Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καναρινιών Ιανουάριο μήνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mixas78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mixas78

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2015
Μηνύματα
46
Πόλη
Σιάτιστα
Γεια σας. Ήθελα ρωτήσω αυτούς που γνωρίζουν το εξής: Έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα ένα ζευγάρι καναρίνια. τα έχω χωριστά να βλέπονται με διαχωριστικό. Ο αρσενικός τις πρωινές ώρες κελαηδά προς την θηλυκιά έντονα πηδώντας προς το διαχωριστικό. Δεν έχουν αλλάξει φτέρωμα. Τα έχω σε εσωτερικό χώρο με 23 βαθμούς κελσίου. Να τα βάλω φωλιά; Μήπως λόγω της ζέστης του χώρου αλλάξουν φτέρωμα αργότερα και χάσω την παραγωγική περίοδο; Βοηθήστε με παρακαλώ.
 
Γεια σας. Ήθελα ρωτήσω αυτούς που γνωρίζουν το εξής: Έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα ένα ζευγάρι καναρίνια. τα έχω χωριστά να βλέπονται με διαχωριστικό. Ο αρσενικός τις πρωινές ώρες κελαηδά προς την θηλυκιά έντονα πηδώντας προς το διαχωριστικό. Δεν έχουν αλλάξει φτέρωμα. Τα έχω σε εσωτερικό χώρο με 23 βαθμούς κελσίου. Να τα βάλω φωλιά; Μήπως λόγω της ζέστης του χώρου αλλάξουν φτέρωμα αργότερα και χάσω την παραγωγική περίοδο; Βοηθήστε με παρακαλώ.
Αρχικα πως γνωριζεις οτι δεν εχουυμν αλλαξει πτερωμα; Τα εχεις μονο ενα μηνα.. η πτερορροια ειναι αυγουστο/σεπτεμβριο οποτε δεν ειναι δυνατον να γνωριζεις.

Καλο θα ηταν εφοσον ειμαστε στην καρδια του χειμωνα, να εχουν αισθησξ της εποχης. Δεν ειναι εποχη αναπαραγωγης τωρα, αλλα ξεκουρασης. Τα χωριζεις αμεσως να μη βλεπονται ή ακουει το ενα το αλλο. Σε τι συνθηκες τα εχεις; Θα σου προτεινα να διαβασεις για την αναπαραγωγη των πτηνων και να προετοιμαστεις καταλληλα για την ανοιξη, τοτε αναπαραγονται.
https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=95
 
Γεια σας. Ήθελα ρωτήσω αυτούς που γνωρίζουν το εξής: Έχω αγοράσει εδώ και ένα μήνα ένα ζευγάρι καναρίνια. τα έχω χωριστά να βλέπονται με διαχωριστικό. Ο αρσενικός τις πρωινές ώρες κελαηδά προς την θηλυκιά έντονα πηδώντας προς το διαχωριστικό. Δεν έχουν αλλάξει φτέρωμα. Τα έχω σε εσωτερικό χώρο με 23 βαθμούς κελσίου. Να τα βάλω φωλιά; Μήπως λόγω της ζέστης του χώρου αλλάξουν φτέρωμα αργότερα και χάσω την παραγωγική περίοδο; Βοηθήστε με παρακαλώ.
Για να αποφύγουμε τα λάθη...
Ο εσωτερικός χώρος δεν έχει πάντα τις κατάλληλες προϋποθέσεις (θερμοκρασία, ένταση και διάρκεια φωτισμού) για να μπορέσουν να μπουν τα πουλιά στην αναπαραγωγική διαδικασία.
Αντίθετα πιστεύω είναι όπλο καταστροφής του βιολογικού τους κύκλου η άνευ όρων διαβίωσή τους με τον άνθρωπο.
Αν μάλιστα υιοθετηθούν και τα ανθρώπινα ωράρια φωτοδοσίας εύκολα μπορούμε να μπερδέψουμε τα πουλιά και να τα οδηγήσουμε να "πηδήξουν" από το ένα στάδιο στο άλλο χωρίς φυσικά να έχουμε τα προσδοκώμενα σε μας αποτελέσματα.
Η θερμοκρασία λοιπόν που αναφέρεις είναι σωστή για να ξεκινήσουν... Δεν γνωρίζω όμως αν και το φως είναι στο χρόνο και την ένταση που πρέπει.
Κοντολογίς... αναπαραγωγή μπορούμε να ξεκινήσουμε όποιο μήνα του χρόνου θέλουμε, αρκεί να εξασφαλίσουμε τις κατάλληλες συνθήκες, να σεβαστούμε το βιολογικό τους ρολόι και να γνωρίζουμε σωστά πως μπορούμε να τα "εισαγάγουμε" από τη μια φάση της ζωής τους στην άλλη... Ομαλά.
 
