Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Gloster 2017

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπέρα σε όλους!

Φέτος θα ξεκινήσω με την αναπαραγωγή των καναρινιών gloster!

Ύστερα από αρκετές συζητήσεις με τον φίλο μας Dimitris.P , είπα κι εγώ να ασχοληθώ με αυτήν την όμορφη ράτσα.

Έχω στην κατοχή μου 2 ζευγαράκια από τα μέσα Ιουλίου.
Το ένα ζευγάρι είναι consort με corona και το άλλο ζευγάρι είναι consort με consort, στα οποία το θηλυκό κρατάει από corona, οπότε ευελπιστώ να δω και από κει σκουφάκια!

Τα ζευγάρια είναι ήδη τοποθετημένα στις ζευγαρώστρες με το χώρισμα σε εσωτερικό χώρο με θερμοκρασία 13-16 βαθμούς και φυσικό φωτισμό του ήλιου.

Από τις 18/01/2017 έχω ξεκινήσει διατροφική προετοιμασία στα ζευγαράκια μου..
Δίνω σπόρια DELI NATURE MENU
Αυγοτροφή VERSELE-LAGA
Σουπιοκόκκαλο και ιχνοστοιχεία
μήλο - αυγό 2 φορές την εβδομάδα
πολυβιταμίνη στο νερό

Εχθές έκανα την πρώτη ένωση των ζευγαριών.. Το πρώτο ζευγάρι τσακωνότανε και το δεύτερο τσακωνότανε-φιλιότανε...

20170221_082247.webp
 
Βασίλη παρουσίαση χωρίς φωτογραφίες; Θα τα φτύσουμε καλέ! Θεωρώ πως πρέπει να ξαναβάλεις το χώρισμα για μερικές ημέρες ακόμα. Καλή αρχή σου εύχομαι με τα gloster! Καλή αναπαραγωγή!
 
Καλή αναπαραγωγή Βασίλη!
Να τα χαίρεσαι! 🙂
 
Με το κάλο! Καλή αναπαραγωγική σεζόν ! Περιμένουμε και φώτος μην ξεχνάς 😉
το άλλο ζευγάρι είναι consort με consort, στα οποία το θηλυκό κρατάει από corona, οπότε ευελπιστώ να δω και από κει σκουφάκια!
Βασίλη το σκουφί στα καναρίνια είναι κυρίαρχη μετάλλαξη οπότε αν υπάρχει στα γονίδια το βλέπεις αναγκαστικά στον φαινότυπο... όταν είναι κονσορτ δεν υπάρχει περίπτωση να δωσει σκουφάτο απογονο αν δεν ζευγαρώσει με σκουφάτο.
 
Καλή αρχή με αυτήν την ιδιαίτερη ράτσα! Με το καλό να δεις πολλούς απογόνους. Περιμένουμε οπωσδήποτε φωτογραφίες!
Πάντως από το ζευγάρι consort-consort δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ corona, είναι σαν απλά καναρίνια.
 
Καλή αρχή! :D

Το φτέρωμα των 2 ζευγαριών σου το τσέκαρες; Ρωτάω γιατί αν και τα 2 έχουν πολύ μαλακό φτέρωμα, το αποτέλεσμα θα είναι απόγονοι με κύστες...

Μήπως βιάστηκες να ενώσεις τα ζευγάρια;
Συμφωνώ και επαυξάνω! 😛

Αυγοτροφή VERSELE-LAGA
Σουπιοκόκκαλο και ιχνοστοιχεία
μήλο - αυγό 2 φορές την εβδομάδα
πολυβιταμίνη στο νερό
Αυγοτροφή και πολυβιταμίνες κάθε πότε βάζεις;
 
Θα σας ανεβάσω αύριο το πρωί φωτογραφίες με τα ζευγαράκια μου!

Αφοβα. Απλά δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πάρει CORONA απο αυτά.

Ακόμα και αν κρατάει από μαμά ή μπαμπά corona?
 
Ακόμα και αν κρατάει από μαμά ή μπαμπά corona?
Το καπέλο είναι φαινότυπος...
Αν υπάρχει το βλέπεις... κι αν δεν το βλέπεις δεν υπάρχει.
Δεν φέρεται... συνεπώς δεν υπάρχει φορέας του και δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί από το πουθενά..
 
Aν η κορώνα είναι αρσενικό καλόν θα ήταν να ζευγαρώσει και με τα δυό θηλυκά. Με την ελπίδα να πάρεις περισσότερα σκουφάκια για να έχεις πιο πολλές επιλογές του χρόνου.
 
Aν η κορώνα είναι αρσενικό καλόν θα ήταν να ζευγαρώσει και με τα δυό θηλυκά. Με την ελπίδα να πάρεις περισσότερα σκουφάκια για να έχεις πιο πολλές επιλογές του χρόνου.

Το πουλί με την κορώνα είναι αρσενικό.
εντάξει δεν είναι αυτό το πρόβλημα να βγουν όλα σκουφάτα..
Ας βγουν με το καλό!
Σας ευχαριστώ πάντως!
 
Το πουλί με την κορώνα είναι αρσενικό.
εντάξει δεν είναι αυτό το πρόβλημα να βγουν όλα σκουφάτα..
Ας βγουν με το καλό!
Σας ευχαριστώ πάντως!
Για να στο κάνω πιο καθαρό το θέμα, αν ο ένας εκ των γονέων είναι σκουφάτο πουλάκι οι πιθανότητες να υπάρξουν σκουφάτα στην φωλιά είναι 50% . Βέβαια αν είσαι πολύ τυχερός αυτό το ποσοστό μπορεί να είναι μεγαλύτερο, αλλά αν είσαι ιδιαίτερα άτυχος, μπορεί να μην δείς ούτε ένα. Η απόφαση φυσικά για τα ζευγαρώματα είναι δικιά σου.
 
Το ένα ζευγάρι άρχισε πριν μια εβδομάδα να σκίζει όλο το χαρτί του πάτου και να τα πετάνε απο'δω και από κει..

Τους έβαλα φωλιά, την φτιάξανε και σήμερα η κανάρα γέννησε το πρώτο αυγό κάτω στον πάτο..

Γιατί βρε παιδιά το γέννησε στον πάτο;
 
Back
Top