Γενικά Nα προτιμήσω μωρό παπαγάλο Σενεγάλης;

aggelosvas

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2016
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και θελω την βοηθεια σας
σε λιγους μηνες σκοπεβο να παρω ενα παπαγαλο σενεγαλης
να προτιμισω μωρο για να το ταισο στο χερι; Επισης απο που να τον παρο και τι να προσεξω;
 
να προτιμισω μωρο για να το ταισο στο χερι;
Έχεις όλα όσα χρειάζονται για να ταΐσεις ένα μικρό πουλί; Και δε μιλάω μόνο για τα μέσα, αλλά και για τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες.
Έχεις άλλη παρόμοια εμπειρία από κάποιο άλλο πουλί;
Γιατί αν εσύ δεν έχεις.. και δεν υπάρχει κοντινή βοήθεια... μια τέτοια αγορά θα έβαζε σε κίνδυνο τη ζωή του μικρού.
 
Καλωσήρθες Άγγελε. Να προτιμήσεις μωρό σαφώς διότι μπορείς να πάρεις έτοιμο ένα ήμερο πουλάκι χωρίς να βασανιστείς για να το εξημερώσεις με αμφίβολα αποτελέσματα. Αλλά να το πάρεις αφού έχει τελειώσει τον απογαλακτισμό του ή έστω τον τελειώνει, τρώει δηλαδή κανονικά μόνο του. Πολλά μπορούν να πάνε στραβά σε άπειρα χέρια, δες ένα πρόσφατο παράδειγμα που το πουλάκι κινδύνεψε να πεθάνει.

Βρες αρχικά έναν σωστό κι υπεύνο για τα πουλιά που πουλάει εκτροφέα. Αυτός θα σε στηρίξει σε ότι χρειστείτε για όσα χρόνια θα το έχεις. Ψάξε πριν πάρεις το πουλί για το κατάλληλο κλουβί, πατήθρες, τροφή και λοιπά αξεσουάρ. Για όλα είμαστε εδώ να ρωτάς πριν κάνεις κινήσεις χωρίς να είσαι σίγουρος. :)
 
Γεια σου, να προτιμήσεις μωρό, ήδη απογαλακτισμενο, μεγαλωμένο απο τους γονείς του, αλλά όχι ταισμενο στο χέρι.
Με αλλα λογια τα ταϊσμένα στο χέρι ειναι ευάλωτα σε ασθένειες, συχνά αναπτύσσουν μύκητες που μπορεί να τα οδηγήσουν στο θάνατο, και κατά τη γνώμη μου ακόμα πιο συχνά έχουν αναπτύξει σύνδρομο εγκατάλειψης και για όλη τους τη ζωή έχουν ψυχολογικά προβλήματα.
Το δε τάισμα στο χέρι ενέχει κινδύνους υποσιτισμού, ανάπτυξης παθογόνων μικροοργανισμών στο πουλί, κάψιμο του πρόλοβου.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό να δεχθείς τον παπαγάλο σενεγάλης https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-Σενεγάλης-poicephalus-senegalus.2604/
που θα κάνετε παρεούλα.
Άποψη μου είναι να αποκτήσεις ένα μικρό μετά τον απογαλακτισμό του. Να μη μπλέξεις με τάισμα, με κρέμες, με θερμοκρασίες κτλ. Το τάισμα στο χέρι όπως πολύ σωστά σου ανέφερε παραπάνω και ο κύριος Γιάννης χρειάζεται εμπειρία και να διαθέτουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Η καλύτερη επιλογή για μένα είναι η αγορά σου να γίνει από κάποιο εκτροφέα του είδους. Μπορείς να βρεις ταϊσμένο στο χέρι από τον εκτροφέα, μπορείς να βρεις ταϊσμένο από τους γονείς ή ακόμα μεγαλωμένο από τους γονείς και παράλληλο τάισμα από τον εκτροφέα. Παπαγάλοι σε μικρή ηλικία είναι εύκολο να εξημερωθούν αν έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς μαζί τους.
 
