζεις επειδή αναφέρονται σε μεγάλα ζώα, όπως πρόβατα, χοιρους κλπ.
 
Θα το χρησιμοποιήσει γνωστός μου με σοβαρό πρόβλημα στην εκτροφή του από κόκκινη ψείρα και φυσικά θα σας μεταφέρω και την εμπειρία και τη διαδικασία και το αποτέλεσμα στο βάθος χρόνου φυσικά που αυτό θα είναι εφικτό.
Και με το αντίστοιχο φωτογραφικό ρεπορτάζ.
Όπως αρχικά σας είχα υποσχεθεί επανέρχομαι τρεις μήνες μετά για να σας μεταφέρω τα αποτελέσματα.
Και στις τρεις περιπτώσεις που εφαρμόστηκε το προϊόν δεν παρουσιάστηκε κανένα απολύτως δείγμα κόκκινης ψείρας.
Ειδικά στην πιο δύσκολη από τις περιπτώσεις ακόμη και χτες το πρωί που πήγαμε για έλεγχο βρίσκουμε νεκρά παράσιτα.
Θεωρώ πως σαν όπλο για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας είναι πάρα πολύ καλό..
Τέλειο για τον εκτροφέα..
 
Δεν κάνει Γιάννη για την αναπαραγωγική περίοδο και μάλιστα με νεοσσούς στην φωλιά. Σκοτώνει ένα μέρος του πληθυσμού, όχι το όλον και σε βάθος χρόνου, αφου δρα σχετικά αργά επι του νευρικού συστήματος των παρασίτων. Μάλιστα είναι η αιτία που δεν απομακρύνονται τα ζωύφια απο τις φωλιές που επισκέπτονται το βράδυ (λόγο της ατονίας που αισθάνονται και της ανάγκης για φαΐ). Το ξαναγράφω, με την ελπίδα σε κάποιους να γίνει αντιληπτό ΤΙ ΛΕΩ .
Υ. Γ Σημείωσε δε οτι δεν καταστρέφει τα αυγά πριν εκκολαφθούν.
 
Η αναπαραγωγική περίοδος είναι μια πολύ λεπτή εποχή και προσωπικά δεν θα έκανα καμιά παρόμοια ενέργεια αυτό το διάστημα. Χρονικά η εφαρμογή κάθε αποπαρασίτωσης θα πρέπει να είναι νωρίτερα και αμέσως μετά την αναπαραγωγή όπως κάναμε στη συγκεκριμένη περίπτωση κι εμείς...
Και φυσικά αυτές τις περιόδους δεν υπήρχαν φωλιές για να παρατηρήσουμε την συμπεριφορά της κόκκινης ψείρας... Ούτε και νεοσσοί. Υπήρχαν μόνο δύο 16-17 ημερών αν θυμάμαι καλά.
Για τα "αυγά", δεν γνωρίζω και τεχνικά... με τα "μέσα" που διαθέτω ... μου είναι αδύνατο να πάρω θέση.
Οκτώ εκτροφείς που έχουν χρησιμοποιήσει το προϊόν κι έχω την άδεια να μεταφέρω την γνώμη τους δεν μου κατέθεσαν κανένα παράπονο... Αντίθετα δηλώσαν ενθουσιασμένοι.
Προσωπικά διαπίστωσα πως η καταστροφή του παρασίτου από το σκεύασμα ήταν απόλυτη...
Αυτό και μόνο αυτό μπορώ με σιγουριά να καταθέσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Δεν έχει ωοκτόνο δράση, δεν αναφέρεται και στο βίντεο, όμως και μόνο η σιγουριά και τα πλεονεκτήματα του spinosad αρκούν.
 
Κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα από εξωτερικό υπάρχει που να το πουλάει;
Αν και κάπου το είχα δει όταν το είχες βάλει Γιάννη και ήτανε πολύ ακριβό. Τόσο που παίρνεις ατμοκαθαριστή και χωρίς να είμαι σίγουρος αν θα έκανε δουλειά στην κόκκινη ψείρα γνώμη μου είναι πως θα έκανε και στην κόκκινη ψείρα και στα αυγά.
 
Back
Top