Καλώς ήρθες! Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου! Καταρχήν μπράβο σου που πριν προχωρήσεις μπήκες και ρώτησες! Θα σε βοηθήσουμε ό,τι κι αν χρειαστείς και πίστεψέ μας το κάνουμε μόνο για το καλό των καναρινιών σου.. Δεν έχουμε κανένα άλλο όφελος..

Αν κάνεις λίγο ακόμα υπομονή θα γίνουν όλα στην ώρα τους όπως προστάζει η φύση και το ένστικτο των πουλιών μας. Αν προχωρήσεις τώρα σε αναπαραγωγή θα βρεις μπροστά σου αργότερα ένα σωρό προβλήματα τόσο για το ζευγαράκι σου όσο και για τα μικρά που θα βγουν. Οι γονείς θα αναπαράγονται από τώρα μέχρι τον Ιούνιο και το πιθανότερο είναι να τους χάσεις από υπερκόπωση. Και τα μικρά θα αλλάξουν φτέρωμα τον Φλεβάρη - Μάρτη που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται στο αυγό! 😛 Και τα μικρά που βγαίνουν τώρα γεννιούνται με "χαλασμένο" βιολογικό ρολόι μιας και είναι ώριμα σεξουαλικά τον Ιούλιο που σταματάει η αναπαραγωγή και όλα τα φυσιολογικά καναρινάκια και πουλάκια της φύσης μπαίνουν στην πτερόροια και αλλάζουν τα φτερά τους. Όπως καταλαβαίνεις πολλά προβλήματα εγκυμονούν από εκτός εποχής ζευγαρώματα και είναι πολύ δύσκολο να τα διορθώσουμε μετά. Πρέπει να σεβόμαστε το βιολογικό ρολόι των καναρινιών μας. Όπως λέει η Μύρα είμαστε στην καρδιά του χειμώνα και τώρα τα καναρίνια μας ξεκουράζονται από την πτερόροια του καλοκαιριού - μια πολύ επίπονη και δύσκολη περίοδος γι αυτά.. Αυτά όμως σε λίγο θα νομίζουν πως θα είναι άνοιξη μη σου πω θα αρχίσουν να αλλάζουν φτερά. Γι αυτό πρέπει να αλλάξεις τις συνθήκες όπου ζουν.. Πρέπει να νιώσουν το χειμώνα... Πρέπει να τα πας σε πιο κρύο χώρο (15-17 βαθμών για αρχή) και να κοιμούνται από τη δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου. Εξάλλου σε 2-3 μήνες θα αρχίσει η προετοιμασία για ζευγαρώματα μιας και η άνοιξη θα πλησιάζει. Γιατί να βιάζεσαι βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία των καναρινιών σου αλλά και των πιθανών νεοσσών που θα σκάσουν από το εκτός εποχής ζευγάρωμα που θες να κάνεις;
Θα σου πρότεινα λοιπόν να επικεντρωθείς στη σωστή διατροφή και φροντίδα των καναρινιών που ήδη έχεις και μετά να προχωρήσεις σε λίγους μήνες στο επόμενο βήμα. Γι αυτό ψάξε λίγο το φόρουμ για πληροφορίες!

Μια μικρή γεύση:
https://community.petbirds.gr/threads/Η-φροντίδα-των-κατοικίδιων-πουλιών.17656/
https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-καναρινιών-βασικές-οδηγίες.17652/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανοί-κίνδυνοι-του-σπιτιού-για-τα-πουλιά.18158/
https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-πουλιά.17800/
https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/
https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/

Καλό σου διάβασμα! Και όλα αυτά στα λέμε για το καλό των φίλων γι αυτό μην παρεξηγηθείς! 😉
 
@alicedros, Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Όμως έχω τα εξής επίσης προβλήματα. Τα πουλιά τα έχω αναγκαστικά στην κουζίνα διότι δεν έχω που αλλού να τα βάλω. Επίσης, το φως στην κουζίνα επειδή είναι λίγο σκοτεινή το καίω από το πρωί στις 7 ως τις 9 το βράδυ. Τι μου προτείνεται να κάνω βάση αυτών των συνθηκών

@Myra, Ευχαριστώ όμως δεν έχω αλλού χώρο να τα βάλω παρά στην κουζίνα στην οποία καίει η λάμπα από τις 7 το πρωί ως τις 9 το βράδυ.
 
