Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Ναι μας ειπε ο εκτροφεας οτι ειναι γραμμενος στον συλλογο! Αλλα οταν τον πηρα στον πτηνιατρο μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρο και σφικτο για τον παπαγαλο! Αλλα να το αφησω και οταν μεγαλωσει και φαινετε οτι ειναι πολυ μικρο και σφικτο θα το αφαιρεσω

Στα πρωτα ποστ του Μιχαλη εχουμε κ την γνωμη του πτηνιατρου 👍
 
Παιδες μιλησα με τον εκτροφεα που το αγορασα! Μου ειπε οτι ειναι 8mm το δαχτυλιδι. Μου ειπε οτι ειναι μια χαρα για τον αλεξανδρινο και τσαντιστηκε με τον πτηνιατρο που μου ειπε οτι ειναι μικρο και μου ειπε ουτε κατα δοιανια να το βγαλω
 
...Αν ο πτηνίατρος μου πρότεινε αναισθησία για να βγάλω το δαχτυλίδι από ένα πουλί. *δεν θα ξαναπήγαινα σ' αυτόν... Ποτέ!!

...Σοβαρά γιατρός πρότεινε αναισθησία για να βγει το δακτυλίδι; Πρώτη φορα το ακουω. Ξέρει οτι η αναισθησία είναι σοβαρότατη επέμβαση σε ενα πουλάκι και μπορεί να του στοιχίσει έως και τη ζωή του;
Πρόκειται για πολύ μωρό και ευτυχώς υπάρχει ακόμα περιθώριο-κενό ώστε να καταφέρει κάποιος να κόψει το δαχτυλίδι με ειδικό ψαλίδι...

...Eίναι οριακό είναι η γνώμη μου αλλά δεν επείγει να βγει άμεσα. Να το προσέχεις όμως γιατί *την ώρα που δεν θα στριφογυρίζει άνετα στο πόδι μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα.
Τοτε θα το βλεπω καθως μεγαλωνει. *Οταν δεν στριφογυριζει τοτε θα το κοψουμε!
Όταν χρειάστηκε να κοπεί το δαχτυλίδι του Μάριου (διότι πρήστηκε το ποδαράκι του), χρειάστηκε να ναρκωθεί, δεν υπήρχε κενό ώστε να μπει το ψαλίδι. Ο γιατρός ήταν υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσει τροχό.
Επιβάλλετο να υπάρχει πλήρης ακινησία γι΄αυτό το εγχείρημα, αναγκαστικά έπρεπε να ναρκωθεί...
Το θέμα είναι το πάχος που έχουν τα δαχτυλίδια παπαγάλων, πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν και ανάλογα ψαλίδια (πχ δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά των καναρινιών), σίγουρα θα πρέπει να είναι πιο χοντρά. Φαντάζομαι ο γιατρός ή όποιος το επιχειρήσει να έχει κάποια εμπειρία διότι υπάρχει ο κίνδυνος τραυματισμού, εξάρθρωσης κτλ
*όταν δεν θα στριφογυρίζει δεν θα υπάρχει κενό για την χρήση ψαλιδιού, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να γίνει νάρκωση (με την χρήση αερίου φαντάζομαι, που θεωρείται ''ακίνδυνο'' )
 
http://myparrots.gr/2012/10/11/parrot-leg-banding-rings/#ankor3
Μου εχει στειλει αυτο το λινκ, μου ειπε οτι οι alexandrinoi χρειαζονται 7.93mm και το δαχτυλιδι ειναι 8mm
Είναι το ίδιο με αυτό που σου έβαλα κι εγώ.
Αλλά στην τελική, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι να το κάνεις το δαχτυλίδι. Εφόσον σκοπεύεις να κρατήσεις το πουλί και να μην το πας σε διαγωνισμούς ας πούμε, το δαχτυλίδι είναι κάτι σαν ταυτότητα που μπορείς να την έχεις εκτός ποδιού. Βέβαια δεν γνωρίζω αν απαιτείται για ταξίδι στο εξωτερικό. Δες τη χρηστικότητά του σε κάθε περίπτωση, ζύγισε τα υπέρ και κατά και αποφάσισε ή να το αφήσεις ή αν το κόψεις, να το κάνεις όσο υπάρχει το περιθώριο αέρα που σου δίνει.
 
Αν ειναι στο μεγεθος που πρεπει δεν βλεπω τον λογο να το βγαλω. Δεν θα το παρω σε διαγωνισμους αλλα δεν βλεπω τον λογο να ταλαιπωρισω αδικα τον φιλο μας. Σιγουρα θα ειναι αχρειαστο αλλα και οχι τελειος αχρηστο
 
Αν ειναι στο μεγεθος που πρεπει δεν βλεπω τον λογο να το βγαλω.
Ούτε κι εγώ...
Από την αρχή αυτό γράφω.
Σιγουρα θα ειναι αχρειαστο αλλα και οχι τελειος αχρηστο
Το δαχτυλίδι περιλαμβάνει κόπους και θυσίες εκτροφέων να προστατέψουν τα πλάσματα που εκτρέφουν αλλά και τον εαυτό τους από κάθε είδους πουλιοπιάστη.
 
