Ασθένειες Ringneck 3 μηνών κάθεται σε μια γωνια του κλουβιού

Christos02

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2017
Μηνύματα
43
Πόλη
Λάρνακα
Σημερα αγορασα ενα ringneck 3 μηνων, οταν το ειδα στο σπιτι αυτου που μου το εδωσε ηταν πολυ δραστηριο ενω τωρα καθετε σε μια γωνια του κλουβιου και δεν κανει τιποτα, ουτε οταν το βαζω πανω μου!
Τι εχει και τι πρεπει να κανω;
 
Βασικά πρέπει να κάνεις υπομονή. Άσε το στο κλουβί του, και στη θέση που έχεις επιλέξει για αυτό. Φρόντισε η θέση να είναι ήσυχη. Επέτρεψέ του να εγκλιματιστεί στο νέο του περιβάλλον για τις επόμενες ημέρες. Πρέπει να έχει ησυχία, να κοιμάται με τη δύση και να ξυπνά με την ανατολή του ηλίου. Έπειτα, μόλις θα συνηθίσει, θα μπορέσεις να ξεκινήσεις την εξοικείωση μαζί του.
Με άλλα λόγια το πουλάκι είναι φοβισμένο.
Ερώτηση: τρώει από μόνο του ή χρειάζεται ταΐσματα και από εσένα;
 
Να σου ζήσει!
Άφησέ το λίγες μέρες ακόμα σε ηρεμία, διάλεξε ένα σωστό σημείο για το κλουβί του https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και γενικά επειδή είναι μωρό ακόμα, μην το κουράζεις ιδιαίτερα με πολλά παιχνίδια.
Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή στην καθαριότητα.
 
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ αλλα σημερα ο παπαγαλος ειναι καλυτερα, φαινετε πως προσατμοστικε στο περιβαλλον.
Χαίρομαι για αυτό, αλλά προσπάθησε να του δώσεις και άλλον χρόνο, και μια και η προσαρμογή ειναι σταδιακή, έτσι πρεπει να ειναι και η εξοικείωση μαζί μας.
 
Γεια σας ξανα ο παπαγαλος οσο παει καλυτερευει αλλα σημερα ολη μερα κλεει, καμια συμβουλη για το πως θα σταματισει;
 
σημερα ολη μερα κλεει
Είναι ταϊσμένος; Μήπως ασχολήθηκες λιγότερο από άλλες φορές ή άλλαξες κάτι στις ώρες διατροφής; Η σταθερή απαράλλακτη ρουτίνα ωραρίου είναι απαραίτητη. Διαφορετικά αναστατώνονται. Πάντως θέλει ενασχόληση μαζί του για να ηρεμήσει.
 
Είναι ταϊσμένος; Μήπως ασχολήθηκες λιγότερο από άλλες φορές ή άλλαξες κάτι στις ώρες διατροφής; Η σταθερή απαράλλακτη ρουτίνα ωραρίου είναι απαραίτητη. Διαφορετικά αναστατώνονται. Πάντως θέλει ενασχόληση μαζί του για να ηρεμήσει.
Σημερα εφαγε πιο αργα απο συνιθος μπορει να ειναι αυτο;
 
Σημερα εφαγε πιο αργα απο συνιθος μπορει να ειναι αυτο;
Ναι, θα μπορούσε να το αναστατώσει μια τέτοια αλλαγή. Πείνασε και ένιωσε ανασφάλεια. Να τηρείς όσο μπορείς το πρόγραμμα.
 
Θα αρχίσει σιγά-σιγά αλλά τώρα είναι και σε στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Σε κανονικό κλουβί το έχεις; Κάθεται στον πάτο; Του έχεις και κάτι μαλακό να ξεκουράζεται;
 
Θα αρχίσει σιγά-σιγά αλλά τώρα είναι και σε στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Σε κανονικό κλουβί το έχεις; Κάθεται στον πάτο; Του έχεις και κάτι μαλακό να ξεκουράζεται;
Το εχω σε ενα μικρο κλουβι
Ναι καθεται στον πατο
Του εχω ροκανιδια
 
Ωραία εκτός κρέμας από τροφή τι του δίνεις;
 
Ωραία εκτός κρέμας από τροφή τι του δίνεις;
του εχω κε τροφη αλλα ειναι αλεσμενα ξηρα φρουτα. ακομη χθες του εδωσα λιγο μηλο και οταν ειδα πως το τρωει του αφηνω κοματια μηλου στο κλουβι του. Δεν πρεπει να του δινω μηλο; Πρεπει να του δινω κατι αλλο
 
αφηνω κοματια μηλου στο κλουβι του.
Ναι βέβαια να του δίνεις μήλο αλλά θα τα αφήνεις για λίγο χρόνο στο κλουβί γιατί οξειδώνεται τάχιστα και χάνει τα ωφέλιμα συστατικά του.
Αν είναι τριών μηνών, να του δίνεις κεχρί μίλλετ σε τσαμπιά και ακόμα-ακόμα και ένα κουταλάκι από κανονικούς σπόρους. Πρέπει να αρχίσει να δοκιμάζει σιγά-σιγά να σπαέι σποράκια.
 
Θα το δοκιμασω αλλα οχι αμεσα γιατι θα πρεπει να αγορασω κανονικη τροφη(σπορους)
 
Back
Top