Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

@Sissy @Omorfoulis

Αύριο θα παμε τον Ερνέστο επισκεψούλα στον γιατρό και εφ' οσον πετύχω τη Δρ. Γκρέι θα την ρωτήσω την ίδια ή αλλιώς θα ρωτήσω κάποιον άλλον από το κέντρο (είναι Σάββατο και δεν ξέρω αν θα είναι εκεί η Δρ. Γκρέι) τη διαφορά ξερών και φρέσκων κουτσουλιών και γιατί δε δέχονται κουτσουλιές για εξέταση από την επαρχία. Αν θέλετε κάτι άλλο ή δεν κατάλαβα καλά, πείτε μου
[automerge]1564730503[/automerge]
@Sissy μου αυτό για την τροφή το ειπα αφ' ενός γιατί το πουλάκι πρέπει επιτέλους να φάει τροφή της προκοπής και όχι σκουπίδια (όπως είμαι σίγουρος οτι το ταϊζει ο τύπος, φαίνεται άλλωστε το "ενδιαφέρον" του για τα πουλάκια) και αφ' ετέρου γιατί πιστεύω ότι ψυχολογικά θα του κάνει καλό να δοκιμάσει κάτι σε "αληθινό" φαγητό. Δεν θεωρώ ότι θα δυσκολευτεί να περάσει απ' τα "σκουπίδια" στα "γκουρμέ" εδέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Τη διαφορά ξερών και φρέσκων κουτσουλιών και γιατί δε δέχονται κουτσουλιές για εξέταση από την επαρχία. Αν θέλετε κάτι άλλο ή δεν κατάλαβα καλά, πείτε μου
Φρέσκων ή κάποιων ημερών (2-3) Διονύση, όχι ξηρών 🙂
 
Φρέσκων ή κάποιων ημερών (2-3) Διονύση, όχι ξηρών 🙂
Νομιζω δοθηκε μια εξηγηση, η μια εξεταση γινεται στο μικροσκοπιο και η αλλη με αντιδράσεις
 
