Γενικά Jazz & Jessie (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να πω την αληθεια οχι δεν το χα ξανακουσει.. Αλλα ο Ανεστης πιτσιποπακια, εγω τσιπινακια, ο Σταυρος σιγουρα κοκακια.. Ωραια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να σου ζησουν!Ηξερα καταβαθως οτι ο Ρικος (συγγνωμη που στον θυμιζω..)δεν ηταν το τελος αλλα η αρχη!Φατσονια, φτου φτου.. Να τα προσεχεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να σου ζησουν!Ηξερα καταβαθως οτι ο Ρικος (συγγνωμη που στον θυμιζω..)δεν ηταν το τελος αλλα η αρχη!Φατσονια, φτου φτου.. Να τα προσεχεις..
Δεν ειναι κατι κακο να μου τον θυμιζεις, ηταν κομματακι της ζωης μου :)
Θα κανω οτι μπορω με τα μικρα τερατακια :3
 
Τέλεια, μπράβο, εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπράβο Μιράντα και σ'ανώτερα!Βίντεο μέσα στο κλουβί δεν τράβηξες🙄;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπράβο Μιράντα και σ'ανώτερα!Βίντεο μέσα στο κλουβί δεν τράβηξες🙄;
Ειχα καθισει 3/4 μαζι τους κ το κινητο ηταν στον καναπε, μαρμαρωσε το χερι μου μεσα στο κλουβι και δεν το εβγαλα για να παρω το κινητο.. Και δεν εχασα! Γιατι ετσι που ημουν ηρθαν τελικα να φανε, και πηρανε την πρωτη γλυκα. Ενω αν ειχα σηκωθει να παρω το κινητο ισως το χανα το παιχνιδι της στιγμης.
 
Να πω την αληθεια οχι δεν το χα ξανακουσει.
Για να με κάνεις να νιώσω παππούς το κάνεις, πες αλήθεια είσαι δάκτυλος κακού (ονόματα δε λέω).

Πιτσιποπάκια, μικροσκοπικά πλαστικά μωρά "συλλογής" της εποχής του '90. Ήμουν βρέφος ακόμη δηλαδή αλλά έχω δυνατή μνήμη.
04.jpg

70069-1970yb0.jpg
 
Βρεφος το '90 ημουν και γω αλλα δεν τα θυμαμαι.. Πες μου οτι ξεθαψες τη συλλογη σου και αυτη δεν ειναι φωτο απο το ιντερνετ!

Επισης μη λες ονοματα, γιατι ουτε απο εκει υπαρχει συμφερον, λογω γειρατιων.
 
Για να με κάνεις να νιώσω παππούς το κάνεις, πες αλήθεια είσαι δάκτυλος κακού (ονόματα δε λέω).
Χμ, έτσι εξηγείται. 🙄
Eσύ την πέταξες τη συλλογή σου; :D
Σα δε ντρεπεστε, πρεπει να τα διαγραψω ολα τωρα..
 
Τα μικρα εχουν απειρο γελιο :)
Τρωνε κανονικα απο το χερι μου το κεχρι, και εξω απο τα καγκελα και απο μεσα. Απο ξω βεβαια τρεχουν πιο γρηγορα, αλλα το ιδιο αποτελεσμα εχουμε.
Σημερα εξω απο τα καγκελα βουταγαν κολοκυθοσπορο και ηλιοσπορο (απο το φαγητο τους το επαιρνα, και το εδινα), και μεσα απο τα καγκελα με ευκολια (εκοψα ενα μικρο φουντακι απο το τσαμπι με το κεχρι ~ 1εκ) εφαγαν με το χερι μου και να κουνιεται, τα δαχτυλα να κουνιουνται και ακολουθουσαν στο κλουβι μεσα οπου το πηγαινα. Ειναι απιστευτο απο που μπορουν να κρεμαστουν και ποσο να τεντωθουν ωστε να το φτασουν. Δεν καταφερα να ανεβουν στο χερι μου, ομως καταφερα να τα αναγκασω να δοκιμασουν τη γευση του χεριου μου, αφου με τρελανανε στο εξερευνητικο δαγκωμα και μου τραβουσαν το δερμα. Σε επομενη φαση ελπιζω να δουν οτι δεν εχω ενδιαφερον ως φαγωσιμο ομως ειμαι το μεσο για να φτασουν στο πολυποθητο κεχρι :)

Στοχος μου ειναι μεχρι να ταξιδεψουμε να εμπιστευονται αρκετα το χερι μου, και να μπουν στο κλουβι μεταφορας δελεασμενα απο κεχρι χωρις να τα πιασω, με τις πορτες ενωμενες οσο γινεται.
 
Άντε γρήγορα-γρήγορα εξοικειώνονται, τυχερή είσαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Άντε γρήγορα-γρήγορα εξοικειώνονται, τυχερή είσαι!
Ευτυχως ειναι συνεργασιμα και προπαντων περιεργα.
Ο ρικο ετρωγε μετα μανιας τα παντα, αλλα ποτε δε με πλησιαζε τοσο. Και το κεχρι το χε για φτυσιμο.. Ευτυχως αυτα το λατρεψαν 🙂
 
Ευτυχως ειναι συνεργασιμα και προπαντων περιεργα.
Ευτυχώς ξέρεις τι κάνεις και πως το κάνεις! 🙂
Διαθέτεις υπομονή και δείχνεις σεβασμό στα μικρά, αυτό θα σου φέρει το ποθούμενο αποτέλεσμα Μιράντα μου!👍
 
Εχουμε προοδο :) Καμαρωστε μας!
20160203_102044.webp
20160204_160012.webp
20160204_161604.webp

Τσα! Ποζαρουμε κιολας!
20160204_160109.webp

Με το κλουβι μηπως το εχω παρακανει; Μηπως να αφησω χωρο για να πετανε; Πώς το βλεπετε;
20160204_155602.webp
20160204_155551.webp

*να προσθεσω οτι αναμεσα στο γερο φαγοποτι με αφηναν λιιιγο να τα ακουμπησω στην κοιλια.. Βεβαια εφαγα μερικες "προειδοποιητικες" απο τη Τζες αλλα τουλαχιστον δεν φοβηθηκαν.. Ακουμπησα και τις δυο κοιλιτσες λιγακιιι!
 
Μια χαρά τα πάτε Μιράντα!👍
Με το κλουβι μηπως το εχω παρακανει; Μηπως να αφησω χωρο για να πετανε; Πώς το βλεπετε;
Όσο για το κλουβί είναι άνετο οπότε και να πετάξουν μπορούν αλλά και αρκετά παιχνίδια μπορούν να έχουν ώστε ν΄απασχολούνται.
Θα σου προτείνω να βάλεις τις πατήθρες παράλληλα μεταξύ τους, τα παιχνίδια περιμετρικά και τις σκαλίτσες πιο κάθετα, ώστε να μείνει αρκετός ελεύθερος χώρος στο κέντρο του κλουβιού για να πετούν όποτε αυτά θέλουν

tinypic-no-longer-available.jpg


γενικά έχουν την τάση να πετούν μέσα στο κλουβί τους;
 
Back
Top