Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αλικη μου εσυ που τα εχεις τα καναρινια σου; Μεσα-εξω. Μενεις μονη σου; Τα φροντιζεις αποκλειστικα μονη σου ή σε βοηθάνε ΠΧ. Οι γονεις; Το λεω λογω της ηλικιας που εχεις. 🙂Εκτος αν εχεις πολύ μεγαλο σπιτι με χωρους κ γι'αυτο τα εχεις μεσα.
Εγώ τα εχω μόνιμα στην ταράτσα τα 11 φτερωτα παιδιά μου! Και τα φροντίζω αποκλειστικά εγώ, εκτός αν φύγω ταξίδι για μερικές μέρες που αναλαμβάνει η μαμά μου.

Και κατι άλλο. Οταν λεω ότι τα πηγαινω μεσα-εξω δεν λεω όταν οι καιρικες συνθηκες είναι πολύ χαλια εξω...ότι θα τα εχω κ εξω. Ξερω πολύ καλα να τα προφυλασω γιατι κοντα στην παρνηθα που μενω εχουμε παντα χαλια καιρο. Τωρα που ο καιρος είναι ετσι, είναι μεσα. Όταν ειχε καλο καιρο πριν κατι μερες ηταν εξω στο μπαλοκονι που δεν περναει το χειμωνα κρυο κ αερας. Το βραδυ τα βαζω παντα μεσα κ γι'αυτο εχουν κ καλη υγεια.
Και πάλι όπως προείπα το πρωί που τα βγάζεις έστω και δύο βαθμούς κάτω να έχει έξω μπορεί να κρυωσουν. Γιατί να τους το κάνεις αυτό; Μέσα με καλή ανανέωση του αέρα του δωματίου! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Παιδια θα τρελαθώ. Η Μυρτουλα προσπαθει να κελαιδηση. Θα τρελαθώ😕
Ακουει τα αλλα στο σαλονι που εχουν πιασει το τραγουδι κ προσπαθει κ αυτη😡
 
Αυτό το κορίτσι σου είναι πολύ ιδιαίτερο, φτου φτου να σου ζήσει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Αυτό το κορίτσι σου είναι πολύ ιδιαίτερο, φτου φτου να σου ζήσει!
θα το παω σε ένα γιατρο την Δευτερα να μου πει σιγουρα.Αν κ την επιασα να την δω από κατω σε σχεση με τους 2 αρσενικους που εχω κ από οτι καταλαβα 70%να είναι κοριτσι. Θα μαθω Δευτερα 😉

Σημερα πηγα σε ένα petshop που μου ειπε ο κουμπαρος μου να δω για 2ο θυληκο. Εχω παει σε τοσα μαγαζια κ εχω δει πολλη βρωμια μεσα στα πουλια, αλλα η κοπελα που το ειχε ηταν παρα παρα πολύ καθαρη στα καναρινια που ειχε κ μονο από αυτά. Τα ειχε όλα καθενα στο κλουβακι του κ πεντακάθαρα. Πρωτη φορα το βλεπω αυτό. Ειχε κ πολύ καλες τιμες. Ο θειος της είναι εκτροφεας κ από βδομαδα θα φερει κ αλλα καναρινια. Το μονο που στεναχωρηθηκα ηταν ένα αγορακι σκουφατο που ειχε πρόβλημα στο ποδαρακι. Ηταν διπλωμενο το κατω μερος του ποδιου[πατουσα],Κ του ειχε βαλει διπλο ξυλακι για να στεκετε. Γλυκας ηταν το κακομοιρο. Το ειπα στον κουμπαρο μου κ πηγε κ το πηρε μωρε. Καλα εκανε. Μακαρι να μπορουσα να το παρω εγω!
 
Μπορείς να βάλεις κι εδώ μια καθαρή φωτογραφία της αμάρας, να σου πουν οι έμπειροι "αμαρολόγοι" το φύλο της :)
καλο αυτό που λες, αλλα πως; Εγω φυσουσα τα φτερα εκει για να δω. Πολυ φτερο βρε παιδι μου. Ξερεις άλλο κολπο; δωσε μου τα φωτα σου!
 
Πρωϊνή ώρα, θα βρέξεις ελαφρά την περιοχή και θα παραμερίσεις τα πούπουλα. Μην την φυσάς θα την πουντιάσεις :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Πρωϊνή ώρα, θα βρέξεις ελαφρά την περιοχή και θα παραμερίσεις τα πούπουλα. Μην την φυσάς θα την πουντιάσεις :)
α... ωραια Μαρακι μου σε ευχαριστω πολύ πολύ. Θα το κανω αυριο:)
 
Καλημέρα παιδια. Ομορφη μερα να εχετε! ανεβαζω φωτο να μου πειτε το κοριτσι μου τελικα είναι κοριτσι ή εχει παλι μαχη να κανω αυριο;😛
http://prntscr.com/6e4v9l
http://prntscr.com/6e4vl5
http://prntscr.com/6e4vwn
 
Καλημέρα, είναι και τριχωτή :)
Περίμενε τώρα να το δει κανένας Γιάννης @misalouris ή κανένα άλλο παιδί να μας πει κι εμάς.
 
