Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα και καλα χριστουγεννα!
Προσφατα εχασα το αγαπημενο μου budgie απο ατυχημα, καθως κρεμαστηκε απο ενα παιχνιδι του και πνιγηκε. Στεναχωρηθηκα πολυ με το συμβαν μιας και ειχα μεριμνησει απ την αρχη για την ασφαλεια των παιχνιδιων του και δεν ειχε περασει ποτε αυτο το σεναριο απ το μυαλο μου..
Σκεφτομαι να προχωρησω σιγα σιγα στην αγορα ενος νεου παπαγαλου, εχω ενα κλουβακι αδειο και πολλη αγαπη να προσφερω.
Μαλιστα αφου εχω αποκτησει πλεον την καταλληλη εμπειρια, σκεφτομαι μηπως προβω στην αγορα ενος διαφορετικου ειδους παπαγαλο, οπως κοκατιλ ή lovebird/παροτλετ.
Δεν αποκλειω ομως και τα budgie.
Εχω αρχισει να διαβαζω για τα αλλα δυο ειδη να ενημερωθω, αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις προτασεις σας. Να επισημανω πως θα αγορασω ημερο παπαγαλακι και με ενδιαφερει η δυνατοτητα ομιλιας. Εχω αρκετο χρονο να διαθεσω στην φροντιδα του.
Καμοια προταση;Ευχαριστω πολυ.
 
Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Λυπάμαι πολύ για το συμβάν...
Το κλουβί που έχεις είναι του budgie; Πρέπει να σκεφθείς κατ' αρχήν αν μπορεί να φιλοξενήσει πουλί στο μέγεθος cockatiel. Αν γίνεται, η επιλογή είναι δική σου. Ομιλητικά ελάχιστα είναι και τα δύο.
Αν το κλουβί σου είναι ευρύχωρο, εγώ θα σου έλεγα να σκεφθείς την περίπτωση ενός ringneck. Τι λες;
 
Περα απο το χωρο που σου ειπε η Μαρια, πρεπει να ξερουμε περιπου ποσο χρονο και τι ποσο εισαι διατεθειμενη να δωσεις, καθως και αν θες φωνες ή οχι! Επισης. Γενικα τα γουστα σου!
 
Το κλουβί που έχεις είναι του budgie; Πρέπει να σκεφθείς κατ' αρχήν αν μπορεί να φιλοξενήσει πουλί στο μέγεθος cockatiel.
Αν το κλουβί σου είναι ευρύχωρο, εγώ θα σου έλεγα να σκεφθείς την περίπτωση ενός ringneck. Τι λες;
Το κλουβι ηταν του budgie αλλα ειναι αρκετα ευρυχωρο, βεβαια αν επαιρνα κοκατιλ θα ηθελα να του προσφερω ενα μεγαλυτερο χωρο.
Για ρινγκνεκ δεν το ειχα σκεφτει, γνωριζω και ελαχιστα για το συγκεκριμενο ειδος. Νομιζω ομως πως ενα τετοιο πτηνο θα χρειαστει ενα πολυ μεγαλυτερο κλουβι απ αυτο που ειμαι εγω σε θεση να του παρεχω.

Περα απο το χωρο που σου ειπε η Μαρια, πρεπει να ξερουμε περιπου ποσο χρονο και τι ποσο εισαι διατεθειμενη να δωσεις, καθως και αν θες φωνες ή οχι! Επισης. Γενικα τα γουστα σου!

Για χρονο οπως προανεφερα εχω αρκετο στη διαθεση μου,τωρα οσο αφορα το ποσο μπορω να δωσω οσα απαιτουνται για τη σωστη διαβιωση του νεου πτηνου που θα παρω.
Για τις φωνες, ευτυχως που το ανεφερες δεν το ειχα σκεφτει καν σαν κριτηριο, η αληθεια ειναι πως θα προτιμουσα να μην φτανουν πολυ ψηλα τα ντεσιμπελ🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για μικρό τότε μια καλή ιδέα είναι και το parrotlet .
Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι αρνητική στα άλλα, απλά λέμε ιδέες για να αποφασίσεις πιο ώριμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για μικρό τότε μια καλή ιδέα είναι και το parrotlet .
Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι αρνητική στα άλλα, απλά λέμε ιδέες για να αποφασίσεις πιο ώριμα.

