Ασθένειες Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αααχχ τι υπεροχα νεα! Μπραβο! Τυχερο πουλακι! Μπραβο σε σενα που δεν το αφησες στην τυχη του και μπραβο και στον κυριο Αχιλλεα για ολη τη δουλεια που εκανε γι αυτη τη ψυχουλα! Ευχομαι περαστικα! Χαρηκα παρα πολυ γι αυτο το τελος! :D
 
μπράβο! Πολύ χαίρομαι για το μικρό σου. Να μας ενημερώνεις :)
 
Πήγαμε σήμερα στον κτηνίατρο για να μας εξηγήσει τα αποτελέσματα της βιοψίας. Μας είπε ότι δεν φαίνεται τι ακριβώς είναι. Μπορεί όγκος(κάποιοι δεν φαίνοντε λέει στη βιοψία)ή κάποια φλεγμονή που είναι δύσκολο να βρούμε την αιτία. Να συνεχίσω λέει την αντιβίωση και βλέπουμε :? Όταν τον ρώτησα μήπως έχει λευκά ακάρεα γιατί από ότι διάβασα στο ίντερνετ έχει κάποια συμπτώματα, όπως χτύπημα της ουράς στα κλαδάκια προσπαθώντας να κανει κουτσουλιά και απώλεια φτερών στο κεφάλι και από εκεί να προέρχοντε όλα τα προβλήματα στα υπόλοιπα όργανά του, μου λέει "Θα του βάλω και πουλμοσάν και βλέπουμε"...

Να διακόψω επίσης 2 μέρες την θεραπεία και να την ξαναρχίσω από δευτέρα και να τον ξαναπάρω τηλέφωνο. Μπερδευτήκατε; Και εγώ το ίδιο..
 
είναι "ελαφρώς" μπερδεμένα...😕

Αχιλλέα, τα ακαρεα που οφείλονται σου εξήγησε;
 
Δεν μου είπε ξεκάθαρα ότι έχει ακάρεα. Έβαλε πουλμοσάν προληπτικά. Στο τηλέφωνο είχε πεί ότι ήταν φλεγμονή που αντιμετωπίζεται με αντιβίωση. Τουλάχιστον το πουλάκι τρώει και δεν έχει μαζέυει υγρό, γιατί δοκίμασε να τραβήξει με την σύριγγα πάλι αλλα δεν είχε τίποτα. Είναι απλώς λίγο πρησμένο(στην ουρά)ίσως επειδή τη χτυπάει για να ενεργηθεί. Τι να πώ; Πάνω που είχα αρχίσει να αναθεωρώ για τους κτηνιάτρους.
 
Είχε πάρει μήπως κουτσουλιά για καλλιέργεια;
 
Καλησπέρα. Μετα από παυση της θεραπείας το Σαββατοκυριακο το καναρινι ξαναφουσκωσε. Πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και επιστρεψαμε πριν λιγο. Η φουσκαλα τελικα ειχε μονο αερα (πιθανον ειπε από καποιο θυλακα που εσπασε με την προηγουμενη παρακεντιση). Συνεχιζουμε την θεραπεια με Baycox για 2 μερες,ώστε να αποκλειστεί το εδνεχομενο κοκκιδιωσης και μετα ξανα Aviomycine και βλέπουμε.. Το καναρινι τρωει και πινει νερο κανονικα αλλα σταματησε να κεηλαδαει. Επισης προτιμα να κανει πολλες φορες μπανιο στην μπανιερα του, κατι που ο γιατρος λεει ισως το βοηθαει
 
Με κάνει να απορώ πάντως. Έστειλε που έστειλε δείγμα για βιοψία, γιατί δεν έδωσε και κουτσουλιά για καλλιέργεια;

Εν πάση περιπτώσει, ας ελπίσουμε ότι πρόκειται για κοκκίδια και ότι θα το πιάσει το Baycox. Να καθαρίζεις καθημερινά τον πάτο του κλουβιού γιατί τα κοκκίδια που αποβάλλονται με τα κόπρανα μπορεί να περάσουν ξανά στον οργανισμό μέσω του στόματος και να συνεχίζεται ο κύκλος ζωής τους με αυτό τον τρόπο.
 
Τι να σου πω και εγω δεν ξερω. Το ξερω για τα κοκκιδια και το καθαρισμα του κλουβιου, παντως σε ευχαριστω.Αν δεν είναι και κοκκιδια τι άλλο να υποθεσω δεν ξερω. Το εχω τρελανει στα φαρμακα! Ελπιζω τουλάχιστον να γινει καλα.
 
