Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το θεμα στα σημεια με το φτερωμα πως παει;
παραμενει χωρις πουπουλα

Aχιλλεα βγαλε μια φωτο τις κουτσουλιες του, διευκρινισε μου αν εδινες τελικα στο στομα ή στην ποτιστρα (το μεγιστο του αποτελεσματος το εχεις αν δινεις στο στομα) και αν στο νερο της ποτιστρας υπηρχε σταθερα και χαμομηλι
το ριγανοχαμομηλονερο δεν το σταματησα καθολου. Το φαρμακο τις πρωτες 6 μερες στο στομα, αλλα επειδη δεν ανοιγε το στομα και δεν ημουν σιγουρος αν περνει ολο το φαρμακο σωστα τις επομενες 4 μερες το εβαζα στην ποτιστρα.

φωτο απο κουτσουλιες θα ανεβασω αυριο γιατι το απογευμα καθαρισα το κλουβι και δεν εχει κουτσουλιες τωρα
 
Ανεβασα φωτο από τις κουτσουλιες

Λέω από αύριο να ξεκινήσω σκορδόνερο μήπως και δώ βελτίωση. Ούτως ή άλλως καλό κάνει έτσι δεν είναι;
 

Συνημμένα

  • DSC01853 (855 x 641).webp
    DSC01853 (855 x 641).webp
    22,1 KB · Προβολές: 90
  • DSC01854 (855 x 641).webp
    DSC01854 (855 x 641).webp
    15,6 KB · Προβολές: 86
  • DSC01853 (855 x 641).webp
    DSC01853 (855 x 641).webp
    22,1 KB · Προβολές: 80
  • DSC01854 (855 x 641).webp
    DSC01854 (855 x 641).webp
    15,6 KB · Προβολές: 83
Δεν ξέρω τι γνώμη έχει ο Δημήτρης που το παρακολουθεί το θέμα, καλό κάνει, κακό δεν κάνει. Εγώ θα του έδινα. Και φρέσκια ρίγανη θα του έδινα και δενδρολίβανο. Πάντως οι κουτσουλιές είναι αρκετά περίεργες.
 
καλο κανει το σκορδονερο και ειδικα για αυτο που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι υπαρχει (μυκητες candida ). Ομως θεωρω οτι πρεπει ειτε να παρει και αλλες μερες nystamycin , γιατι μαλλον οταν εδινε στο στομα δεν πηγαινε η σωστη ποσοτητα.Αυτη τη φορα δωσε 4 ml στα 100 νερου. Μπορεις να το διαλυεις σε χαμομηλονερο, δεν ξερω ομως αν επιτρεπεται σε σκορδονερο.Αν θες σταζε σκορδονερο μερικες σταγονες στα ρουθουνια και θα το απορροφα. Το ιδανικο θα ηταν να εδινες το φαρμακο στο στομα (αλλα να το λαμβανε σε σωστη ποσοτητα) αλλα αφου δεν γινεται, δωσε επιπλεον στο νερο

4 μερες και βλεπουμε
 
To χρώμα και το ακανόνιστο στις κουτσουλιές, αλλά και το ότι μυρίζουν, ''δείχνει'' ότι μπορεί να προέρχεται από μύκητες η από παράσιτα η από βακτήρια. Αν δεν το έπιασε το nystamycin , χρειάζεται στόχευση στα παράσιτα με άλλη αγωγή.
Το σκορδόνερο δεν θα κάνει τίποτα στη φάση που είναι το πουλί. Θα πρότεινα ενισχυτικό για το συκώτι.
 
πολυ dr.house ρε παιδι μου, εχω χασει τη μπαλα με τα διαβασματα..
 
