Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Το χρώμα μου φαίνεται φυσιολογικό.
Το αν θα βγει πουλάκι δεν ξέρω να απαντήσω. Αν το αυγό είναι σπασμένο δεν θα βγει.
Τώρα ποιος σπάει τα αυγά είναι το ερώτημα. Ξύπνα αύριο πρωί και κόβε κίνηση στον αρσενικό.
 
Το χρώμα μου φαίνεται φυσιολογικό.
Το αν θα βγει πουλάκι δεν ξέρω να απαντήσω. Αν το αυγό είναι σπασμένο δεν θα βγει.
Τώρα ποιος σπάει τα αυγά είναι το ερώτημα. Ξύπνα αύριο πρωί και κόβε κίνηση στον αρσενικό.
Οκ. Δεν είναι εντελώς σπασμένο απλά από τι κατάλαβα έχει σαν ένα μικρό βαθουλωμα.. Να το πιάσω στο χέρι μου να δω και αν έχει σπάσει να το βγάλω; Ευχαριστώ
[automerge]1585220133[/automerge]
Μόλις τώρα είδα το αυγό το οποίο έχει σπάσει κατά πολύ.. Το αφαίρεσα από τξν φωλιά καθώς αν δεν το αφαιρουσα θα χυνοταν ο κρόκος μέσα στο νήμα. Ελπίζω να έκανα καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλα εκανες!

Το αυγο ηταν σκληρο, ειχε κανονικο τσοφλι ή ηταν σαν μεμβρανη εξωτερικα;
Δεν μου φαινόταν για μεμβράνη.. Ας ελπίσουμε τώρα να κάνει αυγό αύριο και να μείνει κλειστό 😊. Έχουμε χάσει 2 αυγά μέχρι στιγμής
 
Βάλε υγρό ασβέστιο στο νερό τους.
Δεν έχω.. Αυτό είναι το πρόβλημα.. Και μάλιστα δεν έχει κανένα Pet Shop εδώ που είμαι.. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Σουπιοκοκαλο έχω και το τρώνε
 
Δεν έχω.. Αυτό είναι το πρόβλημα.. Και μάλιστα δεν έχει κανένα Pet Shop εδώ που είμαι.. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Σουπιοκοκαλο έχω και το τρώνε

Ασβέστιο από φαρμακείο για ανθρώπινη χρήση, μόνο που δεν ξέρω να σου πω δοσολογία..
 
Αυτό είναι καλό.
Ανέβασε την πατήθρα στο ύψος της φωλιάς και 1-2 πόντους παραπάνω.

View attachment 71184
Η ακριβώς διπλανή πατηθρα είναι δίπλα στην φωλιά.. Αν βάλω και αυτήν που μου σημειωσατε θα έχει η φωλιά δύο πατηθρες μια δεξιά και μια αριστερά.
[automerge]1585243986[/automerge]
Αυτό είναι καλό.
Ανέβασε την πατήθρα στο ύψος της φωλιάς και 1-2 πόντους παραπάνω.

View attachment 71184
Ασβέστιο από φαρμακείο για ανθρώπινη χρήση, μόνο που δεν ξέρω να σου πω δοσολογία..
Υπαρχει πιθανότητα να το αποφύγουμε και να χρεισημοποιησω κάτι άλλο;
 
Τριψε λιγο σουπικοκκαλο και στην αυγοτροφη!
Είχα τριψει όταν το ένα σουπιοκοκαλο είχε σπάσει το μισό αλλά δεν πάει στην αυγό τροφή.. Να βάλω στην βασική τροφή αύριο το πρωί; Αυγό βραστό θα βάλω αύριο
 
Οχι δεν μπαινει στα σπορια!
Μπορεις αν θες να βαλεις το αυγο με το τσόφλι για οσο δεν εχουν νεοσσούς.
Δεν χρειαζονται υπερβολές ουτως ή αλλως γιατι και το πολυ ασβεστιο δημιουργει προβληματα.
 
