Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα σε όλους. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων, ώς τώρα δείχνουν ότι όλα είναι καθαρά ( ούτε μικρόβιο ούτε σαλμονέλα). Έχει μείνει μόνο η εξέταση για μύκητες η οποία θα βγεί την Δευτέρα. Αναμένουμε...
 
Eκεί είναι όλο το ''ζουμί'' ... Μπράβο σου πάντως Αχιλλέα. Λίγοι θα το έψαχναν τόσο ενδελεχώς.
Ευχόμαστε όλοι να βγουν όλες οι εξετάσεις καθαρές.
 
Να είσαι καλά βρε Νίκο. Τι να κάνω, το λυπάμαι που παιδεύεται. Ελπίζω τουλάχιστον να βρούμε τι έχει γιατί αν δεν έχει και μύκητες δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω ότι μπορεί να έχει.
 
Καλησπέρα σε όλους. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν μύκητα ασπέργιλλο (σπορότριχουμ.. κάπως έτσι). Ο κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να δώσω φάρμακο με μετρονιδαζόλη και με έστειλε στο κτηνιατρικό κέντρο στον Γέρακα. Εκεί ο ένας από τους κτηνιάτρους που με εξυπηρέτησε μου είπε ότι δεν υπάρχει κτηνιατρικό σκεύασμα με αυτή την ουσία και αφού μίλησε στον τηλ με τον κτηνίατρο από την Αγ. Παρασκευή ο οποίος και με έστειλε εκεί αποφάσισαν να μου δώσουν το chevi-col. Τώρα που επέστρεψα σπίτι και διάβασα στο ίντερνετ για τον ασπέργιλλο και για το chevi-col διαπίστωσα ότι το φάρμακο που μου έδωσαν είναι για τριχωμονάδες. Τους πήρα τηλ και μου μίλησε η άλλη κτηνίατρος (γιατί αυτός που με εξυπηρέτησε ήταν απασχολημένος) και αφού της εξήγησα μου είπε ότι όντως το φάρμακο είναι για τριχομονάδες και η ίδια πιστεύει ότι δεν θα βοηθήσει και αν θέλω να το επιστρέψω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα ώστε να πάρω ένα φάρμακο (από το φαρμακείο) που απευθύνεται σε ανθρώπους και να προσαρμόσω την δόση για το καναρίνι. Επειδή όμως δεν με εξυπηρέτησε η ίδια δεν μπορούσε να μου πεί ποιο φάρμακο και την δοσολογία αλλά να μιλήσω με τον κτηνίατρο που με έστειλε εκεί για να μου πεί τι να κάνω. Το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω αύριο για να επικοινωνήσω γιατί έκλεισαν και δεν είναι κανείς εκεί. Στο μεταξύ το καναρίνι σήμερα το πρωί έβγαλε μια κουτσουλιά κανονικό αίμα πηγμένο και όταν τους το ανέφερα μου είπαν ότι είναι από τον μύκητα ο οποίος έχει προχωρήσει και πιθανόν να έχει κάνει μικρά έλκη στα εσωτερικά όργανα του πουλιού αλλά το γεγονός ότι άντεξε τόσο καιρό είναι καλό. Επίσης έψαξα πολύ καλά στο στόμα του (κρατώντας το ανοιχτό με οδοντογλυφίδα) και δεν είδα ούτε βλέννα ούτε κάτι περίεργο και όταν το ανέφερα μου είπαν ότι πιθανόν να έχει μολύνει το γαστρεντερικό μόνο ή να είναι πολύ μέσα γιατί σε πολλά πουλιά φαίνεται δυστυχώς αφού πεθάνουν και τα ανοίξουν. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο πόστ.
 
Τώρα που επέστρεψα σπίτι και διάβασα στο ίντερνετ για τον ασπέργιλλο και για το chevi-col διαπίστωσα ότι το φάρμακο που μου έδωσαν είναι για τριχωμονάδες. Τους πήρα τηλ και μου μίλησε η άλλη κτηνίατρος (γιατί αυτός που με εξυπηρέτησε ήταν απασχολημένος) και αφού της εξήγησα μου είπε ότι όντως το φάρμακο είναι για τριχομονάδες και η ίδια πιστεύει ότι δεν θα βοηθήσει και αν θέλω να το επιστρέψω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα
Που ζούμε θεέ μου...

