Γενικά Άσπορο ζευγάρι μοζαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια τελευταία ερώτηση.. Το ζευγάρι αυτό το έχεις 4-5 χρόνια... Και το κούρεψες φέτος; Γιατί αν είναι έτσι κάτι θα έφταιγε και για τις πρώτες χρονιές, που σαν πιο νέα σε ηλίκια θα έπρεπε να είναι και πιο duracel!

είναι η τρίτη χρονιά που το έχω, δεν έχω κουρέψει ποτέ κανένα από τα καναρίνια που περάσαν από τα χέρια μου
 
είναι η τρίτη χρονιά που το έχω,
Οκ νόμιζα το είχες παραπάνω... συγχωρέστε με (@Deukalion )..

δεν έχω κουρέψει ποτέ κανένα από τα καναρίνια που περάσαν από τα χέρια μου
το κούρεψα προφανώς λάθος και μετά εβγαλα τις φώτο
Τελικά το κούρεψες το αρσενικό ναι ή όχι βρε Βασίλη μου; Σε ένα μήνυμα λες άλλα σε άλλο άλλα...
Και επαναλαμβάνω αν το κούρεμα έγινε φέτος δε δικαιολογείς τις 2 πρώτες αποτυχημένες χρονιές για το ζευγάρι αυτό. Ίσως να φταίει και κάτι άλλο...
 
Βασίλη για να γίνει σωστά η "δουλειά" πρέπει να βοηθά και ο χώρος και η διαμόρφωσή του. Εγω μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει κάτω απο ποιες συνθήκες ζευγαρώνουν.
 
Οκ νόμιζα το είχες παραπάνω... συγχωρέστε με (@Deukalion )..



Τελικά το κούρεψες το αρσενικό ναι ή όχι βρε Βασίλη μου; Σε ένα μήνυμα λες άλλα σε άλλο άλλα...
Και επαναλαμβάνω αν το κούρεμα έγινε φέτος δε δικαιολογείς τις 2 πρώτες αποτυχημένες χρονιές για το ζευγάρι αυτό. Ίσως να φταίει και κάτι άλλο...

μεχρι χθες δεν ειχα κουρεψει ποτε κανενα σημερα το εκανα μετα απο την βοηθεια που ελαβα απο εδω και μετα εβγαλα τις φωτο, οι συνθηκες ζευγαροματος ειναι απλες και ερασιτεχνικες για ολα μου τα ζευγαρια παρολο αυτα σε ολα εχω επιτυχιες αυτα τα 4-5 χρονια εκτος απο τα μοζαικ που για 2 χρονια με γεμισαν ασπορα αυγα
 
εκτος απο τα μοζαικ που για 2 χρονια με γεμισαν ασπορα αυγα
Άρα ακόμα δεν έχουμε βρει τους λόγους... ίσως αν μας πεις το χώρο και τη διατροφή που τους παρέχεις να μας βοηθήσεις.

οι συνθηκες ζευγαροματος ειναι απλες και ερασιτεχνικες γ
Πιο συγκεκριμένα... Που έχεις τα ζευγάρια; Σε τι χώρο; Και οτι άλλο μπορεί να μας φανεί χρήσιμο. :)
 
Άρα ακόμα δεν έχουμε βρει τους λόγους... ίσως αν μας πεις το χώρο και τη διατροφή που τους παρέχεις να μας βοηθήσεις.