Παιδιά.. Δεν άντεξα να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα.. Το πουλάκι είναι σπίτι μου! 😛
Τα μάζεψα πρωί πρωί και γύρισα Αθήνα.. Τα πράγματα μου είναι ακόμα στους σάκους.. έκανα ένα μπανάκι τα άλλα μου.. Καθάρισα το κλουβί και τα μετακόμισα στο δωμάτιο της μικρής. Έφερα στο σαλόνι το τραπεζάκι του μπαλκονιού.. Πήγα και το πήρα το πουλί.. Ο μόνος τρόπος που έχω βρει για να ανεβάσω βίντεο εδώ.. Είναι με το να τα ανεβάζω πρώτα στο YouTube και να τα μεταφέρω.. Περιμένω να ανέβει να το δείτε.. 🤩
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι τόσο καλό το κακόμοιρο.. Ούτε που την έχω ακούσει τη φονουλα του.. Το πήρε πολύ καλητερα απ' ότι ήλπιζα ποτέ.. κάθεται ήσυχα ήσυχα στο ξύλο του τώρα και τρώει. Έχει πιάσει ένα φιστίκι αράπικο με το ποδαράκι του και τρώει το καλό μου.. Το κλουβί που το είχε δεν μου το έδινε με τίποτα εντομεταξη.. αναγκάστηκα και το πήρα με το άλλο που μου έδινε.. Το οποίο και μου είπε πως μου το χαρίζει τελικά.. Από το πουλάκι δεν μου κόψε ούτε ευρώ.. Του δωσα 80..χαλάλι του όμως! (Του πουλιού..)το έπιασε επιτόπου με ένα γάντι και το άλλαξε κλουβί.. Το πήρα και έφυγα.. Του είπα να μου δώσει και ένα σακουλάκι τροφή που έτρωγε.. Τώρα από αυτή τρώει.. Δεν έχω προλάβει να ψωνίσω ακόμα.. Θα πάω όμως το απογευματάκι.. Ούτε φωτό βρίσκω άκρη να ανεβάσω τώρα.. Αν και στο δρόμο που ερχομασταν είχε λαχανιασει το κακόμοιρο.. Δεν έχει πιει ακόμα νεράκι.. Φοβήθηκε αρκετά όταν του έβαλα νερό και φαγητό.. Οπότε τράβηξα το βίντεο και το άφησα να ηρεμήσει.. Πριν μου είχε συνέχεια γυρισμένη τη πλάτη.. Τώρα κάθεται και με κοιτάει η ψυχούλα μου.. 😊
[automerge]1564836383[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δεν είναι και πολύ καλό το βίντεο.. Δεν ήθελα να το στρεσαρω παραπάνω.. ήθελα απλά να έχετε μια εικόνα.. Πιο πολύ αυτό. Που σας είχα πει για το λαιμακο του από κάτω που είναι σχεδόν γυμνό.. Το κλουβί παρεπιπτόντως είναι αρκετά άνετο απλά είναι μες τη σκούρα.. Και αυτό όμως θα τακτοποιηθεί σύντομα.. Δεν το πιστεύω ακόμα πως το έχω στο σαλόνι μου.. Τώρα που το είδα καλητερα.. Δεν μου φαίνεται να είναι αρκετά μεγάλο σε ηλικία..
Παιδιά να ξέρετε πως με έχετε βοηθήσει ήδη πάρα πολύ.. Και εμένα και το πουλάκι.. Πάω να κάνω καμιά δουλειά και να ξεκουραστώ λίγο..
Θα σας ενημερώνω φυσικά για ότι νεότερο.. Μήπως να του έβαζα ένα σεντονακι στη γωνία στο κλουβί; . Για να αισθάνεται ίσως περισσότερο ασφάλεια.. Κάνει πολύ ζέστη όμως αυτή τη στιγμή μέσα στο σπίτι..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ομορφουλις ειναι, κοιταει σαν χαμενος κ λεει που βρίσκομαι; Πολλές τροφές δεν θα τις εχει δει ποτε στην ζωουλα του! Δωστου κ λιγο ροδάκινο δροσερο, λιγο καρπουζακι η πεπόνι!
 
Ααα καλά.. Μόλις πρόσεξα πως το πουλάκι έχει βραχιολακι στο ποδαράκι του..η στραβομαρα μου πια.. Αλλο πράγμα.. μεταλλικά νομίζω είναι.. Περιττά να σας πω πως δεν βλέπω καν αν γράφει κάτι πάνω..rsz_img_20190803_165612.webp
Αλήθεια.. Τα ποδαράκια του πως σας φαίνονται παιδιά;...
Το στήθος του;
[automerge]1564841165[/automerge]
rsz_img_20190803_165621.webp
[automerge]1564841306[/automerge]
Έχω και κουτσουλια..rsz_img_20190803_154915.webp
 
@Kristy74, Αχ μωρέ Χριστίνα πολλά μπράβο σου 👍💞φαίνονται ταλαιπωρημενα τα ματάκια του... Άντε θα τα δούμε να λάμπουν μαζί σου 😊 οι παπαγάλοι μου φαίνονται πως χαμογουν κάποιες φορές σε αυτόν μου φαίνεται μια απορία αλλά κ χαρά 😍 να είσαι καλά... Οτιδήποτε χρειαστείς είμαι εδώ να το ξέρεις. 😊
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπράβο βρε Χριστίνα! Καλορίζικο, να το χαίρεσαι! Πολύ όμορφο το χρώμα του!

Νομιζω δοθηκε μια εξηγηση, η μια εξεταση γινεται στο μικροσκοπιο και η αλλη με αντιδράσεις
.στο μικροσκόπιο φαίνονται συγκεκριμένα στοιχεία, στον εργαστηριακό έλεγχο γίνονται αντιδράσεις-καλλιέργειες κτλ οπότε αποδεικνύονται στοιχεία που δεν θα μπορούσαν να φανούν αλλιώς

Η αποκλιση μπορει να προκυπτει απο το γεγονος οτι μιλαμε για ενα διαγνωστικο κεντρο σε συγκριση με ενα ιατρειο.
Θεωρω οτι εξοπλισμος και μεθοδοι διαφερουν.