Οχι δεν μπαινει στα σπορια!
Μπορεις αν θες να βαλεις το αυγο με το τσόφλι για οσο δεν εχουν νεοσσούς.
Δεν χρειαζονται υπερβολές ουτως ή αλλως γιατι και το πολυ ασβεστιο δημιουργει προβληματα.
Ναι πάντα με το τσοφλι. Ας κάνει πρώτα ένα αυγό που να μείνει άθικτο πάνω από μια μέρα και για νεοσους συζητάμε όταν βγουν με το καλό 😀
 
Καλημέρα σε όλους.. Πείρα σήμερα μια τρομάρα αλλά πάλι καλά τι έσωσα. Τα είδα στης 10 η ώρα δεν είχαν αυγουλακι και μετά πήγα σούπερ μάρκετ γύρισα σχεδόν και 40. Δεν είχαν κάνει αυγουλακι. Τα ξανακοιταει στης 11 ακριβώς και τι να δω. Η Ροξ είχε κάνει αυγό και το είχε αφήσει στην άκρη της φωλιάς.. Το αυγό ήταν έτοιμο να πέσει. Ο Λάκης ήταν ακριβώς δίπλα από την φωλιά. Δεν ξέρω αν το έβγαλε αυτός.. Με πολύ απαλές κινήσεις αφού είδα πως δεν είχε σπάσει το ξαναέβαλα στην φωλιά. Μετά από ένα λεπτό η Ροξ πήγε και έκατσε μέσα.. Τι θα γίνει με αυτά τα πουλιά βρε παιδιά 😂. Καρδιακό θα πάθω


Υ. Γ. Αυτό το αυγό μου φαίνεται λίγο μικρότερο από το δεύτερο (καθώς το πρώτο το είδα σπασμένο) το χρώμα του μου φάνηκε φυσιολογικο.
 
Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να προσέξεις λίγο το χείλος της φωλιάς, ώστε τα αυγά, αν τα βγάζουν στην άκρη για τον οποιονδήποτε λόγο, να μην κινδυνεύουν να παρασυρθούν και πέσουν κάτω.
Π.χ. Βάζεις μια πατήθρα στο χείλος της φωλιάς, και σε ύψος λίγο πιο πάνω από τη φωλιά.
 
Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να προσέξεις λίγο το χείλος της φωλιάς, ώστε τα αυγά, αν τα βγάζουν στην άκρη για τον οποιονδήποτε λόγο, να μην κινδυνεύουν να παρασυρθούν και πέσουν κάτω.
Π.χ. Βάζεις μια πατήθρα στο χείλος της φωλιάς, και σε ύψος λίγο πιο πάνω από τη φωλιά.
Αυτό να το κάνω και από της δυο ακρες; Γιατί από την μία το έχω είδη
 
Τι να σου πω... Κάνε το όπου θεωρείς ότι έχει νόημα να γίνει
Οκ ευχαριστώ. Τώρα δεν την πειράζω γιατί κάθετε μέσα κια δεν θέλω να την τρομάξω.. Οωσκοπηση δεν κάνω γιατί είναι πρώτη μου φορά και φοβάμαι μην τα κάνω λάθος.. Σε πόσες μέρες θα περιμένω για νεοσους;
 
Σε 14 ημερες απο την στιγμη που θα βιδωθει στην φωλια και δεν θα σηκωνεται.
Επειδη σπανιως παρατηρουνται μικρες αποκλίσεις αν δεν σκασουν στις 14 θα δωσεις μια μικρη παραταση 1-2 ημερων.
 
Σε 14 ημερες απο την στιγμη που θα βιδωθει στην φωλια και δεν θα σηκωνεται.
Επειδη σπανιως παρατηρουνται μικρες αποκλίσεις αν δεν σκασουν στις 14 θα δωσεις μια μικρη παραταση 1-2 ημερων.
Και πως θα καταλάβω πως θα βιδώσει στην φωλιά χάχα. Τώρα είναι εκεί και δεν σηκώνεται εδώ και κάμια ώρα
 
Back
Top