Πιο συγκεκριμένα... Που έχεις τα ζευγάρια; Σε τι χώρο; Και οτι άλλο μπορεί να μας φανεί χρήσιμο. :)

ο χορος ειναι σε μεγαλη βεραντα εξω δηλαδη αλλα σκεπασμένος και καλημενος από πάνω και τα πλάγια, χωρίς βροχή και αέρα και με χοντρό ναιλον απο την μπροστινή όψη

οσο για την τροφή ανα πουλί είναι : και μιλάω για ολα μου τα πουλια ε

1 κουταλια της σουπας καθε 2 μερες την κλασικη (κελαηδινη)
μισο αυγο μια φορα την εβδομαδα
μισο ξερο συκο καθε 20 μερες (εχω αρκετα)
πολυβιταμινη καθε 10 μερες στο νερο τους για μια μερα
μια φορα το μηνα κάτω απο τις φτερουγες τους μια σταγόνα για τις ψείρες

αυτά για ολο το χρονο και χωρις καμια αλλη προετιμασια
οπως είπα και πριν απολύτως ερασιτέχνης και όμως με επιτυχιες
 
Μου επιτρέπεις κάποια σχόλια έτσι; :)

ο χορος ειναι σε μεγαλη βεραντα εξω δηλαδη αλλα σκεπασμένος και καλημενος από πάνω και τα πλάγια, χωρίς βροχή και αέρα και με χοντρό ναιλον απο την μπροστινή όψη
Δεν βλέπω κάπου προστασία για τα αρπακτικά..

1 κουταλια της σουπας καθε 2 μερες την κλασικη (κελαηδινη)
Χύμα ή συσκευασμενη;

μισο αυγο μια φορα την εβδομαδα
αυτά για ολο το χρονο και χωρις καμια αλλη προετιμασια
Θεωρώ πως η διατροφή τους είναι ελλιπής. Με όλο το σεβασμό... Δεν μπορείς όλο το χρόνο να δίνεις την ίδια διατροφή γιατί πολύ απλά κάθε εποχή έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες.

Πιο συγκεκριμένα ο χρόνος για τα καναρίνια μας χωρίζεται ανά περιόδους.
  1. ΠΤΕΡΟΡΟΙΑ: η πιο δύσκολη και επίπονη περίοδος των καναρινιών μας. Είναι η περίοδος που αλλάζουν και ανανεώνουν όλο το φτέρωμά τους. Ξεκινάει από τέλη Αυγούστου συνήθως και διαρκεί για 2 μήνες περίπου. Αυτή την περίοδο έχουν ανάγκη από ιχνοστοιχεία και βιταμίνες, γι αυτό και πρέπει να δίνουμε λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα μέρα παρά μέρα. Κάνει και ζέστη οπότε δροσίζονται! Αυγοτροφή ή αυγό (πρωτεϊνούχες τροφές) δίνουμε 2-3 φορές την εβδομάδα. Κάποιο έξτρα σπόροι όπως κία, καμελίνα, κινόα να μπαίνουν σε ξεχωριστή αυγοθήκη κάνουν καλό. Τέλος, καθημερινό μπανάκι και άπλετο χώρο για να πετούν, τα βοηθούν να αλλάξουν πιο εύκολα και γρήγορα τα φτερά τους.
  2. ΧΕΙΜΩΝΑΣ (εποχή ξεχειμωνιάσματος που λέμε): όταν τελείωσει η πτερόροια είμαστε στα τέλη φθινοπώρου με αρχές χειμώνα. Αφού άλλαξαν, λοιπόν, τα φτερά τους δεν έχουν ανάγκη από τόσο πρωτεϊνούχες τροφές, οπότε αυγοτροφή ή αυγό δίνουμε λιγότερο συχνά - 1 φορά στις 10 μέρες είναι μια χαρά! Και επειδή έρχεται χειμώνας και πρέπει να το καταλάβουν και τα καναρίνια μας, δεν δίνουμε τόσο συχνά λαχανικά ή φρούτα, γιατί όπως και στη φύση δεν υπάρχει ποικίλη διατροφή το χειμώνα ούτε ανθισμένα φυτά και λαχανικά. Λιτή λοιπόν η διατροφή τους τώρα τον χειμώνα και μπορείς να προσθέτεις λιγότερο από μισό κουταλάκι καναβούρι σε κάθε ταΐστρα για το κρύο. Αυτό κάνε το μια φορά την εβδομάδα, όχι περισσότερο γιατί θα παχύνουν αρκετά!
  3. ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ: περνάει και ο χειμώνας και αρχίζει η μέρα να μεγαλώνει και η θερμοκρασία να ανεβαίνει. Σταδιακά λοιπόν από τέλη Φλεβάρη αρχίζουμε και δίνουμε συχνότερα αυγοτροφή ή αυγό μέχρι να δίνεις καθημερινά. Το ίδιο θα κάνεις και για τους έξτρα σπόρους και για τα λαχανικά και φρούτα. Σιγά σιγά δλδ κάνουμε τη διατροφή πιο πλούσια για να μοιάζει με την άνοιξη στην άγρια φύση που όλα βλασταίνουν και ανθίζουν! Από μια φορά την εβδομάδα αυγοτροφη ή αυγό φτάνουμε να δίνουμε κάθε μέρα. Αυτό είναι ουσιαστικά η διατροφική προετοιμασία! Άρα όπως καταλαβαίνεις για την τωρινή περίοδο το μισό αυγό 1 φορά την εβδομάδα δεν τα καλύπτει καθόλου πόσο μάλλον όταν θα έρθουν οι νεοσσοί που χρειάζονται πρωτεινη στο 22%! Έχεις δοκιμάσει ποτέ να δώσεις συσκευασμενη επώνυμο αυγοτροφη;
μισο ξερο συκο καθε 20 μερες (εχω αρκετα)
Ίσως να τους προσφερει κάτι, αν και επειδή είναι αποξηραμένο έχω τις αμφιβολίες μου... αλλά με τόση μεγάλη ποικιλία από λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα γιατί να δίνεις μόνο αποξηραμενο συκο; Διάβασε τις λίστες που σου επισημανα και θα εντυπωσιαστεις με το τι μπορούν να φάνε αυτα τα μικρά πλάσματακια!