Όσο πιο πολύ ασχολείσαι, τόσο θα χάνεις τη μπάλα. Γι αυτό το θέμα ''ασθένειες'' είναι πολύ λεπτό και αδύνατο να απαντηθεί από οποιονδήποτε εκτροφέα, όσο κι αν έχει πείρα.
Υπάρχουν περιπτώσεις που υποβάλλεις το νέο εκτροφέα στη διαδικασία να αγοράζει φάρμακα η να δίνει συμπληρώματα, χωρίς ποτέ να είσαι σίγουρος (εύχεσαι να είσαι τυχερός και από τις ενδείξεις να πέσεις μέσα στη ''διάγνωση'') αν θα το πιάσει η αγωγή.. Αν δεν το πιάσει και το πουλάκι χαθεί η χειροτερέψει (πράγμα συχνότατο), τότε είσαι και υπόλογος που προσπάθησες να βοηθήσεις...
Έχω κατά καιρούς ακούσει και πολλά εύσημα αλλά και πολλές επικρίσεις για συγκεκριμένα άτομα που προτείνουν αγωγές.
Πιθανώς να ακούγονται και για μένα, παρότι προσπαθώ να μην ''εκτίθεμαι''.

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα, η γνώμη η δική μου είναι να γίνει μικροβιολογιακός έλεγχος στις κουτσουλιές που να δείξει από τι ακριβώς πάσχει το πουλί.
Αλλά εδώ μπαίνει ένα άλλο ζήτημα. Άντε και προτείνω το εργαστήριο της Αγίας Παρασκευής.. Και άντε και βρίσκει άκρη.Με την επαρχία που δεν έχει τέτοιου είδους εργαστήρια, τι γίνεται;
 
για αυτο νικο λεγαμε οτι η Ελλαδα στερειται υποδομων. Και παντα πρεπει να κοιταμε και το κοστος. (προσωπικα δε ξερω ποσο στοιχιζει η αναλυση της κουτσουλιας, αμα ξερει καποιος ας μας πει).
οσον αφορα τις διαγνωσεις θα συμφωνησω 100% μαζι σου!
 
αν ο Αχιλλεας εχει αποφασισει να απευθυνθει ξανα σε πτηνιατρο ή αμεσα σε εργαστηριακο κεντρο, αν γινονται δεκτα δειγματα ανευ πτηνιατρου, ειναι η καλυτερη λυση. Η οποια παρεμβαση μου ξεκινησε και οχι τυχαια, απο τοτε που θεωρησε οτι δεν ηθελε να συνεχισει με αλλη επισκεψη σε πτηνιατρο

η αλοη https://jk21birds.wordpress.com/201...της-στα-πτηνά-aloe-vera-for-vet-use-in-birds/

ειναι μια πολυ καλη αντιμυκητισιακη ουσια και οχι μονο, αλλα σε υπαρχουσα λοιμωξη (ειμαι κατα 99 % σιγουρος οτι τουλαχιστον μυκητες υπαρχουν ) που και η νυστατινη δεν ειναι πολυ δραστικη, δεν εχω το θαρρος να προτεινω κατι που δεν κανει 3 και 5 ευρω . Η γνωμη μου ειναι να συνεχισει με νυστατινη (νυσταμισιν ) και αν δεν δει οριστικη βελτιωση (και δεν απευθυνθει σε ειδικο ) να κανει χρηση φλουκοναζολης που ειναι πιο δραστικη, αλλα και λιγοτερο ηπια στον οργανισμο απο οτι η νυστατινη (σχετικο φαρμακο fungustatine ή γεννοσημο του που ειναι σε καψουλα και θελει διαδικασια ετοιμασιας διαλυματος )

ανεξαρτητα απο τα πιο πανω, η χρηση αλοης θα βοηθησει και στο προβλημα δυσκοιλιοτητας που συχνα εχει παρατηρηθει στο πουλακι
 