Το φάρμακο είναι αυτό Chevi-col + plus
Επίσης έψαξα πολύ καλά στο στόμα του (κρατώντας το ανοιχτό με οδοντογλυφίδα) και δεν είδα ούτε βλέννα ούτε κάτι περίεργο και όταν το ανέφερα μου είπαν ότι πιθανόν να έχει μολύνει το γαστρεντερικό μόνο ή να είναι πολύ μέσα γιατί σε πολλά πουλιά φαίνεται δυστυχώς αφού πεθάνουν και τα ανοίξουν
Αυτό που ψάχνεις είναι άσπρα στίγματα στο στόμα και στο λαιμό. Αν υπάρχουν μπορείς να τα δεις. Μετά από τόσον καιρό, αν υπήρχαν θα είχαν πάει και στα μάτια.

Εν πάση περιπτώσει, μόλις έχεις νεότερα Αχιλλέα ενημερωσε μας.
 
Ο λαιμός και το στόμα είναι πεντακάθαρα. Είδα φωτογραφίες από ασπεργίλωση στο στόμα και δεν έχουν καμία σχέση με το στόμα του καναρινιού μου. Το δικό μου είναι ροζ και καθόλου στίγματα ή βλέννα σαν πύον ή φλέμα. Είναι πεντακάθαρο. Το έψαξα καλά, μέχρι και φακό έβαλα για να δώ μέχρι μέσα.
 
στο στομα δινουν σημαδια οι μυκητες candida . Ο ασπεργιλλος ειναι μυκητας του αναπνευστικου κατα κυριο λογο, ο οποιος προχωρα και στα οργανα του γαστρεντερικου και κυριως στο συκωτι.Αν το πουλακι δεν εχει συμπτωματα δυσπνοιας και πρησμενο συκωτι, δυσκολα να εχει προχωρημενο ασπεργιλλο.Αν ομως πραγματικα υπαρχει (γιατι με προβληματιζει οτι σου δωσαν αλλα αντι αλλων φαρμακο (μηπως σε κοροιδευουν ) τοτε υπαρχει σημαντικη περιπτωση να ταιζεις στο πουλι σπορους μολυσμενους ή αυγοτροφη (εστω και παλιοτερα) απο αλευρα ή προιοντα αρτοποιας (οτι τελος παντων βαζει ή λεει οτι βαζει η καθε εταιρια) τα οποια δεν ηταν και τα πιο καλα προστατευμενα απο την υγρασια σαν πρωτη υλη. Το φαρμακο εκλογης για ασπεργιλλο, ειναι

η αμφοτερικινη Amphotericin B - Wikipedia, the free encyclopedia
που δεν υπαρχει στην ελλαδα.
Eναλλακτικα δινεται
η ιτρακοναζολη Γαληνός - Δραστική ουσία - Ιτρακοναζόλη

, με φαρμακα σε υγρη μορφη πανακριβα και σε καψουλα (σε φαρμακεια παντα) δυσκολα υπολογισιμη και αραιωσιμη σαν δοσολογια, εκτος αν ο πτηνιατρος ξερει να σου πει σχετικα. Υπαρχει και


η φλουκοναζολη Γαληνός - Δραστική ουσία - Φλουκοναζόλη


σαν ισχυρο αντιμυκητιασιακο, αλλα οχι τοσο δραστικη οσο οι αλλες δυο στον ασπεργιλλο. Το δενδρολιβανο εχει δραστικοτητα εναντιον του, ενω τις αφλατοξινες που παραγει, μπορει να απορροφησει σε σημαντικο βαθμο στο γαστρεντερικο (οχι στο συκωτι ή στους πνευμονες ) ο ζεολιθος

καλη δραση αν δεν εχει επεκταθει στο αναπνευστικο μπορεις να εχεις με σκευασματα που περιεχουν αιθεριο ελαιο ριγανης (orego stim και oregano bvp δυο που ξερω οτι κυκλοφορουν στην ελλαδα) ή μπορεις να φτιαξεις εσυ με χρηση βρωσιμης γλυκερινης και αιθεριου ελαιου ριγανης και προπολη απο εκχυλισμα μη αλκοολουχο

δες περισσοτερα εδω τοσο για ασπεργιλλωση οσο και για καντιντιαση

https://jk21birds.wordpress.com/2013/02/17/ασθένειες-των-πουλιών-οφειλόμενες-σε/

ελλειψει αναπνευστικων συμπτωματων, εμενα κατι δεν μου κολλαει...
 
