Γενικά Pet shop σε κακό χάλι, τι με συμβουλεύετε να κάνω;

τζωρτζινα τα εβαλα ειδη σε καραντινακαι περιμενω το βραδυ το γιατρο, γιατι το ενα φουκαριαρικο... Ανασαινει πολυ γρηγορα και δεν ανοιγει τα ματια.
Τουλαχιστον εγω θα προσπαθησω,θα κανω οτι μπορω... Οτι περναει απο το χερι μου
 
ενα τεραστιο μπραβο στην ερινα! Μπραβο σου λοιπον κι απο μενα! Αυτο που εκανες ηταν πιστευω πολυ καλο και για τα υπολοιπα ζωα που θα περασουν απο εκει και για τα πουλια που πηρες! Ευχομαι ολοψυχα τα πουλια αυτα να γινουν συντομα καλα.. Και αν ειναι δυνατον βεβαια μετα απο τοση ταλαιπωρια να σου δωσουν και πολλους απογονους! Οταν με το καλο μπορεσεις κατεβασε φωτογραφιες τους!
 
θα βαλω σιγουρα φωτο. Για να μου πειτε τη γνωμη σας.
με μια πρωτη ματια, το ενα υποφερει απο αναπνευστκα, σιγουρα μαλλον ακαρεα αλλα δεν μπορω να το δω τωρα θα μου μινει στα χερια. Εχει και κλειστα ματακια με το ζορι τα ανοιγει... Το αλλο εχει ποδαγρα σε προχωρημενη μορφηκαι ο αρσενικος καθεται στο κλαρακι φουντωμενος, χανει και φτερακια. Ειναι 2 θηλυκα και 1 αρσενικο,το ενα θηλυκο εχει και δακτυλιδι, ασημι αλλα δεν μπορω να το διαβασω. Θα δουμε πως θα παει...☹
 
Ενα μεγάλο μπράβο κι από μένα Ερινάκι για το θάρρος που επέδειξες.. Δεν δίστασες στιγμή κι αυτό αποκαλύπτει και την αγάπη σου για τα ζώα. Μακάρι περισσότεροι να έδειχναν την ίδια αγάπη..
Για τα καναρινάκια τώρα εύχομαι το καλύτερο, ελπίζω να τα καταφέρουν.
 
Ερίνα μου εγώ θα σε συγχαρώ αλλά θα συμφωνήσω με τον Στάυρο. Και εγώ στο παρελθόν έχω αγοράσει πουλιά που ήταν σε κακό χάλι αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι λάθος.
Για εμάς όλους το να πάμε να αγοράσουμε ένα πουλί άρρωστο για νατο σώσουμε είναι σωστό αλλά για αυτούς ξέρεις τι είναι;ΧΡΗΜΑ.
Δυστυχώς οι περισσότεροι πετσοπάδες είναι έτσι. Πούλησα τρία άρρωστα σε μία χαζή(συγνώμη για την έκφραση αλλά έτσι σκεφτονται)και τώρα θα αγοράσω 9 άλλα πουλιά που θα τα πουλήσω σε μία άλλη χαζή. Επειδή για κανέναν πετσοπά δεν είμαι χαζός τους αποκλείω τελείως. Είχα κάποτε και εγώ μία παρόμοια εμπειρία(βέβαια εγώ δεν κρατήθηκα) αλλά παρόλο που ήρθε η αστυνομία και πήγαμε όλοι μαζί και βόλτα η κατάσταση η ίδια.
Αν επιτρέπετε που είναι αυτό το πετσοπ?Μήπως θησείο;
Πάντως και πάλι συγχαρητήρια.
 
Δυστυχως τα καταστηματα που ασχολουνται με πουλια αλλα και με ψαρια ειναι λιαν επιεικως απαραδεκτα.
 
Μπράβο Ερίνα, ελπίζω η ιδιοκτήτρια να κάνει μια νέα αρχή και να διατηρεί το πετ σοπ σε αξιοπρεπή κατάσταση.
 