μια φορα το μηνα κάτω απο τις φτερουγες τους μια σταγόνα για τις ψείρες
Αν βάζεις frontline για σκυλιά αυτό που κάνεις μπορεί να τα στείλει αδιαβαστα. Άσε που μια τέτοια τακτική ακολουθείται μόνο σε περίπτωση που έχεις προσβληθεί απ την κόκκινη ψειρα. Για πρόληψη θα σε συμβούλευα να πάρεις κάποιο ήπιο αντιπαρασιτικο και να ψεκαζεις καναρινια και εξοπλισμό μια φορά την μήνα τους ζεστός μήνες προληπτικα. Επισης το να τα πιάνεις τόσο συχνά για να βάλεις σταγόνα στις φτερουγες τους τα στρεσαρει αρκετά και χωρίς λόγο. Πόσο μάλλον την άνοιξη που θέλουν ηρεμία και ησυχία.

πολυβιταμινη καθε 10 μερες στο νερο τους για μια μερα
Δεν είμαι υπέρ των πολυβιταμινουχων σκευασματων γιατί πειράζουν το συκώτι. Και θεωρώ πως δίνεις πολύ συχνά για όλο το χρόνο. Κράτα το μόνο κατά την περίοδο αναπαραγωγής και άρχισε να δίνεις και άλλα πέρα από αυγό συκο και βιταμίνες στο νερό. Ξέρεις πόσα μπορείς να τους δώσεις και να τα βλέπεις να τα απολαμβάνουν; Μπρόκολο, κουνουπίδι, ζωχο, αντρακλα/γλυστριδα, μήλο, καλαμπόκι, και άλλα τόσα βότανα και χορταρικά! Εμένα αν δεν φάνε μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον μπρόκολο και κουνουπίδι δεν μπορούν!

Σκέψου τα όλα αυτά και ίσως αναθεωρησεις... :) και ελπίζω να μην παρεξηγηθεις τα λέω όλα φιλικά και για να σε βοηθήσω!
 