Δύσπνοια δεν έχει, το παρακολουθούσα. Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι αρκετές φορές κάνει σαν να φτερνίζεται συνεχόμενα και ότι το πρήξιμο ξεκινάει πάνω από την βάση του δεξιού του ποδιού και απλώνεται. Τι να πώ, κουράστηκα και απογοητεύθηκα. Ευτυχώς οι κουτσουλιές του δεν μυρίζουν τόσο έντονα και έπαψαν να είναι κίτρινες. Όσο για την τροφή, νομίζω από εκεί ξεκίνησε το κακό που του έδινα χύμα τροφές μέχρι πρίν να το πάθει αυτό (δεν γνώριζα) αλλά από τον Νοέμβρη και εδώ του δίνω συσκευασμένες. Παρεπιπτόντως στον Γέρακα βρήκα τροφή αποστειρωμένη κατά την συσκευασία και σε καλή τιμή. Ελπίζω ο φιλαράκος μου να προλάβει να την καταναλώσει.

Επίσης κάποιες φορές η φωνή του βραχνιάζει
 
Mετρονιδαζόλη σαν κύρια δραστική ουσία, περιέχει το Flagyl που χρησιμοποιείται κυρίως για θεραπεία από τριχομονάδες, αλλά και λοιμώξεις από αναερόβια. Για ασπέργιλλο όμως, είναι αυτά που λέει ο Δημήτρης.
Πάρ'τους τηλέφωνο αύριο και αν είναι σίγουροι γι αυτό που σου είπαν, ζήτα το στα φαρμακεία.
 
Μίλησα με τον κτηνίατρο που του έκανε τις εξετάσεις και μου είπε ότι το chevi-col το έδωσε όχι γιατί βρήκε τριχομονάδες αλλά γιατί βρήκε κολπίτιδα επειδή δεν μπορεί να κάνει κουτσουλιές. Παράλληλα λέει όμως πρέπει να του δώσω itracon ή funcustatin για την ασπεργίλλωση (αλλά δεν ήξερε να μου πεί δοσολογία για καναρίνι (!) και multi-vitamin+ της chevita και να συνεχίσω το ultra levure. Ρώτησα να του δώσω όλα αυτά μαζί;(!) και μου λέει να δώσω πρώτα itracon ή funcustatin μαζί με ultra levure στο νερό για 6-7 μέρες και μετά multi-vitamin με chevi-col για 1 εβδομάδα. Ο άλλος κτηνίατρος, στον Γέρακα χθές (γιατί σήμερα δεν τον βρήκα) μου είχε πεί 10 μέρες chevi-col με multi-vitamin μαζί στο νερό, 5 μέρες διακοπή και ξανά 10 μέρες το ίδιο, αλλά αν δεν πίνει το φάρμακό με την βιταμίνη μαζί στο νερό να του δώσω μόνο το φάρμακο και στο τέλος της θεραπείας την βιταμίνη.😕 Το θέμα είναι τι κάνω εγώ τώρα;
 
Σκέφτηκα αφού οι εξετάσεις έδειξαν ασπεργύλλωση, αυτό τουλάχιστον είναι σίγουρο, να του κάνω θεραπεία για ασπεργύλλωση αλλά δεν ξέρω την δοσολογία του φαρμάκου. Να του δώσω και τις βιταμίνες; Και αν έχει κολπίτιδα; Να δώσω μετά το τέλος της θεραπείας για ασπέργυλλο και το φάρμακο για την κολπίτιδα; Βοηθήστε ρε παιδιά γιατί μέχρι να αποφασίσουν τι και πώς να μου δώσουν το βλέπω το πουλάκι...
 
Ξέχασα να σας πώ ότι όλες αυτές τις μέρες δεν έδινα τίποτα, μόνο σήμερα έβρασα δενδρολίβανο με χαμομήλι και του έβαλα στην μπανιέρα και στην ποτίστρα μόνο που στην ποτίστρα πρόσθεσα ultra levure. Δεν ξέρω αν έκανα καλά... σκέφτηκα ότι είναι αντιμυκητισιακά όπως μου είχατε πεί και μήπως βοηθήσουν.
 