Τώρα εγώ μπερδεύτηκα, να δώσω και νυσταμισιν και αλόη και σκορδόνερο; Πάντως του έβαλα στην μπανιέρα σκορδόνερο και το είδα ήπιε και πλύθηκε. Όσο για το εργαστήριο στην Αγ. Παρασκευή μπορώ να έχω διέυθυνση και τηλέφωνο ώστε να ρωτήσω και αν δέχονται κουτσουλιές για εξετάσεις αλλά και το κόστος; Και κάτι ακόμα, προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν σας. Ίσα ίσα εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθεια και το ενδιαφέρον όλων εσάς. Έχω βέβαια προκατάληψη για τους κτηνιάτρους και όχι χωρίς λόγο. Δεν μπορεί όλοι εσείς που είστε απλοί εκτροφείς, όπως λέτε, να δείχνετε περισσότερο ενδιαφέρον και αγάπη για να ενημερώνεστε συνεχώς και οι κτηνίατροι να κοιτάνε πώς θα μας τα αρπάξουν, χωρίς αποτέλεσμα στην ασθένεια των πουλιών. Για να μην αναφερθώ στο πόσο ασυνείδητα χορηγούν φάρμακα (έλα μωρέ είναι καναρίνι είναι, πώς κάνεις έτσι; Πιο πολύ σε συμφέρει να πάρεις άλλο παρά να πληρώσεις για να βρούμε τι έχει..) γιατί το άκουσα και αυτό, ενώ εσείς με φόβο απόδοσης ευθηνών και πιο ευσυνείδητα (που στο κάτω κάτω επιλογή μου είναι) να παρέχετε την βοήθειά σας.
 
Έχω βέβαια προκατάληψη για τους κτηνιάτρους και όχι χωρίς λόγο. Δεν μπορεί όλοι εσείς που είστε απλοί εκτροφείς, όπως λέτε, να δείχνετε περισσότερο ενδιαφέρον και αγάπη
Αχιλλέα, εμάς δεν μας ανάγκασε ο πατέρας μας να φροντίζουμε πουλιά. :)
Και κάτι ακόμα, προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν σας. Ίσα ίσα εκτιμώ πάρα πολύ την βοήθεια και το ενδιαφέρον όλων εσάς.
Παρόλα αυτά, προσωπικά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γνωματεύσεις από μακριά και να προτείνονται φάρμακα από μη γιατρούς. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο κενό στη χώρα μας όσον αφορά τη συγκεκριμένη επιστήμη, αλλά αυτό πιστεύω ότι δεν μας επιτρέπει να αναλαμβάνουμε αυθαίρετα την ευθύνη να υποκαταστήσουμε τους επιστήμονες που έχουν άγνοια.

Καταλαβαίνω επίσης ότι κανείς δεν θα κατηγορήσει κάποιον που προσφέρθηκε να βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ένα πουλάκι. Πιστεύω όμως ότι αν πλήρωναμε 30 € σε όποιον προσφερόταν να βοηθήσει, θα τον κατηγορούσαμε και αυτόν σε περίπτωση που έκανε λάθος.

Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν παει ένα πουλάκι σε κάποιον κτηνίατρο και αναλύοντας και εκφράζοντας του τους προβληματισμούς μας σχετικά με την υγεία του, μας είπε χαριτολογώντας, "εσύ ξέρεις περισσότερα από εμένα, τι να κάνω εγώ;" και μας έδωσε μια Αβιομισιν για να δικαιολογήσει το ρόλο του.

Το ότι το γεγονός αυτό μας έκανε κατά τη διάρκεια του χρόνου να βρίσκουμε τρόπους να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα των πουλιών μας με όλα τα λάθη μας, μας δίνει το δικαίωμα να ασχολούμαστε με τα προβλήματα υγείας των πουλιών των άλλων;

Σχεδόν εκτός θέματος το μήνυμα, αν και δεν θα ήταν καθόλου κακό να κάνουμε κάποια στιγμή αυτή τη συζήτηση σε ξεχωριστό θέμα.
 
Αχιλλέα, εμάς δεν μας ανάγκασε ο πατέρας μας να φροντίζουμε πουλιά. :)

Παρόλα αυτά, προσωπικά δεν συμφωνώ στο να γίνονται γνωματεύσεις από μακριά και να προτείνονται φάρμακα από μη γιατρούς. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο κενό στη χώρα μας όσον αφορά τη συγκεκριμένη επιστήμη, αλλά αυτό πιστεύω ότι δεν μας επιτρέπει να αναλαμβάνουμε αυθαίρετα την ευθύνη να υποκαταστήσουμε τους επιστήμονες που έχουν άγνοια.

