Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eπιστρεψαμε με ευχαριστα. Ευτυχως δεν εχει ογκο. Τραβηξε ολο το υγρο (4ml υγρο οταν το βαρος του σωματος του ειναι 20gr!) Δειχνει για πιθανη περιτονιτιδα στη κοιλια απο καποιο μικροβιο. Σιγουρα θα δειξει η βιοψια, την οποια ειπε να μην κανουμε ως τη δευτερα για να δουμε πως θα παει(επειδη κοστιζει).Αν δεν ξαναμαζεψει υγρο μεσα στην εβδομαδα (συνεχιζοντας τη θεραπεια αυτες τις μερες) τη γλυτωσαμε! Αν ξαναμαζεψει τοτε κανουμε τη βιοψια και βρησκουμε ακριβως το προβλημα και κανουμε την αναλογη θεραπεια.

Ελπιζω μονο να αντεξει μετα απο τοση ταλαιπωρια γιατι τα εχει ψιλοπαιξει ο καημενος(Ναι τελικα ειναι αρσενικο, φανηκε τωρα που ξεπρηστηκε). Παντως τρωει και πινει νερο κανονικα.
 
Αυτο το πραγμα παντως με τα ακαραια δεν μπορεσα απο το 1990 μεχρι σημερα να το καταλαβω;.
Γιατι το λεω ετσι. Τα σεναρια παρα πολλα.
Οι εξηγησεις παρα πολλες.
Ναι ειναι βακτηρια ενα ειδος σαν μικροσκοπικη ψειρα σαν μικρομαμουνι το οποιο μπορει να το παρει το πουλι μεσω της τροφης και εκεινα να πινουν το αιμα του πουλιου και να συσορευονται πιο πολυ στην τραχεια και να το πνιγουν.
Εξου και η ονομασια ακαραια της τραχειας.
Και αν ανοιξεις το στοματακι του θα το δεις μεσα τραυματισμενο.
Ε ακομα δεν εχω δει πουλι να θεραπευεται πληρως απο αυτη την αρρωστεια.
Αν την παθει μετα μια ζωη μενει κουσουρλιδικο. Και εχεις να θυμασε ενα πουλι που χαλουσε τον κοσμο στην κυριολεξια και δεν επανηλθε ποτε ξανα στα ιδια επιπεδα.
 
Μπραβο σου για οσσα εκανες για το φιλαρακι σου! Κι εκεινος ειναι μαχητης αλλα κι εσυ δεν το αφησες στη τυχη του! Και παλι μπραβο! Δε θα το εκαναν πολυ αυτο! Ευχομαι περαστικα και μονο ευχαριστα απο δω και περα! :D
 
Αυτο το πραγμα παντως με τα ακαραια δεν μπορεσα απο το 1990 μεχρι σημερα να το καταλαβω;.
Γιατι το λεω ετσι. Τα σεναρια παρα πολλα.
Οι εξηγησεις παρα πολλες.
Ναι ειναι βακτηρια ενα ειδος σαν μικροσκοπικη ψειρα σαν μικρομαμουνι το οποιο μπορει να το παρει το πουλι μεσω της τροφης και εκεινα να πινουν το αιμα του πουλιου και να συσορευονται πιο πολυ στην τραχεια και να το πνιγουν.
Εξου και η ονομασια ακαραια της τραχειας.
Και αν ανοιξεις το στοματακι του θα το δεις μεσα τραυματισμενο.
Ε ακομα δεν εχω δει πουλι να θεραπευεται πληρως απο αυτη την αρρωστεια.
Αν την παθει μετα μια ζωη μενει κουσουρλιδικο. Και εχεις να θυμασε ενα πουλι που χαλουσε τον κοσμο στην κυριολεξια και δεν επανηλθε ποτε ξανα στα ιδια επιπεδα.


αν και λιγο οff topic με το παρον θεμα, αλλα ετσι οπως το περιγραφεις, εμενα παει ο νους μου σε χρονια ασπεργιλλωση απο διαμονη των πουλιων σε υγρα περιβαλλοντα ή με διατροφη με σπορους μπαγιατικους ή συστηματικη καντιντιαση σε πουλι που ειτε εχει φαει τις αντιβιωσεις τις ζωης του ή τις ετοιμες αυγοτροφες της ζωης του και η ζαχαρη που εχουν ταιζει σταθερα τους candida που αλλα πουλια εχουν ευασθησια και αλλα οχι (οπως και οι ανθρωποι... Οσες γυναικες υποφερουν απο ουρολοιμωξεις και παιρνουν αντιβιωση,ξερουν απο την... συνεχεια, πολυ καλα τι εννοω)
 
παρακολουθώ με αγωνία την προσπάθειά σου, εύχομαι η εξέλιξη να σε ανταμείψει, περαστικά του!
 
