Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με μία μόνο πατήθρα χαμηλά ξύλινη χοντρή, ελαχιστοελάχιστα μικρά παιχνίδια και τις ταΐστρες- ποτίστρα και εφόσον είναι ήμερο και πολλές ώρες είναι έξω σε playstand και ελεύθερες πτήσεις, μπορεί κατ' αρχήν να το χρησιμοποιήσεις.
Αργότερα βλέπουμε -εις :)
 
Απ οτι διαβασα προτεινεται ως ελαχιστο υψος κλουβιου τα 60 εκ. , οποτε μαλλον θα χρειαστει να αγορασω ενα μεγαλυτερο κλουβι..
Για να μην κανω αργοτερα "μετακομισεις" και στρεσαρω το πουλι, θα παρω απο τωρα το καταλληλο κλουβι, αν τελικα παρω κοκατιλ βεβαια γιατι ακομα βρισκομαι σε διλημμα. 😛

Ασχετο, γνωριζει κανεις τι προσδοκιμο ζωης εχουν τα εγγλεζικα μπατζι; Πανω κατω υο ιδιο με τα κανονικα να υποθεσω;Ή λογω του οτι ειναι μεταλλαξη εχουν χαμηλοτερο; 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα βιβλία γράφουν 10-12 χρόνια (και για τα εγγλέζικα) αλλά δυστυχώς τα budgies γενικώς, δύσκολα φτάνουν πάνω από 6-8 λόγω και των συνθηκών γέννησης και διαμονής όταν είναι νεοσσοί.
Γι' αυτό έχει σημασία από που θα πάρουμε ένα πουλάκι.
 
Οσο αφορα την ομιλια, μεταξυ εγγλεζικων μπατζι και κοκατιλ, εσεις ποια πιστευετε οτι ειναι σαν ειδος καλυτεροι ομιλητες;
Ξερω οτι εξαρταται απο τον χαρακτηρα και πολλα αλλα, αλλα
με ενδιαφερει απο τι "επιπεδο" ομιλιας χαρακτηριζεται καθε ειδος..
Απ'οτι διαβασα και ειδα σε διαφορα βιντεακια που παρακολουθησα, τα μπατζι μιλανε αρκετα πιο καθαρα απο τα κοκατιλ,τα οποια απ οτι καταλαβα περισσοτερο σφυριζουν(;)
Οι εκτροφεις με τους οποιους εχω μιλησει μου λενε ομως οτι τα κοκατιλ σαν ειδος ειναι πολυ καλυτεροι ομιλητες 😕
 
Κι εγώ νομίζω ότι τα budgies μιλάνε καλύτερα. Να πάρεις αρσενικό αν το αποφασίσεις. Γενικά να πάρεις αρσενικό και αν αποφασίσεις για ζευγάρωμα, παίρνεις και θηλυκό.
 
Κι εγώ νομίζω ότι τα budgies μιλάνε καλύτερα. Να πάρεις αρσενικό αν το αποφασίσεις. Γενικά να πάρεις αρσενικό και αν αποφασίσεις για ζευγάρωμα, παίρνεις και θηλυκό.

Λες δηλαδη να παρω αρσενικο και στην περιπτωση του κοκατιλ;
 
Ναι, το λέω για ν' αποφύγεις τις άγονες ωοτοκίες που διαστρέφουν και το μητρικό ένστικτο των πτηνών αφού είναι άκαρπες. Οπότε αν μετά θελήσεις ζευγάρι ίσως δυσκολευτεί ν' ανταποκριθεί στα καθήκοντά της. Επίσης γιατί να έχεις την έγνοια συνέχεια με τα αυγά;
Τέλος συνήθως τα αρσενικά είναι λιγότερο επιθετικά και πιο συνεργάσιμα.
Γενικά μιλάμε πάντα, χωρίς να απορρίπτουμε εννοείται ένα θηλυκό πουλάκι για κανένα λόγο. Αν όμως έχεις περιθώριο επιλογής, διάλεξε αρσενικό. Διαφορετικά ό,τι είναι.
 
Ναι, το λέω για ν' αποφύγεις τις άγονες ωοτοκίες που διαστρέφουν και το μητρικό ένστικτο των πτηνών αφού είναι άκαρπες. Οπότε αν μετά θελήσεις ζευγάρι ίσως δυσκολευτεί ν' ανταποκριθεί στα καθήκοντά της. Επίσης γιατί να έχεις την έγνοια συνέχεια με τα αυγά;
Τέλος συνήθως τα αρσενικά είναι λιγότερο επιθετικά και πιο συνεργάσιμα.
Γενικά μιλάμε πάντα, χωρίς να απορρίπτουμε εννοείται ένα θηλυκό πουλάκι για κανένα λόγο. Αν όμως έχεις περιθώριο επιλογής, διάλεξε αρσενικό. Διαφορετικά ό,τι είναι.

