Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Πρώτα θα την χτίσει και μετά θα κάνει αυγό. Καλύτερα να βάλεις το νήμα μέσα στο κλουβί. Πιάσε την μια άκρη του με ένα μανταλάκι και άφησε την να κάνει την δουλειά της.
 
Πρώτα θα την χτίσει και μετά θα κάνει αυγό. Καλύτερα να βάλεις το νήμα μέσα στο κλουβί. Πιάσε την μια άκρη του με ένα μανταλάκι και άφησε την να κάνει την δουλειά της.
Ας ελπίσουμε να την χτίσει.. Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα.. Έχω καλά νέα. Μόλις τώρα είδα την Ροξ μέσα στην φωλιά την εσωτερική να κάθεται. Μόνο υπάρχει ένα θέμα. Δεν έχει βάλει μέσα καθόλου νήμα.. Θα πρέπει να βάλω εγώ;
 
Βάλε το νήμα μέσα στο κλουβί όπως σου είπα και άφησε την να κάνει αυτό που ξέρει. Επίσης τέτοια ώρα θα έπρεπε να κοιμούνται. Γιατί είναι ακόμη ξύπνια; Για να έχει επιτυχία μια αναπαραγωγή πρέπει να τηρείται κατά γράμμα το πρόγραμμα ανατολή - δύση.
 
Βάλε το νήμα μέσα στο κλουβί όπως σου είπα και άφησε την να κάνει αυτό που ξέρει. Επίσης τέτοια ώρα θα έπρεπε να κοιμούνται. Γιατί είναι ακόμη ξύπνια; Για να έχει επιτυχία μια αναπαραγωγή πρέπει να τηρείται κατά γράμμα το πρόγραμμα ανατολή - δύση.
Τώρα πήγα να τα σκεπάσω και την είδα μέσα στην φωλιά. Τους έχω βάλει νήμα από πάνω κανονικά αλλά δεν έχουν πατήσει
 
Αφου την δοκιμαζει ειναι θετικο, φετινο ειναι το πουλακι;
Περσινό.. Το πήρα το καλοκαίρι και ήταν είδη σχεδόν 6 μηνών.. Όταν το πήρα μου είπαν να μην το βάλω αναπαραγωγή Σεπτέμβριο αλλά τώρα.
 
Μόνο υπάρχει ένα θέμα. Δεν έχει βάλει μέσα καθόλου νήμα.
Μην πολυαγχώνεσε, μια κανάρα (πρωτάρα) που έχω δώσει σε φίλο έφτιαξε ένα αραχνοΰφαντο σαν φωλιά με ελάχιστο νήμα και αυτή την στιγμή έχει 5 αυγά και επωάζει.
 
Καλημέρα σε όλους 😊 Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Ξύπνησα το πρωί και με το που σηκώθηκα είδα την Ροξ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΆ. Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό που είδα αλλά παρατήρησα κάτι. Λίγο μετά που την είδα είχε βγει να φάει.. Ετσι μπόρεσα να βγάλω φωτογραφία την φωλιά.. Στην φωλιά είχε βάλει νήμα αν και λίγο.. Πιστεύω πως θα βάλει περισσότερο.
 

Συνημμένα

  • received_1425179344336600.webp
    received_1425179344336600.webp
    20,8 KB · Προβολές: 24
Tωρα που την ξαναείδα έχει βάλει πολύ κλοστη μέσα στην φωλιά στης άκρες.. Με λίγο λόγια στο περίγραμμα της φωλιάς αλλά στο κέντρο τίποτα. Θα βάλει πιστεύω και αύριο θα έχουμε μια ολοκληρωμένη φωλιά 😊
 
Μια χαρα τα παει, η εσωτερικη φωλια δουλεψε.
Μπορεις να αφαιρεσεις την εξωτερικη τωρα που διαλεξε.
Ωραία τέλεια. Ευχαριστώ πάρα πολύ
 
Kαλησπερα.. Παρατήρησα κάτι και θέλω να μάθω αν είναι λογικό.. Συν φωλια μου φαίνεται σαν να μην βολεύεται και συνέχεια κουνιέται είτε φεύγει. Γενικά κάθετε πολύ λίγο μέσα στην φωλιά.. Κάθετε όμως και στην γωνία του κλουβιού. Ποιο συγκεκριμένα κάθετε σε μια γωνια που από έξω είναι το μπολ της τροφής οπότε με λίγα λόγια είναι σαν να την καλύπτει.. Είναι λογικό να κάθεται εκεί και λογικό να κάθεται λίγο στην φωλιά..