πιστευω οτι κατι συμβαινει με τους αεροφορους σακκους, που περνανε απο ολο το κορμι του πουλιου ή καποιο βακτηριο δημιουργει ζυμωσεις που προκαλουν εκκληση αεριων. Οταν ενα αντιβιοτικο, δειχνει αναποτελεσματικο στο να χτυπησει δραστικα ενα μικροβιο, προφανως η επιλογη καποιου ισχυροτερου,ισως να ειναι αναγκαια... εκτος αν η βιοψια (που δειχνει τι ηταν το υγρο που βγηκε ή του γινεται και καλλιεργεια, για το αν ειχε μικροβιο μεσα του ; )δειξει συγκεκριμενο μικροβιο, γινει και αντιβιογραμμα (ολα αυτα ομως σημερα αυριο ) και επιλεχθει ταχυστα με εξετασεις το καταλληλο αντιβιοτικο

Κοκκιδιωση απο θεωρητικους σαν του λογου μου και αλλων, πιθανολογουνται με πρησμενες κοιλιες, διαρροιες κλπ.Απο πτηνιατρο με εξεταση κουτσουλιας επι τοπου με μικροσκοπιο. Η καλλιεργεια αν γινοτανε θα εδινε αποτεσματα για βακτηρια... Τα πρωτοζωα φαινονται και με το μικροσκοπιο. Τωρα αν εκανε εξεταση, ειδε και δεν το ειπε στον Αχιλλεα δεν μπορω να γνωριζω ... Θελω να πιστευω οτι κοκκιδιοκτονα οι γιατροι δεν δινουν χωρις στοιχειωδη εξεταση
 
Μπορούσε σε αυτήν την κοιλιά να καταλάβει αν έχει κοκκίδια;

DSC01821.webp
Το θέμα, από ό,τι κατάλαβα, είναι ότι δεν μπήκε καν στη διαδικασία λήψης δείγματος κουτσουλιάς. Ναι, τα κοκκίδια φαίνονται στο μικροσκόπιο, απλά πιστεύω ότι ο γιατρός περίμενε να βρεθεί η αιτία με τη βιοψία και όταν δεν έγινε αυτό, έπαιξε την τελευταία πιθανότητα των κοκκιδίων για να καλύψει το έντερο, μιας και βακτηριακά θεωρεί ότι είναι καλυμμένο λόγω της αντιβίωσης.

brand13 είπε:
Συνεχιζουμε την θεραπεια με Baycox για 2 μερες,ώστε να αποκλειστεί το εδνεχομενο κοκκιδιωσης
Αν είχε βρει κοκκίδια σε εξέταση και τίποτα στη βιοψία θα του έδινε από την αρχή το Baycox όντας σίγουρος ότι αυτό είναι το πρόβλημα ελλείψει άλλων ενδείξεων από τις εξετάσεις. Τώρα, του έδωσε αντιβίωση στα τυφλά και όταν είδε ότι δεν έχει αποτέλεσμα δίνει και το Baycox για να αποκλείσει ενδεχόμενα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχει καν κοκκίδια. Σε αυτό το στάδιο οι κουτσουλιές του θα έσταζαν αίμα. Ελπίζω μόνο να πάνε όλα καλά.
 
Αν δεν εκανε ληψη κουτσουλιας για να κανει καλλιεργεια (δεν ξερω τους λογους, αλλα σεβαστο αν νομιζε οτι δεν χρειαζεται... ) το να κανει ληψη κουτσουλιας και επιτοπου εξεταση με μικροσκοπιο για κοκκιδια, δεν μου φανταζει ουτε χρονοβορο, ουτε δυσκολο, πριν την χρηση κοκκιδιοκτονου

δεν ξερω αν εχει κοκκιδια (δεν μπορω να το αποκλεισω) αλλα σιγουρα δεν ειναι η αιτια της " φουσκας " που βλεπουμε
 
Η βιοψία έγραφε ''Ολικές πρωτείνες 0,0. Υπερκείμενο διαυγές.Ίζιμα ανύπαρκτο. Σποραδική παρουσία ερυθρών αιμοσφαιρίων. Παρουσία πρωτεϊνικών ιζημάτων και ράκη κυττάρων. Σπάνια φλεγμονικά κύτταρα. Απουσία παθογόνων παραγόντων. Εικόνα τροποποιημένου διιδρώματος. Δεν ξέρω αν σας βοηθάει να καταλάβετε κάτι περισσότερο. Αύριο συμπληρώνεται η 2η μέρα με Baycox. Το πουλάκι δεν ξαναπρήστικε από χθές και μου φαίνεται λίγο πιο ζωηρό. Οι κουτσουλιες του είναι φυσιολογικού χρώματος αλλα κάπως βλενώδεις.

