Γενικά Jazz & Jessie (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχουν μάθει και ερχονται παρακαλώντας κοντα μου οταν πίνω καφέ για να παρουν λιχουδιες :)
Τι τσίρκα! Τι ζητιάνοι! 😀 φτου φτου φτου! :D

*Εγώ πότε θα γίνω παπαγαλομάνα; (έτσι γιατί είχα πολύ καιρό να αναρωτηθώ δημοσίως... Μπορείτε να το αγνοήσετε! 😛 )
 
Ζητιανοι αλλα να δεις αμα κουνήσω το δαχτυλο μου η μικρη η τσουπρα επιτιθεται μεχρι αηδιας.. Δεν κανει με τιποτα πισω υπερασπιζεται το κεχρι της μεχρι θανατου!

Ο αλλος εχει δαγκωσει κανα δυο φορες αλλα ειναι σαν να σε ακουμπανε με βαμβακι το δαγκωμα του :)

Ελπιζω μετα το φθινοπωρο να μην ειναι πολυ αργα για να ρθουμε κοντα με τα μικρα. Ο Τζαζ εχει γελιο ερχεται το πρωι μολις κατσω για καφε στη γωνια που ειναι διπλα μου, και κανει πιπιπιπιπι σιγανα και αμα τον αγνοησω ανεβαζει ενταση και σαν να ανοιγει λιγο τα φτερα του! Σκουληκια!
 
Ο Τζαζ εχει γελιο ερχεται το πρωι μολις κατσω για καφε στη γωνια που ειναι διπλα μου, και κανει πιπιπιπιπι σιγανα και αμα τον αγνοησω ανεβαζει ενταση και σαν να ανοιγει λιγο τα φτερα του!
Αφού κάνεις τον κόπο και μας τα περιγράφεις, γιατί δεν μας ανεβάζεις ένα video να "πάρουμε γραμμή" και οι αμύητοι;
 
Αφού κάνεις τον κόπο και μας τα περιγράφεις, γιατί δεν μας ανεβάζεις ένα video να "πάρουμε γραμμή" και οι αμύητοι;
Γιατι ηδη οπως βλεπετε μονο με το κινητο αντιμετωπιζω ενα θεματακι ποιοτητας.. με πρωτη ευκαιρια ομως θα ανεβασω!
 
Καλα σημερα εκατσα και τα παρατηρησα τι θα κανουν για υπνο και γιατι ενω τα αφηνω παρεακι μετα βρισκω τον ενα κρεμασμενο...

Ηταν κ οι δυο διπλα διπλα στην πατηθρα κουρνιασμενοι, τα γνωστα, "μαγκες νανι" λεω. Οντως, κανανε ενα σιγανο πιπιπι οπως τα σκεπαζα λες και με καληνυχτιζαν. Μολις λοιπον τα σκεπασα (παντα μια πλευρα κ λιγο ακομα δεν ειναι σκεπασμενη), βλεπω τη μικρη σουσουραδα παει στους κρικους να παιξει.. με ελαχιστο φως. Παρολα αυτα, σε 1-2' μαζευτηκε στην κλασσικη πατηθρα. Μολις η κυρια πηγε κ ησυχασε αρχισε ο δρακουλας να κοβει βολτες. Σαν τον εξορκιστη, εφερε ισα με 10 βολτες κρεμασμενος απο την οροφη, αφου εβλεπα την πετσετα που τα σκεπαζω να ανασηκωνεται απο τα ποδαρακια, και αλλοτε τον εβλεπα γιατι ξεπροβαλε στην ανοιχτη πλευρα. Εδωσε πηρε, εδωσε πηρε, σουλατσο αναποδα ισως ψαχνοντας το πιο βολικο σημειο, και μετα τσουκου τσουκου παει διπλα στην Τζες, κεντραρει εκεινη την αυγοθηκη και κρεμαστηκε για τα καλα απο πανω της. Μετα βεβαια αποφασισε να κοιμηθει με το ραμφος να τον συγκρατει επισης στο ταβανι αλλα μαλλον θα κουραστει κ αμα ξανακοιταξω θα τον βρω απλα να κρεμεται...

Τι κακο αυτο το πουλι να μην εχει ησυχια στον υπνο.. Πώς βολευεται; Μηπως να παω να παρω τιποτα κυλινδρους ή να δοκιμασω κατι να κουρνιαζει μεσα; Το λυπαμαι σαν τη νυχτεριδα..
Χαχ😀 ειναι απιστευτα τα μικρα σουυυ αγγελουδιααα.. Τα αγαπωωω τα λατρεψααα. Εμενα ο πεππερ κοιματε πανω στην κουνια απο πανω εννοω οχι μεσα... Κ το ενα ποδι στην κουνια το αλλο στα καγκελα λες κ κανει σπαγκατο χιχιχιιχιχ αφου τραβαγα την κουνια κοντα στο καγκελο γιατι λεω κατσε μν τον βρω με ανοιχτα ποδια το πρωι 😀:D

Τι σας ελεγα... Κοντευω να κατουρηθω απο τη χαρα μου :D
View attachment 38815
View attachment 38816
View attachment 38817
Τα καταφερνουμε :)
Καρδουλες μουυυ🙂
 
Τσιγκουνικες οι φωτογραφίες... :D Μια στο τοσο και αυτή μια σταλιά. 🙄

Φαίνεται ότι περνούν καλά τα μικρά σου! 😉
Μην καλομαθαινετε!

Ειναι μια σταλια γιατι δυστυχως δεν εχω χρονο επεξεργασιας απο υπολογιστη οποτε οτι κανω ειναι μπαμ απο κινητο..
 
Τσιγκουνικες οι φωτογραφίες... :D Μια στο τοσο και αυτή μια σταλιά. 🙄
Το καλό πράμα αργεί λένε... :D

Να τα χαίρεσαι Μύρα μου! Μπανάκι κάνουν; Ή μένουν έτσι λερωμένα; 😛
 
Μην καλομαθαινετε!

Ειναι μια σταλια γιατι δυστυχως δεν εχω χρονο επεξεργασιας απο υπολογιστη οποτε οτι κανω ειναι μπαμ απο κινητο..
Υπαρχει προγραμμα σμικρυνσης και για κινητα, οποτε βγαζεις και στελνεις! Photo resizer ειναι το δικο μου για android και ειναι πανευκολο! Βεβαια ο καθενας οπως βολευεται!
 
Μιράντα μου, αυτά τα πολύχρωμα δερμάτινα κορδόνια καλύτερα να τους τα βγάλεις, δεν ξέρουμε τι είδους χρώματα είναι το πιθανότερο να μην είναι οικολογικά-μη τοξικά...
Να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου, κουκλάκια είναι!
 
Αλικη κανουν! Τα εχω πετυχει 2 3 φορες τωρα κοντα να κανουν βουτιες..

Σισσυ εχεις δικιο απλα τα ειχα και τους τα εβαλα για ποικιλια. Δεν εχω δει να τα δαγκωνουν ποτε μονο να κανουν τους Ταρζαν. Αν ομως ειναι να παθουν κατι θα τα βγαλω..
 
👍βρε βρε τα παιδιά! Βάλε Μιράντα μου μεγάλες φωτογραφίες ν΄απολαύσω τα βαφτιστήρια μου, καιρό είχα να τα δω! Κουκλάκια είναι!
(πως μου αρέσει που τους βλέπω κοντά κοντά, το γεροντοκοράκι μου, μόνο για κάτι λεπτά πλησιάζει την Λήδα και μετά θέλει... 😀την ησυχία του! )
 
Back
Top