Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο γιατρός όταν τον παίρνω τηλέφωνο να τον ενημερώνω (όπως μου έχει πεί) η απάντηση είναι ''φέρτο να του τραβήξουμε το υγρό και συνεχίζεις την θεραπεία, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο''.Αυτο εμένα μου λέει ''άστο στην τύχη του και όσο αντέξει''. Που μπορώ να βρώ κάτι με εκχύλισμα milkthistle ή χολίνη; Και πώς του το δίνω; Να δώσω παράλληλα και augmentin; Αν ναι, σε τι δοσολογία; Επίσης παρατήρησα ότι από χθές η αναπνοή του από κοντά ακούγεται σαν να έχει..συνάχι. Εννοήται ότι το έχω μέσα στο σπίτι. Ίσως επειδή είναι συχνά στη μπανιέρα (ο γιατρός μου είπε να την αφήνω, απλώς να του αλλάζω στη διάρκεια της ημέρας το νερό,το οποίο είναι χλυαρό και 1 σταγόνα μπεταντίν)
 
Και να σας πώ και κάτι; Θεωρώ ότι τελικά ίσως οι χομπίστες γνωρίζουν περισσότερα (δεν βάζω τον εαυτό μου μέσα, κατά καιρούς είχα πουλιά). Είναι τυχαίο όμως ότι οι περισσότεροι έχουν κακή εμπειρία από τους κτηνιάτρους; Όσο αφορά τα πτηνά πάντα μιλάω.
 
Axιλλεα δεν θα σου μιλησω για τους αλλους χομπιστες. Εγω δεν γνωριζω ουτε τον 1/100 απο οσο γνωριζει ενας γιατρος που ασχολειται με πτηνα. Οσοι δεν ασχολουνται,ισως δεν ξερουν απο ασθενειες τους, αλλα ξερουν σαφεστατα φαρμακολογια, φαρμακοκινητικη (συνδιαστικοτητα φαρμακων εντος του νερου κλπ ) και ισως να κανουν επεμβασεις και σε μικρα πουλια.Αν το να γραφω τη γνωμη μου, οδηγουσε λιγοτερους να ψαχνουν για πτηνιατρο,θα εκλεινα το pc .Eχω λογους ομως να πιστευω, οτι εχω βαλει το μικρο πετραδακι, στο να πεισω πολυ περισσοτερους, να απευθυνονται σε γιατρους. Γιατι αυτος ειναι ο τελικος σκοπος μου.Αυξηση του ενδιαφεροντος,θα αυξησει και το δικο τους να ασχοληθουν και με μικροτερα πουλια. Δεν ειμαι ικανος να κρινω το εργο τους, εκτος αν κανουν εξοφθλαλμα λαθη.Ενας γιατρος που δεν μπορει να βγαλει ακρη, με μια τεραστια συσσωρευση υγρου, αγνωστης προελευσης (ή αν ειναι λογω κακοηθειας... και να το ξερει, τι να σου πει... σκοτωσε το; ) δεν ξερω τι αλλο μπορουσε να σου πει. Εκεινος εχει λογους να εμπιστευεται την αγωγη που μεχρι τωρα δινει και ειναι δικαιωμα του. Δεν σου προτεινα αγωγη για κατι αλλο. Παλι αντιβιωση για τη φλεγμονη που ισως αποδειχθει πιο δραστικη, οταν η συγκεκριμενη δεν δειχνει να πετυχαινει κατι οριστικο

Παρε με δικια σου ευθυνη το AUGMENTIN PD.ORA.SUS (250+62,5)MG/5ML
οταν το ετοιμασεις με νερο, μεχρι την ενδεικτικη γραμμη, οπως ετοιμαζουμε τα αντιβιοτικα που παιρνουμε και εμεις (ειναι ετσι κι αλλιως ανθρωπινης χρησης )

θα δωσεις οπως θα σου γραψω με πμ . Δεν θελω να δινω δημοσια φαρμακα και για ανθρωπινη χρηση, που δεν δινουν επισημες δοσολογιες για πτηνα πανω τους και τα υπολογιζω βασει κτηνιατρικων εγχειριδιων (σοβαρων ) που υπαρχουν στο διαδικτυο, γιατι μπορει να γινει καταχρηση,ή χρηση με λαθος δοσολογια για λαθος ειδος πουλιου

να μας κρατας ενημερους, αρκετα συχνα. Τα αντιβιοτικα για συνηθισμενες περιπτωσεις δινονται γυρω στο 6ημερο. Εδω θα δουμε

Εκχυλισμα milkthistle γνωριζω το milkethistle liquid nature's plus (1 -2 σταγονες στο μισολιτρο ειναι οκ για προληψη και αν θες για λιγες μερες και 1 στα 100 ml νερου ) και το epato sil της ornitalia . Προσφατα εμφανισθηκε και το mycosol της trigenio (dr cutteel) αλλα ειναι μαζι με καποια βοτανα (και αυτα χρησιμα) δεν ξερω ομως την πυκνοτητα ειδικα σε αυτη την ουσια. Τα αλλα ειναι μονο milkthistle .To πρωτο το βρισκεις ευκολα σε διαδικτυακα φαρμακεια γυρω στα 20 ευρω και το δευτερο στο e shop της αντιπροσωπου εταιριας στην ελλαδα.

τη δοσολογια θα σου τη στειλω σε κανενα μισαωρο. Θελω αν μεχρι τοτε το δεις, να μου πεις αν πινει κανονικα νερο σε ποσοτητα οπως παλια, για να ξερω αν θα σου στειλω δοσολογια για ποτιστρα ή στο στομα
 
Μπράβο Δημήτρη! Ευχαριστούμε πολύ και για τις γνώσεις και για το ήθος. Να είσαι καλά.
Αχιλλέα, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά με το πουλάκι!
 
