Murphy ο κυνηγος

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Εκτος απο τα πουλια και τα σκυλια εχω μεσα στο σπιτι κι εναν γατο που ειναι και η αδυναμια της γυναικας μου. Ηρθε στο σπιτι μας πριν απο 2 σχεδον χρονια, ενα γατακι μικρο σκελετωμενο και σοβαρα αρρωστο με ρινοτραχεΐτιδα μια ιογενη γατο-ασθενεια που προσβαλλει ολες τις ανεμβολιαστες γατες. Αφου του καναμε θεραπεια για σχεδον 2 μηνες και συνηλθε (δεν πιστευα οτι θα ζησει καθως μετρουσες και το τελευταιο κοκκαλακι του κι εβηχε πολυ ασχημα) κι αρχισε να παιρνει τα πανω του, τον χτυπησε ενας #$%& με μια γουρουνα που εκανε γκαζιες στο δρομο μπροστα απο το σπιτι μας. Του εσπασε το ποδι απο τον ωμο κι αναγκαστηκαμε να τον παρουμε μεσα στο σπιτι για να τον εχουμε σε αυστηρο περιορισμο με το ενδεχομενο το ποδι να μην κολλησει ολοσωστα λογω του δυσκολου σημειου. Η τυχη ευτυχως και παλι ηταν με το μερος του :) και το ποδι εγινε ολοκαινουριο. Στους 8 μηνες στειρωθηκε διοτι θελαμε να αποφυγουμε το μαρκαρισμα μιας και ταιζω καμια 20αρια ακομη γατες στον κηπο κι εκεινη την περιοδο δεν ειχαν στειρωθει ακομη ολα τα αρσενικα του κηπου και μαρκαραν παντου. Ο Μερφι εγινε ενας γαταρος 6 και κατι κιλων, ψηλος και μεγαλοσωμος κι αριστος κυνηγος. Ακουει στο ονομα του κι ερχεται οταν τον φωναζουμε. Μας φερνει παντα λαφυρα στο σπιτι απο το κυνηγι του οπως ερπετα, πουλια, εντομα κι οτι αλλο πεσει στα νυχια του. :D Τις περισσοτερες φορες δεν τα τρωει διοτι ειναι καλοταισμενος αλλα το ενστικτο του κηνυγου τον κραταει εξω απο το σπιτι τα βραδια που ειναι πιο δροσερα απ'οτι την ημερα.

Χθες λοιπον καθονταν στη βεραντα η γυναικα μου με 2 φιλες της κι επιναν καφε ενω εγω ειχα βγει βολτα με τα σκυλια. Καποια στιγμη κι ενω ελεγαν τα περι ρουχων 🙄 δινει ενα σαλτο ο γατος κι εμφανιζεται στο καγκελακι πισω απο τις πλατες τους κρατωντας ενα φιδι ολοζωντανο περιπου 40-50 εκατοστων. Οι στριγκλιες τους ακουστηκαν και στα γυρω χωρια νομιζω και τρομαξαν το γατο ο οποιος απο τη σαστιμαρα του πεταξε το φιδι πανω στην καρεκλα της μιας το οποιο τυλιχτηκε στο ξυλο. Ευτυχως ηταν στο κατω σπιτι ο πατερας μου κι ανεβηκε τρεχοντας να σωσει τα κοριτσια που ειχαν ανεβει στο τραπεζι, κι επιασε τη δεντρογαλια την οποια πηγε κι ελευθερωσε στο δασος λιγο πιο περα.

Ακομη γελαω με το σκηνικο οπως μου το περιεγραφαν γεματες τρομο. :D

Κι εδω ο βασιλιας στο θρονο του σε ωρα χαλαρωσης




εδω με το κουταβι μας το οποιο λατρευει
 
Χα χα Murphy κουρτινάκιας και μουστακαλής! Πόσο μου αρέσουν τα γατιά με τριγωνάκια στο πρόσωπο.
Εντυπωσιακό που θεραπεύτηκε η ρινίτιδα που είχε. Πολύ δύσκολη ασθένεια. Είχα έναν αδέσποτο στην πυλωτή και του έκανα ενέσεις για μεγάλο διάστημα χωρίς αποτέλεσμα.
Η σκηνή και η περιγραφή της "άπαιχτη". :)
 
Δεν το δέρνει το Γιόρκι σας; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: danae_
Δεν το δέρνει το Γιόρκι σας; :)

Οχι ο κακομοιρης, καθεται και υπομενει βασανιστηρια απο τα κοφτερα δοντακια της. 😎 Τουφα τουφα τον ξεμαλλιαζει "παρακινωντας" τον να κυνηγηθουν για να παιξουν. :D Και μετα επειδη εχει καταπιει τριχες του την πιανει βηχας. 🙄
 
Ανέστη μια λίμνη με κόι σου λείπει αλλά μην στα ρημάζουν οι χήνες δεν ξέρω 😕
 
Μπράβο σας που σώσατε αυτόν τον, ατρόμητο κυνηγό!
... αλλα το ενστικτο του κηνυγου τον κραταει εξω απο το σπιτι τα βραδια που ειναι πιο δροσερα απ'οτι την ημερα
οι γάτες είναι νυκτόβια ζώα γι αυτό...
Την ιστορία με το φίδι, δεν θα΄θελα να την ζήσω!😱
 
Καλά γάτος με προσωπικοτητα όχι αστεία αλλά και πανέμορφος! Να τον χαίρεστε! Όσο για την ιστορία αυτή η σκηνή πρέπει να μπει σε ταινία! 😛

Μοναδικά πλάσματα οι γάτες! Μικρά αιλουροειδη που πάντα με εντυπωσιαζουν για τις κυνηγετικες τους ικανότητες!
 
Εγώ κρατάω 2 πράγματα... Τη συζήτηση των γυναικών περί ρούχων(τι πρωτότυπο)... Και το ότι ανέβηκαν στις καρέκλες ουρλιάζοντας, περιμένοντας έναν άντρα να τις σώσει.. Έτσι, για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση...
Ανέστη, εκεί ισχύει ο νόμος του Murphy, αλλά μάλλον είσαι πολύ μικρός για να έχεις δει την ταινία..
 
Εγώ κρατάω 2 πράγματα... Τη συζήτηση των γυναικών περί ρούχων(τι πρωτότυπο)... Και το ότι ανέβηκαν στις καρέκλες ουρλιάζοντας, περιμένοντας έναν άντρα να τις σώσει.. Έτσι, για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση...
Ανέστη, εκεί ισχύει ο νόμος του Murphy, αλλά μάλλον είσαι πολύ μικρός για να έχεις δει την ταινία..

AXAXAXAXAXAXAXA!:D
 
Ο Mέρφι απο κυνηγος εχει γινει υπναρας τωρα με το κρυο. Αναζητα τις πηγες θερμοτητας μεσα στο σπιτι και συνηθως κανει καταληψη στο μεγαλο κρεβατι του Λανς.


νταξει δεν ειναι παντα μοναχοφάης, το μοιραζεται κιολας καμια φορα...
 
Back
Top