Το βασικο προβλημα της κουζινας ως χωρο διαμονης πουλιων δεν ειναι το φως, αλλα οι αναθυμιασεις απο σκευη και τροφιμα που μπορει να αποβουν μοιραιες για τα πουλια. Επισης αν το φως δεν επαρκει στην κουζινα θα εχουν ελλειψη βιταμινης D επειδη δε βλεπουν τον ηλιο... κοντολογις καταλαβαινεις οτι το ολο εγχειρημα ειναι δυσκολο. Εδω δεν μπορεις να τα βαλεις σε σημειο καταλληλο για εκεινα, πως θα κανεις αναπαραγωγη που πρεπει να ειναξι ανενοχλητα;
 
Γιάννη μπράβο πολύ σημαντικές και καθοριστικές πατατηρήσεις που πολλές φορές λόγω ανυπομονησίας υποτιμούνται.
Επίσης πολύ σπουδαία και η παρατήρηση της Αλίκης για τον κίνδυνο των γονέων...
Καλές Γιορτές σε όλους.
 
Γιάννη μπράβο πολύ σημαντικές και καθοριστικές πατατηρήσεις που πολλές φορές λόγω ανυπομονησίας υποτιμούνται.
Ευχαριστώ πολύ...
Η ανυπομονησία είναι κακός σύμβουλος για όλες τις ανθρώπινες υποθέσεις...
Δυστυχώς και στην εκτροφή ... έχω πληρώσει αρκετά για να το μάθω.
Προσπαθώ τουλάχιστο να το αποφεύγω... και ειλικρινά όχι πάντα με τα αναμενόμενα σωστά αποτελέσματα.
 
να επικεντρωθείς στη σωστή διατροφή και φροντίδα των καναρινιών που ήδη έχεις και μετά να προχωρήσεις σε λίγους μήνες στο επόμενο βήμα. Γι αυτό ψάξε λίγο το φόρουμ για πληροφορίες!
Το βασικο προβλημα της κουζινας ως χωρο διαμονης πουλιων δεν ειναι το φως, αλλα οι αναθυμιασεις απο σκευη και τροφιμα που μπορει να αποβουν μοιραιες για τα πουλια. Επισης αν το φως δεν επαρκει στην κουζινα θα εχουν ελλειψη βιταμινης D επειδη δε βλεπουν τον ηλιο... κοντολογις καταλαβαινεις οτι το ολο εγχειρημα ειναι δυσκολο. Εδω δεν μπορεις να τα βαλεις σε σημειο καταλληλο για εκεινα, πως θα κανεις αναπαραγωγη που πρεπει να ειναξι ανενοχλητα;
καλησπέρα φίλε και καλωσήρθες στην παρέα μας! Εγώ απλά με την σειρά μου σου επισημαίνω τα πιο σημαντικά κομμάτια της κουβέντας που παρακολούθησα με τις φίλες και τους φίλους πιο πάνω! Πρέπει να κατανοήσεις ή καλύτερα να σεβαστείς την ύπαρξη των καναρινιών σου ως ζωντανούς οργανισμούς και όχι ως παιχνίδια ή μηχανές αναπαραγωγής! Μην παρεξηγήσεις αυτό που σου γράφω..σου γράφει κάποιος που κάποτε έκανε το ίδιο λάθος! Έπαθα και έμαθα όμως! Πολύ σωστά η Αλίκη σου έγραψε ''ευτυχώς που μπήκες και ρώτησες.. Πριν προχωρήσεις'' ! Σεβάσου λοιπόν τα καναρινάκια σου ως ζωντανούς οργανισμούς, χώρισε τα(το κάθε ένα μόνο του σε δικό του κλουβί), βρες άλλο μέρος εκτός κουζίνας και σαλονιού(καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου.. Προσπάθησε σε παρακαλώ), ακολούθησε μια καλή και συντηρητική διατροφή μέχρι τέλη Φλεβάρηκαι μετά αφού δυναμώσεις και εμπλουτίσεις την διατροφή τους για ένα ακόμη μήνα, τότε ναι.. Να τα βάλεις μαζί, να ζευγαρώσουν και αυτά σωστά και να χαρείς και συ με τις σωστές πράξεις και επιλογές σου αλλά και με τα μικρά που θα σκάσουν μύτη..στην ώρα τους!
και πάλι καλώς μας ήρθες και σου εύχομαι ολόψυχα σε σένα και στα καναρίνια σου..
Καλά Χριστούγεννα!
 