πηγα και της ειπα καλημερα... Οι κλουβες γυαλιζαν παιδια, αυτη ειναι η ικανοποιηση μου... Τωρα οσο για τα πουλακια... Τους εβαλα tabernil σε σπρει. Για τις ψειρες. Τελικα το ενα υποφερει απο ακαρεα οπως σας ειχα πει... Ο γιατρος μου προτεινε ακαρισιν και πολυ προσοχη... Του καθαρισα τα ματακια με χαμομηλι και τελικα τα ανοιξε... Του εβαλα και μια λαμπα που εχω στο γραφειο μου για να ειναι και πιο ζεστο γιατι τρεμει. Ο γιατρος δεν εχει πολλες ελπιδες για αυτο το πουλακι... Του δινω και βιταμινες της befar τωρα που του κανω τη θεραπεια. Το αλλο ευτυχως εχει μονο ποδαγρακαι το αρσενικο και αυτο ακαρι αλλα οχι σε τοσο προχωρημενο σταδιο.Βεβαια τη θεραπεια με το ακαρισιν θα τη κανω και στα 3 γιατι τα ειχε ολα μαζι... Και ο θεος βοηθος🙄
προτεινετε κατι αλλο που θα με βοηθησει;
 
ευτυχως ολα πηγαν καλα με το πετ σοπ...
κατα τη γνωμη μου αυτα που σου ειπε ο γιατρος ειναι αρκετα.
καλη αναρρωση στα πουλακια!
 
Ερινάκι μπράβο για το κουράγιο σου και κρίμα που δεν ήμουν εγώ η πελάτισσα να κάνουμε διπλή φασαρία χεχε :D
Όπως φάνηκε, η γυναίκα αυτή είναι ακατάλληλη για να φροντίζει οποιοδήποτε ζωάκι και καλό θα ήταν να πουλάει μόνο αξεσουάρ και τέτοια (κι όχι μόνο αυτή αλλά όλα τα πετσοπ). Πάντως το ότι γυάλισε τις κλούβες της, αυτό είναι θετικό. Και αφού έχεις την δυνατότητα (και την προειδοποίησες κιόλας) να περνάς πού και πού, είμαι σίγουρη ότι θα συμμορφωθεί. Να'σαι καλά για την προσπάθειά σου και μακάρι να τα καταφέρουν και τα καναρινάκια, περιμένουμε νεότερα.
 
αχ ρε ερινα... Ελπιζω ολα να πανε καλα! Τουλαχιστον ανοιξε τα ματακια του... Μακαρι να τα καταφερουν!
 
Bravo Erina,kala ta kataferes.pane k anoigoun petshop ka8ara gia to kerdos xoris na agapan ta zoa paragmatika.sorry pou grafo greeklish alla eimai ektos elladas k sto pc pou xrisimopoio den boro na grapso ellinika.tis tin eferes kala stin kirioula!bravo k pali!poli tolmiro ek merous sou!
 
πηγα και της ειπα καλημερα... Οι κλουβες γυαλιζαν παιδια, αυτη ειναι η ικανοποιηση μου...

... Ο γιατρος μου προτεινε ακαρισιν και πολυ προσοχη...

... Ο γιατρος δεν εχει πολλες ελπιδες για αυτο το πουλακι...

προτεινετε κατι αλλο που θα με βοηθησει;
συγχαρητηρια κ απο μενα ερινα
για το θαρρος σου...

οσο δεν μιλαει κανεις, συνεχιζουν απροβληματιστοι τα αισχη τους!

ακομα
1000 μπραβο, που απευθυνθηκες σε γιατρο αμεσα!

αν κ εχοντας τα στον χωρο σου, κινδυνευει κ οτι αλλο πουλι εχεις κοντα.
προσοχη λοιπον... (!)

εμενα ο γιατρος, μου ειχε πει [σε καποια απ τις επισκεψεις μου ]
οτι η αποσταση ασφαλειας ειναι 800 μετρα... (!)
καταλαβαινεις το ρισκο ε;

μια που εχεις την αποψη του ειδικου ομως, πιστευω οτι ειναι αρκετη. 🙂
οι γνωμες οι δικες μας ειναι μαλλον αχρειαστες... Μια που αυτος εχει πληρη γνωση της καταστασης...

τελος να σου ευχηθω
να σου ζησουνε τα πουλακια :D
 
Back
Top