Aχιλλέα, σου προτείνω να κάνεις το εξής..
Θα πάρεις είτε fungustatin (δραστική ουσία φλουκοναζόλη), είτε παραπλήσιο φάρμακο που θα βρεις στην παρακάτω λίστα :
druglist.gr - Ιδιότητες φαρμάκου: FUNGUSTATIN
Θα βάλεις στη μύτη μυτερού μαχαιριού (όχι να κάνεις βουναλάκι) λίγη από την ποσότητα της κάψουλας και θα το ρίχνεις στην ποτίστρα. Αφού σου είπε μαζί, βάζε το μαζί με ultra levure για μια βδομάδα.
Δεν είναι δυνατόν να υπολογιστεί σωστά δοσολογία όταν μιλάμε για ένα πουλάκι 20 περίπου γρ. Που πίνει περίπου 4ml νερού το καλοκαίρι και περίπου 2ml το χειμώνα -και το φάρμακο προορίζεται για ανθρώπους...Χορήγησε λοιπόν λίγη στο νερό, αν και θα ήταν πιο σίγουρο να γέμιζες από το διάλυμα μια σύριγγα ινσουλίνης (1ml)- είναι η μικρότερη σύριγγα- και να του το έδινες κατ'ευθείαν στο στόμα.
 
ειναι πολυ πιο αραιη η δοσολογια που πρεπει να δωσει...

Αχιλλεα πηγαινε και παρε συσκευασια fungustatine καποια απο αυτες. Την τριτη δεν θα την βρεις.η πρωτη ειναι ακριβοτερη γιατι εχει 7 καψουλες των 100 mg , αλλα συμφερει απο αυτη της 1 καψουλας των 150 mg αν θες να εχεις και για το μελλον. Θα σου ελεγα παντως να παρεις την μια καψουλα

Γαληνός - Εμπορική ονομασία - FUNGUSTATIN


θα διαλυσεις την μιση καψουλα μονο, σε ποσοτητα νερου που θα σου στειλω με πμ και να μην την δωσεις αλλου χωρις να με ρωτησεις, γιατι θα διαδοθει και θα αρχισουν ολοι να φορτωνουν τα πουλακια τους αδικα ακομα ενα φαρμακο, που δεν ειναι (οπως και τα περισσοτερα φαρμακα) εντελως αθωο. Θα κρατησεις το διαλυμα στο ψυγειο και θα το ανακατευεις με το μιξερ του φραπε καθε μερα. Θα δωσεις για 10 μερες ή οσο σου πει ο γιατρος σου


στο γιατρο να πεις οτι εχει υπολογιστει βασει του merckvetmanual για πουλι 22.5 γρ που πινει γυρω στα 4 ml νερου την ημερα και να σου δωσει το οκ

περιμενω να μου πεις πια συσκευασια αγορασες και θα σου στειλω μετα πμ
 
Δημήτρη... Να με συμπαθάς! αλλά εδώ δε λειτουργούμε με pm's σε θέματα που αφορούν πολλούς..
Αν έχεις τη δοσολογία και για να μην ψαχνόμαστε και κάνουμε διαιρέσεις, μπορείς να τη γράψεις δημόσια.
Δεν είναι κανείς τόσο αφελής που να δώσει ισχυρό φάρμακο στα πουλιά του, χωρίς να έχει διαπιστώσει εργαστηριακά και κατόπιν ιατρικής γνωμάτευσης, τη συγκεκριμένη ασθένεια, άρα και την ενδεδειγμένη αγωγή.
 
οταν πρωτοειχα δωσει καπου (σε 2-3 ατομα) δοσολογια για cosumix ωστε να πιανει και κοκκιδια, διαθοθηκε σε ελαχιστες μερες παντου. Το cosumix πια, αρκετοι το δινουν (κακως ) και ως προληψη... Στη σημερινη εκτροφικη πραγματικοτητα που δινουμε ακομα φαρμακα που απαγορευεται η χρηση τους σε πτηνα που τρωμε (για τα αλλα δεν ενδιαφερεται η ΕΕ ) οπως φουραζολιδονη ή συστηνουμε χρηση Baytril σε νεοσσους λιγων ημερων, δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα γινει σοβαρη χρηση απο ολους. Τον Αχιλλεα τον εμπιστευομαι γιατι εχει δειξει εμπρακτα οτι προσπαθει τα μεγιστα για το πουλακι του και δεν θα βαλει σε κινδυνο αλλα πουλια.Απο κει και περα, η δοσολογια αυτη εναι για ατομο που ο πτηνιατρος του, ειναι θετικος στη χρηση του φαρμακου, αλλα δεν ξερει δοσολογια.Αλλοι γιατροι ισως ξερουν.Αν πρεπει λοιπον να μαθευτει μια τετοια δοσολογια, ας γινει απο στομα γιατρου σε αλλη περιπτωση, που σιγουρα θα τυχει στο μελλον... Και υγρασια εχουν πολλα εκτροφεια και σκοταδι, αλλα και οτι ταιζουμε τα πουλια μας δεν ειναι και το καλυτερο παντα... σε προηγουμενο ποστ , ανεφερα τι μπορει να προκαλεσει ασπεργιλλο... αν λοιπον οσοι ενδιαφερονται για τα πουλια τους, πανε να κανουν εξετασεις μεσω γιατρου,θα μαθουν και την σωστη δοσολογια.
 