καλησπέρα φίλε και καλωσήρθες στην παρέα μας! Εγώ απλά με την σειρά μου σου επισημαίνω τα πιο σημαντικά κομμάτια της κουβέντας που παρακολούθησα με τις φίλες και τους φίλους πιο πάνω! Πρέπει να κατανοήσεις ή καλύτερα να σεβαστείς την ύπαρξη των καναρινιών σου ως ζωντανούς οργανισμούς και όχι ως παιχνίδια ή μηχανές αναπαραγωγής! Μην παρεξηγήσεις αυτό που σου γράφω..σου γράφει κάποιος που κάποτε έκανε το ίδιο λάθος! Έπαθα και έμαθα όμως! Πολύ σωστά η Αλίκη σου έγραψε ''ευτυχώς που μπήκες και ρώτησες.. Πριν προχωρήσεις'' ! Σεβάσου λοιπόν τα καναρινάκια σου ως ζωντανούς οργανισμούς, χώρισε τα(το κάθε ένα μόνο του σε δικό του κλουβί), βρες άλλο μέρος εκτός κουζίνας και σαλονιού(καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου.. Προσπάθησε σε παρακαλώ), ακολούθησε μια καλή και συντηρητική διατροφή μέχρι τέλη Φλεβάρηκαι μετά αφού δυναμώσεις και εμπλουτίσεις την διατροφή τους για ένα ακόμη μήνα, τότε ναι.. Να τα βάλεις μαζί, να ζευγαρώσουν και αυτά σωστά και να χαρείς και συ με τις σωστές πράξεις και επιλογές σου αλλά και με τα μικρά που θα σκάσουν μύτη..στην ώρα τους!
και πάλι καλώς μας ήρθες και σου εύχομαι ολόψυχα σε σένα και στα καναρίνια σου..
Καλά Χριστούγεννα!
Ευχαριστώ όλους τους αναγνώστες για τις συμβουλές! Δυστυχώς ο μόνος χώρος που διαθέτω πλην κουζίνας είναι το λεβητοστάσιο του ξυλολέβητα με όλες τις αναθυμιάσεις. Επίσης σε αυτόν τον χώρο μπαίνουν ποντίκια διότι δυστυχώς στην περιοχή που κατοικώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα με τρωκτικά. Καποτε είχα βάλει καναρίνια εκεί και έβλεπα κάπου κάπου όταν πήγαινα να βάλω ξύλα στον λέβητα ποντικάκια μέσα στα κλουβιά. Τουλάχιστον στην κουζίνα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.
 
Το βασικο προβλημα της κουζινας ως χωρο διαμονης πουλιων δεν ειναι το φως, αλλα οι αναθυμιασεις απο σκευη και τροφιμα που μπορει να αποβουν μοιραιες για τα πουλια.
Σωστό είναι αυτό Μιράντα, αλλά θεωρώ τους κινδύνους για τον άνθρωπο και κυρίως για τα παιδιά (αν βεβαίως υπαρχουν), ως τεράστιο λάθος την κουζίνα ως χώρο διαμονής των πουλιών (για χώρο αναπαραγωγής δε, ούτε σαν σκέψη επιτρέπεται).
 
Ευχαριστώ όλους τους αναγνώστες για τις συμβουλές! Δυστυχώς ο μόνος χώρος που διαθέτω πλην κουζίνας είναι το λεβητοστάσιο του ξυλολέβητα με όλες τις αναθυμιάσεις. Επίσης σε αυτόν τον χώρο μπαίνουν ποντίκια διότι δυστυχώς στην περιοχή που κατοικώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα με τρωκτικά. Καποτε είχα βάλει καναρίνια εκεί και έβλεπα κάπου κάπου όταν πήγαινα να βάλω ξύλα στον λέβητα ποντικάκια μέσα στα κλουβιά. Τουλάχιστον στην κουζίνα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.
δεν ξέρω ειλικρινά τι άλλο να πω ή να σου προτείνω, φίλε!
δεν υπάρχει κάποιο άλλο μέρος σε όλο σου το σπίτι να τα τοποθετήσεις; χώρια όμως..
 