Επίσης μου είπε ότι και η Aviomycine ''πιάνει'' τα κοκκίδια :? και ότι κατά πάσα πιθανότητα το καναρίνι θα πορευθεί με φάρμακα από εδώ και στο εξής.
 
το τροποποιημενο δεν ξερω τι σημαινει. Το διιδρωμα ειναι υγρο που βγαινει απο τα αγγεια και συγκεντρωνεται σε σημεια του οργανισμου,ως αποτελεσμα αντιδρασης της αμυνας του. Την πιθανη αιτια, θα επρεπε να σου την εξηγησει υποθετω ...

το Aviomycine εχει δυο ουσιες. Η μια ειναι η τριμεθοπριμη (αντιβιοτικο ) και η αλλη η σουλφαδιμεθοξινη.η σουλφαδιμεθοξινη ειναι ειδος σουλφοναμιδης που απο μονη της δεν εχει ισχυρη αντιβιοτικη δραση πια, γιατι ειναι παλια αντιβιωση με ανθεκτικα στελεχη.Με την τριμεθοπριμη ομως γινεται σαν αντιβιοτικο αρκετα ισχυροτερο, αντιστοιχο των ανθρωπινων septrin και bactrimel και των κτηνιατρικων cosumix ,trisulmix και του ευρωπαικου bactrim , αν δοθει στην επαρκη βασει κτηνιατρικων εγχειριδιων, δοσολογια. Ομως παραλληλα οι σουλφοναμιδες εχουν και κοκκιδιοστατικη δραση.Αποτελεσματικη δραση ομως που ειναι εφαμιλλη καθαρου κοκκιδιοστατικου (σκετης σουλφοναμιδης πχ η σουλφαχλωρπυριδαζινη του esb3 ) αν δοθει σε ισχυροτερη της αντιβιοτικης δοσης. Το ποσα mg τριμεθοπριμης ανα ml σκευασματος και ποσα σουλφαδιμεθοξινης εχει το συγκεκριμενο σκευασμα, δεν αναγραφεται για το κοινο ( το γιατι δεν το ξερω ... ) οπως αλλα γνωστα κτηνιατρικα σκευασματα.Αν ο γιατρος ξερει (εχει ενημερωθει απο την εταιρια) προφανως θα ξερει να ρυθμιζει και τη δοση
 
Γεια σας και πάλι. Είχα κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση στο διαδύκτιο αλλά τώρα αποκαταστάθηκε. Το πουλάκι τα ίδια. Λέω να σταματήσω τελείως όλα τα φάρμακα αφού ούτως ή άλλως δεν βλέπω να κάνουν κάτι, για να δω πως θα πάει χώρις αυτά
 
jk21 δυστυχώς ο γιατρός από ότι κατάλαβα δεν μπορεί να καταλάβει τι έχει. Αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφία κουτσουλιάς και της κοιλιάς του μήπως και καταλάβει κάτι κανείς από εσάς γιατί δεν ξέρω τι άλλο να του κάνω.
 
πολυ περισσοτερο ενας χομπιστας... σαν χομπιστας, εμπειρικα θα σου πω, οτι το συκωτι του δεν λειτουργει καλα, αν κρινω απο το κιτρινο υγρο στην κουτσουλια.Αν μπορεις να αγορασεις κατι με εκχυλισμα milkthistle ή χολινη,ισως βοηθουσε το συκωτι, αλλα υπαρχει σιγουρα και παθολογικος παραγοντας. Με δεδομενο οτι baycox και Aviomycine δεν κανουν τιποτα οριστικο και με δεδομενο οτι καπου το αβιομισιν ειχες πει οτι βελτιωνε λιγο την κατασταση, να υποθεσω οτι δεν υπαρχει εκροη υγρου λογω καποιας κακοηθους νεοπλασιας (αν και αυτο πιστευα σαν πιο πιθανο ) και να σου πω οτι αν και μονο αν ο γιατρος σηκωνει τα χερια ψηλα και δεν σου προτεινει αλλο φαρμακο ή κατι αλλοκαι με δεδομενο οτι δεν μπορει να ζει ετσι μονιμα το πουλακι,ισως να δοκιμαζες μια αλλη αντιβιωση πχ augmentin απο φαρμακειο, που στα γαστρεντερικα θεωρητικα (γιατι πρακτικα μονο αντιβιογραμματα μπορουν να δωσουν σωστο αποτελεσμα αν μια αντιβιωση κανει ή οχι ) ειναι απο τις πιο ισχυρες.
 
Back
Top