Τάκη αφού μπορούμε να έχουμε την απάντηση γιατρού, γιατί να δεχθώ μια υποθετική απάντηση, λογική μεν αλλά όχι από κάποιον ειδικό;
Εγώ πχ που την έχω επισκεφθεί 2-3 φορές (και μας έκανε εξετάσεις), δεν γνωρίζω αν κάνει μικροσκοπικές και μόνο εξετάσεις ή όχι, αφού πρόκειται για μικροβιολόγο-κτηνίατρο (σε συστεγαζόμενο ιατρείο με τον σύζυγο της, εξίσου κτηνίατρο)... Κανείς μας δεν έχει να ''χάσει'' κάτι.
 
Ψυχούλα όμορφη (και η δική σου ακόμη πιο όμορφη!). Να το χαίρεσαι!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Ζωή μου.. Να είναι πάντα καλά τα πουλάκια μας όλα..
Χτες το απόγευμα μου έδωσε και το κλουβακι ο Ιάσονας..σήμερα.. αύριο το πολύ δηλαδή θα μετακομίσουμε κιόλας..🙂

Δωστου κ λιγο ροδάκινο δροσερο, λιγο καρπουζακι η πεπόνι!
Δεν έχω τίποτα στο σπίτι μου.. Θα πάω λαϊκή όμως αύριο πρωί.. Οπότε θα τους πάρω απ' όλα..λέω να του βράσω και κανένα αυγουλακι.rsz_img_20190803_172512.jpg.. Δοκιμασαμε λίγο κεχρακι όμως παρόλο αυτά..
Όλα θα τα δοκιμάσουμε σιγά σιγά..🙂
Πήγα χτες να του πάρω και τροφή εντομεταξη.. Πήγα στο pet4you..όπου και συνειδητοποίησα πως δεν ήξερα ποια να πάρω.. Ο υπάλληλος.. Αφού ρώτησε κάποιον άλλον.. Μου είπε να πάρω για μεσαίους παπαγάλους.. Το μείγμα όμως που τρώει το πουλάκι είδα πως μοιάζει με το μείγμα για τους μεγάλους παπαγάλους που έχουν.. Οπότε πήρα μια της prestige για μεγάλους παπαγάλους.. Από τις άλλες έχω μπόλικες έτσι κι αλλιώς..συνήθως παίρνω 2-3 μάρκες και τα ανακατευω..
Τους μουλιαζω και μετά τους βράζω και αυτό το μείγμα που ξετρελαίνονται..rsz_img_20190803_141602.jpg
Μ αυτό τους φτιάχνω και φυτρες μια στο τόσο..
Από πελλετς έχω αυτό..rsz_img_20190803_141823.jpg.. Θα το δοκιμάσουμε κάποια στιγμή..
.. Τι άλλο;
Τα σουπιοκοκαλα που είχαν ήταν τα πολύ μικρά.. Οπότε θα του πάρω τη Δευτέρα.. Δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή του.. Από λιχουδιές δεν ξέρω τι μπορεί να του αρέσει.. Κάπου διάβασα για καρύδια; Να του πάρω;
 
Ψαχνοντας βρηκα ειδικη τροφη και για Ασιατικους, την παρήγγειλα στο birdmarket και τωρα εχει πλεον στοκ! Μου ειπε οτι με τοσες τροφες δεν την ειχε στα υποψιν
PhotoPictureResizer_190804_094338245_crop_1960x3195.jpg

6.90 τα 2 κιλά
[automerge]1564901210[/automerge]
Τα πελλετ ειναι δυσκολη περιπτωση, ειχα παρει 4 κιλα και πηγαν για πεταμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικο! Το κλουβί δεν είναι άσχημο και οι τροφές που του πήρες είναι μια χαρά. Το πουλάκι μαδάει τα φτερά του εμφανώς στο λαιμό και στο στήθος. Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές, δώστου χρόνο και θα καταλάβεις τι του φταίει. Για το φύλο δεν ορκίζομαι ότι είναι θηλυκό καθώς λείπει το φτέρωμα στο λαιμό όπου θα φαινόταν αν έχει δαχτυλίδι ή όχι.