Βρε παιδιά. σύγνώμη κι όλας προκαταβολικά διότι είμαι σημερινός στο φόρουμ. Έχετε βάλει ένα σορό κανόνες αναπαραγωγης καναρινιών σεβόμενοι τάχατις τη φύση των πουλιών. Όμως ας μην ξεχνάμε ότι τα πουλάκια γεννήθηκαν στην αιχμαλωσία. Δεν ξέρουν τι θα πει φύση παρά μόνο σαν ένστικτο. Δεν λέω να παραβλέψω τη φύση τους αλλά εφόσον ζουν σε ένα σπίτι με θερμοκρασία 23 βαθμών κελσίου και 12 ώρες φωτισμού τι πειράζει να προσοσπεράσουμε για λίγο τον φυσικό χειμώνα;
 
εφόσον ζουν σε ένα σπίτι με θερμοκρασία 23 βαθμών κελσίου και 12 ώρες φωτισμού τι πειράζει να προσοσπεράσουμε για λίγο τον φυσικό χειμώνα;
.. Αφού αυτό πιστεύεις, φίλε μου, απλά μπες στο φόρουμ, διάβασε θέματα όμοια του δικού σου και των αποριών σουκαι..η ευθύνη του μετά.. Δική σου!
 
Δεν ξέρουν τι θα πει φύση παρά μόνο σαν ένστικτο.
Και θα πρέπει να τους το χαλάσουμε κι αυτό?
Δεν λέω να παραβλέψω τη φύση τους αλλά εφόσον ζουν σε ένα σπίτι με θερμοκρασία 23 βαθμών κελσίου και 12 ώρες φωτισμού τι πειράζει να προσοσπεράσουμε για λίγο τον φυσικό χειμώνα;
Ακριβώς εκεί ο άνθρωπος στηρίχτηκε για να "ισοπεδώσει" κάθε δημιούργημα της φύσης.
Εμείς εδώ ή καλύτερα εγώ προσωπικά δεν θα κάνω τον Δον Κιχώτη κυνηγώντας φαντάσματα...
Ξέρουμε το σωστό..
Οφείλουμε όλοι να το λέμε...
Τώρα αν επιλέξουμε το λάθος... έχουμε και την ευθύνη...
Έχετε βάλει ένα σορό κανόνες αναπαραγωγης καναρινιών
Εμείς δε βάλαμε κανέναν... είναι εξ ορισμού πάντα μπροστά μας.
σεβόμενοι τάχατις τη φύση των πουλιών.
Εδώ μπορεί και να μαλώσουμε...
Κάνε όπως θέλεις, όπως έχεις σχεδιάσει...
Μπορεί μάλιστα αν ψάξεις να βρεις και τα δικά μου λάθη...
Το σωστό όμως παραμένει για όλους σωστό και οφείλει η κοινότητα να το λέει...
Άλλο αν εμάς δεν μας αρέσει...
 
τι πειράζει να προσοσπεράσουμε για λίγο τον φυσικό χειμώνα;
Άντε και τον προσπερνάς, την άνοιξη που είναι η ώρα η σωστή τι θα κάνεις με τα πουλάκια; Γιατί μην ξεχνάμε 2-3 γέννες το πολύ μπορεί να κάνει ένα ζευγάρι κάθε χρόνο.
 
Και θα πρέπει να τους το χαλάσουμε κι αυτό?

Ακριβώς εκεί ο άνθρωπος στηρίχτηκε για να "ισοπεδώσει" κάθε δημιούργημα της φύσης.
Εμείς εδώ ή καλύτερα εγώ προσωπικά δεν θα κάνω τον Δον Κιχώτη κυνηγώντας φαντάσματα...
Ξέρουμε το σωστό..
Οφείλουμε όλοι να το λέμε...
Τώρα αν επιλέξουμε το λάθος... έχουμε και την ευθύνη...

Εμείς δε βάλαμε κανέναν... είναι εξ ορισμού πάντα μπροστά μας.

