Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι θα το ταΐσεις τώρα είναι το θέμα; Σήμερα από κουτσουλιές πως είναι; Έχει φάει κάτι;
 
Ηλέκτρα σου έγραψα κάτι σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα και δεν ξέρω πόση σημασία έδωσες. Όσο ζητάει να ταιστεί σημαίνει ότι το χρειάζεται. Σημαίνει ότι θέλει κανονικό τάισμα με κρέμα για πουλιά. Σημαίνει ότι δεν νιώθει έτοιμο ακόμη να ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως στο θέμα της τροφής. Σημαίνει επίσης, ότι αν ζήτησες να το πάρεις πλήρως απογαλακτισμένο κακώς σου το έδωσε.

Υ. Γ Το να γλείφει λίγη νερουλή βρώμη απο το δάχτυλό σου δεν είναι τάισμα.
 
Χάλια είναι...
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-12-03.50.49.webp
    PicsArt_08-12-03.50.49.webp
    11,9 KB · Προβολές: 47
#Φοίβος επειδή ακριβώς άκουσα τα λόγια σου συνέχισα να το ταιζω με κρέμα.
Όμως εδώ δεν έχει κρέμα για νεοσους.
Δεν έχει τίποτα εδώ.

Να πω χίλια ευχαριστώ στην #littleponnyek που μου έστειλε με το ταχυδρομείο σήμερα καρβουνακι και κεχρι γιάτιμο εδώ που είμαι δεν έχει τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το θέμα είναι ότι και σε άλλο χωριό να πάω δεν ξέρω αν θα έχει κρέμα.
Θα ψάξω πετ σοπ στο ίντερνετ για τις περιοχές εδώ μήπως έχει κάπου.

Εγώ να δεις σε τι απόγνωση είμαι που τον βλεπω ότι έχει όρεξη να παίξει να φαει αλλά βλέπω έτσι την καρινα του...

Τώρα τρώει κεχρι.
 
Αφού έχει όρεξη, φτιάξε του μια πρόχειρη ξηρή αυγοτροφή με κουάκερ, φρυγανιά και 1 αυγό να φάει το πουλί. Μην βάζεις νερά και την λασπώσεις.
 
Δηλαδή να το φτιάξω σκέτο χωρίς καθόλου νερό;
Κι αν δεν το φάει;
Θα του το φτιάξω τώρα αυτό και θα το χωρίσω σε μερίδες για κατάψυξη και ελπίζω να βρω κρέμα.
Αν και φοβάμαι να τον ταισω κανονικά μην κάνω κάποιο λάθος.
Όμως αφού είναι το μόνο που μπορώ να κανω δεν έχω επιλογή.
 
Δηλαδή να το φτιάξω σκέτο χωρίς καθόλου νερό;
Κι αν δεν το φάει;
Έχει υγρασία το αυγό, χτύπα το στο μούλτι να δεις το αποτέλεσμα, δες και αν το τρώει και αν χρειαστεί βάζεις ένα τσικ νεράκι. Δεν χρειάζεται οι αυγοτροφές να είναι λασπωμένες, σαν τριμμένο κέϊκ να είναι.
 
Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Γιατί να μην θέλει τα σπορια του.
Είναι 75 ημερών σχεδόν.
Μπορεί να τα φαει γιατί του έχω δωσει λιοσπορο και τον έχει ανοίξει κανονικά.
Μόνος του όμως δεν πάει να φαει από αυτά.
Τώρα τρώει με όρεξη το κεχρι του πάντως και έπαιξε και με το παιχνιδάκι που μας.έστειλε η Ελένη (η μαμά του Πεπερ).

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχει καλό τέλος η ιστορία.
Πάντα ήμουν άτυχη όταν είχα τρυφερά πουλάκια όπως ήταν η Λουσι μου..
 
Να σου πω, άνθρωπο δεν έχεις στην Αθήνα να σου στείλει με κούριερ κρέμα νεοσσών;
Δεν του φτιάχνεις τώρα τάκα-τάκα ένα αυγό βραστό, αραιωμένο με σκέτο νερό να το κάνεις υδαρό να το δώσεις με σύριγγα να το πιάσει λίγο;
Ζυγαριά ακριβείας έχεις;
Τώρα δεν είναι ώρες για θλίψη αλλά για δράση να σώσεις το πουλί, μετά τα λέμε.
 
Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο ψυχραιμη από ότι πίστευα.
Είπα ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για το μικρο μου φίλο.
Ζυγαριά δεν έχω και ούτε κάποιον για να μου στείλει στην Αθήνα δυστυχώς.
Του έδωσα πριν λίγο κρέμα να φαει αλλά όχι με σύριγγα.
Θα του φτιαξω και την αυγοτροφη και βλέποντας και κάνοντας.
 
Το θέμα Ηλέκτρα μου είναι πόσο έφαγε. Ξέρεις πόσα ml έφαγε;
Μην το εγκαταλείπεις, τάϊσε με σκέτο νερουλό αυγό που σου είπα με την σύριγγα, ρώτησα εκτροφέα και μου το είπε, ρώτα και τον δικό σου.
Να φάει τουλάχιστον 15-20 ml.
Ας είναι και μεγαλύτερο, αφού ζητάει και δεν τρώει μόνο του, πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Δεν τον εγκαταλείπω εννοείται.
Τώρα του βράζω αυγουλακι αλλά δεν ξέρω αν θα φαει.
Πριν έφαγε γύρω στη μία σύριγγα και τώρα τρώει ένα τσαμπι κεχρι οπότε δεν ξέρω αν θα θέλει και αυγο με νερό.
Λες να το φάει;
Ο εκτροφεας μου είπε ότι φοβάται ότι είναι τροφικη δηλητηριαση..
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Πριν έφαγε γύρω στη μία σύριγγα
Πόσο 5 ml; Αν δεν έχει φάει από το πρωί, δεν είναι τίποτα αυτό. Πρέπει να φάει και άλλο.
Ο εκτροφεας μου είπε ότι φοβάται ότι είναι τροφικη δηλητηριαση..
Μπορεί, από τι όμως; Από τα σταφύλια;
Έκανε καθόλου κανονικές κουτσουλιές;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μου είπε ότι αποκλείεται να έγινε έτσι από πείνα γιατί έτρωγε κανονικά πριν μου τον δώσει και αν ήταν θα ήταν έτσι εδώ και μέρες.
Σε συνδυασμό ειδικά με τις κουτσουλιες είναι μάλλον δηλητηριαση από κάτι που έφαγε, κάποιο διακοσμητικο ή κάτι τέτοιο και από την στιγμή που έχει φανεί η καρινα σημαίνει ότι δεν έχει πολλές μέρες...
 
Ναι το έχω βάλει στο κλουβακι του αλλά δεν έχει φάει καθόλου μέχρι στιγμής.
 
Δεν του βάζεις μερικά πετραδάκια κοντά στο κεχρί που τρώει μπας και τα τσιμπολογήσει;
 
Back
Top