Καλημέρα, είναι και τριχωτή :)
Περίμενε τώρα να το δει κανένας Γιάννης @misalouris ή κανένα άλλο παιδί να μας πει κι εμάς.
Ναι βρε παιδι μου πολλη τριχα. Εχει παρεξηγηθεί τωρα που την χουφτωσα πρωι πρωι κ καθετε μαραμενη.
Κ βεβαια θα περιμενω Μαρακι μου. Μπορω κι αλλιως να κάνω; Σημερα δικαιολογημένοι ολοι. Είναι κυριακη κ θελουν περισσοτερο νανι. 😉
 
Ναι βρε παιδι μου πολλη τριχα. Εχει παρεξηγηθεί τωρα που την χουφτωσα πρωι πρωι κ καθετε μαραμενη.
Κ βεβαια θα περιμενω Μαρακι μου. Μπορω κι αλλιως να κάνω; Σημερα δικαιολογημένοι ολοι. Είναι κυριακη κ θελουν περισσοτερο νανι. 😉
Μας αδικείς... στο petbird κανείς δε είναι "ακάματος"...
Δουλεύουμε...
Καλημέρα παιδια. Ομορφη μερα να εχετε! ανεβαζω φωτο να μου πειτε το κοριτσι μου τελικα είναι κοριτσι ή εχει παλι μαχη να κανω αυριο;😛
http://prntscr.com/6e4v9l
http://prntscr.com/6e4vl5
http://prntscr.com/6e4vwn

Θα με βοηθούσε περισσότερο μια φωτογραφία από τα πλάγια... και μια να φαίνονται τα μάτια...
Ο καλύτερος τρόπος για να εκτεθεί κάποιος είναι να μαντέψει το φύλο του καναρινιού από φωτογραφία..
Βοήθησε κι εσύ λίγο ακολουθώντας τη φωτογραφία εδώ... Τι φυλο ειναι τα καναρινια;
και μέχρι να "γεννήσει" θα μάθούμε και τι είναι...😀[/dls][/dls][/dls]
 
Κ. Γιαννη να μου το πειτε σιγα σιγα το τι είναι γιατι μαλλον θα εχει μαχη αυριο. Πειτε μου την λυπητερη σας παρακαλω!

oQVm67p.webp

ωχχχχχ αγορακι ειναιιι λεω εγω τωρα.
 
Κ. Γιαννη να μου το πειτε σιγα σιγα το τι είναι γιατι μαλλον θα εχει μαχη αυριο. Πειτε μου την λυπητερη σας παρακαλω!

View attachment 32244

ωχχχχχ αγορακι ειναιιι λεω εγω τωρα.
Πόσο δίκιο έχεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
ωραια Κ. Γιαννη. Σας ευχαριστω παρα πολύ. Να'στε καλα. Ετοιμάζω τα γαντια του μποξ από τωρα κ κανω κ ένα ζέσταμα κ ετοιμη αυριο για μαχη😡
Δε χρειάζεται.. είναι εξαιρετικά εύκολο να σε εκθέσουν...
Δεν το γνώριζε...
Αλλά εκείνο που πραγματικά με παραξενεύει δεν είναι το πιθανό λάθος στην αναγνώριση.. αλλά το γεγονός που δεν άρχισε να κελαηδά. Πόσο μηνών είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Δε χρειάζεται.. είναι εξαιρετικά εύκολο να σε εκθέσουν...
Δεν το γνώριζε...
Αλλά εκείνο που πραγματικά με παραξενεύει δεν είναι το πιθανό λάθος στην αναγνώριση.. αλλά το γεγονός που δεν άρχισε να κελαηδά. Πόσο μηνών είναι;
από χθες προσπαθουσε να κελαηδηση επειδή ακουγε τα αλλα. Εκει καταλαβα ότι συμβαινει κατι.Αυτος ειπε ότι είναι χρονιαρικο, αλλα εγω νομιζω ότι είναι πιο μικρο. Ολα τ'αρσενικα τα ειχε σε ξεχωριστα κλουβια κ τα θηλυκα σχεδόν σε ενα

Ωχ τι θα κάνεις; Θα το γυρίσεις πίσω;
θα το γυρισω πισω γιατι θελω κοριτσι Μαρακι μου. Εγω ετοιμαζόμουνα να παρω κ άλλο κοριτσι για τον αλλον. Δεν μπορω να γεμισω αγορακια. Είναι κ ομορφος γμτ
 
Οι φωτογραφίες της αμάρας δεν δείχνουν το φύλλο.Χρειάζονται καλύτερες, που να φαίνεται όλη η κοιλιά γυμνή. Απο το κεφάλι και το μάτι δείχνει θηλυκό.
 
Οι φωτογραφίες της αμάρας δεν δείχνουν το φύλλο.Χρειάζονται καλύτερες, που να φαίνεται όλη η κοιλιά γυμνή. Απο το κεφάλι και το μάτι δείχνει θηλυκό.
Κ. Μακη εχει πολύ τριχα το πουλακι. Θα προσπαθήσω τωρα να βγαλω καλυτερες. Μισο λεπτο
 
Back
Top