Μάλλον έχει γίνει καποια παρεξήγηση, δεν θελω να γίνω εκτροφέας, αυτά τα λίγα πουλιά που βγάζω κάθε χρονο από τα υπόλοιπα ζευγαρια μου μου φτανουν και μου περισσεύουν για μενα και καποια δικα μου ατομα,

Το ολο θεμα ξεκίνησε σαν ερώτηση για το πώς γίνετε να κανω σε όλα μου τα ζευγαρια ακριβως τα ιδια από διατροφη συνθήκες κτλ. Π και λιγο η πολύ να μου αποδίδουν κάθε χρονο εκτος από το συγκεκριμένο ζευγαρη που δυο χρονια δεν εχω δει ένα ενσπορο αυγο
 
Όχι... Δεν υπάρχει κάπου κάποια καταγραφή πως υπάρχει πόνος στην αλλαγή των φτερών... και ειδικά της ουράς.

Θα ήθελα με τη σειρα μου να αναρωτηθώ και να παρομοιάσω,
Δεν ειναι τα φτερα των πουλιών πάνω κάτω όπως οι τρίχες των μαλλιών μας;

Δηλαδή ενώ δεν υπάρχει πόνος να τα ψαλιδίσουμε υπάρχει ενας μικρός πόνος κατα την αφαίρεση απο τη ριζα.

Και ενώ το γράφω χωρίς να το ψάξω θεωρώ οτι πρέπει να ισχύει αφου ένα φτερό μπορεί να ματώσει οταν ξεριζωθεί, απότομα η απο λάθος μεν, αλλα στο μυαλό μου οταν κάτι μπορεί να ματώσει επιφέρει και πόνο.

Βέβαια αν ήμουν στη θέση του θεματογράφου και βλέποντας την ουρά της θυληκιάς και τις κακουχίας του κουρέματος του αρσενικού θα προχωρούσα στην αφαιρεση της ουράς αν όχι όλης αρκετής ώστε να πετύχω το σκοπό.
 
Θα ήθελα με τη σειρα μου να αναρωτηθώ και να παρομοιάσω,
Δεν ειναι τα φτερα των πουλιών πάνω κάτω όπως οι τρίχες των μαλλιών μας;
Δεν είναι.
Δεν γνωρίζουμε τους νευρώνες που καταλήγουν στην ουρά και συνεπώς αν υπάρχει πόνος και πόσο έντονος είναι.
Με υποθέσεις όπως καταλαβαίνουμε όλοι αποπροσανατολίζουμε το θέμα που στην τελική εμείς οι δυο συμφωνούμε...
Αν έπρεπε να αποφασίσω εγώ για άλλο αρσενικό ή περιποίηση της ουράς, όπως καταλαβαίνεις θα έβγαζα δυο τρία φτεράκια.
Βέβαια αν ήμουν στη θέση του θεματογράφου και βλέποντας την ουρά της θυληκιάς και τις κακουχίας του κουρέματος του αρσενικού θα προχωρούσα στην αφαιρεση της ουράς αν όχι όλης αρκετής ώστε να πετύχω το σκοπό.
 