Καλώς ήρθες Άγγελε, με το καλό να πάρεις τον παπαγάλο που θέλεις και συγχαρητήρια που ασχολείσαι να πάρεις πληροφορίες πολύ πριν τον αποκτήσεις και όχι "κατόπιν εορτής"!
Βέβαια συμφωνώ με όλους που σου προτείνουν να πάρεις μικρής ηλικίας αλλά πλήρως απογαλακτισμένο από τους γονείς του πουλί, δεδομένου ότι αυτό θα το εξοπλίσει με όλα τα απαραίτητα αντισώματα για την μελλοντική του καλή υγεία αλλά και θα έχει μια καλή ψυχολογία.
Αυτό που θα προσέξεις επιλέγοντας τον παπαγάλο σου, είναι αυτό που προσέχουμε σε όλα τα πουλιά και περιγράφεται στα άρθρα μας εδώ και εδώ (το δεύτερο αναφέρεται σε καναρίνια αλλά δεν έχει σημασία, το ίδιο είναι) κι https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/
Να το πάρεις από κάποιο εκτροφείο για τους λόγους που σου είπε ο Ανέστης στο #3# . Στην Αθήνα, ξεκίνα με μια επαφή με το tropicalbirdfarm.gr
Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψιν σου κάποιες σελίδες πωλήσεων στο facebook, θα μπορούσες να ρίξεις κι εκεί μια ματιά αλλά σου εφιστώ την προσοχή, γιατί πολλά ακούγονται για παραποιημένα ιστορικά πουλιών, για πουλιά που επαναπροωθούνται με αλλαγμένα στοιχεία κτλ. Αν δεν γνωρίζεις σελίδες, θα μπορούσαμε να σε πληροφορήσουμε για κάποιες.
Μην δώσεις προκαταβολή και μην δεσμευθείς αν δεν δεις το πουλί, το δαχτυλίδι του ποδιού του και τον χώρο διαμονής του πριν κάνεις κάτι τέτοιο.
Πρέπει φυσικά να συζητήσουμε και τα θέματα κλουβιού πριν το αγοράσεις.
Ό,τι θέλεις ρώτησε ελεύθερα. :)
 
Πουλί μεγαλωμένο αποκλειστικά από γονείς και ήμερο αλλά και από εκτροφέα δεν συμβαδίζουν δυστυχώς. Ψάξε τουλάχιστον αν γίνεται να έχει ταϊστεί αρχικά κι από τους γονείς του αλλά έπειτα με κρέμα από χέρι.
 
Έχεις όλα όσα χρειάζονται για να ταΐσεις ένα μικρό πουλί; Και δε μιλάω μόνο για τα μέσα, αλλά και για τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες.
Έχεις άλλη παρόμοια εμπειρία από κάποιο άλλο πουλί;
Γιατί αν εσύ δεν έχεις.. και δεν υπάρχει κοντινή βοήθεια... μια τέτοια αγορά θα έβαζε σε κίνδυνο τη ζωή του μικρού.
εχω ενα φιλο που μπορει να μεβοηθισει με το μωρο

Να προσθεσω οτι αγριο σενεγαλης ειναι πολυ δυστροπο πουλι, δεν το προτινω σε καμια περιπτωση. Δες και προς meyers μερια αν σου αρεσουν.
ειδα σε ενα θεμα που το ειχες ξαναπει και τα εψαξα αλλα τα meyer's κανουν 500 ευρω!
 
εχω ενα φιλο που μπορει να μεβοηθισει με το μωρο
Δεν έχεις κανέναν λόγο, δηλαδή όφελος από το να μπεις σ' αυτήν την διαδικασία.
Απλά θα ταλαιπωρηθείς και ίσως μεταδόσεις κάποιο μικρόβιο ή μύκητα στον νεοσσό, που μπορεί να το βρεις μπροστά σου και χρόνια αργότερα και να αναζητάς το ανεξήγητο μιας ασθένειας.
 
να προτιμισω ενα 1,5-2 μηνων;
εχεται να προτινεται ενα παπαγαλο ιδανικο για αρχαριο;
 
Εκτροφέας που πουλά μη απογαλακτισμένα πουλιά δεν είναι σωστός εκτροφέας... Μη ξεκινάς λάθος 😉
Είναι κρίμα και για το πουλάκι αλλά και για σένα... Όταν διαβάσεις και γνωρίσεις πως να το διαχειρίζεσαι-συμπεριφέρεσαι τότε θα καταφέρεις να δεθεί μαζί σου χωρίς ν΄αντιμετωπίσει τους κινδύνους του ταΐσματος (που δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο από ποιον άνθρωπο θα πραγματοποιηθεί).
 
να προτιμισω ενα 1,5-2 μηνων;
εχεται να προτινεται ενα παπαγαλο ιδανικο για αρχαριο;
Να προτιμήσεις απογαλακτισμένο ήμερο πουλί.
Να έχει αρχίσει να τρώει σπόρους μόνο του.
Αν σκέφτεσαι και άλλο είδος, να πάρεις cockatiel, είναι εκπαιδεύσιμα, πολύ χαριτωμένα, με μαλακό όμορφο χαρακτήρα και αρκετά οικονομικά. Και έχουν και ένα μέγεθος γιατί καθώς αντιλαμβάνομαι δεν θέλεις πολύ μικρό πουλάκι.
 