To ξερω οτι σας εχω ζαλισει αλλα θα ηθελα αλλη μια φορα τα φωτα σας. Παρατηρω το καναρινακι, παρολο που δεν πρηστηκε ξανα (τουλαχιστον οχι ακομα), δυσκολευεται να ενεργηθει και οι κουτσουλιες του ειναι αρκετα μεγαλες.
 
Παρ' όλα αυτά ενεργείται; Αν ναι, τότε πιθανών οι κινήσεις που κάνει είναι επειδή του προκαλεί πόνο η διαδικασία.
 
Ναι ενεργειται κανονικα αλλα κανει κατι νευρικες κινησεις της ουρας πανω κατω οταν προσπαθει να ενεργηθει. Και κατι ακομα, γιατι μπορει να ξυνεται τοσο πολυ;
 
Kαλημέρα. Υπάρχει κανένα κολπάκι να καταφέρω να ανοίξει το ράμφος να του βάλω το φάρμακο;Δέν το ανοίγει με τίποτα.
 
Δεν υπάρχει κόλπο. Κρατάς το πουλί με ένα χέρι και με το δείκτη και τον αντίχειρα του ίδιου χεριού ακινητοποιείς το κεφάλι κρατώντας το από τα πλάγια μαζί με το ράμφος. Με το άλλο χέρι ανοίγεις προσεκτικά το ράμφος και του δίνεις το φάρμακο.

Στο στόμα σού είπε να το δίνεις; Σε τι δοσολογία;
 
Nαι στο στομα. Σε 3 σταγονες dextrose 1 σταγονα Aviomycine και μετα 1 σταγονα duphalac σκετη, καθε 12 ωρες.
 
Πολλες φορες τα καναρινακια οταν κανουν κουτσουλιες κανουν την ουριτσα πανω - κατω... Θεωρω πως ειναι κατι φυσιολογικο.. Μην αγχωνεσαι!

Εγω οταν θελω να τους δωσω φαρμακο τα πιανω με το χερι βαζω την ακρη της ποτιστρας στο ραμφος και οπως χυνονται μερικες σταγονες αυτα ανγλαστικα ανοιγουν το ραμφος τους και πινουν μερικες σταγονες.. Νομιζω οτι για καναρινακια μερικες σταγονες ειναι για εμας μισο ποτηρι νερο... 😛 Ολα αυτα που λεω ειναι ερασιτεχνικα κολπα! Μπορει να κανω και λαθος! Μη σε παρω στο λαιμο μου.. Σου λεω απλα εγω τι θα εκανα στη θεση σου!

Φιλικα!
 
Ετσι εχω προσπαθησει και εγω αλλα δεν ανοιγει το ραμφος του, παντως σε ευχαριστω!
 
Ξεχασα να σας πω οτι οι τεραστιες κουτσουλιες, μου ειπε ο κτηνιατρος οφειλοντε στη λακτουλοζη(λειτουργει καπως σαν καθαρτικο). Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
 
Καλησπέρα! Μόλις έμαθα τα αποτελέσματα της βιοψίας :D. Το πουλάκι έχει φλεγμονή της οποίας την αιτία θα μου πεί ο γιατρός από κοντά. Το σημαντικό είναι ότι θεραπεύεται και έτσι θα ξεκινήσουμε τη θεραπεία από την παρασκεύη (γιατί πρέπει να τελειώσουμε την αντιβίωση.

Όταν θα έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Ο γιατρός πάντως (Αχιλλεας Ακριβος) είναι πάρα πολύ καλός και κατατοπιστικός.Ας μη θεωρηθεί διαφημησή αλλά πραγματικά γνωρίζει από πτηνά. Σας ευχαριστώ γιατί από εσάς τον βρήκα.
 
Ο γιατρός πάντως (Αχιλλεας Ακριβος) είναι πάρα πολύ καλός και κατατοπιστικός.Ας μη θεωρηθεί διαφημησή αλλά πραγματικά γνωρίζει από πτηνά.
Δεν είναι διαφήμιση, έχουμε ανάγκη από σωστούς επιστήμονες.

Εύχομαι περαστικά. Να μας ενημερώνεις.
 
Back
Top