Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
http://prntscr.com/6e5oal
http://prntscr.com/6e5op9
Μηπως εδώ Κ. Μακη φαινετε καλυτερα;
 
Πάντως κι γω παρόλο που είναι άπειρη σ αυτό το κομμάτι θα πω ότι το βλέπω για αρσενικό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Κατά την άποψή μου θηλυκό, λαμβάνοντας υπόψιν το κεφάλι αλλά και τις δύο ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ φωτογραφίες της αμάρας. Αν σας βγάλω φωτογραφίες από την αμάρα του Πύραυλου (avatar) θα καταλάβετε τη διαφορά...

υ. Γ. Και δεν έχει κάνει διατροφική προετοιμασία για ζευγαρώματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Κατά την άποψή μου θηλυκό, λαμβάνοντας υπόψιν το κεφάλι αλλά και τις δύο ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ φωτογραφίες της αμάρας. Αν σας βγάλω φωτογραφίες από την αμάρα του Πύραυλου (avatar) θα καταλάβετε τη διαφορά...

υ. Γ. Και δεν έχει κάνει διατροφική προετοιμασία για ζευγαρώματα.
Αν είναι έτοιμο ναι... αν όχι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Μην ΤΗΝ πας πίσω, θα το μετανιώσεις...
λες να μην την/τον παω πισω. Κατσε να δουμε τι θα πει κ ο Κ. Μακης Στεφανε

Κατά την άποψή μου θηλυκό, λαμβάνοντας υπόψιν το κεφάλι αλλά και τις δύο ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ φωτογραφίες της αμάρας. Αν σας βγάλω φωτογραφίες από την αμάρα του Πύραυλου (avatar) θα καταλάβετε τη διαφορά...

υ. Γ. Και δεν έχει κάνει διατροφική προετοιμασία για ζευγαρώματα.
πολύ ομορφα τα καναρινια σου Στεφανε. Να τα χαιρεσαι:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Αν είναι έτοιμο ναι... αν όχι;

Γιάννη αν είναι χρονιάρικο όπως ειπώθηκε, ασχέτως διατροφικής προετοιμασίας σε περίπτωση που είναι αρσενικό κάτι δεν έπρεπε να προεξέχει στην αμάρα, έστω υποτυπωδώς; Δεν στέκομαι τόσο στην μέθοδο του ματιού, αν και βάσει αυτής πάλι θηλυκό βγαίνει, αλλά τώρα που είναι Άνοιξη τα πράγματα γίνονται πιο ευδιάκριτα ως προς την διαμόρφωση της αμάρας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Τι να πω... αν είναι θηλυκό θα κάνει αυγά... αν είναι αρσενικό θα κελαηδήσει... και θα δούμε.
εγω για θηλυκο το πηρα. Εχω 2 αγορια.Αν είναι να γεμισω από αγορια τι να το κάνω; Ετσι επαθα με τα παπαγαλάκια που ηθελα αγορια κ μετα αγορασα κορίτσια. Εχω 9 μεχρι τωρα. Δεν θελω ν'ανοιξω petshop:) Δεν πρεπει κ αυτοι να γνωριζουν που πουλανε πτηνα αν είναι θηλυκα ή αρσενικα; Πως τα εχουν σε ξεχωριστα κλουβια τοτε; Αραγε γνωριζουν
 
εγω για θηλυκο το πηρα. Εχω 2 αγορια.Αν είναι να γεμισω από αγορια τι να το κάνω; Ετσι επαθα με τα παπαγαλάκια που ηθελα αγορια κ μετα αγορασα κορίτσια. Εχω 9 μεχρι τωρα. Δεν θελω ν'ανοιξω petshop:) Δεν πρεπει κ αυτοι να γνωριζουν που πουλανε πτηνα αν είναι θηλυκα ή αρσενικα; Πως τα εχουν σε ξεχωριστα κλουβια τοτε; Αραγε γνωριζουν
Μέχρι κάποιο ποσοστό είναι ασφαλής η διάκριση αρσενικών και θηλυκών καναρινιών. Όμως υπάρχει σοβαρό ποσοστό λάθους...
Νομίζω (ανάλογα την εποχή και την ηλικία των καναρινιών) πως αυτό το λάθος είναι αναπόφευκτο, κατανοητό και αποδεκτό.
 
