Γενικά Harrold & Samantha αφρικανικές χήνες

Φιλε Ανεστη πολυ ομορφα, φανταζομαι αν θελουν να ακουστουν θα γινεται χαμος, δεινοσαυροι κανονικοί. Παντως απο τις φωτος των δυο χηναριων, με βάση τα λιγα που ξερω, και συμφωνώντας με τις αμφιβολίες σου, μην εκπλαγεις αν δεις αυγο απο τον αρσενικο :) [αν ειναι αφρικάνικη, ισως ομως ειναι κινεζικη ή υβριδιο] και αν δεν δεις απο την Σαμανθα. Παντως νομιζω ότι αν βαλεις μια φουσκωτη πισινουλα (απο jumbo που θα μπορεις να την μαζευεις κιολας ευκολα) θα ειναι όλη μερα εκει χειμωνα-καλοκαιρι. Επισης από όσο ξερω μια λιμνη βοηθα στην αναπαραγωγή τους γιατι συνηθως τα βολευει να το κανουν στο νερο. Βεβαια κάθε μερα αλλαγμα στο νερο, για αυτο αν βαλεις τελικα πιστευω ότι καλο ειναι να ειναι σχετικα μικρη η πισινουλα/λιμνουλα.
Στο βιντεο που εβαλα εδω φαινεται καθαρα η πολυ μεγαλη "λεκανη" με το νερο που χωραει και τα 2 μεσα για πλατσουρισμα. 😉 Η Σαμανθα ειναι σιγουρα θηλυκο διοτι ηδη στηνεται.:D Αλλα και ο σωματοτυπος της ειναι ξεκαθαρα θηλυκου. Ο Χαρολντ με προβληματισε για ενα διαστημα καθως ακομη αναπτυσσονται. Καταληγω ομως στο οτι ειναι αρσενικο αλλα εχω σχεδον βεβαιωθει πια οτι προκειται για υβριδιο αφρικανικης με την κοινη λευκη χηνα Emden .

Γενικα δεν ειναι πολυ θορυβωδεις, φωναζουν πολυ ομως οταν περνα καποιος πολυ κοντα απο την πορτα μας οπως κι οταν ακουν τα αυτοκινητα μας. Προχθες μπηκε ενα φιλος απροειδοποιητα και τον πηραν στο κατοπι.:D
 
Ανέστη άπαιχτα τα μικρά... Να τα χαίρεστε... Βλέπω κι εσάς κατά πόδας σας έχουν... Να δούμε πως θα γλυτώσουμε... 😀

Ναι, και που να δεις πως κανουν οταν ακουν τη φωνη μου απο μακρια ή οταν τους μιλαω. :D Η Σαμανθα εχει αρχισει και σχηματιζει τον ηβο στο μετωπο της, ο Χαρολντ οχι και τοσο, θα κανει κι αυτος αλλα οχι κανονικο. Αυτο για εμενα υποδεικνυει και παλι οτι ειναι υβριδιο. Επισης η Σαμανθα εχει γινει πολυ πιο φιλικη μαζι μου απο τον Χαρολντ. Και τα 2 τρεχουν κοντα μου μολις με δουν αλλα η Σαμανθα ζητα να τη χαιδεψω σε αντιθεση με τον νεαρο που ενω ηταν θερμος στις επαφες τωρα εχει αποστασιοποιηθει καπως. Πρεπει να βγαλω μερικες καινουριες φωτογραφιες, ισως το απογευμα αν δεν βρεχει. 😉
 
κουκλάκια.. Φτού φτού! Όμως κι εδώ φαίνεται ακόμα μια φορά οτι τα αγοράκια είμαστε στην απέξω.. κυριολεκτικά όμως! 🙂
 
κουκλάκια.. Φτού φτού! Όμως κι εδώ φαίνεται ακόμα μια φορά οτι τα αγοράκια είμαστε στην απέξω.. κυριολεκτικά όμως! 🙂

Δεν τον εχω στην απ'εξω, ισα ισα τα αντιμετωπιζω το ιδιο. Αυτος θελει να αποφευγει πια τα πολλα πολλα, οποτε σεβαστο. 😉

Προχθες τα αφησα να με ακολουθησουν στη βολτα με τον σκυλο και πηγα επιτηδες προς το ποταμι. Μπηκαν με τη μια μεσα να πλατσουρισουν. Την αλλη φορα πρεπει να θυμηθω να εχω μαζι μου την καμερα. 😳
 
Σημερα εδω χιονιζει απο το πρωι. Απο την ωρα που εβγαλα τις φωτογραφιες πριν κανενα 2ωρο μεχρι τωρα, το εχει στρωσει για τα καλα. Τα χηνακια ειναι πλεον 7 μηνων σχεδον, θεωρω στο πληρες μεγεθος τους. Ισως "γεμισουν" ακομη λιγο σιγα σιγα μεχρι να γινουν 1 ετους.







κι ενα μικρο βιντεακι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πανέμορφα έχουν γίνει φτου φτου! Δεν χαμπαριάζουν από το χιόνι ε;
 
Πανέμορφα έχουν γίνει φτου φτου! Δεν χαμπαριάζουν από το χιόνι ε;

Μπα καθολου! Εδω το βραδυ κανω αμαν να τα βγαλω απο την πισινα τους για να πανε για υπνο. :D
 
Γι' αυτό ρώτησα αλλά δεν ήθελα να το πω :), πολύ καλά κάνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Δε μπορώ να σκεφτώ πως...

1) Του πετανε το "κεφτεδακι" του κι αντιο... 2) Αιθερας και ταβλα... 3) Ενος ξαδερφου ανοιξαν την πορτα του κηπου τοσο ωστε να χωρεσει το σκυλι να βγαλει το κεφαλι του εξω, το μαγκωσαν εκει και το αφησαν ενω πηδηξαν απο αλλη πλευρα μεσα στον κηπο και εκαναν ανενοχλητοι τη δουλεια τους. Χιλιοι τροποι υπαρχουν...
 
Ανέστη δύο κουκλιά! Να τα χαίρεσαι! :D

1) Του πετανε το "κεφτεδακι" του κι αντιο... 2) Αιθερας και ταβλα... 3) Ενος ξαδερφου ανοιξαν την πορτα του κηπου τοσο ωστε να χωρεσει το σκυλι να βγαλει το κεφαλι του εξω, το μαγκωσαν εκει και το αφησαν ενω πηδηξαν απο αλλη πλευρα μεσα στον κηπο και εκαναν ανενοχλητοι τη δουλεια τους. Χιλιοι τροποι υπαρχουν...

Δεν μπορώ να πιστέψω πως σκέφτονται να κάνουν σε μια ψυχούλα τέτοιες κτηνωδιες!
 
Βολτα στο ποταμακι λιγο πιο περα απο το σπιτι μας. 🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Βολτα στο ποταμακι λιγο πιο περα απο το σπιτι μας. 🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ομορφιά, αρμονία, γαλήνη!
 
Back
Top