Φρόντισε επίσης να κοιμάται καλά, 12 ώρες σε ήσυχο σκοτεινό δωμάτιο ακόμη και σκεπασμένο αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος ξεχωριστός χώρος.

Α! Τη φωνή θα την ακούσεις αργά ή γρήγορα. Όταν φέραμε το κοκατού σπίτι τις πρώτες 2 εβδομάδες δεν ακούστηκε κιχ, μετά για καναδυό εβδομάδες κόντευαν να σπάσουν τα τζάμια. 😬 Κι ύστερα ήρθε ευτυχώς στα συγκαλά της.
 
Η κουτσουλια σαν της δικιας μου ειναι
Δεν βλέπεις δηλαδή κάτι που να σε ανυσηχει θες να πεις Τάκη;
Ψαχνοντας βρηκα ειδικη τροφη και για Ασιατικους, την παρήγγειλα στο birdmarket και τωρα εχει πλεον στοκ! Μου ειπε οτι με τοσες τροφες δεν την ειχε στα υποψιν
View attachment 65793

6.90 τα 2 κιλά
[automerge]1564901210[/automerge]
Τα πελλετ ειναι δυσκολη περιπτωση, ειχα παρει 4 κιλα και πηγαν για πεταμα
Εγώ 3-4 μήνες τους τα δίνω.. Τα πελλετς λεω..στην αρχή τους τα έδινα έτσι.. Και τα έβρισκα παντού σκορπισμένα.. Μες τις ποτίστρες ιδίως.. Τώρα τους τα δίνω η αρκετά μουλιασμένα σε χλιαρό νεράκι η τα σπάω αρκετά με το γουδί και τα ανακατευω με τ αυγό τους.. Μόνο έτσι μπορεί και να τα φάνε..
Αυτή τη τροφή πήρα τελικά..rsz_img_20190804_143231.jpg
Καλό θα ήταν να αγοράσεις δύο πατήθρες στρογγυλές για να πατάει καλύτερα...
Να τον χαίρεσαι... 🙂
Σε ευχαριστώ πολύ Εύα..όλους σας ευχαριστώ παιδιά.. Κοίταξα για πατηθρες αλλά είχαν μόνο αυτό το ξύλο με το μέτρο που το κόβεις. Έχω κρατημένα κλαδιά ελιάς σε διάφορα μεγέθη ομως.. Το πρωί συναρμολογισα το κλουβί που μας έδωσε ο Ιάσονας.. Το απόγευμα θα κάτσω να δω πως θα το βολεψω και με πατηθρες.. Θα του απολυμανω και φλοιό ευκαλύπτου που έχω ..λέω να του φτιάξω κανένα απλό παιχνιδάκι με φλοιό και λίγα κλαδάκια μήπως αρχίσει και ασχολείται σιγά σιγά..
Κάθεται σαν μαρμαρωμένο το κακόμοιρο.. Με το που πλησιάζω το κλουβί όμως αρχίζει και χτυπιέται.. Μου έβαλε και φωνή το πρωί.. Αλλά με το που του μιλάω λίγο ψιλοηρεμει.. Νερό ακόμα δεν το έχω δει να πίνει. Ούτε ιδιαίτερα τροφή.. Τσιμπολογισε λίγο αυγουλακι με βότανα που του έβαλα το πρωί.. Του είχα βάλει όμως και ένα τσαμπί κεχρί.. Που αργότερα βρήκα μόνο το κλαδί.. Το είχε φάει.. 😊
 
Back
Top