Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πριν καταλήξεις σε κάποιο απο τα είδη που προαναφερθηκαν, σκέψου και τον οικονομικό παράγοντα καθώς η τιμή αγοράς για ένα μόνο παπαγάλο μπορεί να αποτελέσει αποτρεπτικο παράγοντα. Για παράδειγμα ενα μπατζι μπορεί να έχει απο 15-20 ευρώ, ενα λοβμπερν γύρω στα 30-40 ευρώ, ενα κοκατιλ απο 50-80 ευρώ ενω ενα παροτλετ είναι κατά πολύ ακριβότερο. Για τα Ζευγάρια οι Τιμές διπλασιαζονται οποτε συμβουλεψου το πορτοφολι σου και πραξε κατα βουληση!

Η τιμη ειναι το πρωτο που εψαξα, ειμαι σε θεση να διαθεσω τα χρηματα που χρειαζονται για την αγορα οποιουδηποτε απο τα δυο ειδη επιλεξω!

Επιπλεον να προσθεσω κατι που δεν διευκρινησα προηγουμενως, ενδιαφερομαι για ενα μονο πουλακι, δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη :)
 
Οι παπαγάλοι είναι κοινωνικά πουλια. Στην φύση ζουν σε σμήνη. Αν μείνουν μόνα τους σε ενα κλουβί θα νιώθουν μοναξιά. Μπορείς να πάρεις δύο του ιδίου φύλου για να εχουν συντροφιά. Σκέψου οτι όσο λείπεις θα είναι μόνο του... και όσο καλή παρέα και να είμαστε εμείς σαν το είδος του δεν έχει...
 
Οι παπαγάλοι είναι κοινωνικά πουλια. Στην φύση ζουν σε σμήνη. Αν μείνουν μόνα τους σε ενα κλουβί θα νιώθουν μοναξιά. Μπορείς να πάρεις δύο του ιδίου φύλου για να εχουν συντροφιά. Σκέψου οτι όσο λείπεις θα είναι μόνο του... και όσο καλή παρέα και να είμαστε εμείς σαν το είδος του δεν έχει...

Το γνωριζω και το σκεφτηκα η αληθεια ειναι, ωστοσο και στα budgie που ειχα παλιοτερα προλαβαινα να τους προσφερω οσο χρονο χρειαζονταν. Εχω αποφασισει λοιπον να παρω και παλι ενα μονο παπαγαλακι, ο χρονος που εχω για να του διαθεσω ειναι αρκετος πιστευω.
Ψαχνω ημερο πουλακι γνωριζοντας οτι θα δεθει μαζι μου, πραγμα το οποιο εχει τα καλα και τα κακα του,ωστοσο θα περναει μεγαλο μερος της ημερας εξω απο το κλουβι, οπως γινοταν και με τους προηγουμενους παπαγαλους μου.
Τωρα αν συμβει κατι και χρειαστει να του παρω μια παρεα για τον ενα ή τον αλλο λογο εννοειται θα το κανω, οσο ομως δεν προκυπτει η αναγκη για κατι τετοιο,θα προτιμησω να εχω ενα παπαγαλακι.:)
 
Τότε κατά την γνώμη μου να αποκλείσεις τα λοβμπερντ και ανάλογα με το επίπεδο θορύβου που αντέχεις κατευθυνσου σε μπατζι, κοκατιλ, ή παροτλετ! Μην ξεχάσεις όταν με το καλό αποφασίσεις και αποκτήσεις το νέο σου φιλαράκι να μας τον γνωρίσεις.

Νομίζω πως κάπου εδώ μεσα μπορείς να βρεις και μια λίστα με εκτροφεις που αγαπούν και φροντίζουν πολύ τα πουλάκια τους προκειμένου να αγοράσεις ενα υγιές πουλάκι και να σου δώσουν τις κατάλληλες οδηγίες για το είδος που θα επιλέξεις. Καλή επιτυχία στην επιλογή σου!
 