Κι εγω προς τα εκει κλινω νομιζω!
Η μονη μου ανησυχια ειναι πως απ οτι εχω διαβασει ειναι αρκετα δυσκολοι χαρακτηρες, φοβαμαι πως θα δυσκολευτω πολυ στην ανατροφη ενος τετοιου ειδους, μιας και η μονη μου εμπειρια μεχρι τωρα οσο αφορα τους παπαγαλους ειναι με μπατζι, δηλαδη με ευκολα εκπαιδευσιμα πουλια.😳
 
Είναι πολύ έξυπνα, αυτό έχει καλές και δύσκολες πλευρές. Τα θέματα της @Sissy τα έχεις παρακολουθήσει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλημερα και καλα χριστουγεννα!
Προσφατα εχασα το αγαπημενο μου budgie απο ατυχημα, καθως κρεμαστηκε απο ενα παιχνιδι του και πνιγηκε. Στεναχωρηθηκα πολυ με το συμβαν μιας και ειχα μεριμνησει απ την αρχη για την ασφαλεια των παιχνιδιων του και δεν ειχε περασει ποτε αυτο το σεναριο απ το μυαλο μου..
Σκεφτομαι να προχωρησω σιγα σιγα στην αγορα ενος νεου παπαγαλου, εχω ενα κλουβακι αδειο και πολλη αγαπη να προσφερω.
Μαλιστα αφου εχω αποκτησει πλεον την καταλληλη εμπειρια, σκεφτομαι μηπως προβω στην αγορα ενος διαφορετικου ειδους παπαγαλο, οπως κοκατιλ ή lovebird/παροτλετ.
Δεν αποκλειω ομως και τα budgie.
Εχω αρχισει να διαβαζω για τα αλλα δυο ειδη να ενημερωθω, αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις προτασεις σας. Να επισημανω πως θα αγορασω ημερο παπαγαλακι και με ενδιαφερει η δυνατοτητα ομιλιας. Εχω αρκετο χρονο να διαθεσω στην φροντιδα του.
Καμοια προταση;Ευχαριστω πολυ.

Χρόνια πολλά, από την εμπειρια μου σε κοκατιλ προσφάτως θα σου πω μακριά...ότι πιο βαρετό σε πτηνό υπάρχει φοβικά μέχρι αηδίας... Πολύς ντόρος για το τίποτα γίνεται με αυτό το είδος
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Χρόνια πολλά, από την εμπειρια μου σε κοκατιλ προσφάτως θα σου πω μακριά...ότι πιο βαρετό σε πτηνό υπάρχει φοβικά μέχρι αηδίας... Πολύς ντόρος για το τίποτα γίνεται με αυτό το είδος

Χρονια πολλα και σε εσενα!
Τα κοκατιλ τα απεκλεισα ηδη λογω μεγεθους κυριως!Ωστοσο εχω ακουσει κι εγω για αυτο το ειδος τα καλυτερα, ποσο εξυπνα ειναι, ποσο πολυ δενονται με τον ιδιοκτητη..Ισως στη δικη σου περιπτωση ετυχε να ειναι ετσι, πιστευω εχει να κανει και με το χαρακτηρα του πουλιου..
 