Αν ειναι στο μεγεθος που πρεπει δεν βλεπω τον λογο να το βγαλω. Δεν θα το παρω σε διαγωνισμους αλλα δεν βλεπω τον λογο να ταλαιπωρισω αδικα τον φιλο μας. Σιγουρα θα ειναι αχρειαστο αλλα και οχι τελειος αχρηστο
Μα γι΄αυτό το πολύ σοβαρό...αν γίνεται όλη η συζήτηση... Ποιος όμως έχει τις γνώσεις και είναι πραγματικά ικανός να το αποφασίσει αυτό; Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα κάποιον άλλο, κάποιον σίγουρα όμως σοβαρό εκτροφέα... Πάρε ένα τηλέφωνο, κάνε μια ερώτηση, κέρδος θα έχεις κι εσύ και (περισσότερο) το πουλάκι!
tropicalbirdfarm.gr (Ηλίας Τσιροζίδης- Αθήνα)
parrotdisevalley.gr (Κυριάκος Αργυρού-Ρόδος)
 
Σημερα οταν του εδωσα φραουλα δεν την εφαγε! Του εχω δωσει ξανα μπανανα και την εφαγε. Μην φανταστεις οτι εφαγε πολλη, λιγο κομματι! Αυγοτροφη δεν θα του δωσω τωρα διοτι δεν κανει κινηση να φαει απο μονος του
Καλύτερα που δεν έφαγε... Πρόκειται για ιδιαίτερα μικρό-μωρό πουλάκι

καλύτερα να του δίνεις μηλαράκι για αρχή (δεν ξέρω τον λόγο , αλλά όσο ακούω με μηλαράκι και μπρόκολο τα ξεκινάνε στα φρούτα-λαχανικά)
να το χαίρεσαι! Είναι πολύ γλυκό πουλάκι!
. Διότι η φράουλα πχ είναι το Νο 1 αλλεργιογόνο φρούτο 😉
 
Δεν αμφιβάλω για την επιστημονική κατάρτιση του γιατρού... αλλά για τις εξειδικευμένες γνώσεις που χρειάζονται τα δαχτυλίδια των πουλιών.

Κι ο τελευταίος οργανωμένος σε σύλλογο εκτροφέας γνωρίζει 100% τη διάμετρο των δαχτυλιών από τα πουλιά που εκτρέφει.
Καλησπερα στην ομαδα! Θελω να σας παρουσιασω τον νεο φιλο της οικογενειας μας τον smoothie. Ειναι ηλικιας 25 ημερινων.
Αλλά κατά τ΄άλλα πουλάει πουλιά 25 ημερών! ?😡...άστα να πάνε βρε Γιάννη misalouris
 
Αλλά κατά τ΄άλλα πουλάει πουλιά 25 ημερών! ?😡...άστα να πάνε βρε Γιάννη misalouris
Στην Κυπρο ετσι κανουν ολοι οι εκτροφεις και δυστιχως ολοι το κανουν και τα πουλανε μικρα. Εγω δεν το γνωριζα αλλα αν δεν το επερνα εγω καποιος αλλος θα το αγοραζε
 
αλλα αν δεν το επερνα εγω καποιος αλλος θα το αγοραζε
Θα μπορούσες εναλλακτικά να το "κλείσεις" και να το πάρεις αφού απογαλακτιστεί; Σε ρωτώ για την περίπτωση που θα θελήσεις να αγοράσεις και κάποιο άλλο πουλί
 
Στην Κυπρο ετσι κανουν ολοι οι εκτροφεις και δυστιχως ολοι το κανουν και τα πουλανε μικρα. Εγω δεν το γνωριζα αλλα αν δεν το επερνα εγω καποιος αλλος θα το αγοραζε

δε φταις εσυ, ειναι τακτικη που κανουν και στη κυπρο και σε ολο τον κοσμο με ολα τα ζωα, ειναι τακτικη που φερνουν πιο πολλα εσοδα στους εκτροφεις, κλλα και περισσοτερα προβληματα στους ανενημερωτους αγοραστες. Και εγω τον Αφρικανικο γκριζο ημερων τον πηρα
 
Μιχάλη, σε περίπτωση που σου έρθει η διάθεση, απέφυγε τα φιλάκια με το πουλί. Γενικά το λέω, διότι έχω ακούσει ότι κάμποσοι άνθρωποι ας πούμε φιλιούνται "στόμα με στόμα" με τους παπαγάλους τους, και φυσικά οι τελευταίοι κινδυνεύουν από ασθένειες, πόσο μάλλον το δικό σου σε μια τέτοια περίπτωση που είναι πολύ μικρό ακόμα.
Τα γράφω αυτά διότι το μικράκι είναι πραγματικά για φίλημα. :)
 
Back
Top