Αυτο με τις γεννες δεν το ειχα σκεφτει καθολου!😱
Το φυλο λοιπον το βρηκαμε!
Τωρα μενει να καταληξω και στο ειδος😛
 
Τελικα, μιας και κατεληξα σε κοκατιλακι, αγορασα σημερα ενα μεγαλυτερο κλουβι ειδικο για παπαγαλους, διαστασεων 60 υψος 48 πλατος 30 βαθος.
Καλυτερο λετε; Ή να χρησιμοποιησω το προηγουμενο κλουβι που σας ελεγα;
 
Εσένα πως σου φαίνεται; Με προβληματίζει το μικρό βάθος μήπως χτυπάει η ουρά στα κάγκελα.
Καθάρισε και τα δύο και όταν πάρεις το πουλί βλέπεις.
 
Εσένα πως σου φαίνεται; Με προβληματίζει το μικρό βάθος μήπως χτυπάει η ουρά στα κάγκελα.
Καθάρισε και τα δύο και όταν πάρεις το πουλί βλέπεις.


Αχ δεν ξερω καθολου πηρα αυτο επειδη το αλλο κλουβι που σας ελεγα ειναι μεν ευρυχωρο αλλα ειναι για αλλα ειδη πουλιων οχι για παπαγαλους! Απλα δεν γνωριζω αν τελικα τα κοκατιλ χρειαζονται κλουβι με μεγαλη επιφανεια κατω επειδη προτιμουν να περπατανε οπως διαβασα καπου, ή αν σημαντικοτερο ειναι να ειναι ψηλο ωστε να αναρριχωνται.

Θα ηθελα να επιλεξω το καταλληλο πριν φερω το πουλακι στο σπιτι ωστε να το εχω ηδη 'διαμορφωσει' οπως πρεπει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όποτε μπορέσεις, βάλε μας φωτογραφία και τα δύο, να πούμε κάποιες γνώμες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αχ δεν ξερω καθολου πηρα αυτο επειδη το αλλο κλουβι που σας ελεγα ειναι μεν ευρυχωρο αλλα ειναι για αλλα ειδη πουλιων οχι για παπαγαλους! Απλα δεν γνωριζω αν τελικα τα κοκατιλ χρειαζονται κλουβι με μεγαλη επιφανεια κατω επειδη προτιμουν να περπατανε οπως διαβασα καπου, ή αν σημαντικοτερο ειναι να ειναι ψηλο ωστε να αναρριχωνται.

Θα ηθελα να επιλεξω το καταλληλο πριν φερω το πουλακι στο σπιτι ωστε να το εχω ηδη 'διαμορφωσει' οπως πρεπει.
Να σου πω την αλήθεια όταν θα φέρει το πουλάκι θα δεις τι λείπει και πως το βολεύουν τα πράγματα στο κλουβακι
 
Σημερα ηρθε το μικρο κοκατιλ σπιτι! Δυομισι μηνων κοντα, αγορακι! Ονομαστηκε Μητσος! 😛
Θα προσπαθησω να σας βαλω και φωτογραφιες!
Επελεξα τελικα να τον βαλω στο ψηλοτερο κλουβι, και φαινεται μια χαρα, δεν χτυπαει η ουρα του στα καγκελα. Τον αφησα λιγη ωρα εξω πανω σε ενα σταντ, οσο εφτιαχνα το κλουβι, κι οταν τελειωσα με το κλουβι τον εβαλα μεσα. Τωρα ξεκουραζεται ο κυριος 😛
Επισης να πω πως ο μικρουλης ειναι ταισμενος με κρεμα και προσφατα απογαλακτιστηκε.Αν και ειχα συννενοηθει με τον εκτροφεα να παω απο το εκτροφειο να το δω, τελικα μου προεκυψε κατι και δεν μπορεσα να παω μεχρο εκει, κι ετσι βρεθηκαμε σε αλλο μερος, οποτε δεν ειδα εκτροφειο.
Μου ειπε επισης πως εχει κοψει ελαφρα τα φτερα του πουλιου, και μαλιστα παρατηρησα πως εχει ξεραμμενο αιμα στις φτερουγες 😕
Εχει και σε ενα αλλο σημειο, στα μαγουλα κοντα, και λιγοτερο στο λαιμο, αλλα δεν ειδα πληγες, ηταν απλα λερωμενα τα πουπουλα με κατι που μου φανηκε σαν ξερο αιμα..
Στις φτερουγες αν και δε το κοιταξα πρεπει οντως να χει πληγες, απο το κοψιμο των φτερων λογικα.Ή ισως απο τη μεταφορα;

Αυτο ειναι το πουλακι
 

Συνημμένα

  • IMG_20151231_163737_309.webp
    IMG_20151231_163737_309.webp
    14,8 KB · Προβολές: 64
Καλησπέρα Ειρήνη μου!
Να χαίρεσαι τον κούκλο σου! Είναι ένας γλύκας! Σου εύχομαι να περνάτε όμορφα για πολλά χρόνια!

Επιπλέον, θέλω να σε συγχαρώ για την υπευθυνότητα και την ωριμότητα σου πριν την αγορά του πουλιού! Πήρες τον χρόνο σου, σκέφτηκες καλά και δεν βιάστηκες! Μπράβο σου! Φιλικά!
 
Back
Top