Χρόνια πολλά, από την εμπειρια μου σε κοκατιλ προσφάτως θα σου πω μακριά...ότι πιο βαρετό σε πτηνό υπάρχει φοβικά μέχρι αηδίας... Πολύς ντόρος για το τίποτα γίνεται με αυτό το είδος
Επειδή δεν έχεις καλή εμπειρία με ένα δύο πουλιά δεν σημαίνει πως τα κοκατίλ είναι κακά κατοικίδια. Μάλιστα εκπαιδεύονται πολύ εύκολα, ίσως και πιο εύκολα από τα lovebird και τα budgie... Μην αποπροσανατολίζεις τη κοπέλα...
Εγώ θα σου πρότεινα Ειρήνη, αφού απέκλεισες όμως τα κοκατίλ λόγω μεγέθους και χώρου διαβίωσης, να πάρεις ένα ζευγάρι lovebird. Είναι απίστευτα πουλιά και δένονται και αυτά (λίγο δυσκολότερα από τα κοκατίλ) με τον ιδιοκτήτη τους και είναι πολύ αγαπησιάρικα. Αρκεί να τους παρέχεις όσο χώρο και παιχνίδια χρειάζονται και θα είναι πολύ ευχάριστη παρέα!
 
Όπως σου είπα και σε άλλο τοπικ.
Δυστυχώς η εμπειρία σου, δεν είναι αρκετή,ώστε να ακυρώνει είδος παπαγάλων.
Και δη, να συμβουλευεις ανθρώπους λάθος.
Τα δικά σου μπορεί να ήταν ήρεμα, αλλά δεν είναι δείγμα συμπεριφοράς και χαρακτήρα, αυτού του είδους.
 
Χρονια πολλα και σε εσενα!
Τα κοκατιλ τα απεκλεισα ηδη λογω μεγεθους κυριως!Ωστοσο εχω ακουσει κι εγω για αυτο το ειδος τα καλυτερα, ποσο εξυπνα ειναι, ποσο πολυ δενονται με τον ιδιοκτητη..Ισως στη δικη σου περιπτωση ετυχε να ειναι ετσι, πιστευω εχει να κανει και με το χαρακτηρα του πουλιου..

Καλύτερα που τα απέκλεισες.. Σου εύχομαι να επιλέξεις ότι καλύτερο για σένα

Όπως σου είπα και σε άλλο τοπικ.
Δυστυχώς η εμπειρία σου, δεν είναι αρκετή,ώστε να ακυρώνει είδος παπαγάλων.
Και δη, να συμβουλευεις ανθρώπους λάθος.
Τα δικά σου μπορεί να ήταν ήρεμα, αλλά δεν είναι δείγμα συμπεριφοράς και χαρακτήρα, αυτού του είδους.

Αυτή γιαννη είναι η προσωπική μου γνώμη για αυτό το είδος... Και δεν ήξερα ότι πρέπει να είσαι γκουρού στους παπαγάλους όπως φαίνεται είσαι εσύ για να συμβουλεύω κάποιους ανθρωπους
 
Αυτή η συζήτηση αποδεικνύει ότι λόγο στον λόγο οδηγούμαστε σε ακραίες θέσεις και συμπεριφορές.
Αφού Δημήτρη μου το έχουμε συζητήσει αλλού το θέμα, μέσα σε λογικά πλαίσια και όλες οι εκφράσεις σου είχαν χιούμορ και όχι απαξία του είδους.
Αυτή γιαννη είναι η προσωπική μου γνώμη για αυτό το είδος
Αυτή είναι η προσωπική σου εμπειρία και δεν αμφισβητείται εννοείται από κανέναν. Τα υπόλοιπα για τον γενικό κανόνα, τα συζητήσαμε αλλού, δεν χρειάζεται επανάληψη.
Υπάρχουν πολλά κατοικίδια πτηνά, δεν ταιριάζουν όλα στην ψυχοσύνθεση και τις προτιμήσεις όλων μας.
Γούστα είναι αυτά. Νομίζω πρέπει να σταματήσουν οι αντεγκλήσεις εδώ γιατί μου φαίνεται κάπως αστείο το όλο σκηνικό όπως εξελίσσεται χρονιάρες μέρες.
 
Αυτή η συζήτηση αποδεικνύει ότι λόγο στον λόγο οδηγούμαστε σε ακραίες θέσεις και συμπεριφορές.
Αφού Δημήτρη μου το έχουμε συζητήσει αλλού το θέμα, μέσα σε λογικά πλαίσια και όλες οι εκφράσεις σου είχαν χιούμορ και όχι απαξία του είδους.