Να προτιμήσεις απογαλακτισμένο ήμερο πουλί.
Να έχει αρχίσει να τρώει σπόρους μόνο του.
Αν σκέφτεσαι και άλλο είδος, να πάρεις cockatiel, είναι εκπαιδεύσιμα, πολύ χαριτωμένα, με μαλακό όμορφο χαρακτήρα και αρκετά οικονομικά. Και έχουν και ένα μέγεθος γιατί καθώς αντιλαμβάνομαι δεν θέλεις πολύ μικρό πουλάκι.
μπορω να παρω ενα απογαλακτισμενο σενεγαλης και να το ημερευσω;
 
μπορω να παρω ενα απογαλακτισμενο σενεγαλης και να το ημερευσω;
Ήμερο θα το πάρεις. Φυσικά θα συνεχίσεις να ασχολείσαι κι εσύ γιατί αν παραμεληθεί είναι εύκολο να μετατραπεί σε άγριο.
 
Ήμερο θα το πάρεις. Φυσικά θα συνεχίσεις να ασχολείσαι κι εσύ γιατί αν παραμεληθεί είναι εύκολο να μετατραπεί σε άγριο.
εγω εχω μιση μερα σιγουρα χρονο να ασχολουμε μαζι του
 
μπορω να παρω ενα απογαλακτισμενο σενεγαλης και να το ημερευσω;
Ταϊσμένο στο χέρι και απογαλακτισμένο να πάρεις, που θα είναι ήμερο και δεν θα κινδυνεύει η ζωή του...
 
ειδα σε ενα θεμα που το ειχες ξαναπει και τα εψαξα αλλα τα meyer's κανουν 500 ευρω!

Σενεγαλης και Meyers πρεπει να ειναι κανονικα στο ίδιο ευρος τιμων. Ισως επειδη στην ελλαδα ειναι καπως πιο συνηθισμενο ειδος το Senegal να κανει λιγο πιο κατω αλλα οχι πολυ πιο κατω απο την τιμη που αναφερεις.
Εγω ειχα παρει το δικο μου 400 (ή 450) ευρώ: το πουλάκι ήταν ήμερο ταϊσμένο στο χερι, ειχε δακτυλίδι, δεν ηταν σεξαρισμένο, ο εμπορος μου εδωσε επίσης απόδειξη η οποία μάλιστα αναγραφει τον αριθμο δακτυλιδιού και το ειδος του παπαγάλου, να αναφέρω ότι με αυτην την απόδειξη έβγαλα και πιστοποιητικό CITES για το πουλάκι. Δυστυχώς επειδή ειναι πιο συνηθισμένο ειδος τα Σενεγάλης αυτο ισως να σημαινει και οτι υπαρχουν και ερασιτέχνες που πουλανε πουλια πολυ χαμηλα σε τιμες, εγω χωρις να τους ξερω προσωπικά δεν θα πηγαινα να αγορασω απο αυτους. Προσοχή γιατι δεν υπαρχουν ευκαιριες εκει εξω. Και δεν χρειάζονται βιασύνες αστο να κατασταλάξει μεσα σου.
 
Σενεγαλης και Meyers πρεπει να ειναι κανονικα στο ίδιο ευρος τιμων. Ισως επειδη στην ελλαδα ειναι καπως πιο συνηθισμενο ειδος το Senegal να κανει λιγο πιο κατω αλλα οχι πολυ πιο κατω απο την τιμη που αναφερεις.
Εγω ειχα παρει το δικο μου 400 (ή 450) ευρώ: το πουλάκι ήταν ήμερο ταϊσμένο στο χερι, ειχε δακτυλίδι, δεν ηταν σεξαρισμένο, ο εμπορος μου εδωσε επίσης απόδειξη η οποία μάλιστα αναγραφει τον αριθμο δακτυλιδιού και το ειδος του παπαγάλου, να αναφέρω ότι με αυτην την απόδειξη έβγαλα και πιστοποιητικό CITES για το πουλάκι. Δυστυχώς επειδή ειναι πιο συνηθισμένο ειδος τα Σενεγάλης αυτο ισως να σημαινει και οτι υπαρχουν και ερασιτέχνες που πουλανε πουλια πολυ χαμηλα σε τιμες, εγω χωρις να τους ξερω προσωπικά δεν θα πηγαινα να αγορασω απο αυτους. Προσοχή γιατι δεν υπαρχουν ευκαιριες εκει εξω. Και δεν χρειάζονται βιασύνες αστο να κατασταλάξει μεσα σου.
αν τον παρω απο εκτροφειο μπορω να βρω ενα σενεγαλης απογαλακτισμενο ηρεμο και ταισμενο στο χερι;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top