Καταλαβαίνω επίσης ότι κανείς δεν θα κατηγορήσει κάποιον που προσφέρθηκε να βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ένα πουλάκι. Πιστεύω όμως ότι αν πλήρωναμε 30 € σε όποιον προσφερόταν να βοηθήσει, θα τον κατηγορούσαμε και αυτόν σε περίπτωση που έκανε λάθος.

Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν παει ένα πουλάκι σε κάποιον κτηνίατρο και αναλύοντας και εκφράζοντας του τους προβληματισμούς μας σχετικά με την υγεία του, μας είπε χαριτολογώντας, "εσύ ξέρεις περισσότερα από εμένα, τι να κάνω εγώ;" και μας έδωσε μια Αβιομισιν για να δικαιολογήσει το ρόλο του.

Το ότι το γεγονός αυτό μας έκανε κατά τη διάρκεια του χρόνου να βρίσκουμε τρόπους να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα των πουλιών μας με όλα τα λάθη μας, μας δίνει το δικαίωμα να ασχολούμαστε με τα προβλήματα υγείας των πουλιών των άλλων;

Σχεδόν εκτός θέματος το μήνυμα, αν και δεν θα ήταν καθόλου κακό να κάνουμε κάποια στιγμή αυτή τη συζήτηση σε ξεχωριστό θέμα.
Η διαφορά είναι ότι αυτός ο κάποιος που μας βοηθάει μέσω φόρουμ δεν δηλώνει κτηνίατρος. Το πρόβλημά μου δεν είναι τα 30 ή τα 40 ευρώ που πρέπει να δώσω (αν και σε κανέναν μας δεν περισσεύουν αυτή την εποχή) αλλά το γεγονός ότι δεν ανέχομαι να πληρώνω ανθρώπους που δηλώνουν κτηνίατροι και σε πολλά θέματα να είναι άσχετοι γιατί δεν ανέχομαι να προσβάλουν την νοημοσύνη μου και γιατί θα είναι άδικο για όσους κτηνίατρους δουλεύουν σωστά και με υπευθυνότητα. Προσωπικά, δυστυχώς, δεν έχω συναντήσει ακόμα κάποιον αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν.
 
Τώρα εγώ μπερδεύτηκα, να δώσω και νυσταμισιν και αλόη και σκορδόνερο; .

αν δινεις το νυσταμισιν στο στομα, τοτε βαλε και σκορδονερο στο νερο.Αν δινεις νυσταμισιν στο νερο, απλα αν θες δινε μερικες σταγονες σκορδονερο στο στομα. Μην βαζεις στο νερο
 
Τελειωσα χθες την θεραπεια (νισταμισιν στην ποτιστρα και σκορδονερο στην μυτη), εχει μεινει λιγο πρηξιμο ακομα αλλα η μυρωδια επιμενει.
 
ή πας σε funcustatine ( ή αλλο φαρμακο φλουκοναζολης ) ή πας σε πτηνιατρο

ασχημη μυρωδια θα ηταν επισης αναμενομενη, αν το πουλι εκανε κουτσουλιες σπανια και λογω ζυμωσεων στο εντερο, απο την παρακρατηση, ειχαμε δημιουργια οσμων
 
Κουτσουλιές κάνει σε κανονική συχνότητα αλλά άμορφες. Οκ θα δώ τι θα κάνω και θα σας ενημερώσω.
 
Δημήτρη καλημέρα, τι υποψίες έχεις για την υπόθεση αυτή; Τι μπορεί να έχει το πουλάκι;
 
Η φλουκοναζόλη είναι κι αυτή αντιμυκητιακό φάρμακο Μαρία.
Με άλλη σύνθεση.
 
Για να προκύψει μια τεκμηριωμένη διάγνωση γι αυτό το πουλάκι και να εντοπιστεί το μικρόβιο, τι εξέταση θα ήταν απαραίτητη; Αίματος; Κουτσουλιών;
 
Back
Top