Αυτή είναι η προσωπική σου εμπειρία και δεν αμφισβητείται εννοείται από κανέναν. Τα υπόλοιπα για τον γενικό κανόνα, τα συζητήσαμε αλλού, δεν χρειάζεται επανάληψη.
Υπάρχουν πολλά κατοικίδια πτηνά, δεν ταιριάζουν όλα στην ψυχοσύνθεση και τις προτιμήσεις όλων μας.
Γούστα είναι αυτά. Νομίζω πρέπει να σταματήσουν οι αντεγκλήσεις εδώ γιατί μου φαίνεται κάπως αστείο το όλο σκηνικό όπως εξελίσσεται χρονιάρες μέρες.

Έχεις δίκιο Μαρια μου.. Το σταματώ εδώ μόνο και μόνο για σένα επειδή σε σέβομαι και εκτιμω παντα την βοήθεια σου οταν σε χρειάζομαι
 
Επειδή δεν έχεις καλή εμπειρία με ένα δύο πουλιά δεν σημαίνει πως τα κοκατίλ είναι κακά κατοικίδια. Μάλιστα εκπαιδεύονται πολύ εύκολα, ίσως και πιο εύκολα από τα lovebird και τα budgie... Μην αποπροσανατολίζεις τη κοπέλα...
Εγώ θα σου πρότεινα Ειρήνη, αφού απέκλεισες όμως τα κοκατίλ λόγω μεγέθους και χώρου διαβίωσης, να πάρεις ένα ζευγάρι lovebird. Είναι απίστευτα πουλιά και δένονται και αυτά (λίγο δυσκολότερα από τα κοκατίλ) με τον ιδιοκτήτη τους και είναι πολύ αγαπησιάρικα. Αρκεί να τους παρέχεις όσο χώρο και παιχνίδια χρειάζονται και θα είναι πολύ ευχάριστη παρέα!
Πραγματικα ειναι πολυ αγαπησιαρικα πουλια ειδικα με το ταιρι τους.Αν παρεις ενα και του αφιερωσεις χρονο λογικα θα ειναι πιο "κολλημενο" μαζι σου, αλλιως θα ειναι με το ταιρι του(και το ενα θα εκπαιδευοταν πιο ευκολα αν το εκπαιδευες εσυ). Εγω απο πρωσοπικη εμπειρια που ειχα αυτο το ειδος δαγκωνε λιγο εως πολυ(η αποψη μου δεν σου λεω να μην παρεις 😉, βεβαια παιζει ρολο ο χαρακτηρας.Αν επιλεξεις αυτο το ειδος εχει υπεροχα χρωματα με εξυπναδα(εκανε κατι κολπα η ζιζελ)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια! Πλεον ειμαι αναμεσα στα budgie και σε παροτλετ/lovebird, οπως ειπα λογω μεγεθους. Το ψαχνω ακομα μεχρι να καταληξω :D
Καθε προταση δεκτη😉
 
Λυστε μου μια απορια που μου δημιουργηθηκε εδω με τα θεματα που διαβαζω.. Τα παροτλετ εχουν ικανοτητες ομιλιας ενω τα lovebirds οχι; 😕
 
Πριν καταλήξεις σε κάποιο απο τα είδη που προαναφερθηκαν, σκέψου και τον οικονομικό παράγοντα καθώς η τιμή αγοράς για ένα μόνο παπαγάλο μπορεί να αποτελέσει αποτρεπτικο παράγοντα. Για παράδειγμα ενα μπατζι μπορεί να έχει απο 15-20 ευρώ, ενα λοβμπερν γύρω στα 30-40 ευρώ, ενα κοκατιλ απο 50-80 ευρώ ενω ενα παροτλετ είναι κατά πολύ ακριβότερο. Για τα Ζευγάρια οι Τιμές διπλασιαζονται οποτε συμβουλεψου το πορτοφολι σου και πραξε κατα βουληση!
 
Back
Top