Γενικά Jazz & Jessie (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πριν φυγω εκατσα οκλαδον στο υψος του κλουβιου και αρχισα να μιλαω. Πιπιριζανε, ο αγορουνης μου ηρθε στην πατηθρα διπλα στο προσωπο μου περιπου 5" και μετα αρχισε να φιλαει το κοριτσι και να εναγκαλιζονται. Ειναι τελεια...
 
Τέλεια,έχουν σίγουρα μια άξια μαμά και super νονά.:DΝα σου ζήσουν. Μου φαίνεται θα αλλάξω γνώμη απο τα ζεμπράκια θα πώ σε αυτά έχει και ένα πετ σοπ εδώ πόσα χεχεχε🙄. Περιμένω τρίτος στη λίστα υιοθεσίας.🙄
 
Καλα σημερα εκατσα και τα παρατηρησα τι θα κανουν για υπνο και γιατι ενω τα αφηνω παρεακι μετα βρισκω τον ενα κρεμασμενο...

Ηταν κ οι δυο διπλα διπλα στην πατηθρα κουρνιασμενοι, τα γνωστα, "μαγκες νανι" λεω. Οντως, κανανε ενα σιγανο πιπιπι οπως τα σκεπαζα λες και με καληνυχτιζαν. Μολις λοιπον τα σκεπασα (παντα μια πλευρα κ λιγο ακομα δεν ειναι σκεπασμενη), βλεπω τη μικρη σουσουραδα παει στους κρικους να παιξει.. με ελαχιστο φως. Παρολα αυτα, σε 1-2' μαζευτηκε στην κλασσικη πατηθρα. Μολις η κυρια πηγε κ ησυχασε αρχισε ο δρακουλας να κοβει βολτες. Σαν τον εξορκιστη, εφερε ισα με 10 βολτες κρεμασμενος απο την οροφη, αφου εβλεπα την πετσετα που τα σκεπαζω να ανασηκωνεται απο τα ποδαρακια, και αλλοτε τον εβλεπα γιατι ξεπροβαλε στην ανοιχτη πλευρα. Εδωσε πηρε, εδωσε πηρε, σουλατσο αναποδα ισως ψαχνοντας το πιο βολικο σημειο, και μετα τσουκου τσουκου παει διπλα στην Τζες, κεντραρει εκεινη την αυγοθηκη και κρεμαστηκε για τα καλα απο πανω της. Μετα βεβαια αποφασισε να κοιμηθει με το ραμφος να τον συγκρατει επισης στο ταβανι αλλα μαλλον θα κουραστει κ αμα ξανακοιταξω θα τον βρω απλα να κρεμεται...

Τι κακο αυτο το πουλι να μην εχει ησυχια στον υπνο.. Πώς βολευεται; Μηπως να παω να παρω τιποτα κυλινδρους ή να δοκιμασω κατι να κουρνιαζει μεσα; Το λυπαμαι σαν τη νυχτεριδα..
 
Όχι άσε το, αν κουραστεί δεν ξέρει να κατέβει;
Ε θα ξερει φανταζομαι, και δεν εχω απολυτο σκοταδι οποτε θα χαζοβλεπει. Το πρωι ξυπνανε πριν απο μενα οποτε δεν ξερω αν εχει μεινει ετσι ολο το βραδυ. Θα μου πεις, αμα του αρεσει, ποια ειμαι εγω που θα του παω κοντρα;
 
Πολλά budgies κοιμούνται κατά τον ίδιο τρόπο ή απλά κρεμασμένα από τα κάγκελα. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο internet, όλες για καλό το περιγράφουν, άνεση, χαρά κτλ. Σε μία μόνο, αναφέρεται πως είναι συνήθεια πιο κοντά στα άγρια ένστικτα του πουλιού για να παρακολουθεί εχθρούς από το έδαφος 😕
 
Καλά συγγνώμη Εγώ δεν είμαι η πρώτη;
Εγώ της εχω κύλινδρο αλλά προτιμάει να κοιμάται στο κλαδάκι. Τον κύλινδρο τον κάνει κομματακια
 
... Τι κακο αυτο το πουλι να μην εχει ησυχια στον υπνο.. Πώς βολευεται; Μηπως να παω να παρω τιποτα κυλινδρους ή να δοκιμασω κατι να κουρνιαζει μεσα; Το λυπαμαι σαν τη νυχτεριδα..
Να μην πάρεις ούτε κύλινδρο ούτε να βάλεις κάτι να κουρνιάζει μέσα Μιράντα... Μια χαρά κοιμάται όπως επιλέγει να κοιμηθεί.
Άλλωστε και εκεί που ζούσε έτσι θα κοιμόταν, δεν απέκτησε αυτή τη συνήθεια από προχθές, γι΄αυτό να είσαι σίγουρη!
Τα διάφορα παιχνίδια τύπου φωλίτσας που κουρνιάζει μέσα κτλ κτλ μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν.
 
Ναι ισως εχεις δικιο και το πανε αλλου.. Εστω, αφου τον βολευει τον κυριο θα εχουμε να γελαμε. Μουμια, αφου αμα παω κ τσεκαρω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι κοιμουνται και με τα ματια ανοιχτα. Δεν τα ενοχλω βεβαια, και ελπιζω αν τυχον γαυγιζουν τα σκυλια να μην τα πειραζει.

Υγ. Ειπα οτι ειναι τελεια;
 
Υπάρχουν πολλές αναφορές στο internet, όλες για καλό το περιγράφουν, άνεση, χαρά
έχει δίκιο η Μαρία..όντως έτσι αναγράφεται σε πάρα πολλές αναφορές στο διαδίκτυο.
οπότε άστον να κάνει τα κόλπα τα δικά του:Dκαι κοίτα να τα χαρείς Μιράντα μου και να μοιραστείτε πολλές όμορφες και ιδιαίτερες στιγμές!👍
 
Σημερα ειδαμε το γιγαντιαιο χερι απο κοντα, και αποφασισαμε οτι ισως να μην ειναι τοσο τρομακτικο.. ειδικα οταν κραταει κεχρι :)
Το πρωι εφαγαν και τα δυο με το χερι μου μεσα στο κλουβι, το απογευμα τα τεσταρα απεξω!

*βαλτε τα στη σιγαση αν δε θελετε να ακουτε συνεχεια τη χαζη φωνη μου "μπραβο το κοριτσι μου".
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπράβο Μιράντα! Είναι τέλεια τα μικρά!φάνηκε αυτό από την πρώτη στιγμή που τα είδαμε.
Τα πουλάκια δεν ήταν άγρια-εξαγριωμένα, απλά δεν είναι ταϊσμένα στο χέρι...

Τα ποιαα;:D και γλωσσοπλαστης εεε;😱
ε! Καλά τώρα! Τα πιτσιποπάκια δεν ξέρεις; 😛
 
Back
Top