Χριστίνα, μια και οι φωτο δεν είναι ας πούμε πολύ αποκαλυπτικές, γιατί δεν πιάνεις τα 2 αρσενικά σου να τα φυσήξεις και να δεις την αμάρα τους και έπειτα το νέο σου πουλάκι και να συγκρίνεις;
Αν τελικά δεν είναι θηλυκό, τότε δε χρειάζεται να πας να τσακωθείς με κανέναν. Απλώς το γυρίζεις πίσω στην περίπτωση που θέλεις να το αλλάξεις. Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Επίσης, αν είναι αρσενικό, και βλέπει τους άλλους να κελαιδούν θα σου κελαιδήσει, αλλά αν τους ακούει για ένα μικρό διάστημα μόνο χωρίς να τους βλέπει, ενδεχομένως να σου κελαιδήσει πιο γρήγορα.
Ακόμη, αν είναι θηλυκό και το πάρεις από την οπτική των άλλων δύο, αυτά θα κελαιδούν πιο πολύ, πιο έντονα και θα κόβονται στο τραγούδι τους, μόλις το πουλάκι αυτό κάνει τσίου.
Εν τοιαύτη περιπτώσει, με τους καυγάδες δε βγαίνει κάτι, εφόσον δεν υπήρχε σκοπιμότητα να σε έχουν κοροιδέψει, οπότε μια και οι καυγάδες είναι... ας πούμε εθιστικοί (το γνωρίζω εξ' ιδίων), καλύτερα προσπάθησε να προχωράς μια κατάσταση με ηρεμία, ψύχραιμη στάση και θα δεις ότι όλα θα πάνε πολύ καλύτερα.
 
Χριστίνα, μια και οι φωτο δεν είναι ας πούμε πολύ αποκαλυπτικές, γιατί δεν πιάνεις τα 2 αρσενικά σου να τα φυσήξεις και να δεις την αμάρα τους και έπειτα το νέο σου πουλάκι και να συγκρίνεις;
Αν τελικά δεν είναι θηλυκό, τότε δε χρειάζεται να πας να τσακωθείς με κανέναν. Απλώς το γυρίζεις πίσω στην περίπτωση που θέλεις να το αλλάξεις. Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Επίσης, αν είναι αρσενικό, και βλέπει τους άλλους να κελαιδούν θα σου κελαιδήσει, αλλά αν τους ακούει για ένα μικρό διάστημα μόνο χωρίς να τους βλέπει, ενδεχομένως να σου κελαιδήσει πιο γρήγορα.
Ακόμη, αν είναι θηλυκό και το πάρεις από την οπτική των άλλων δύο, αυτά θα κελαιδούν πιο πολύ, πιο έντονα και θα κόβονται στο τραγούδι τους, μόλις το πουλάκι αυτό κάνει τσίου.
Εν τοιαύτη περιπτώσει, με τους καυγάδες δε βγαίνει κάτι, εφόσον δεν υπήρχε σκοπιμότητα να σε έχουν κοροιδέψει, οπότε μια και οι καυγάδες είναι... ας πούμε εθιστικοί (το γνωρίζω εξ' ιδίων), καλύτερα προσπάθησε να προχωράς μια κατάσταση με ηρεμία, ψύχραιμη στάση και θα δεις ότι όλα θα πάνε πολύ καλύτερα.


Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου Γιαννη. Σημερα το πηγα στο γιατρο κ τελικα είναι κοριτσακι

κι άλλο κοριτσι στην παρεουλα μας για το Αλεξ τον πειρατη. Το κοριτσι μου αυτό είναι 18 μηνων κ εχει κανει ηδη μια γεννα. Τουλάχιστον αυτό είναι καθαρο κοριτσακι. Μου το εδωσε σημερα ο οδοντίατρος μου γιατι πεθανε τον Νοεμβριο ο αντρας της. Τον εφαγε η καρακαξα. Το ονοματακι της Αλεξια. Το βραδυ θα εχει το δικο της κλουβακι, γι'αυτο μη με μαλλωσετε!
http://prntscr.com/6elyah
http://prntscr.com/6elyqm
http://prntscr.com/6elzgq
 
Κούκλα είναι να σου ζήσει!
Βλέπω κι εγώ τις δύο πρώτες, λέω γιατί να την μαλώσουμε, ε μετά ήρθε η τρίτη. Τι να σου κάνουμε; Δεν λες που βρήκες σίγουρη νύφη για τον Μπαρμπαρόσα :)
 
Back
Top