Λοιπον μιλησα ηδη με δυο εκτροφεις. Ο ενας μου ειπε οτι τα παροτλετ δεν μιλανε και μου προτεινε να παρω κοκατιλ.Βεβαια δεν ειχε και διαθεσιμα παροτλετ, ειχε ομως διαθεσιμα κοκατιλ🙄
Ο δευτερος εχει διαθεσιμα παροτλετ αρσενικα, το φυλο δηλαδη που με ενδιαφερεικαι μου ειπε μαλιστα πως εχουν δυνατοτητα ομιλιας, αλλα πως σαφως καλυτερη ειναι των κοκατιλ.
Δεν μπορω να καταληξω καπου, σε οσα αρθρα, συγκριτικους πινακες κτλ διαβασα, ανεφερε πως τα παροτλετ εχουν δυνατοτητες ομιλιας. Γνωριζω φυσικα πως μπορει ενας ζακο να μη μιλησει ποτε ενω ενα μπατζι να μαθει εικοσι λεξεις, αλλα εκτος απ τον χατακτηρα και την εφυια του πουλιου θα με ενδιεφερε ως κριτηριο ο χαρακτηρισμος ενος ειδους παπαγαλων ως καλοι, μετριοι, κακοι κλπ ομιλητες γι αυτο και το ψαχνω.
Χωρις δηλαδη να ειναι το μοναδικο μου κριτηριο στην επιλογη παπαγαλου ειναι κατι που με ενδιαφερει.Βεβαια και πριν την αγορα των μπατζι μου ολοι λεγανε οτι τα μικρα παπαγαλακια δε μιλανε,τα δικα μου ομως μιλησαν και τα δυο, μαθανε μαλιστα και ολοκληρες φρασεις. Εχω δηλαδη "το μερακι" να το προσπαθησω.Ωστοσο δεν μπορεις να περιμενεις απο ενα καναρινι να μιλησει..🙄
Τελικα, αυτα τα τρια ειδη μεταξυ των οποιων αμφιταλαντευομαι, εχουν δυνατοτητες ομιλιας ή.. καναρινια; 😕

Επισης να σας αναφερω κατι που με προβληματισε.. Μιλωντας με τον δευτερο εκτροφεα, μου ειπε πως τα παροτλετ που εχει ναι μεν ειναι ημερα, ειναι ομως πιο φοβικα και αποστασιωποιημενα απο τον ανθρωπο λογω του μεγεθους τους κτλ.Αυτο με εκανε να αμφιβαλλω για το κατα ποσο τα πουλια αυτα ειναι ταισμενα στο χερι, γιατι οπως εχει ξανασυζητηθει στο φορουμ δεν ειναι λιγες οι φορες που εκτροφεις παρουσιαζουν αγρια πουλια ως ημερα..
 
Ειρήνη μου αν αποφασίσεις να πάρεις ενα πουλάκι απο τον οποιονδήποτε εκτροφεα, καλο θα ήταν να του ζητήσεις να επισκεφτείς τον χώρο του και να διαπιστώσεις από μόνη σου τις συνθήκες εκτροφής. Απο αυτό και μόνο θα καταλάβεις πολλά.
 
Ειρήνη μου αν αποφασίσεις να πάρεις ενα πουλάκι απο τον οποιονδήποτε εκτροφεα, καλο θα ήταν να του ζητήσεις να επισκεφτείς τον χώρο του και να διαπιστώσεις από μόνη σου τις συνθήκες εκτροφής. Απο αυτό και μόνο θα καταλάβεις πολλά.


Του το ζητησα του κυριου και μου ειπε πως τα πουλια βρισκονται σε καραντινα και απαγορευεται να παω απο κει αλλα να βρεθουμε στο σταθμο του μετρο να μου το δωσει και κατι τετοια παραλογα!
 
Του το ζητησα του κυριου και μου ειπε πως τα πουλια βρισκονται σε καραντινα και απαγορευεται να παω απο κει αλλα να βρεθουμε στο σταθμο του μετρο να μου το δωσει και κατι τετοια παραλογα!
Να μην το δεχθεις.
 
Αν μένεις κοντά στην Αγ. Παρασκευή γνωρίζω έναν νεαρό αξιόλογο άτομο που δουλεύει υπάλληλος σε petshop και εκτρέφει parrotlets αλλά δεν έχω δει την εκτροφή του, ούτε ξέρω αν έχει τώρα διαθέσιμα πουλάκια.
Δεν τον προωθώ μην παρεξηγηθώ απλά τον συμπαθώ γιατί είναι πολύ εξυπηρετικός και έχει γνώσεις και αγάπη για τα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αν μένεις κοντά στην Αγ. Παρασκευή γνωρίζω έναν νεαρό αξιόλογο άτομο που δουλεύει υπάλληλος σε petshop και εκτρέφει parrotlets αλλά δεν έχω δει την εκτροφή του, ούτε ξέρω αν έχει τώρα διαθέσιμα πουλάκια.
Δεν τον προωθώ μην παρεξηγηθώ απλά τον συμπαθώ γιατί είναι πολύ εξυπηρετικός και έχει γνώσεις και αγάπη για τα πουλιά.


Κοντα ιδιαιτερα δεν μενω, αν τελικα καταληξω σε αυτο το ειδος ομως θα με ενδιεφερε να προμηθευτω το πουλακι απο εναν εμπιστο εκτροφεα, κι ας ειναι η αποσταση. Μηπως ομως μια διαδρομης σαραντα λεπτων πες δημιουργησει καποιο προβλημα στον παπαγαλο; Αν δεν υπαρχει τετοιο θεμα θα ηθελα το τηλεφωνο του ωστε να επικοινωνησω μαζι του!
 