Εδώ μπορεί και να μαλώσουμε...
Κάνε όπως θέλεις, όπως έχεις σχεδιάσει...
Μπορεί μάλιστα αν ψάξεις να βρεις και τα δικά μου λάθη...
Το σωστό όμως παραμένει για όλους σωστό και οφείλει η κοινότητα να το λέει...
Άλλο αν εμάς δεν μας αρέσει...
Δεν χρειάζεται να μαλώσουμε. Η αλήθεια είναι ωμή και άκομψη. Όλοι εμείς που ασχολούμαστε με τα πουλιά παραβιάζουμε έτσι κι αλλιώς τις ανάγκες των πουλιών. Δεν χρειάζεται κανένας να ειρωνεύεται τον άλλον διότι πολύ απλά όλοι ικανοποιούμε τον εγωισμό μας εκτρέφοντας πουλιά στα κλουβιά. Ναι, υπάρχουν σίγουρα κάποιοι κανόνες όπως αυτοί που αναφέρατε για να μην ισοπεδώσουμε ότι έχει απομείνει.Απλά ας μην το παίζουμε οικολόγοι ενώ στην πραγματικότητα δεν είμαστε.
 
Δεν χρειάζεται να μαλώσουμε. Η αλήθεια είναι ωμή και άκομψη. Όλοι εμείς που ασχολούμαστε με τα πουλιά παραβιάζουμε έτσι κι αλλιώς τις ανάγκες των πουλιών. Δεν χρειάζεται κανένας να ειρωνεύεται τον άλλον διότι πολύ απλά όλοι ικανοποιούμε τον εγωισμό μας εκτρέφοντας πουλιά στα κλουβιά. Ναι, υπάρχουν σίγουρα κάποιοι κανόνες όπως αυτοί που αναφέρατε για να μην ισοπεδώσουμε ότι έχει απομείνει.Απλά ας μην το παίζουμε οικολόγοι ενώ στην πραγματικότητα δεν είμαστε.
Σωστά... εγώ δεν δήλωσα ποτέ "οικολόγος"..
 
Δεν χρειάζεται να μαλώσουμε. Η αλήθεια είναι ωμή και άκομψη. Όλοι εμείς που ασχολούμαστε με τα πουλιά παραβιάζουμε έτσι κι αλλιώς τις ανάγκες των πουλιών. Δεν χρειάζεται κανένας να ειρωνεύεται τον άλλον διότι πολύ απλά όλοι ικανοποιούμε τον εγωισμό μας εκτρέφοντας πουλιά στα κλουβιά. Ναι, υπάρχουν σίγουρα κάποιοι κανόνες όπως αυτοί που αναφέρατε για να μην ισοπεδώσουμε ότι έχει απομείνει.Απλά ας μην το παίζουμε οικολόγοι ενώ στην πραγματικότητα δεν είμαστε.
Δεν εχει να κανει με θεμα οικολογιας. Απλα αν εσυ εχεις σωστες συνθηκες για ανα9αραγωγη τα πουλια σου θα γεννουν απο Γεναρη ως Ιουνιο με Ιουλιο.. μιλαμε για 5 6 γεννες ισως. Θα εξαντληθουν και θα "τα φτυσουν" για να στο πω απλα. Γι αυτο συμβαδιζουμε οσο γινεται με τους φυσικους ρυθμους.
 
Φίλε Μίχα, διαχειριζόμαστε ένα γούστο μας και μια κατάσταση που βρήκαμε και δεν δημιουργήσαμε εμείς, βάσει κάποιων κανόνων ηθικής αντιμετώπισης της φύσης.
Στην φύση δεν υπάρχουν αυτοκίνητα αλλά διδάσκουμε τα παιδιά μας να κινούνται στον δρόμο με ασφάλεια, έχοντας ως δεδομένο την ύπαρξή τους, γιατί σύμφυτο της φύσης στοιχείο είναι η εξέλιξη.
Τι είναι καθένας είναι για τον εαυτό του.
Εδώ όλοι έχουμε πουλιά σε κλουβιά, πουλιά που γεννήθηκαν σε κλουβιά και δεν μπορούν να ζήσουν στην ελεύθερη φύση.
Οι συζητήσεις μας έχουν να κάνουν με την καλύτερη δυνατή φροντίδα τους. Οι απόψεις μας για την καλύτερη δυνατή φροντίδα τους, στηρίζονται σε επιστημονικά και εμπειρικά δεδομένα.
Οι απόψεις είναι για να καταρρίπτονται όχι όμως βάσει ψυχολογικών αλλά επιστημονικών αναφορών.
 
Back
Top