Γενικά Jazz & Jessie (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχως δεν μπαινουν οι συγκεκριμενες πατηθρες αλλιως, καθετα δηλαδη, γιατι ηταν προορισμενες να μπαινουν με το χωρισμα. Δεν αγορασα αλλες, εφοσον εχω καποιες καβιλιες στη Σαντορινη, οποτε θα το κοιταξω εκει. Οχι γενικα δεν πετανε, εκτος απο περιπτωσεις που για καποιο λογο τα πιανει (χωρις να φοβηθουν) και αρχιζουν και σβουριζουν το κλουβι. Κατα τ αλλα προτιμουν να πηγαινοερχονται σκαρφαλωνοντας, ακομα και οταν ειχα σαφως λιγοτερα πραγματα μεσα. Συνηθως αν πεταξουν θα ειναι για να προσγειωθουν στον κρικο ή σε καποιο αλλο μερος αλλα αυτο θα γινει 2-3 φορες την ημερα. (το κλαρι απο την κουκουναρια δεν θα ειναι μονιμα μεσα, οποτε μπορω να κανω μια αναδιαταξη μια στο τοσο φανταζομαι..)

Για τις σκαλιτσες.. Πιο καθετα δεν γινεται, αν δεις που εχει σημειο για κρεμασμα αυτο το κλουβι.. Εκτος αν τις αφησω να αιωρουνται και αυτες ☹
 
😛όλα γίνονται βρε!
α) Αυτές τις πατήθρες μπορείς να τις βάλεις-περάσεις ανάμεσα στα κενά από τα κάγκελα (θα προεξέχουν βέβαια αν δεν τις κόψεις, αλλά μέχρι να βρεις άλλες...) αν δεν στέκονται σταθερά τις δένεις πάνω στα κάγκελα.
β) Δεν είναι απαραίτητο (ίσα-ίσα) να χρησιμοποιείς καβίλιες... Καλύτερα κόψε κλαδιά από πχ ευκάλυπτο, σε διαφορετικές διαμέτρους και φτιάξε πατήθρες (εγώ μόνη μου τις φτιάχνω και επιλέγω να έχουν διαφορετικά πάχη, ώστε να ανοιγοκλείνουν τα πατουσάκια τους).
γ) Τις σκαλίτσες μπορείς να τις δέσεις, άσ΄τες να κρέμονται κάθετα... Μια χαρά σκαρφαλώνουν τα πουλιά (αν αυτό τα ενδιαφέρει και θέλουν)...
 
Αν ειναι ζηλιαρης ο μικρουλης θα ερθει και αυτος σιγα.σιγα! Αντε και στο σταντ(κλαρι λενε κανονικα... 😛 )
 
Αν ειναι ζηλιαρης ο μικρουλης θα ερθει και αυτος σιγα.σιγα! Αντε και στο σταντ(κλαρι λενε κανονικα... 😛 )
Ερχεται, αλλα δεν ανεβηκε σημερα, δεν πειραζει.. Προσεχως κ αυτος! Η μικρη χαλαρα χαλαρα ανεβαινει στο δαχτυλο, την κουναω και την αφηνω στην πατηθρα.. Μου ριξε κανα δυο δαγκωματιες οταν την πλησιαζα βεβαια να την ακουμπησω κ δεν το προσπαθησα ξανα, ειπαμε υπομονη 2 εβδομαδες τα εχω :)
Για σταντ εχουμε πολυυυ δρομο, το φοβαμαι οσο δεν παει να βγουν απο το κλουβι. Εδω δεν υπαρχει καμια περιπτωση με τζαμαριες και σκυλια να ρισκαρω κατι τετοιο. Ισως στους επομενους μηνες αναλογα με την εξελιξη, φτιαξω κατι για το σπιτι στο νησι.. Βλεποντας κ κανοντας!
 
...Ισως στους επομενους μηνες αναλογα με την εξελιξη, φτιαξω κατι για το σπιτι στο νησι.. βλεποντας κ κανοντας!
👍έτσι! Δεν αξίζει μια πρόωρη έξοδος να διαταράξει την μέχρι τώρα καλή σας σχέση
 
:) δε με νοιαζει τι θα πει, ειναι απλο! Ξερω οτι καποια στιγμη θα τα αγαπησει! Το μονο ψεμα που ειπα ειναι πως ειναι πολυ ησυχα πουλακια και δεν ακουγονται καν.. 😳
😀 πολύ καλό! Να τα χαίρεσαι και να καμαρώνεις τα λογάκια τους που δεν θα κρύβονται σε λίγο καιρό 😀
 
Nα σου ζησουν Μιραντα.Βλεπω περνας ηδη ωραιες στιγμες μαζι τους. 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτά ήταν τα "άγρια" καλέ; Μπράβο μπράβο, προβλέπεται μεγάλος έρωτας :)
Ελα ντε 😱 Εχει φτασει το θηλυκο να με κοιταει στα χερια κ να κολλαει στα καγκελα, αλλα με ρεγουλα, ολη την ημερα τρωνε οσο κεχρι βλεπεις να κραταω, μην κακομαθαινουν κιολας..
Nα σου ζησουν Μιραντα.Βλεπω περνας ηδη ωραιες στιγμες μαζι τους. 😛
Ναι! Βεβαια προσπαθω να ασχολουμαι ουσιαστικα 2 φορες την ημερα και οχι σταθερη ωρα, για να μην μαθαινουν τοσο πολυ μαζι μου, αλλα να το παμε σιγα σιγα :) (με το ζορι κρατιεμαι, αλλα ετσι πρεπει νομιζω..)
 
Γλυκούλια βρε Μιράντα 😛 είδες που τελικά αποδείχτηκε και εδώ οτι... " κάθε εμπόδιο σε καλό" :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αναμενόμενη η εξέλιξη...
Διαισθάνονται τα πουλιά την τρέλα μας και ως πιο "λογικά" υπαναχωρούν γρήγορα.. (έλα αστειεύομαι)
Τέλεια... η αρχή έγινε...
Η συνέχεια θα είναι ακόμη καλύτερη.
 
Αυτά ήταν τα "άγρια" καλέ;
Αυτό είπα κι εγώ όταν τα πρωτοείδα! Με εντυπωσίασε που ενώ είχαν αλλάξει κλουβί (εκθεσιακό) και περιβάλλον (συναντηθήκαμε σε... Ουδέτερο έδαφος) δεν έδειχναν αναστατωμένα, αντίθετα περιεργάζονταν τα πάντα ήρεμα, ούτε όταν πλησίασα πολύ το πρόσωπό μου κοντά τους ταράχτηκαν!
Το είπα τότε, αυτούς θα τους πάρω και θα φύγω!:D
tinypic-no-longer-available.jpg


... (με το ζορι κρατιεμαι, αλλα ετσι πρεπει νομιζω..)
Έτσι πρέπει ώστε να μην γίνουν εξαρτώμενα (από την παρουσία σου)
Σε γενικές γραμμές... φτου σας! 😛👍
 
Εξασκω την υπομονη μου Σισσυ... Το ξερω οτι θα.. Τα βουταγες! Ηταν φανερο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@Sissy ντροπή το φαΐ του παιδιού 😛
Μαρία, από τις πολλές φορές που το είπα ο Νίκος πρότεινε να μου δώσει άλλα... Εγώ όμως ερωτεύτηκα τον Jazz :D(για να πω την αλήθεια!)
 
Back
Top