Κοντα ιδιαιτερα δεν μενω, αν τελικα καταληξω σε αυτο το ειδος ομως θα με ενδιεφερε να προμηθευτω το πουλακι απο εναν εμπιστο εκτροφεα, κι ας ειναι η αποσταση. Μηπως ομως μια διαδρομης σαραντα λεπτων πες δημιουργησει καποιο προβλημα στον παπαγαλο; Αν δεν υπαρχει τετοιο θεμα θα ηθελα το τηλεφωνο του ωστε να επικοινωνησω μαζι του!
Θα το ψάξω γιατί δεν το έχω εύκαιρο και θα στο πω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τίποτα σιγά. Νομίζω από μία συζήτηση μαζί του, μπορείς τουλάχιστον να πάρεις πληροφορίες για τι και που μπορείς να βρεις ακόμα και αν ο ίδιος δεν έχει. Είναι αρκετά ενημερωμένος. Εννοείται σκέφτεσαι και τσεκάρεις ό,τι συζητάς :)
 
λυπάμαι για την απώλειά σου...όποιο από τα τρία και αν αποφασίσεις είναι καλή επιλογή...υγιές να είναι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Χμ... καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται! Το γεγονός οτι ο εκτροφεας αποφεύγει να σε δεχτεί στον χώρο του ίσως είναι ύποπτο. Ειρήνη μου εφόσον δεν βιάζεσαι μελετησε προσεχτικά την κάθε σου κίνηση. Ερεύνησε με υπομονή τα δεδομένα σου και μόνον αν δεις αυτό που σε ικανοποιεί απόλυτα θα καταλήξεις στην αγορά του. Να κρατήσεις επαφή με τον εκτροφέα που θα σε ικανοποιήσει και να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου.
 
Χμ... καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται! Το γεγονός οτι ο εκτροφεας αποφεύγει να σε δεχτεί στον χώρο του ίσως είναι ύποπτο. Ειρήνη μου εφόσον δεν βιάζεσαι μελετησε προσεχτικά την κάθε σου κίνηση. Ερεύνησε με υπομονή τα δεδομένα σου και μόνον αν δεις αυτό που σε ικανοποιεί απόλυτα θα καταλήξεις στην αγορά του. Να κρατήσεις επαφή με τον εκτροφέα που θα σε ικανοποιήσει και να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου.

Κι εμενα με προβληματισε η συμπεριφορα του γι αυτο και θα ψαξω εναν περισσοτερο εμπιστο εκτροφεα, εννοειται θα σας κραταω ενημερους!
 
Απο χθες εχω μιλησει με πολλους εκτροφεις. Μετα απο τις μακροσκελεις μας συζητησεις και τις προτασεις των εκτροφεων, κατεληξα στο οτι μαλλον μου ταιριαζει καλυτερα εγγλεζικο μπατζι ή κοκατιλ(!)
Κι αν τελικα παρω κοκατιλ,το θεμα του χωρου θα το βολεψω..
Η αμφιβολια μου για τα κοκατιλ ειναι η εξης, απ οτι διαβασα ειναι αρκετα φασαριοζικα, ενω εγω δεν επιθυμω ιδιαιτερη φασαρια.Απο την αλλη, μου ειπαν για τα εγγλεζικα μπατζι οτι ειναι πολυ ευαισθητα λογω του οτι ειναι μεταλλαξη.😕
 
Και τα δύο προσωπικά τα θεωρώ πιο ευαίσθητα από άλλα είδη αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα. Αν το αγοράσεις προσεκτικά και είναι υγιές με σωστή φροντίδα θα είναι μια χαρά.
Η φασαρία εξαρτάται κατά πολύ από την προσωπικότητα του ατόμου. Συνήθως όμως όταν είσαι μαζί τους δεν κάνουν φασαρία και λιγότερο τα θηλυκά από τα αρσενικά.
Τα εγγλέζικα budgies είναι πανέμορφα, πολύ έξυπνα και πολύ πιο συνεργάσιμα από τα απλά. Βέβαια είναι λίγο πιο "βαριά" στην συμπεριφορά από εκείνα. Δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε οι εκτροφείς αλλά στο petcity που έχω δει έχουν "ξεφύγει" πολύ τιμές τους και τα δίνουν πάνω από 60 ευρώ.
Για cockatiels ρώτα και την @Marilenaki . Δεν ξέρω αν έχει τώρα αλλά θα πάρεις αξιόπιστες πληροφορίες.
 
Παιδια μια ερωτηση,το κλουβι που εχω ειναι διαστασεων 60 πλατος χ 40 υψος χ 40 βαθος, σε περιπτωση που παρω κοκατιλ κανει ή θα χρειαστει να το αλλαξω;
Επισης,το φυλο θα μου προτεινατε για κοκατιλ και ποια εινα η καταλληλη ηλικια να το παρω;
 
Back
Top