Δεν υπάρχει κυκλοφορία αίματος στα πουπουλα ή στα φτερά στα ενήλικα πουλιά. Η παροχή έχει σταματήσει μετα την αποκατάστασή τους την περίοδο της αλλαγής. Μη ξεχνάμε οτι πολλές φορές τα ίδια τα πουλιά αφαιρούν κάποια φτερα απο την ουρά τους είτε σε καυγάδες, είτε στην προσπάθειά τους να φτιάξουν γρήγορα φωλιά (έλλειψη υλικού). Δεν μιλάμε για κάτι "τρομερό".
Το ολο θεμα ξεκίνησε σαν ερώτηση για το πώς γίνετε να κανω σε όλα μου τα ζευγαρια ακριβως τα ιδια από διατροφη συνθήκες κτλ. Π και λιγο η πολύ να μου αποδίδουν κάθε χρονο εκτος από το συγκεκριμένο ζευγαρη που δυο χρονια δεν εχω δει ένα ενσπορο αυγο
Βασίλη, τα πουλάκια αυτά είναι ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ. Δεν είναι σαν τα υπόλοιπα, κανάρια σου. Θέλουν ιδιαίτερη μεταχείριση απο όλες τις απόψεις. Πριν απ' όλα πρέπει να ξέρεις πιο μήνα είναι γεννημένα για να προσαρμόσεις την προετοιμασία τους (έμφαση στο αρσενικό) ώστε να συμπέσει η μέγιστη διατροφική ενίσχυση με την ίδια περίπου χρονική περίοδο,ώστε να έχεις την πρώτη επιτυχημένη γέννα. Μετά τα πράγματα θα είναι πολύ πιο απλά.
Υ. Γ Φυσικά μπορεί να τα κάνεις όλα τέλεια, αλλά και πάλι να μην έχεις θετική κατάλληξη. Τουλάχιστον τότε θα μπορείς να πείς οτι έχεις ένα ακατάλληλο αρσενικό.
 
μου ζητήθηκε να γράψω τι γράφει το δακτυλίδι κλειστού τύπου σας τα γράφω

Σε κάθετη μορφή (FOW)
Συνέχεια σε οριζόντια μορφή (FE30)
Συνέχεια σε κάθετη μορφή (14)
Και τέλος σε οριζόντια μορφή (Ε005)

Το χρώμα του είναι ασημί !
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πάντως έχει αγοραστη από μεγάλο ελληνικό pet
 
Δεν είναι.
Δεν γνωρίζουμε τους νευρώνες που καταλήγουν στην ουρά και συνεπώς αν υπάρχει πόνος και πόσο έντονος είναι.

Δεν υπάρχει κυκλοφορία αίματος στα πουπουλα ή στα φτερά στα ενήλικα πουλιά. Η παροχή έχει σταματήσει μετα την αποκατάστασή τους την περίοδο της αλλαγής. Μη ξεχνάμε οτι πολλές φορές τα ίδια τα πουλιά αφαιρούν κάποια φτερα απο την ουρά τους είτε σε καυγάδες, είτε στην προσπάθειά τους να φτιάξουν γρήγορα φωλιά (έλλειψη υλικού). Δεν μιλάμε για κάτι "τρομερό".

Οτι δεν υπάρχει παροχή αίματος το γνώριζα, εγω μίλησα για το σημείο επαφής με το δέρμα στο οποίο εχω δει λίγο αίμα σε κακοβγαλμενα φτερά και υπέθεσα οτι ίσως υπάρχει πόνος, ευχάριστω πολύ για τις διευκρινίσεις δεν βγαίνω αλλο οφ, καλημέρα!
 
πάντως έχει αγοραστη από μεγάλο ελληνικό pet
Μάλλον FOI (Ιταλία) είναι. Αν πληκτρολογήσεις στο RNA τον κωδικό του εκτροφέα FE30 , θα έχεις το όνομά του τον σύλλογο και την περιφέρεια.
 
Παιδια δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες αλλα μηπως το πουλακι ειναι του 2005;αριθμος 14; Τι Ε μπροστα συνηθως δεν παει με την χρονια;βεβαια να ζει 12 χρονια λιγο δυσκολο:/
 
Παιδια δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες αλλα μηπως το πουλακι ειναι του 2005;αριθμος 14; Τι Ε μπροστα συνηθως δεν παει με την χρονια;βεβαια να ζει 12 χρονια λιγο δυσκολο:/
Όχι Βασίλη δεν βάζουν μηδενικά πριν την χρονιά. Δηλ το 2005 θα ήταν 05.
 
Απλα απο FOI τα δαχτυλιδια του 2014 ειχαν χρωμα...
 
Back
Top