Υ. Γ. Την βλέπω λίγο φουσκωμένη
 
Σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει.. Μόλις ξύπνησα. Και είδα κάτι πολύ ωραίο αλλά και τραγικό ταυτόχρονα. Η θυληκια καθόταν μέσα στην φωλιά αλλά κάτω υπήρχε ένα αυγό σπασμένο.. Όταν σήκωσα την Ροξ από την φωλιά είχε και μέσα στην φωλιά ένα αυγό το οποίο όμως δεν ήταν έτσι μπλε. Νομίζω πως και το αυγό μέσα στην φωλιά είναι χτυπημένο.. ΝΑ το αγγίξω να το δω; Παρακαλώ απαντήστε μουυ
[automerge]1585213972[/automerge]
Μόλις παρατήρησα πως η φώτο που σας έχω με το σπασμένο αυγό είναι όντως σπασμένο αυγό γιατί είναι κάτω ο κρόκος. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι εχθές δεν είχε ούτε ένα αυγό. Γίνεται σήμερα να έχει δύο;
[automerge]1585214795[/automerge]
Άμα κάνετε ζουμ στην δεύτερη φωτογραφία στο αυγό θα δείτε πως έχει κάποια μαυρακια
 

Συνημμένα

  • received_246547683184016.webp
    received_246547683184016.webp
    26,6 KB · Προβολές: 23
  • received_3069472116430818.webp
    received_3069472116430818.webp
    121,3 KB · Προβολές: 24
  • received_671020183633360.webp
    received_671020183633360.webp
    27,7 KB · Προβολές: 24
Τελευταία επεξεργασία:
Σε τι χρειάζεσαι βοήθεια Κώστα;
Από ό,τι καταλαβαίνω, είδες δύο αβγά, το ένα σπασμένο κάτω και το άλλο στη φωλιά. Προφανώς το ένα θα γεννήθηκε αργοπορημένα και θα ακολούθησε το άλλο ή θα ήταν θαμμένο κάποιο στο νήμα.
Όταν σηκωθεί πάλι από τη φωλιά κοίταξε το αβγό να δεις αν πράγματι είναι χτυπημένο, κι αν ναι, παρακολούθησε με διακριτικότητα τον αρσενικό αύριο το πρωί νωρίς εντός του πρώτου δυομισάωρου από την ώρα που ξημερώνει.
 
Σε τι χρειάζεσαι βοήθεια Κώστα;
Από ό,τι καταλαβαίνω, είδες δύο αβγά, το ένα σπασμένο κάτω και το άλλο στη φωλιά. Προφανώς το ένα θα γεννήθηκε αργοπορημένα και θα ακολούθησε το άλλο ή θα ήταν θαμμένο κάποιο στο νήμα.
Όταν σηκωθεί πάλι από τη φωλιά κοίταξε το αβγό να δεις αν πράγματι είναι χτυπημένο, κι αν ναι, παρακολούθησε με διακριτικότητα τον αρσενικό αύριο το πρωί νωρίς εντός του πρώτου δυομισάωρου από την ώρα που ξημερώνει.
Θέλω να πω είναι λογικό να βρω ένα σπασμένο αυγό κάτω; Δεύτερων το αυγό μέσα στην φωλιά δεν μπορώ να το δω εκτός αν αγγίξω το αυγό. Έχει κάτι μαυρακια αν κάνετε ζουμ είναι λογικό? Το χρωμα του αυγού γενικά είναι λογικό? Έτσι πρέπει να είναι; Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις
[automerge]1585217662[/automerge]
Τώρα του έχει βάλει κλωστή από πάνω από το αυγό και δεν μπορώ να το δω
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ερωτήσεις. Ναι, τα αυγά των καναρινιών είναι ελαφρά πρασινογάλανα χρωματισμένα και φέρουν λίγα έως πολλά στίγματα. Το τελευταίο συχνά είναι σε πιο φωτεινό χρώμα.
Είναι λογικό να βρεις αυγό σπασμένο κάτω. Δεν μπορώ να ξέρω γιατί έσπασε, αλλά υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να το έκανε κάτω, κάτι να την τρόμαξε, να το έσπασε εκείνη ή ο αρσενικός, να έγινε κάποιο ατύχημα, η φωλιά να είναι πολύ ψηλή και ό,τι μπορείς να φανταστείς.
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ερωτήσεις. Ναι, τα αυγά των καναρινιών είναι ελαφρά πρασινογάλανα χρωματισμένα και φέρουν λίγα έως πολλά στίγματα. Το τελευταίο συχνά είναι σε πιο φωτεινό χρώμα.
Είναι λογικό να βρεις αυγό σπασμένο κάτω. Δεν μπορώ να ξέρω γιατί έσπασε, αλλά υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να το έκανε κάτω, κάτι να την τρόμαξε, να το έσπασε εκείνη ή ο αρσενικός, να έγινε κάποιο ατύχημα, η φωλιά να είναι πολύ ψηλή και ό,τι μπορείς να φανταστείς.
Ωραία κάτι τελευταίο.. Όπως βλέπετε το αυγό από την φωλιά σας φαίνεται φυσιολογικό το χρώμα;
[automerge]1585218213[/automerge]
Μόλις παρατήρησα ότι και το αυγό μέσα στην φωλιά είναι χτυπημένο.. Δεν έχει σπάσει τελείως ώστε να βγει ο κρόκος από μέσα αλλά έχει βαθουλωμα.. Υπάρχει περίπτωση να βγει πουλάκι από εκεί ή να αφαιρέσω το αυγό?
 
Back
Top