Μαρια να σαι καλα


Αχιλλεα αν ερθεις σε επαφη με το γιατρο και εχεις τη δυνατοτητα, θα βοηθουσε μια παρακεντηση,ωστε αν μπορει να κανει κατι το φαρμακο, να μην αφησει την επιπλεον δημιουργια υγρου (αν οφειλεται σε μικροβιο )

επισης να τον ρωτησεις αν πηγαινει ο νους του, γιατι το υγρο συσσωρευεται στην ουσια πισω απο την αμαρα και την σπρωχνει μπροστα. Δεν ειναι μπροστα αν προσεξεις απλα σαν διαστολη των εντερων
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ Δημήτρη για την βοήθεια. Το πουλάκι πίνει νερό, τουλάχιστον το πρωί που μπορώ να το δώ. Όντως έχω προσέξει και εγώ το πρήξιμο είναι πίσω. Τον γιατρό όσες φορές τον ρώτησα για κάποια πιθανή αιτία (πρόβλημα στον ουροπηγικό αδένα, ακάρεα ή όγκος) καταλάβαινα ότι θιγόταν. Μια φορά μάλιστα μου είπε ''Ξέρεις πόσα χρόνια μου πήρε για να κάτσω σε αυτή τη καρέκλα;'' Και όταν του είπα απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει μου είπε ''Πολλά μπορεί να έχει''. Οπότε τι να τον ρωτήσω;
 
Όσο για την παρακέντηση θα δώ γιατι κάθε φορά που του τραβάει το υγρό κάνει να συνέλθει 2 μέρες. Το κίτρινο υγρό στις κουτσουλιές ίσως οφείλεται στα φάρμακα, μήπως έπαθε το συκώτι του (2 μήνες του τα δίνω!)
 
Ξεκινάω σήμερα την θεραπεία. Άφησα να περάσει 1 μέρα χωρίς φάρμακα. Θα σας ενημερώνω.
 
Καλησπέρα. 3η μέρα θεραπείας και το καναρινάκι έχει αρχίσει να ξεπρήζεται. Είναι λίγο πιο ζωηρό και εξακολουθεί να δυσκολεύεται με τις κουτσουλιές του ΑΛΛΑ πολύ λιγότερο από πρίν. Επίσης σταμάτησε να κάθεται μέσα στην μπανιέρα με τις ώρες, απλά μπαίνει πλένεται και βγαίνει. Από χθές το απόγευμα κάνει και κανένα ''τσίρ τσίρ'' (όχι κανονικό κελάηδισμα).Φίλε Δημήτρη @jk21 δεν θέλω να χαρώ προκαταβολικά αλλά νομίζω ότι ο ''φιλαράκος'' μου δείχνει να είναι πολύ καλύτερα. Αύριο 4η μέρα. Θα συνεχίσω να σας ενημερώνω.
 
Αύριο είναι η 6η μέρα θεραπείας. Δεν έχει ξεπρηστεί τελείως, αλλά είναι κάθε μέρα λίγο καλύτερα. @jk21 θα συνεχίσω και μετά την 6η μέρα;
 
Και κάτι ακόμα, τα πούπουλα που έχασε από το κεφάλι (και τώρα και στον αυχένα ''παίζει'' να ξαναβγούν;
 
Λογικα μετα την επομενη πτεροροια θα ειναι καινουργιος! Του χρονου δηλαδη 😛 Νομιζω βεβαια! Μπορει να κανω και λαθος :)
 
να συνεχισεις σιγουρα αλλες 2 μερες ( 6η + αλλες 2 συνολο 3 ) και βλεπουμε. Ειναι σημαντικο οτι σταδιακα βελτιωνεται

το φτερωμα αργα ή γρηγορα θα ξαναδημιουργηθει, εφοσον δεν θα υπαρχει παθολογικη πτεροροια. Το πρωτευον ειναι να εξαλειφθει η αιτια που δημιουργει το υγρο
 
Πριν λίγο επέστρεψα σπίτι και δυστυχώς το καναρίνι είναι ''τούμπανο''. Έχει βγάλει και μια τεράστια κουτσουλιά! Δεν το βλέπω καθόλου καλά σήμερα.
 
εννοεις οτι εχει φουσκωσει το φτερωμα του ή οτι πρηστηκε και εχει υγρο στο σημειο που μαζευε συνηθως; αν το δευτερο, εγινε αποτομα; Γιατι ελεγες οτι ξεπρηζοτανε

οπως και να εχει, βαλε φωτο της κοιλιας του να δουμε εντερα, αλλα και το σημειο φλεγμονης
 
Μέχρι χθές το βράδυ ήταν ελάχιστα πρησμένο. Σήμερα το πρωί δεν πρόσεξα. Έχει πρηστεί και στο σημείο του ουροπηγικού αδένα και πίσω από την αμάρα, δεν το έχω πιάσει για να δώ καλά. Δυσκολέυεται να βγάλει τις κουτσουλιές μάλλον γιατί είναι πολύ μεγάλες (όσο είναι το μισό από το μικρό δάκτυλο του χεριού μου) και προφανώς πονάει. Θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα γιατί πρέπει να φύγω πάλι για δουλειά. Πάντως φίλε Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
 
Προσπαθω να ανεβασω φωτογραφιες αλλα μου λεει ότι είναι μεγαλο μέγεθος, ειναι περιππου 1ΜΒ, καμια βοηθεια;
 
τις ανεβαζεις πρωτα στο photobucket ,imageshuck κλπ και μετα εδω, εστω με συνδεσμο αν δεν ανεβαινουν πληρως
 
Back
Top