Δεν θέλω να ''διαπληκτιστούμε'' πάνω σε ένα ζήτημα ασθένειας, αλλά είναι τελείως εγωϊστικό να δίνεις πρωτύτερα νυστατίνη λες και είναι ασπιρίνη και τώρα να φοβάσαι μήπως μαθευτεί και διαδοθεί η δοσολογία της φλουκοναζόλης..λυπάμαι αλλά είτε δεν είμαστε γιατροί και δεν απαντάμε, είτε για να βοηθήσουμε -αν δε γίνεται αλλιώς, λέμε τη γνώμη μας ολοκληρωμένα.
*Μερικές μυκητιάσεις και ασθένειες, συμβαίνουν ανεξάρτητα από το αν προσέχουμε και δεν έχουμε υγρασία η σκοτάδι. Ούτε μπορεί κανείς να ξέρει αν οι σπόροι που δίνει, έχουν περισσότερο μυκητιακό φορτίο από το κανονικό..
**Το cosumix δεν διαδόθηκε μόνο από σένα...όποιος νομίζει ότι μόνον αυτός πρωτοπορεί προτείνοντας αντιβιώσεις, μάλλον χρειάζεται να αναθεωρήσει.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Αύριο πρωί πρωί θα πάω στο φαρμακείο και θα ζητήσω την 1 κάψουλα των 150mg. Αν δεν την βρώ θα πάρω την άλλη (7 των 100mg). Αν μπορείς Δημήτρη να μου γράψεις την δοσολογία για να του το δώσω το πρωί που πίνει αρκετό νερό. Και πάλι σας ευχαριστώ
 
Η Νυστατινη ειναι πολυ πιο ηπιοτερη απο την φλουκοναζολη και δεν ηταν δοσολογια που εβγαλα εγω, αλλα απο το πλεον εγκριτο ατομο και το γνωριζεις. Ειναι επισης φαρμακο που πολλα μελη σε φορουμ, εχουν δωσει δοσολογιες δημοσια που τους εχουν δωσει οι γιατροι τους. Δεν εδωσα εδω κατι καινουργιο...

Εκτος της νυστατινης, δεν εχω αναφερει δημοσια σε κανενα αλλο χωρο, ουτε εδω, δοσολογια υπολογισμενη απο ανθρωπινο φαρμακο

περι cosumix ... μεχρι την στιγμη που ανεφερα δοσολογια για κοκκιδια, ηταν γνωστο με τη δοσολογια για μικροβιο. Ειναι κτηνιατρικο σκευασμα και την εχει γραμμενη (για μικροβιο πανω του ). Οταν λεω " παντου " νομιζω ειναι εμφανες οτι δεν ειναι κυριολεξια. Δεν θα μπορουσα να το διαπιστωσω . Διαθοθηκε σε ατομα συγκεκριμενων διαδικτυακων χωρων. Στην πορεια (καλα ή κακα να ειναι το facebook ... ) ειτε απο δικο μου λαθος ειτε αλλων (δεν εχω κανενα προβλημα να μοιραστει η κτηση ενος " λαθους " ) επεκταθηκε πολυ περισσοτερο... Να αναφερω επισης οτι για την φλουκοναζολη σαν ουσια την εμαθα απο αλλο εκτροφεα και δεν ηταν δικια μου ιδεα και δεν διεκδικω καμμια πρωτοπορεια (που ετσι κι αλλιως δεν με απασχολει )


δεν θα αρνηθω επισης ποτε στο μελλον να δωσω τη δοσολογια αυτη, σε οποιονδηποτε πραγματικα την χρειαζεται και δεν ειναι εφικτο να εχει μια πραγματικα εγκριτη απο πτηνιατρο

ο διαχειριστης αυτου του χωρου (ο Σταυρος ) νομιζω εχει εκφρασει τη θεση του, οτι δεν συμπαθει το να δινονται συνταγες φαρμακων μεσα απο τα φορουμ . Ενας λογος παραπανω να μην κανω οτι λες, αν και ο βασικος ειναι αυτος που ειπα
 
Μην αρπάζεστε βρε μια παρέα είμαστε:) Το chevi-col ; Λέτε καλύτερα να τελειώσω την θεραπεία με το funcustatin και βλέπουμε έτσι; Μην το φορτώνω και φάρμακα..
 
Back
Top